K2 - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: K2

Post autor: Andy »

Sam ostatnio miałem sytuację, w której z ulgą zagrałem zerówkę, a aklimatyzacyjną trójkę zachowałem na gorsze czasy, bo w tej chwili żaden z himalaistów nie mógłby wchłonąć takiej dawki.

Tak to bywa, gdy jest przymus zagrania trzech kart!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: zephyr »

argument z zachowywaniem lepszej karty jest bez sensu - każda inna karta nadawałaby się do tego celu tak samo dobrze ale przy okazji by coś sensownego robiła (no chyba że byłaby np aklimatyzacją -1 :> fajny pomysł na dodatek)

mnie bardziej dziwi że to akurat aklimatyzacja 0 a nie karta bez żadnego przypisania... myślałam że ma wyraźnie pokazywać że można na nią przyjmować ryzyko (0 spada do -1/-2) ale jak nie to jestem pod wrażeniem braku elegancji zasad... czy na prawdę zakaz brania ryzyka na wspinacza który dostał aklimatyzację 0 jest tak ważny przy balansie żeby robić dla niego wyjątek od prostej zasady: "ryzyko może przyjąć tylko wspinacz który dostał kartę"
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: K2

Post autor: muker »

Czy na mapie trudnej jest błąd? Jest jedno pole, które powinno być warte 5 pkt a ma 4. Wskazuje na to złota zamiast zielonej chorągiewka, jest poziom wyżej niż inne 4, no i pole po prawej jest warte 5.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: K2

Post autor: Edwardo »

Nie ma błędu. Dlaczego miałaby być zielona chorągiewka? Zauważ, że kolory chorągiewek są przyporządkowane poszczególnym wysokościom a nie ilościom punktów zwycięstwa. Zauważ też, że przy zielonych chorągiewkach, na ich najniższym poziomie obok 2 jest 3. Taki rozkład po prostu.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: K2

Post autor: muker »

Tak są przyporządkowane wysokościom ale również wartościom na flagach. To miejsce jest jedyne na całej planszy (obu stronach), gdzie dla jednej wartości są flagi różnych kolorów.


Mam jeszcze pytanie:
Stawianie namiotu: "w przypadku wykorzystania kart poręczówki liczą się punkty w ruchu w górę"

Czy to oznacza, że nie można wykorzystać karty ruchu 1 oraz poręczówki 1/3, żeby zejść w dół na pole o koszcie 2 i postawić tam namiot?
Czy można użyć dwóch poręczówek 1/2, żeby zejść w dół na pole o koszcie 2 i postawić namiot?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: ja_n »

muker pisze:Tak są przyporządkowane wysokościom ale również wartościom na flagach. To miejsce jest jedyne na całej planszy (obu stronach), gdzie dla jednej wartości są flagi różnych kolorów.
Moim zdaniem - tak, jest błąd, ale dotyczy on koloru flagi, a nie punktacji pola. W prototypie punktacja pola była taka sama.
muker pisze:Stawianie namiotu: "w przypadku wykorzystania kart poręczówki liczą się punkty w ruchu w górę"

Czy to oznacza, że nie można wykorzystać karty ruchu 1 oraz poręczówki 1/3, żeby zejść w dół na pole o koszcie 2 i postawić tam namiot?
Czy można użyć dwóch poręczówek 1/2, żeby zejść w dół na pole o koszcie 2 i postawić namiot?

Czy namiot innego gracza też daje mi punkt?
Nie można.
Nie można.
Nie daje.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Co do flag i ich kolorów - nie ma błędu. Kolor odpowiada wysokościom - czyli 6-7 tys. to kolor zielony, 7-8 - żółty, powyżej 8 - czarny. Na trudnej drodze może mylić wskaźnik punktacji z prawej, przy 4 PZ są dwie flagi: żółta i zielona, właśnie z tego powodu, że 4 PZ są w obszarze żółtym (7-8 tys) i zielonym (6-7tys.).
Majek
Posty: 63
Rejestracja: 07 lis 2010, 09:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: K2

Post autor: Majek »

Mam pytanie dotyczące żetonów ryzyka.
Co robimy z żetonem, który już został rozliczony? Z powrotem na stos zakrytych czy do pudełka i już nie bierze udziału w grze?
Nic nie ma na ten temat w instrukcji. Ilość żetonów sugeruje, że wrzucamy do pudełka - jest ich tyle, że we wszystkich 18 dniach możemy pobierać z 3.
Może głupie pytanie ale nie daje mi spokoju :)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: K2

Post autor: cezner »

Do odrzucenia. Nie bierze udziału w dalszej grze.
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: K2

Post autor: muker »

Rozumie, że jedną kartą poręczówki 2/3 nie mogę wejść za 1 i potem za 1 zejść?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Veridiana »

Możesz.
Cyfrę z lewej strony traktujesz jak zieloną kartę, czyli ruch w dowolnym kierunku, nawet w górę i w dół.
natomiast cyfra po prawej tylko w dół.
adam to gdzieś tłumaczył... choć akurat to jest średnio intuicyjne :?
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Ale tak jest, strzałki z lewej nie powinno być, wtedy byłoby jasne...
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Veridiana »

No właśnie, ta strzałka! :D to jej wina :twisted:
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Pierwsza wersja FAQ - http://adam.wcsw.net/wordpress/wp-conte ... K2_FAQ.pdf
Dziękuję wszystkim za pytania i za pomoc w spisaniu powyższego.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: K2

Post autor: melee »

kilka literówek, np. "pulii", "Żetony muszą być wykorzystane są w danej rundzie". Niekonsekwencja w nazywaniu żetonów (raz ryzyka, raz jakoś inaczej).
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: K2

Post autor: staszek »

Mam pytanie-chciałbym się upewnić,że grałem dobrze,ewentualnie przeprosić grające ze mną osoby,za złe wytłumaczenie gry:
czy mając karty zielone 1 i 3 mogę tym samym wspinaczem poruszyć się o dwa pola,każde o koszcie 2 ?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: surmik »

Tak.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: K2

Post autor: staszek »

ok.dzięki-nie muszę przepraszać ;)
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: K2

Post autor: muker »

odejmuje jego wartość od poziomu aklimatyzacji na karcie gracza u tego himalaisty
który poruszył się w tej turze
Czy ja dobrze rozumiem, że nie można zagrać na himalaistę karty aklimatyzacji 1 i mając żeton 2 odjąć 1 od wartości karty a 1 od posiadanej już aklimatyzacji?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: ja_n »

Można.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: K2

Post autor: adikom5777 »

muker pisze: Czy ja dobrze rozumiem, że nie można zagrać na himalaistę karty aklimatyzacji 1 i mając żeton 2 odjąć 1 od wartości karty a 1 od posiadanej już aklimatyzacji?
wg mnie można poruszającemu się himalaiście rozliczyć ryzyko -2 z karty aklimatyzacji (1) oraz odjąć 1 punkt z aklimatyzacji na jego planszy

EDIT: Ja_n był szybszy :)
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: K2

Post autor: muker »

adikom5777 pisze:
muker pisze: Czy ja dobrze rozumiem, że nie można zagrać na himalaistę karty aklimatyzacji 1 i mając żeton 2 odjąć 1 od wartości karty a 1 od posiadanej już aklimatyzacji?
wg mnie można poruszającemu się himalaiście rozliczyć ryzyko -2 z karty aklimatyzacji (1) oraz odjąć 1 punkt z aklimatyzacji na jego planszy

EDIT: Ja_n był szybszy :)
Pytam o takiego, który dostał tylko kartę aklimatyzacji. W zacytowanym fragmencie faqa pisze, że trzeba się ruszyć (tak btw. jak dałem kartę ruchu 1, ale się nie ruszę, to nie mogę odjąć 1 z ruchu a 1 z aklimatyzacji?)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: ja_n »

Masz rację, tak jest sformułowana instrukcja (nieszczęśliwie) i widzę, że Adam postanowił podtrzymać to w FAQu, żeby nie zwiększać zamieszania. Czyli przypuszczam, że oficjalna wersja obecnie jest jednak taka, że ryzyko odejmujemy od kart aklimatyzacji, albo od aklimatyzacji wspinacza, który się ruszył. Nie zmienia to faktu, że na etapie prototypu graliśmy inaczej - jeśli na wspinacza zagrałem niezerową kartę (jakąkolwiek), to mogę dowolną liczbę ryzyka odjąć od jego aklimatyzacji. Czyli wystarczy karta +1A, żeby odjąć 2 punkty ryzyka od tego wspinacza. Stąd moja odpowiedź.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Potwierdzam to co napisał Jacek, w pewnym momencie nie zauważyłem tego niuansu w instrukcji i już nie chcę mieszać...
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: K2

Post autor: muker »

(tak btw. jak dałem kartę ruchu 1, ale się nie ruszę, to nie mogę odjąć 1 z ruchu a 1 z aklimatyzacji?)
Czyli nie mogę tak zrobić?
ODPOWIEDZ