Claustrophobia - pytania i zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Claustrophobia

Post autor: bartekb8 »

skoti pisze:No właśnie też, tak to zrozumiałem.
Że błogosławi się, dopiero po przypisaniu kości poszczególnym wojownikom (w fazie inicjatywy), czyli uleczyć można tylko tego, który w tej fazie inicjatywy został zablokowany (przypisana kość pasuje do zablokowanej linii).
Dokładnie tak. Po rozmieszczeniu kości, ale jeszcze w fazie inicjatywy, grający Ludźmi musi zadeklarować, że będzie używał tego daru w bieżącej turze.
Warto wtedy ulokować jedną z kości na zablokowanej linii akcji wojownika, który będzie błogosławiony, tak żeby go "podleczyć ".
Rumcajs
Posty: 161
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Claustrophobia

Post autor: Rumcajs »

Ale w instrukcji jest napisane: "Ponadto jeżeli linia akcji której używał wojownik..." a nie będzie używał.
W Fazie inicjatywy przydzielamy kości do nowej tury w której dopiero będziemy ich używali. Chyba, że w polskiej instrukcji jest błąd.
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Claustrophobia

Post autor: Acaraje »

Witam!!

Mam dosyć głupie pytanie dotyczącej samej walki. Jeżeli podczas akcji ludzi, zaatakują oni demonów i uda się im zabić wszystkie , to czy te demony oddają obrażenia, czy też zaraz po rozmieszczeniu obrażeń są one zdejmowane z kafla? I tak samo w odwrotnej sytuacji, kiedy demony atakują ludzi i uda im się na przykład zabić jedna z postaci, to czy ta postać oddaje obrażenia? :P

Mam nadzieję ze zrozumiecie o co mi chodzi :D

Pozdrawiam!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 124 times
Been thanked: 131 times

Re: Claustrophobia

Post autor: maciejo »

Acaraje pisze: 1.Jeżeli podczas akcji ludzi, zaatakują oni demonów i uda się im zabić wszystkie , to czy te demony oddają obrażenia, czy też zaraz po rozmieszczeniu obrażeń są one zdejmowane z kafla?
2.I tak samo w odwrotnej sytuacji, kiedy demony atakują ludzi i uda im się na przykład zabić jedna z postaci, to czy ta postać oddaje obrażenia? :P
1.Nie oddają
2.Nie oddaje
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Claustrophobia

Post autor: Acaraje »

Wielkie dzięki za pomoc :)
herman83
Posty: 5
Rejestracja: 28 sie 2012, 20:50

Re: Claustrophobia

Post autor: herman83 »

Właśnie skończyłem 1 -szą sesje i nasuwa mi się kilka pytań:
1. Karty darów: np. Aura odwagi- mogę jej użyc w fazie inicjatywy jeśli wyrzucę 2 (bo taka liczba widnieje na karcie) ?
2. Talent rozszalały: jeśli wynik rzutu kostką jest niższy niż wartość OBR moge rzucić kostką jeszcze raz ?
3. Jak używać demonów którzy mają 0 ATK lub 0 RCH ?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Claustrophobia

Post autor: sirafin »

herman83 pisze:Właśnie skończyłem 1 -szą sesje i nasuwa mi się kilka pytań:
1. Karty darów: np. Aura odwagi- mogę jej użyc w fazie inicjatywy jeśli wyrzucę 2 (bo taka liczba widnieje na karcie) ?
2. Talent rozszalały: jeśli wynik rzutu kostką jest niższy niż wartość OBR moge rzucić kostką jeszcze raz ?
3. Jak używać demonów którzy mają 0 ATK lub 0 RCH ?
1) Daru używasz zgodnie z opisem na karcie (np. "Aura odwagi" na początku aktywacji Odkupiciela). A żeby w ogóle móc jej użyć, to Odkupiciel musi mieć w tej turze przypisaną kość z odpowiednim wynikiem (w tym wypadku 2 oczka).
2) Tak.
3) Normalnie. Po prostu jak ma 0 ATK, to nie atakuje, a jak ma 0 RCH to jest nieruchomy. Każdy scenariusz mówi jakiego demona się używa i zawsze jest powód dla którego wskazany jest taki a nie inny demon (np. w scenariuszu trzecim celem ludzi jest zabicie demona, jest to Władca Dusz który ma 0 RCH ale dużo życia i musi być po prostu chroniony przez troglodytów).
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Claustrophobia

Post autor: nanautzin »

Witam

Jeszcze nie udało mi się zagrać, ale mam takie pytanie co do pierwszego scenariusza "Ocaleni". W momencie, gdy pierwszy trafię kafel z wąskim przejściem to mogę na spokojnie rozstawić na 5 kolejnych kaflach swoich wojowników, a przez te 5 rund (połowa partii) demon nie może na żadnym z tych kafli wystawić swojego troglodyty/demona,a ja po 5 rundzie uwalniam kafel z pentagramem i na spokojnie blokuje troglodytów wychodzących z pentagramu kolejnymi wojownikami?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Claustrophobia

Post autor: sirafin »

Optymista z ciebie :D

Obrazek
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Claustrophobia

Post autor: nanautzin »

Aha ;) Jeszcze nie przyglądałem się dokładnie wszystkiemu ;p już się bałem, że demon musiałby czekać bezczynnie.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Claustrophobia

Post autor: sirafin »

Zło nigdy nie próżnuje, nawet jeśli nie wystawia figurek, to gromadzi karty, albo punkty zagrożenia, aby później przywalić jakimś zmasowanym atakiem ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Claustrophobia

Post autor: nanautzin »

Jestem po pierwszej grze :) Wygrałem jako ludzie, ale dosłownie jeszcze jedna runda i bym leżał :) Zasady są naprawdę bardzo proste (przynajmniej przy scenariuszu Ocaleni).
1. Chciałem się tylko upewnić, że gdy przyznawane są obrażenia to osoba będąca ludźmi sama wybiera, które linie akcji zablokować?
2. Sprawa, o którą głównie pytał mój znajomy to kwestia tego kiedy pojawia się talent "Ochroniarza"?
3. Czy po rozłożeniu kostek muszę od razu eksplorować kolejny tunel, którąś z postaci czy mogę pierw np. zaatakować demona na moim kaflu i dopiero wtedy eksplorować? Znam zasadę ruch-atak/atak-ruch, ale chodzi mi bezpośrednio o pierwszy ruch służący eksploracji kolejnego dokładanego kafla.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Claustrophobia

Post autor: sirafin »

1. Tak. Czasem wyjątkowo Demon może wybrać linię, jeśli zagrał kartę Wydarzenia która mu na to pozwala.
2. Jak na jednym kafelku stoi kilka figurek ludzi i jedną z tych figurek jest Brutal. Gdy któraś z figurek ma dostać obrażenia, Brutal może zdecydować, że to on przyjmie rany na siebie (można dzięki temu uratować "ważniejszą" figurkę).
3. Nie bardzo rozumiem pytanie, przecież eksploracja jest częścią ruchu, a walka jest związana z atakiem, więc to kompletnie odrębne czynności, które jak sam napisałeś, można wykonać w dowolnej kolejności. Możesz zaatakować wroga na swoim kaflu, po czym ruszyć się (pamiętając o zasadzie blokowania). Albo najpierw się ruszyć, po czym zaatakować wroga na docelowym kafelku (o ile będzie tam jakiś wróg). Eksploracja to po prostu ruch "poza planszę".
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Claustrophobia

Post autor: nanautzin »

Ok to już wszystko jasne :) Nie zobaczyłem, że ludzkie jednostki mają talenty wypisane na dole ich kart ;) Grałem pierwszą grę nie używając tego w ogóle ;p
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Claustrophobia

Post autor: nanautzin »

A jeszcze takie pytanie. Czy jeśli demon wystawia swoje jednostki to od razu po wystawieniu może się nimi poruszać/atakować czy dopiero w następnej turze? Pewnie może od razu, ale pytam dla pewności ;)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Claustrophobia

Post autor: sirafin »

Wystawia w fazie Zagrożenia, porusza w fazie Akcji. Nie ma żadnej zasady, która blokuje Akcję nowym figurkom.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Claustrophobia

Post autor: nanautzin »

Tak właśnie myślałem :) Ok, dzięki za informację
Co do wrażeń to jestem właśnie po drugiej grze, scenariusz Ocalenie jako ludzie i niestety przegrana. Udało się tylko 1 skazańcem uciec. Generalnie Calustrophobia super wciąga i gdy już poznaliśmy zasady to gra się 30-45 min, a nie jak za pierwszym razem około 2 ;)
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Claustrophobia

Post autor: nanautzin »

Gram cały czas scenariusz "Ocalenie" i nie wiem czy my coś robimy nie tak czy co to się dzieje, ale gra ludźmi wydaję mi się łatwiejsza. Szczególnie, dzięki umiejętności nieuchwytny, ponieważ bardzo ciężko tych wojowników zatrzymać. W większości gier jest remis albo wygrywa człowiek. Mi się udało wygrać tylko raz demonem, bo miałem farta z kaflami i rzutami kostkami. U was też to wygląda podobnie przy tym scenariuszu?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Claustrophobia

Post autor: lesar »

U mnie przy pierwszej grze było odwrotnie, przewaga troglodytów i demonów był znaczna, zastanawialiśmy się czy początkowa wątpliwość czy usuwać troglodytów z gry czy z planszy w tym przypadku uznaliśmy że lepiej usuwać z gry, ale jak widać to kwestia samej rozgrywki, losowości i kombinowania graczy jak planują. Kolejne scenariusze pokazały już nie taką łatwą przewagę troglodytów i znowu dobrze, że mogą wracać na planszę.

Dodać należy, że nieuchwytny jak jest na polu z demonem i troglodytą to już nie może uciekać, bo demon ma cechę imponujący, która z nieuchwytnym się wykluczają i jest zasada opuszczania kafli a w tym przypadku jest 2:1 czyli trzeba najpierw pokonać demona lub troglodytę. Grałeś tak?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Claustrophobia

Post autor: nanautzin »

Właśnie nie :P Także to jest to przez co rozgrywka nie wyglądała tak jak powinna ;) Czytałem dużo opinii, że demon ma łatwiej, a w moich grach było odwrotnie i to mnie zastanawiało. Tak myślałem, że coś z zasadami nie doczytałem ;) Dzięki za pomoc :)
Jednak i tak przy dobrej grze człowieka i małym szczęściu w kaflach demon nie ma za bardzo jak rozmieścić troglodytów, bo kafle są po blokowane przez wojowników albo nie mają niezbadanego korytarza. Używając wyniku 7 lub 9 tracimy już dwie kostki, co mocno nas boli przy kolejnym rzucie, bo zostajemy praktycznie bez pz lub z 3 kośćmi.
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Claustrophobia

Post autor: nanautzin »

Podczas gier, wkradło mi się kilka pytań.
1. Gdy posiadam "Granaty" to muszę je przydzielić, któremuś wojownikowi i tylko on będzie mógł ich użyć podczas gry (tzn. tylko on będzie mógł nimi rzucać z miejsca, w którym stoi) czy mogę nimi rzucać obojętnie, którym wojownikiem?
2. W drugim scenariuszu tzn. Powstrzymując Inwazję mieliśmy taki przypadek, że na ostatnim kaflu, czyli szyb, który człowiek musi wysadzić znalazła się figurka jednego ze Skazańców. Ja natomiast jako Demon w swojej fazie Zagrożenia dociągnąłem kartę Zdarzenia "Strach". Użyłem jej i cofnąłem Skazańca z pola szybu. Teraz pytanie czy zdążył on już podłożyć ładunek czy musi w swojej turze znowu stanąć na kafel szybu i na nowo zacząć podkładanie ładunku?
3. Błogosławieństwo. Jak rozumieć kwestię leczenia, bo niestety nie znalazłem jednej konkretnej odpowiedzi :P Ja je rozumiem w taki sposób, że jeśli w danej turze np. mój wojownik ma na kostce 5, Demon zada mi jedno obrażenie i ja je sobie przydzielę na Linię Akcji 5 to zostaje ona automatycznie wyleczona.

PS. Strasznie mnie wkręciła ta gra ;) Ze znajomym już mieliśmy parę sesji po 3-4 godziny i ciągle mało.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: mat_eyo »

1. Możesz rzucać jako gracz, nie jako figurka. Rzucasz w co chcesz i gdzie chcesz.

2. Nie zdążył, w zasadach jest że musi rozpocząć swoją kolejną turę w tym szybie. Rozpoczął na kaflu obok = nie podłożył ładunku.

3. Ja zawsze grałem tak - błogosławisz jednego z wojowników i jeśli on w danej turze ma przypisaną kostkę do zamkniętej linii (czyli byłby nieprzytomny) to jest uleczony. W późniejszej fazie gry daje to dużą możliwość przy przydzielaniu kostek, umiejętne jej użycie nie raz przesądzało o wyniku rozgrywki :)
kristof1666
Posty: 3
Rejestracja: 11 paź 2012, 08:38

Re: Claustrophobia

Post autor: kristof1666 »

ograniczenie do 3 jednstek a ruch

przykładowo mam skazańca i 2 pkt ruchu, czy mogę przejść przez pole na którym są już 3 moje figurki (czyli jakby szedł to chwilowo będą 4) i stanąć na dalszym pustym polu?? Moim zdaniem nie, ale chce się poradzić.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Claustrophobia

Post autor: lesar »

Nie możesz, obowiązuje reguła wielkości korytarzy nawet jak przechodzisz. Korytarz przecież na ten czas nie staje się szerszy.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
pineko
Posty: 9
Rejestracja: 27 cze 2012, 12:02

Re: Claustrophobia

Post autor: pineko »

Witam,
Jestem po dwóch partiach i właśnie przeczytałem ten temat i pojawia mi się pytanie :
maciejo pisze:
Acaraje pisze: 1.Jeżeli podczas akcji ludzi, zaatakują oni demonów i uda się im zabić wszystkie , to czy te demony oddają obrażenia, czy też zaraz po rozmieszczeniu obrażeń są one zdejmowane z kafla?
2.I tak samo w odwrotnej sytuacji, kiedy demony atakują ludzi i uda im się na przykład zabić jedna z postaci, to czy ta postać oddaje obrażenia? :P
1.Nie oddają
2.Nie oddaje
Jak to oddają obrażenia? Czy zaatakowany człowiek przez dwóch troglodytów oddaję w tej samej turze? Tzn. jakiś kontratak?
Przykładowo trzech troglodytów atakuje skazanego, czy on po otrzymaniu ran może kontratakować troglodytów?
ODPOWIEDZ