Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 870
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 203 times
Been thanked: 305 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: konradstpn »

rdbeni0 pisze: 21 lis 2020, 19:20
- nie oczekuj, że Agricola będzie lepsza: może okazać się, że Uczta dla was jest ciekawsza, a Agricola okaże się zbyt płytka (to tak jak przepłynięcie z głębokiej wody na płytką)
- wbrew pozorom to są gry podobne do siebie: Uczta / Agricola / Kawerna - z tego Agricola jest chyba najprostsza (ale i najtańsza)
Na czym polega płycizna i prostota Agricoli ? Mnogość opcji nie jest równoznaczna z głębią gry. Dla mnie Kawerna jest taką rozbuchaną wersją Agricoli rodzinnej. Przyjemna, friendly, bez presji, co byś nie zrobił to będzie dobrze. Na drugim biegunie jest jednak dużo lepsza Uczta.
Gram, więc jestem.
wajwa
Posty: 2229
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 257 times
Been thanked: 402 times
Kontakt:

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: wajwa »

mistrz_yon pisze: 21 lis 2020, 21:25 Cóż, podpadam pod totalnego fana Uwego. Nie mam Kawerny, ale to z powodów czysto estetycznych - w żadne elfy/ krasnoludy i takie wynalazki nie gram (głupie, wiem, co zrobisz). Ale pamietam, jakim powiewem świeżości była kiedyś Agri i zastanawiam się po prostu nad czymś następnym (dla dzieciarni) przed LH i Ora (a docelowo - Arle). Muszę tez wrócić do Szklanego Szlaku, który mnie jakoś nie zachwycił w wersji solo, a do którego dorośli mi gracze teraz. Ale na pierwszy ogień idzie Agri.

Dzięki za jasną deklarację co do wersji dla graczy. Czyli od razu pójdziemy w granie razem z dodatkiem i takie zaawansowane (chyba takie są).
A ja bym jednak zaczął od grania bez kart.
Ok , z mojej perspektywy jest to wersja ułomna ;-)
Ale piszesz o graniu z dziećmi , na przykładzie mojego młodego (12 lat) wiem , że (przynajmniej na początku) nie chciało by mu się trzymać w łapach 14 kart (już nawet nie piszę , że pozyskanych drogą draftu ;-)) i rozkminiać co rundę czy zagrać teraz Pomocnika czy Małe Usprawnienie ;-)
Wiem natomiast , że pozostała część gry dawała by frajdę i dopiero gdyby tu zatrybiło i dziecko zapragnęło by czegoś więcej ;-) to wrzuciłbym do grania karty ...
Powiedziałem swego czasu , po jednej z partii , że nie zagram już nigdy wersji rodzinnej , bo najnormalniej w świecie jest to wersja uboga , całą grę w Agricoli robią karty , ale w życiu czasem trzeba zrobić krok w tył , żeby później pójść kilka kroków do przodu ;-)
Zresztą czego się nie robi dla rodziny 8)
Always look on the bright side of life
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 68 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bdm »

W sumie nie trzeba zaczynać od razu z 14 kartami. Ja zaczynałem z 6 (po 3 pomocników i małych usprawnień). Ale z młodszymi dziećmi faktycznie najlepiej grać bez kart i też jest ok.
Agricola to bez wątpienia jedna z moich ulubionych gier a niewiele mam takich, w których pasuje mi dosłownie wszystko.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 340 times
Been thanked: 309 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Chudej »

Może to zabrzmi śmiesznie, ale to prawda: mnie grać w Agricolę uczyły dzieci i też graliśmy bez kart. Na pierwszy raz i tak było dla mnie całkiem sporo do ogarnięcia, jak nie widziałem instrukcji na oczy, a zdecydowanie zachęciło do dalszego grania i zakupu własnego egzemplarza :)
Cezary1916
Posty: 157
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cezary1916 »

Ma ktoś dostęp do plików z tłumaczeniem kart Agricola:Belgium Deck 

Agricola:France Deck 
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Forcemaster »

Hej

Jak to jest z tą Agricolą Wersja dla Graczy PL?
W sensie... Angielska Agricola Revised Edition ma już z 10 dodatków, a my w wersji PL nie doczekaliśmy się jeszcze nawet jednego?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Forcemaster pisze: 16 gru 2020, 15:50 Hej

Jak to jest z tą Agricolą Wersja dla Graczy PL?
W sensie... Angielska Agricola Revised Edition ma już z 10 dodatków, a my w wersji PL nie doczekaliśmy się jeszcze nawet jednego?
No... Tak :roll:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: kisiel365 »

Jak ktoś nie ma owsików w d to wystarczy zaczekać na Ultimate BigBox Deluxe edition i od razu kupić full pakiet.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

kisiel365 pisze: 16 gru 2020, 22:18 Jak ktoś nie ma owsików w d to wystarczy zaczekać na Ultimate BigBox Deluxe edition i od razu kupić full pakiet.
Tylko tu padło pytanie o wersję PL, więc kolego nie w temacie piszesz.
EDIT: Skoro cenzura już wycięła to co odpisałem na poniższą uwagę BartP, to sprzątam również i to co tu pisało, bo to w końcu też nie miejsce na takie uwagi. Tylko aplauz i zaakceptowanie.
Ostatnio zmieniony 17 gru 2020, 23:52 przez bogas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: BartP »

Myślę, że wyświadczyłeś światu wielką przysługę, kasując tego maila.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: szymuss »

kisiel365 pisze: 16 gru 2020, 22:18 Jak ktoś nie ma owsików w d to wystarczy zaczekać na Ultimate BigBox Deluxe edition i od razu kupić full pakiet.
a bedzie w ogole takie cos? pzdr
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: kisiel365 »

nic potwierdzonego, ale chciwość zawsze bierze górę
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
dave8
Posty: 747
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: dave8 »

Też na to liczę. Ja już straciłem cierpliwość i sprzedałem swoją wersję pl. Czekam na big box lub odkupie wszystko po angielsku.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: szymuss »

dave8 pisze: 26 gru 2020, 12:54 Też na to liczę. Ja już straciłem cierpliwość i sprzedałem swoją wersję pl. Czekam na big box lub odkupie wszystko po angielsku.
ja sie ciesze ,ze mam 1 edycje i torfowisko ,bo ta 2 do mnei w ogole nie przemawia;) pzdr.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Kin@a »

Niezmiennie polecam, zamiast sprzedawać nową edycję w oczekiwaniu na dodatki, dokupić do niej Talię Graczy, póki jeszcze jest i kosztuje małe pieniądze. Jest kompatybilna, poza tym kart w Agri nigdy dosyć.
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dziami »

A ta obecnie dostępna Talia Graczy to jest wersja do nowej czy do starej Agricoli?
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Atk »

"Niezmiennie polecam, zamiast sprzedawać nową edycję..." Z tego wynika że do nowej edycji
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: BartP »

Do starej.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Ani do starej ani do nowej, bo rewersy kart i tu i tu się nie zgadzają.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1922
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomuch »

bogas pisze: 27 gru 2020, 17:07 Ani do starej ani do nowej, bo rewersy kart i tu i tu się nie zgadzają.
To chyba był zabieg celowy, żeby móc odróżnić nowe karty od tych z podstawki (starej edycji). Ja rozdzielam po 3/3 pomocników/usprawnienia ze starej i 4/4 pomocników/usprawnienia z nowej edycji na gracza (gramy bez draftu).
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: szymuss »

A w ogole jak gracie z Draftem w Agricoli? Ja nigdy tak nie gralem bo tego nie ma w instrukcji czy cos sie pozmienialo i jakis faq wyszedl?:) Czy to domowa zasada zaakceptowana przez UWe?:P pzdr
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

szymuss pisze: 28 gru 2020, 11:34 A w ogole jak gracie z Draftem w Agricoli? Ja nigdy tak nie gralem bo tego nie ma w instrukcji czy cos sie pozmienialo i jakis faq wyszedl?:) Czy to domowa zasada zaakceptowana przez UWe?:P pzdr
Draftu nie ma w polskich zasadach starej edycji. W angielskiej instrukcji już jest.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: szymuss »

warlock pisze: 28 gru 2020, 11:48
szymuss pisze: 28 gru 2020, 11:34 A w ogole jak gracie z Draftem w Agricoli? Ja nigdy tak nie gralem bo tego nie ma w instrukcji czy cos sie pozmienialo i jakis faq wyszedl?:) Czy to domowa zasada zaakceptowana przez UWe?:P pzdr
Draftu nie ma w polskich zasadach starej edycji. W angielskiej instrukcji już jest.
Dzieki wielkie za odpowiedz:) ,a w nowej edycji ale PL jest juz zasada draftu czy tylko ANG? pzdr
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

W wersji dla graczy jest dodadek do instrukcji (oddzielny zeszycik), w którym opisanych jest kilka wariantów draftu ;).
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: szymuss »

warlock pisze: 28 gru 2020, 12:00 W wersji dla graczy jest dodadek do instrukcji (oddzielny zeszycik), w którym opisanych jest kilka wariantów draftu ;).
jakbys go mial wyslesz mi na PW skany? Albo podal link tutaj czy na PW bo cos nie moge znalezc. Z gory dzieki pzdr.
ODPOWIEDZ