Kingsburg (Andrea Chiarvesio, Luca Iennaco)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Kingsburg

Post autor: Tycjan »

Liarus pisze:A jak wypada na 2 osoby?? Bo jednak to kościanka,a takowe często raczej słabo idą w parze:) Grałeś juz na więcej jesteś w stanie porównać wrażenia??
Z doświadczenia: mało emocji, brak chęci do powtórzenia, a szkoda bo wygląda ślicznie ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Kingsburg

Post autor: Dzej »

Dokładnie. Im więcej graczy tym lepiej. :wink:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Kingsburg

Post autor: Matio.K »

Mam za sobą kilka sesji z komputerem, gra się spodobała, tylko martwią mnie wasze opinie odnośnie liczby graczy. Zebranie kompletu to zadanie karkołomne i graniczące z cudem, dlatego pytanie : może wynaleziono jakieś home rules, które zapobiegają deficytowi emocji? No i czy dodatek znacząco zmienia gameplay?
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Kingsburg

Post autor: Browarion »

Matio.K pisze:Mam za sobą kilka sesji z komputerem, gra się spodobała, tylko martwią mnie wasze opinie odnośnie liczby graczy. Zebranie kompletu to zadanie karkołomne i graniczące z cudem, dlatego pytanie : może wynaleziono jakieś home rules, które zapobiegają deficytowi emocji? No i czy dodatek znacząco zmienia gameplay?
Podrzućcie PLS linkę do gry, bo to zdaje się gra z kompem.
THX
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kingsburg

Post autor: bart8111 »

Tak, z kompem albo hot seat.

http://mitglied.multimania.de/thunderfall/
Awatar użytkownika
Fiona
Posty: 34
Rejestracja: 03 sie 2008, 17:24
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kingsburg

Post autor: Fiona »

Liarus napisał(a):
A jak wypada na 2 osoby?? Bo jednak to kościanka,a takowe często raczej słabo idą w parze:) Grałeś juz na więcej jesteś w stanie porównać wrażenia??

Z doświadczenia: mało emocji, brak chęci do powtórzenia, a szkoda bo wygląda ślicznie ;)

Fajnie gra się w 2 osoby :) Grałam raz w 3 osoby i około 20 razy w dwójkę. W dwójkę gra się trudniej ; w fazie rzutów kostkami rzuca się najpierw 5 kostkami nie swoimi ( jakby grały z nami jeszcze 2 osoby, jedna ma 3 kostki, druga- 2). Dwa pola doradców są więc zajęte zanim rzucimy własnymi kostkami; trudniej jest uzyskać pomoc doradcy, jakiego potrzebujemy. Jest możliwość, że " nieobecni" gracze wyrzucą taką samą liczbę oczek i wtedy trzeba rozdzielić kostki " nieobecnego" gracza, który ma 2 kostki. Wtedy " nieobecni" gracze zajmują nam aż 3 pola doradców.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 649 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Kingsburg

Post autor: pan_satyros »

Odkopię temat.
Czy gra nadal was bawi (szczególnie jako gra 2-osobowa), czy w świetle zakupu Troyes wciąż warto ją mieć ?
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Kingsburg

Post autor: B »

Troyes i Kingsburg to zupełnie inne gry i nie widzę żadnej możliwości pozbycia się Kingsburga :)
Kingsburg 'płynie' bardzo naturalnie, struktura każdej rundy jest bardzo intuicyjna, szata graficzna jest świetna, klimat i 'fabułę' czuć dużo bardziej niż w Troyes.
Gram w Kingsburga z dodatkiem (wszystkie moduły włączone), i po kilkudziesięciu rozgrywkach (znakomita większość tylko w dwójkę) nie nudzi nam się nic.
Troyes w porównaniu do Kingsburga jest bardziej suchy, bardziej wymagający i mniej intuicyjny. K to raczej lekka, ładna gra, która świetnie się skaluje i ma bardzo dobre replayability gdy się używa wraz z dodatkiem.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 649 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Kingsburg

Post autor: pan_satyros »

Zapowiada się przyjemnie, zaciągnąłem wersję java i przetestuję.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 649 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Kingsburg

Post autor: pan_satyros »

Rozegrałem 2 partie z AI i jak na razie bez szału ... ogólny zamysł psują mi tu losowe karty wrogów ;/ nie wiadomo w co pakować jeżeli nie uda się podejrzeć karty. Z drugiej strony można pakować w żołnierzy, a potem się okaże że król doda po 6 żołnierzy i zmarnowaliśmy wysiłek hmm
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Kingsburg

Post autor: B »

Nie lubiłem mechanizmu losowego przydzielania posiłków z podstawki - w dodatku jest mechanizm deterministyczny, bez którego nie wyobrażam sobie gry.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 649 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Kingsburg

Post autor: pan_satyros »

B pisze:Nie lubiłem mechanizmu losowego przydzielania posiłków z podstawki - w dodatku jest mechanizm deterministyczny, bez którego nie wyobrażam sobie gry.
Ano właśnie strasznie to dziwnie wypada, bo wychodzi na to, ze czasem nasze przemyślane starania są nagradzane niemal tak samo jak szczęście przeciwnika.
Jak wygląda ten wariant z dodatku ? bo niestety nigdzie nie ma polskiej instrukcji.
Ogólnie rzecz biorąc gra wydaje się strasznie krótka i ograniczona w swej mechanice jak na 159 zł gdy spojrzałem na plansze wydawało mi się, że oferuje więcej.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Kingsburg

Post autor: B »

Wariant deterministyczny polega na tym, że na początku gry, każdy dostaje 6 żetonów, o wartościach: 0,1,1,2,3,4.
Na początku zimy, przed odkryciem karty wrogów, każdy z graczy w tajemnicy wybiera jeden z żetonów i kładzie go przed sobą, rewersem do góry, tak żeby nikt nie widział jaki żeton kto wybrał. Następnie, odkrywa się kartę wrogów i gracze odkrywają żetony. Cyfra na żetonie oznacza ilość żołnierzy posłanych do nas przez króla w ramach posiłków. Po rozstrzygnięciu najazdu, żeton którego użyliśmy tej zimy usuwa się z gry.
Na końcu gry każdy gracz dostaje tyle VP, ile wynosi wartość żetonu, który mu pozostał (gra toczy się 5 tur, żetonów dostajemy 6).

Ten wariant znacznie utrudnia grę, ponieważ nie można już fuksem wybronić się z każdej inwazji, poza tym średnia wartość posiłków jest dość marna - bez rekrutowania żołnierzy co roku może być ciężko, trzeba również dbać o solidną infrastrukturę obronną. Każdy musi dbać o swoją obronę osobno, ponieważ każdy użyje swojego żetonu i może liczyć tylko na siebie, a nie na to że ktoś szczęśliwie wyrzuci szóstkę i 'uratuje' wszystkich tego roku.

Co do ceny to nie będę Kingsburga bronił, bo się nie da. Podstawka + dodatek to pewnie z 260PLN. Ale patrząc po tym, ile w to gramy - sami we dwójkę, bądź też gdy znajomi wpadną - nie żałuję absolutnie. Gra ma świetny klimat, wygląda bosko i zmiata równo wszystkich osadników, tickety, carcassonne czy inne 'gateway games'.

W wersję w javie grałem chyba ze trzy razy, nie ma startu do 'prawdziwej' gry, wyjątkwo sucho wypada Kingsburg gdy go sprowadzić do samej mechaniki i klikania w okienku... ale to większość gier tak cierpi po przeniesieniu na monitor.
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Kingsburg

Post autor: przemoo99 »

Witam

Jakies nowe opinie po ograniu gry?
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Kingsburg

Post autor: tassman »

Przetłumaczyłem główną planszę z dodatku. Tłumaczę jeszcze te małe planszetki.

https://drive.google.com/open?id=0B_YU0 ... GE3ZWNScFU
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Kingsburg

Post autor: Banan2 »

Odkopię temat :)
Galakta wyda w tym roku wersję Second Edition.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Kingsburg

Post autor: garg »

A ja już zacząłem szukać angielskiej - dzięki :D .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Kingsburg

Post autor: Tommy »

Banan2 pisze: 06 kwie 2020, 20:16 Odkopię temat :)
Galakta wyda w tym roku wersję Second Edition.
Pozdrawiam
Dobra wiadomość.
Miałem kiedyś 1ed - grało się świetnie, ale po lekkim znużeniu sprzedałem.
Teraz po latach z 10cio letnią córką przypomniałem sobie tą grę - no i nadchodzi polskie wydanie - just in time.

Pytanie tylko czy ta druga edycja nie jest mniej bajkowa, kolorowa, chyba więcej się dzieje/bardziej skomplikowana?
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Kingsburg (Andrea Chiarvesio, Luca Iennaco)

Post autor: garg »

Z lektury opisu wynika, że to ta sama gra, ale do pudełka zapakowano wszystkie moduły z pierwszego (i jedynego) dodatku oraz jakiś jeden nowy mały modulik. Ale że można grać po staremu i jedyna różnica to grafika.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1362
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 163 times
Been thanked: 163 times

Re: Kingsburg (Andrea Chiarvesio, Luca Iennaco)

Post autor: Zet »

Druga edycja ma też alternatywne zdolności doradców, które dla pierwszej edycji wyszły jako dodatek (niestety niezgodny graficznie): https://boardgamegeek.com/boardgame/272 ... dvisor-rew
No i druga edycja jest brzydka, ale to oczywiście rzecz gustu :wink:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Kingsburg (Andrea Chiarvesio, Luca Iennaco)

Post autor: warlock »

Vasel robił kiedyś porównanie obu edycji.
https://www.youtube.com/watch?v=aTl6cjP9XO4
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1751
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1435 times

Re: Kingsburg (Andrea Chiarvesio, Luca Iennaco)

Post autor: Leser »

Zet pisze: 28 kwie 2020, 15:49 No i druga edycja jest brzydka, ale to oczywiście rzecz gustu :wink:
Gusta są oczywiście bardzo różne, ale jeżeli ktoś uzna drugą edycję za ładniejszą od pierwszej, to ani chwili nie zawaham się określić jego gustu mianem dzi... mocno specyficznego ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Kingsburg (Andrea Chiarvesio, Luca Iennaco)

Post autor: Tommy »

Czy Galakta ma dalej w planie wydanie Kingsburga 2ed w tym roku?
Nie mogę znaleźć info na ich forum...
Troszkę cicho się zrobilo o tym tytule.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 197
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 118 times
Been thanked: 73 times

Re: Kingsburg (Andrea Chiarvesio, Luca Iennaco)

Post autor: Neysmeey »

Tommy pisze: 12 sie 2020, 20:31 Czy Galakta ma dalej w planie wydanie Kingsburga 2ed w tym roku?
Nie mogę znaleźć info na ich forum...
Troszkę cicho się zrobilo o tym tytule.
Rzeczywiście o grze mało, ale tak to czasem bywa z drugimi edycjami. Natomiast na stronie galakty status dalej "w produkcji" wiec mam nadzieje że jeszcze w 2020 ją zobaczymy.
Profil na: Boardgamegeek
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Kingsburg (Andrea Chiarvesio, Luca Iennaco)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ