Runebound 3 ed (Lukas Litzsinger)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Runebound

Post autor: rastula »

andruty pisze:Poczekam na recenzje i zapowiedź polskiej wersji.. Ale kurcze, wg mnie naprawdę fajnie się to zapowiada, taki RPG/slasher z masą sprzętu i umiejętności. Kostki się przeboleje jakoś :D Cieszy mnie też, że nie ma dużej ilości rodzajów elementów. Będzie łatwiej o zorganizowanie przestrzeni w pudełku :) są już jakieś polskie recenzje?
gra zasadniczo nie rożni się od starszej edycji, więc nie ma się co zapowiadać :D...

nie widzę nic komediowego z zasadach ruchu w tej grze - mechanika jest fajna - dobrze dostosowana do tego czym ta gra jest - przygodówką - ameritrashem - kolejnym etapem po Talismanie

3ed - jest niestety tak naprawdę okrojoną wersją 2ed z troszkę lepszymi komponentami ( ale za to jest ich mniej) ... cieszę się bo mogę z czystym sumieniem nie kupować jako posiadacz całkiem sporego zestawu 2ed.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2015, 11:21 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
andruty
Posty: 58
Rejestracja: 02 mar 2014, 16:40
Been thanked: 1 time

Re: Runebound

Post autor: andruty »

Chyba rozwój postaci inaczej został rozwiązany, dobrze myślę?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Runebound

Post autor: RUNner »

Skoro nie wprowadzono wielu pozytywnych zmian, to ja nadal czekam na dobrą grę przygodową, która spełni moje wysokie oczekiwania. :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Runebound

Post autor: akahoshi »

Ja poczekam do ukazania się gry, aby w pełni poznać różnice między 2ed. a 3ed.
Może uda się zaadoptować nowe zasady do starszej edycji (np. dorabiając sobie żetony itp.)?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Runebound

Post autor: Maxxx76 »

Nie wiem czy ten rodzaj adopcji jest w Polsce legalny :-D
andruty
Posty: 58
Rejestracja: 02 mar 2014, 16:40
Been thanked: 1 time

Re: Runebound

Post autor: andruty »

Z drugiej strony może dałoby się zaadaptować stare kostki do nowej edycji :D

Znalazłem coś takiego: http://kostkarnia.blogspot.com/2015/11/ ... i.html?m=1
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Runebound

Post autor: Rocy7 »

Jak wygląda interakcja w tym 3 edycji? Czy scenariusze to wyłącznie kooperacja czy też wyścig/rywalizacja między graczami? Zależność językowa jest spora czy większość załatwiają ikonki?
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Runebound

Post autor: dizzit »

Ktoś słyszał jakiś przeciek. Czy aby na pewno Galakta zabierze się za Polską wersję ? - Ewentualnie kiedy można by się było tego spodziewać?
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Runebound

Post autor: Dwntn »

dizzit pisze:Ktoś słyszał jakiś przeciek. Czy aby na pewno Galakta zabierze się za Polską wersję ? - Ewentualnie kiedy można by się było tego spodziewać?
Przecieków na razie brak, choć osobiście jestem dobrej myśli. Runebound jest dosyć znany na zachodzie, u nas także swego czasu cieszył się sporą popularnością, choć nie taką jak Talisman, od którego IMO jest o wiele ciekawszy. Stawiam, ze Galakta na 90% wyda w przyszłym roku polską edycję, ale pewnie nastąpi to pomiędzy Q2-Q3 lub nawe na początku Q4 2016r, czyli mniej więcej w tym samym czasie, kiedy FFG będzie robiło dodruk oryginału.

Dla Galakty wydanie Runebound będzie się wiązało nie tyle z odświeżeniem bądź co bądź trochę zastałej oferty gier FFG. Będzie to także szansa na przyciągnięcie nowych klientów, zachęconych takimi tytułami jak Descent czy Runewars, które tematycznie mieszczą się w tym samym uniwersum.

Pytanie tylko co później ? Poprzednią edycję Galakta przestała wydawać mniej więcej w środku serii wydawniczej i ominęły nas jedne z ciekawszych dodatków (Mists of Zanga, Frozen Wastes, Midnight). Biorąc pod uwagę spory przeskok czasowy pomiędzy wydaniem oryginalnej wersji a polskiej lokalizacji, który wynosi czasem ok. roku, może znów się okazać że po wydaniu podstawki nie ujrzymy polskich dodatków, bo większość graczy polskojęzycznych zdąży już zapomnieć o Runebound a gracze którym Angielski nie jest przeszkodą, będą inwestować w oryginał i nie zapłacą drugi raz za tą samą grę, którą mogą mieć nawet rok wcześniej.

Osobiście nie będę ryzykował i będę inwestował w oryginał. Grupa na szczęście ma w większości opanowany j. angielski a do grania z dziećmi mam starą polską edycję.

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Runebound

Post autor: RUNner »

Też bym się obawiał o polskie dodatki, natomiast samo wydanie podstawki w naszym języku jest chyba przesądzone, bo Galakta jest mocno tym zainteresowana. Szkoda tylko, że będzie duży poślizg, bo tak jak napisał Dwntn, spora część graczy sięgnie po angielską wersję. To będzie rzutować negatywnie na polskie dodatki i w efekcie zaprzestanie ich wydawania. Na razie to są tylko spekulacje, ale doświadczenie uczy że taki scenariusz jest prawdopodobny.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Drazz
Posty: 34
Rejestracja: 11 lut 2015, 11:08
Kontakt:

Re: Runebound

Post autor: Drazz »

Jeśli ktoś ma ochotę poczytać, tutaj spisałem moje wrażenia: http://kostkarnia.blogspot.co.uk/2015/1 ... dycja.html
olsszak
Posty: 1826
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 20 times
Been thanked: 37 times

Re: Runebound

Post autor: olsszak »

Drazz pisze:Jeśli ktoś ma ochotę poczytać, tutaj spisałem moje wrażenia: http://kostkarnia.blogspot.co.uk/2015/1 ... dycja.html
Przeczytane :) a jakbyś miał powiedzieć to trzymać się drugiej czy trzeciej edycji? I pytanie czy w drugiej wrogowie też byli żetonami ?:)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
andruty
Posty: 58
Rejestracja: 02 mar 2014, 16:40
Been thanked: 1 time

Re: Runebound

Post autor: andruty »

Drazz pisze:Jeśli ktoś ma ochotę poczytać, tutaj spisałem moje wrażenia: http://kostkarnia.blogspot.co.uk/2015/1 ... dycja.html
Nabrałem ochoty na kupno :D oby Galakta szybko przedstawiła jakiekolwiek informacje o lokalizacji
Drazz
Posty: 34
Rejestracja: 11 lut 2015, 11:08
Kontakt:

Re: Runebound

Post autor: Drazz »

olsszak pisze:
Drazz pisze:Jeśli ktoś ma ochotę poczytać, tutaj spisałem moje wrażenia: http://kostkarnia.blogspot.co.uk/2015/1 ... dycja.html
Przeczytane :) a jakbyś miał powiedzieć to trzymać się drugiej czy trzeciej edycji? I pytanie czy w drugiej wrogowie też byli żetonami ?:)
Jednak wolę trzecią. Szybsza i sprawiająca o wiele więcej frajdy. Po prostu ulepszona :)

A ten motyw z żetonami bossów w trzeciej, to sprytny zabieg, mający na celu wprowadzenie w niedalekiej przyszłości figurek (motyw identyczny jak w Descencie).
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Runebound

Post autor: Rocy7 »

Rocy7 pisze:Jak wygląda interakcja w 3 edycji? Czy scenariusze to wyłącznie kooperacja czy też wyścig/rywalizacja między graczami? Zależność językowa jest spora czy większość załatwiają ikonki?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Runebound

Post autor: RUNner »

Podepnę się pod powyższe pytanie z naciskiem na interakcję, która była w poprzednich częściach mizerna.

edit: Galakta oficjalnie zapowiedziała polską wersję językową.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Drazz
Posty: 34
Rejestracja: 11 lut 2015, 11:08
Kontakt:

Re: Runebound

Post autor: Drazz »

Rocy7 pisze:
Rocy7 pisze:Jak wygląda interakcja w 3 edycji? Czy scenariusze to wyłącznie kooperacja czy też wyścig/rywalizacja między graczami? Zależność językowa jest spora czy większość załatwiają ikonki?
Interakcja dość kiepska. Można powalczyć między sobą, ale my stwierdziliśmy, że jest to bez sensu i ze sobą współpracowaliśmy, wymieniając się przedmiotami. Było to na zasadzie: "Jesteś na północy, skocz do Forge'a i kup mi ten łuk". Jeśli dwóch graczy zdecyduje się ze sobą walczyć, inni chwilę się nudzą czekając na swoją kolej, bo tylko 2 graczy jest zaangażowanych w grę w danym momencie. Jeśli ktoś walczy z potworem, gracz po prawej przejmuje tokeny walki wroga, a gracz po lewej w zasadzie może już wykonywać swój ruch.

Co do zależności językowej, to niestety dobrze poczekać na polską edycję, jeśli nie zna się angielskiego, gdyż sporo tekstu jest w przypadku rozpatrywania np. misji, a zwłaszcza wydarzeń. W zasadzie wystarczy aby jeden gracz znał angielski, bo tajemnic przed sobą gracze nie mają, no może poza tą jakie karty umiejętności znajdują się na ręce. Do tego dochodzi ogromna ilość flavor tekstu, który jest baaardzo klimatyczny i nie wyobrażam sobie grać bez niego.

A scenariusze działają na zasadzie, powstrzymaj wroga X. Jeśli tego nie uczynimy, wszyscy gracze przegrywają grę. Z kolei zwycięzcą jest osoba która pokona głównego bossa, ale my naginaliśmy czasami zasadę i graliśmy na wspólne zwycięstwo, po prostu rozkoszując się przygodami (a jeśli jest komuś w tym przypadku za łatwo, po prostu dołączamy 1 token wrogom, robiąc z nich masterów).
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Runebound

Post autor: Rocy7 »

Dzięki za info. Czy system rozwoju postaci jest ciekawy i daje sporo możliwości w 3 edycji?
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Re: Runebound

Post autor: Bowman »

Na pudełku jest informacja, że gra jest przeznaczona dla 2 - 4 graczy tymczasem Drazz opisuje rozgrywkę solo?
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Runebound

Post autor: Dwntn »

Bowman pisze:Na pudełku jest informacja, że gra jest przeznaczona dla 2 - 4 graczy tymczasem Drazz opisuje rozgrywkę solo?
Każda poprzednia edycja Runebound zawierała oryginalne zasady do rozgrywek Solo. Problemem w poprzedniej (drugiej) edycji było to że wariant solo był mało grywalny, więc większość osób zastępowała oficjalne zasady home rylesami albo doskonałym wariantem solo autorstwa Mr Skeletor z BGG.

Nie zdziwiłbym się zatem gdyby i trzecia edycja posiadała wariant solo, bo w podstawowej rozgrywce jest licznik tur, ograniczający długość rozgrywki, znany właśnie z wariantu solo z poprzedniej edycji.

Pozdrawiam,

- K.
Drazz
Posty: 34
Rejestracja: 11 lut 2015, 11:08
Kontakt:

Re: Runebound

Post autor: Drazz »

Rocy7 pisze:Dzięki za info. Czy system rozwoju postaci jest ciekawy i daje sporo możliwości w 3 edycji?
Rozwój postaci opiera się na umiejętnościach - których jest na szczęście pod dostatkiem - i daje szanse na ciekawe kombinacje. Dzięki nim będziemy zwiększać nie tylko atrybuty czy ilość kart na ręce, ale i będziemy mogli majstrować tokenami podczas walki, itp. Już teraz są podzielone na różne kategorie, co ma być podkładką pod zawartość z rozszerzeń. Jest trochę nazewnictwa, które póki co niewiele nam mówi i daje, ale wygląda na to, że zmierza to w mocno RPG-owym kierunku.
Nie możemy się doczekać rozszerzeń!
Bowman pisze:Na pudełku jest informacja, że gra jest przeznaczona dla 2 - 4 graczy tymczasem Drazz opisuje rozgrywkę solo?
Nie ma żadnego problemu aby grać w to solo :) Zabawa jest genialna! :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Runebound

Post autor: detrytusek »

bardziej mi się podoba 3 wersja szczerze mówiąc. Plansza ładniejsza, figurki ponoć też. Nie kostkowy system walki wymusza trochę taktyki przy pojedynkach, a nie pierdylion identycznych rzutów. Tu te żetony są różne dla różnych wrogów więc nie jest tak monotematycznie. Szczerze mówiąc wolę nawet nowe kostki bo ok naklejki nie są świetnym rozwiązaniem ale kolory są przyjaźniejsze dla oka od małych, czarnych symbolików w dwójce.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Runebound

Post autor: detrytusek »

dizzit pisze:Ktoś słyszał jakiś przeciek. Czy aby na pewno Galakta zabierze się za Polską wersję ? - Ewentualnie kiedy można by się było tego spodziewać?
Galakta oficjalnie potwierdziła, że wyda grę w 2016 roku. To tyle jeśli chodzi o szczegóły:)
http://galakta.pl/stan-w-obronie-terrinoth/


czekać czy iść w ang?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Runebound

Post autor: detrytusek »

Info z Galakty:
"Gra powinna wyjść w I połowie 2016 roku".
Czyli jak dobrze pójdzie to 2 kwartał, a jak będą obsuwy to 3. Będziecie czekać czy inwestycja w anglika?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Runebound

Post autor: RUNner »

Moim zdaniem warto poczekać na wersję polską, bo wtedy łatwiej o współgraczy. Nie każdy jest na tyle ograny w planszówkach żeby ogarniać zasady w języku obcym. Do tego dochodzą teksty fabularne, które pisane są dużo trudniejszą angielszczyzną, często w specyficznym, niezbyt powszechnie używanym słownictwie.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ