Navegador (Mac Gerdts)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
blackvelvet
Posty: 11
Rejestracja: 05 wrz 2010, 01:38

Re: Navegador

Post autor: blackvelvet »

Nie znam gry, więc tylko rzucę komentarz lingwistyczny:
Dawne faktorie były punktami handlowymi, nie produkcyjnymi.
A "factory" może również oznaczać "przedsiębiorstwo". Manufaktura to rzeczywiście "manufacture". Wiem, że niełatwo jest tłumaczyć niuanse języków obcych, dlatego nie krytykuję. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Navegador

Post autor: Geko »

Ja już jesteśmy przy językach, to sam tytuł w pierwszej chwili wydał mi się dziwny. Po chwili skojarzyłem, że "nawigator" brzmi jakby podobnie...
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Dr Doom
Posty: 118
Rejestracja: 08 wrz 2008, 13:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Navegador

Post autor: Dr Doom »

blackvelvet pisze:Dawne faktorie były punktami handlowymi, nie produkcyjnymi.
A "factory" może również oznaczać "przedsiębiorstwo".
Zgadzam się, że tak jest.
Wiadomo jednak od dawna, że tłumaczenia są jak kobiety: wierne nie są piękne, piękne nie są wierne. 8)
Spieszmy się grać z ludźmi, tak szybko odchodzą...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Navegador

Post autor: Legun »

Wreszcie po pierwszej partii. Z gier ekonomiczno-rozwojowych grałem tylko w "Książąt Florencji", "Agrikolę" i "Osadników", nie będę więc udawał eksperta. Mogę tylko powiedzieć, że bardzo się nam spodobało. Nie ma takiego napięcia, jak w przypadku Książąt, gdzie plany trzeba dopinać na ostatni guzik, bo inaczej grozi katastrofa. Mechanizm jest znacznie bardziej naturalny od Agrikoli. Choć nie ma bezpośredniego handlu, to jednak interakcja jest mniej banalna, niż w takim "Stone Age", gdzie można tylko podbierać innym pożądane przez nich zasoby, zaś nie jesteśmy tak zależni od losu, jak w Osadnikach. Wiele działań faktycznie otwiera nowe drzwi, przez które po swoją szansę mogą wejść inni gracze. Rondel to też świetny wynalazek. Całość zaś oglądana z bliska jest faktycznie śliczna. Jeśli ktoś chce się zmierzyć z rozkręcaniem spirali rozwoju w miłym sercu i cieszącym oko otoczeniu to jest to.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Navegador

Post autor: ragozd »

Tak na szybko - pierwsze wrazenie to duzo mozliwosci, ale niestety do prawie kazdej z nich potrzebni sa ludzie. To kluczowy zasob i tym samym wyscig po katedry dajace wiecej ludzi mocno determinuje cala gre. Obawiam sie, ze zbyt mocno
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
alicja.wilk
Posty: 33
Rejestracja: 09 lis 2010, 02:45
Lokalizacja: Gdynia

Re: Navegador

Post autor: alicja.wilk »

Co do równowagi, rzeczywiscie wydaje się, że korzyść z robotników przeważa nad korzyściami z floty, ale nie wydaje mi się żeby była to różnica burząca równowagę gry.

2 akcje można wykonać mając TYLKO statki lub TYLKO robotników
-żeglowanie: statki
-budowanie: robotnicy

1 akcja wymaga statków I robotników
-zakładanie koloni: robotnicy i statki

3(4) akcje opowiadają odpowiednio za zwiększanie/zmniejszanie liczby robotników/statków
-ships:- dodatkowe statki
- żeglowanie- odkrywanie nowych kolonii: utrata statku/ów
-workers: dodatkowi robotnicy
-przywileje: utrata robotnika

i ostatnia akcja - market jest uzależniona bardziej od robotników (potrzebni do wybudowania fabryk, w których towary sa przetwarzane I zajęcia kolonii, z których towary sa dostarczane) niż od statków (potrzebne TYLKO do kolonii)

Jeżeli chodzi o sama rozrgywkę - bardzo podoba mi się fakt, że gra dobrze skaluje sie na dwie osoby,
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Navegador

Post autor: salou »

ragozd pisze:Tak na szybko - pierwsze wrazenie to duzo mozliwosci, ale niestety do prawie kazdej z nich potrzebni sa ludzie. To kluczowy zasob i tym samym wyscig po katedry dajace wiecej ludzi mocno determinuje cala gre. Obawiam sie, ze zbyt mocno
Jak z elementem losowym. ??
alicja.wilk
Posty: 33
Rejestracja: 09 lis 2010, 02:45
Lokalizacja: Gdynia

Re: Navegador

Post autor: alicja.wilk »

Losowa jest tylko wartość cruzados przydzielona danej kolonii, losowana z puli żetonów (pula
=liczba kolonii +1). Ma ona wpływ na dwie akcje:
1) Wartość najtańszej kolonii danego regionu określa premię pieniężną dla odkrywcy regionu
2) przy zakładaniu kolonii nalezy zapłacić sumę cruzados widoczną na żetonie
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Navegador

Post autor: Legun »

W sumie to drobne urozmaicenie. Na razie widzę bardzo umiarkowany wpływ na ostateczny wynik, choć czasem może to skłonić do niewielkiej korekty planów.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Navegador

Post autor: bogas »

salou pisze:
ragozd pisze:Tak na szybko - pierwsze wrazenie to duzo mozliwosci, ale niestety do prawie kazdej z nich potrzebni sa ludzie. To kluczowy zasob i tym samym wyscig po katedry dajace wiecej ludzi mocno determinuje cala gre. Obawiam sie, ze zbyt mocno
Jak z elementem losowym. ??
:lol: Salou robisz rozpoznanie przed piątkiem? Spokojnie nie wciskałbym ci jakiegoś losowego potworka. A ragozd przesadza.
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Navegador

Post autor: salou »

bogas pisze:
salou pisze:
ragozd pisze:Tak na szybko - pierwsze wrazenie to duzo mozliwosci, ale niestety do prawie kazdej z nich potrzebni sa ludzie. To kluczowy zasob i tym samym wyscig po katedry dajace wiecej ludzi mocno determinuje cala gre. Obawiam sie, ze zbyt mocno
Jak z elementem losowym. ??
:lol: Salou robisz rozpoznanie przed piątkiem? Spokojnie nie wciskałbym ci jakiegoś losowego potworka. A ragozd przesadza.
Cicho ja tutaj przygotowuje się do rozgrywek, ale wytropiłeś mnie normalnie Bogas jest wszędzie :mrgreen: :lol:
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Navegador

Post autor: Witold Janik »

Graliśmy wczoraj w Graalu partię na 4 osoby, baaardzo fajna gierka. Po paru ruchach śmiga aż miło.
Warto planować 2-3 ruchy do przodu, choć trzeba też patrzeć na ruchy innych graczy i ewentualnie korygować.

Po 1. partii jestem bardzo zadowolony z zakupu, czekam na kolejne.
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Navegador

Post autor: MattCarnall »

Czy ta gra jest niezależna językowo? Wygląda na zacną, a na forum można znaleść dobrze przetłumaczoną instrukcję w języku polskim, zastanawia mnie tylko jeden fakt czy na kartach są jakieś napisy?
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Navegador

Post autor: Witold Janik »

Na jakich kartach? W tej grze jest tylko 1 karta :)
Napisy można olać. Chyba że ktoś nie rozumie co to znaczy "Workers", "Building" albo "Sailing" (albo nie zapamięta, bo jest to przetłumaczone w instrukcji). Jest chyba "aż" 7 słów umieszczonych na planszy.
Śmieszna sprawa bo mapa jest dwustronna. Przez dłuższą chwilę się zastanawiałem czemu (wersje na różną ilość graczy?)... aż zobaczyłem, że jedna ma powyższe napisy w rondlu po niemiecku a druga po angielsku :D
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
ryba555
Posty: 144
Rejestracja: 18 sty 2009, 12:15
Has thanked: 1 time

Re: Navegador

Post autor: ryba555 »

Tak jest to bardzo dobry patent bo przez chwilę myślałem że kupiłem wersję niemiecką :)
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: Navegador

Post autor: stalker »

Filippos pisze:Natomiast sama gra jest fajna. Mi z rondli spodobała się chyba najbardziej (grałem wszystkie oprócz machu pichu).
A nabyłeś i można Cię naciągnąć na pokazanie, czy trzeba sobie kupić samemu i zaprosić do planszy? ;)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Navegador

Post autor: Filippos »

stalker pisze:
Filippos pisze:Natomiast sama gra jest fajna. Mi z rondli spodobała się chyba najbardziej (grałem wszystkie oprócz machu pichu).
A nabyłeś i można Cię naciągnąć na pokazanie, czy trzeba sobie kupić samemu i zaprosić do planszy? ;)
Druga opcja, grałem na essen.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Navegador

Post autor: Witold Janik »

Ja posiadam, ale umówienie się ze mną ostatnio bywa ciężkie.... Poniedziałki mam wolne.
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Navegador

Post autor: pan_satyros »

Jak rozgrywka 2-osobowa i sam Nagevador wypada w świetle pozostałych gier Gerdtsa ?
Nie mam aktualnie żadnej z gier tego autora, więc ciekaw jestem która wypada w tym wariancie osobowym najlepiej.
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Navegador

Post autor: berni »

pan_satyros pisze:Jak rozgrywka 2-osobowa i sam Nagevador wypada w świetle pozostałych gier Gerdtsa ?
Nie mam aktualnie żadnej z gier tego autora, więc ciekaw jestem która wypada w tym wariancie osobowym najlepiej.
Nie powiem jak wypada na tle innych gier Gerdtsa, bo grałem tylko w Navegadora. Jak dla mnie tryb dwuosobowy jest bardzo fajny. Czuć, że nie został zrobiony na siłę, choć spotkałem się z opinią, że wtedy jest za mało negatywnej interakcji. Faktycznie w rozgrywce dwuosobowej gracze sobie nie przeszkadzają. Przy większej ilości graczy dochodzi do sprzątania sprzed nosa kolonii, psucia rynku czy znacznego wyprzedzania w odkryciach. W grze dwuosobowej co najwyżej ceny na rynku mogą się mocno wahać ;] Mi się podobało, że w dwie osoby byłem obrzydliwie wręcz bogaty. W cztery osoby musiałem na wszystko zbierać ;-)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Navegador

Post autor: mbork »

Ha, widzę, że wątek trochę zdechł.

A ja dawno nie grałem w Navegadora, i chcę go sobie odświeżyć. Dlatego przygotowałem małego przypominacza zasad: http://mbork.faculty.wmi.amu.edu.pl/nav ... inder.html (i wersja dla Kindle'a, przerobiona calibrem: http://mbork.faculty.wmi.amu.edu.pl/nav ... inder.mobi).

Jeżeli komuś się podoba, mogę nieco uładzić i wrzucić na bgg (i ewentualnie w Wolnej Chwili™ zrobić jeszcze jakieś takie).

Główną zaletą (poza skrótem zasad jest gęste polinkowanie - np., gdy mowa o statkach, jest link do opisu akcji pozwalającej je zdobyć, itd.)

WDYT?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Navegador

Post autor: WRS »

Dawno temu grałem z Legunem - świetna partia.
Dziś wpadł w ręce me wytęskniony egzemplarz.

mbork - proszę zrób wersję do druku - przydaje się.

Gra bardzo fajna. Rondel trudniejszy niż w Imperialu, bo tylko jedna akcja się powtarza (handel/market). Stąd trzeba lepiej planować swoje działania.
Wyraźnie widać różnice w możliwych strategiach - szybko na kolonie i odkrycia
albo dłuższa gra na stocznie i kościoły.
Oczywiście z przywilejami!

Dr Doom - dzięki za tłumaczenie instrukcji :)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Navegador

Post autor: mbork »

WRS pisze:mbork - proszę zrób wersję do druku - przydaje się.
http://mbork.faculty.wmi.amu.edu.pl/nav ... inder.html
Czy coś takiego może być? Jest trochę robione na szybko, więc nie jest przesadnie estetyczne; chodziło raczej o to, by jakoś weszło na niezbyt wiele stron A4. Jeżeli mogę coś poprawić, daj znać.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Navegador

Post autor: WRS »

Bardzo dziękuję!

P.S.
Powyżej 9.3 jest literówka - niekatywnej
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Navegador

Post autor: mbork »

Nie ma za co. Literówkę poprawiłem.
ODPOWIEDZ