Tokaido - czy ktoś grał???

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Brylantino »

Nie bezpośrednio, jednak na stronie 5 "Przybycie do gospody" mamy zapisek iż: każdy podróżnik jest zobowiązany do zatrzymania się w każdej z 4 Gospód w drodze do Edo (co już sugeruje, iż ignoruje się startową gospodę). Natomiast na tej samej stronie w zakładce "Koniec podróży" jest zapisek: gdy wszyscy podróżnicy przybędą do Edo, do ostatniej Gospody, gra się kończy. Należy przydzielić odpowiednie karty bla bla bla i nigdzie nie ma słowa, że mają przed końcem jeszcze jeden posiłek.

EDIT: Również artysta i posłaniec może to zasugerować, gdyż ich umiejętność działa przed posiłkami, jednak w instrukcji wyraźnie jest wspomniane, iż aktywuje się ona 3 razy (na 3 wewnętrzne gospody - strona 6).
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: TTR_1983 »

w sumie jakiś sens to ma:)
Dzięki.
Awatar użytkownika
Hobbity.eu
Posty: 159
Rejestracja: 24 maja 2013, 10:55
Been thanked: 8 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Hobbity.eu »

Kupujemy posiłki w 4 gospodach. Trzech wewnętrznych i ostatniej.

Zgodnie z instrukcją gracz musi zatrzymać się w każdej z 4 gospód i po przybyciu coś zjeść (jeśli chce i go stać).

To zdanie na końcu instrukcji może być trochę mylące, ale trzeba je rozumieć jako ogólną zasadę, że gra się kończy po przybyciu ostatniego gracza do ostatniej gospody (karty z jedzeniem losuje się po przybyciu pierwszego).
Nie wspomniano w tym zdaniu o jedzeniu, bo przybycie do każdej z 4 gospód i losowanie kart przez każdego z graczy było opisane szczegółowo wcześniej.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2013, 11:00 przez Hobbity.eu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Brylantino »

To dlaczego w takim razie, postacie które dociągają karty "przed" każdym posiłkiem, robią to tylko 3 razy, a nie 4?
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: TTR_1983 »

Poruszyłem jak się okazuje wcale nie taką oczywistą rzecz ;)
W zasadzie to w pierwszej gospodzie też pasowałoby coś zjeść, żeby mieć siły na dalszą drogę :)
Awatar użytkownika
Hobbity.eu
Posty: 159
Rejestracja: 24 maja 2013, 10:55
Been thanked: 8 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Hobbity.eu »

To dlaczego w takim razie, postacie które dociągają karty "przed" każdym posiłkiem, robią to tylko 3 razy, a nie 4?
Jeśli zdoloność postaci pozwala jej dociągnąć kartę przed posiłkiem to robi to 4 razy w trakcie gry.
Jeśli są jakieś wyjątki, to jest to opisane w treści zdolności: np. pierwsza postać, opisana w instrukcji losuje karty panoram tylko w 3 środkowych gospodach.

Wątpliwość z jedzeniem w pierwszej i ostatniej gospodzie była też omówiona w wątku na BGG.

Czyli podsumowując niejasność: w pierwszej gospodzie nie jemy, a w ostatniej jemy.
Awatar użytkownika
Dr Bobaz
Posty: 437
Rejestracja: 10 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Dr Bobaz »

Jeśli zdoloność postaci pozwala jej dociągnąć kartę przed posiłkiem to robi to 4 razy w trakcie gry.
Nie, nie robi tego 4 razy w trakcie gry.
Do tego właśnie są symbole nad gospodami :). Na kartach postaci dobierających jakąś kartę przed posiłkiem (jak posłaniec Chuubei), mają narysowane karczmy "z ptaszkiem" - symbolem występującym jedynie na 3 środkowych gospodach. Kinko (ronin), czy Satsuki (sierota), mają tam symbol karczmy - bez "ptaszka" oznaczający wszystkie gospody w grze. Co też jest opisane przy każdej z tych postaci w instrukcji :).

Podsumowując:
4 posiłki w trakcie gry
Satsuki i Kinko - 4 razy używają swojej zdolności.
Chuubei i Hiroshige - 3 razy używają swojej zdolności.
Embrace Eternity!
Awatar użytkownika
Hobbity.eu
Posty: 159
Rejestracja: 24 maja 2013, 10:55
Been thanked: 8 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Hobbity.eu »

Nie, nie robi tego 4 razy w trakcie gry.
Podsumujmy dyskusję jeszcze raz, bo w sumie wszyscy piszemy o tym samym tylko trochę inaczej.

Zgodnie z regułami gry:
- jemy w 4 gospodach (jeśli chcemy i możemy), czyli we wszystkich poza startową
- umiejętności specjalne działające w gospodach odpalamy zgodnie ze zdolnościami postaci (opisanymi w instrukcji i za pomocą ikonek). Czyli niektóre postacie używają zdolności w 4 gospodach, a niektóre tylko w 3.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Wallenstein »

Jaki jest rozmiar kart?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Dr Bobaz
Posty: 437
Rejestracja: 10 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Dr Bobaz »

Mini Euro
Embrace Eternity!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4080
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: lacki2000 »

Ponoć niedługo Tokaido pojawi się na BGA do grania online na żywo.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2335
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 572 times
Been thanked: 931 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Galatolol »

W Dragonhearta ludzie się tam zagrywali.
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: TTR_1983 »

Wśród wydawców dodatku do Tokaido na BGG są Hobbity.eu. Świetna wiadomość :mrgreen:
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Qlaqs »

Hmmm a jakaś data? ;) Bo nie wiem czy się doczekam :P
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Hiu »

W tej grze (poza instrukcja) nie ma co tlumaczyc :) a zasady sa proste jak ... wiecie co. Moznaby grac bez instrukcji :)
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Qlaqs »

Ostatnio zmieniony 03 gru 2013, 20:03 przez Qlaqs, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Odp: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Qlaqs »

Hiu pisze:W tej grze (poza instrukcja) nie ma co tlumaczyc :) a zasady sa proste jak ... wiecie co. Moznaby grac bez instrukcji :)
Tak tylko zamówienie samego dodatku jest horrendalnie drogie :P Jak wyda hobbity.eu to cena będzie akceptowalna...
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Christoforos »

Nie no co taka cisza? Tylko my udostępniliśmy wpis Hobbitów? :)
https://www.facebook.com/boardtimes/pos ... 7197803455
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Bea »

Co nowego wnosi ten dodatek?
zielok
Posty: 98
Rejestracja: 27 sie 2012, 11:13
Lokalizacja: Bobrowniki/Chorzów

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: zielok »

W każdym miejscu dodaje dodatkową możliwość do wyboru czyli można wykonać akcję taką jak w podstawowej wersji gry lub tą wprowadzoną przez dodatek (np. możliwość skorzystania z łaźni zamiast z gorącego źródła, za łaźnie trzeba zapłacić ale dostaje się 4 punkty). Dodatkowo są nowe postacie.
Awatar użytkownika
Hobbity.eu
Posty: 159
Rejestracja: 24 maja 2013, 10:55
Been thanked: 8 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Hobbity.eu »

"Tokaido - rozdroża", to najnowszy dodatek do Tokaido i w wersji polskiej ukaże się wiosną, jak tylko przypłynie z Japonii (a właściwie z Chin).

Opis na pudełku będzie w tym stylu: "Tokaido jest gotowe, aby odsłonić nowe skarby dla najwytrwalszych podróżników: rozkwitające drzewa wiśniowe, luksusowe domy kąpieli, amulety szczęścia, kaligrafię, legendarne przedmioty a nawet tajny salon gier. Od tej pory wszystkie te obiekty i przedmioty stają się częścią nowej, wspaniałej podróży!"

A mechanicznie wygląda to tak:
nad główną planszą dokładamy małą planszę z nowymi kartami i od tej pory stając na którymś z pól na głównej planszy mamy wybór, czy wybieramy starą opcję, czy nową.
Dam przykład: stając na polu dowolnej Panoramy, możemy wziąć kartę Panoramy (stara opcja) lub dobrać kartę Drzewa Wiśniowego (nowa opcja). Taka karta Drzewa Wiśniowego nie rozwija nam co prawda żadnej Panoramy, ale daje 1 PZ i 1 monetę.
Bardzo ciekawie prezentują się karty Amuletów i Kaligrafii, które dają nam bonusy za określone karty lub sytuację na planszy. A najlepsze jest to, że nie dostajemy tych kart losowo, tylko możemy sobie wybrać, który bonus nas interesuje i w ten sposób stworzyć jakąś strategię na naszą podróż.

Pojawiają się też nowe Postacie. Np. taki wędrowiec, który zaczyna podróż bez żadnych monet, ale zatrzymując się na polu dowolnej Panoramy dostaje monetę.

Ogólnie rzecz biorąc, pojawia się dużo wyborów i uzyskujemy większą kontrolę nad naszą Podróżą.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: charlie »

W święta graliśmy pierwszy raz. Moje odczucia są podobne do niektórych z Was. Gra przepięknie wydana, te grafiki wszędzie śliczne, plansza z ledwo widoczną linią brzegową, karty postaci z miejscem na zaznaczenie kolor gracza - wszystko bomba. Do elementów mam dwa ale: za małe znaczniki punktowania i za małe kółka przy polach. Dla takiego daltonisty jak ja, to miałem problem, żeby nie zbliżając się do planszy stwierdzić czy to pole morskiej panoramy czy gorących źródeł, farma z jeszcze innym polem mi się myliła. Temat cudowny.

Sama gra przyjemna, ale zastanawiająca zarazem. Mechanika prościutka, trzeba tylko pamiętać co na którym polu się dzieje (jest ich tylko kilka typów), jedna partia i już wszystko jest jasne. Generalnie przydałoby się też trochę zmian w punktowaniu, bo rzeczywiście muszę powiedzieć, że nie warto się skupiać na jednym rodzaju punktowania kosztem omijania pól lub planować cokolwiek. Była taka partia - graliśmy w trzy osoby i wszystko mi idealnie podpasowało, praktycznie nie omijałem pól. Grałem staruszkiem (który za każdą kartę gorących źródeł i osiągnięć dodatkowo dostaje 1 PZ) i na prawie wszystkich polach gorących źródeł udało mi się stanąć. Szwagrowi i jego synowi nie opłacało się mnie blokować, bo minęli wtedy np. farmę, a brakowało im pieniędzy. Wygrałem dwudziestokilkoma punktami nad drugim graczem praktycznie bez wysiłku, a jak obserwowałem ich ruchy, to też bym tak grał będąc w ich skórze. Bonusy - 2 graczy po dwa, szwagier 3, ale i tak to było bez znaczenia. Przedziwne uczucie. Nie znaczy to, że nie zasiądę ponownie, bo grało się szybko, przyjemnie i bezboleśnie, a jakoś chęć na kolejną partię była.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: palladinus »

Na naszym blogu Ciekawe Gry również sięgnęliśmy po ten tytuł: Recenzja na japońskim szlaku.
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Qlaqs »

Oszalałem :D

KICKSTARTER
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: pwitkows »

Tak się zastanawiam czy warto inwestować w taką edycję jeżeli chodzi o wydanie i elementy to wygląda to super ale czy gra się nie znudzi zbyt szybko ?
ODPOWIEDZ