Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 266 times
Been thanked: 296 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: siepu »

Ryu pisze: 03 maja 2022, 10:30
Dr. Nikczemniuk pisze: 03 maja 2022, 09:40Generalnie sam też patrzę przychylniejszym okiem na Ark właśnie ze względu na więcej ładności, a to przecież lepiej się sprzedaje niż sama mechanika... niestety :(
Trochę pociągnę temat ale szukanie nowych, ciekawych mechanik w nowych grach... Cóż, ja ostatnio nic nowego za bardzo nie widzę. Dla nie rynek ratuje trochę Splotter ale ostatnio nic nie wydają. Inni kopiują stare mechaniki pakując w inne opakowania. Dlatego też moje zakupy, po pełnych już półkach, są bardzo skromne. Nie kupuję "nowych mechanik" bo ich nie ma (albo ich nie widzę) i zostaje mi zakup gier gdzie przyjemność z gry musi mi wystarczyć. I Ark taki jest. Zlepek wielu mechanik które widziałem w wielu grach ale są tak fajnie poskładane że mi to wystarcza :)
Zgoda, że główne składniki są znane, różnią się proporcje i przyprawy. Ja w euro cenię sobie interakcję, trudne decyzje, w miarę proste zasady i ogarnialny czas gry - czyli totalne przeciwieństwo ferii ikonek z 'epickiej' gałęzi :D Nie mam żadnego problemu z Ark Nova, wygląda na dopracowany produkt, który fanom takiej kuchni powinien się spodobać. Póki ja też dostaję dania w moim smaku (całkiem niedawno: Coffee Traders, Imperial Steam) to wszyscy jesteśmy szczęśliwi.

Wydaje mi się, że gry typu Ark Nova są dużo bardziej popularne ze względu na gigantyczną różnicę w negatywnym odbiorze. Ja mogę zagrać, najwyżej się ponudzę trochę ale nic strasznego się nie stanie. Miłośnik epickich silników jak usiądzie do takiego Imperial Steam, zrobi durne ruchy w pierwszej rundzie i do końca partii będzie warzywem to będzie do gry nastawiony dużo gorzej. Popularne gry są bardzo wygładzone, ja lubię kanty bo tam są emocje (też bardzo lubię Splottera, nawet jeśli nie lubię połowy ich gier :P).
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4564
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Wyniki Golden Geek sprzed godziny: Ark Nova 1 w Ciężkich grach i 3 w Solo.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 884 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: XLR8 »

siepu pisze: 03 maja 2022, 10:45
Ryu pisze: 03 maja 2022, 10:30
Dr. Nikczemniuk pisze: 03 maja 2022, 09:40Generalnie sam też patrzę przychylniejszym okiem na Ark właśnie ze względu na więcej ładności, a to przecież lepiej się sprzedaje niż sama mechanika... niestety :(
Trochę pociągnę temat ale szukanie nowych, ciekawych mechanik w nowych grach... Cóż, ja ostatnio nic nowego za bardzo nie widzę. Dla nie rynek ratuje trochę Splotter ale ostatnio nic nie wydają. Inni kopiują stare mechaniki pakując w inne opakowania. Dlatego też moje zakupy, po pełnych już półkach, są bardzo skromne. Nie kupuję "nowych mechanik" bo ich nie ma (albo ich nie widzę) i zostaje mi zakup gier gdzie przyjemność z gry musi mi wystarczyć. I Ark taki jest. Zlepek wielu mechanik które widziałem w wielu grach ale są tak fajnie poskładane że mi to wystarcza :)
Zgoda, że główne składniki są znane, różnią się proporcje i przyprawy. Ja w euro cenię sobie interakcję, trudne decyzje, w miarę proste zasady i ogarnialny czas gry - czyli totalne przeciwieństwo ferii ikonek z 'epickiej' gałęzi :D Nie mam żadnego problemu z Ark Nova, wygląda na dopracowany produkt, który fanom takiej kuchni powinien się spodobać. Póki ja też dostaję dania w moim smaku (całkiem niedawno: Coffee Traders, Imperial Steam) to wszyscy jesteśmy szczęśliwi.

Wydaje mi się, że gry typu Ark Nova są dużo bardziej popularne ze względu na gigantyczną różnicę w negatywnym odbiorze. Ja mogę zagrać, najwyżej się ponudzę trochę ale nic strasznego się nie stanie. Miłośnik epickich silników jak usiądzie do takiego Imperial Steam, zrobi durne ruchy w pierwszej rundzie i do końca partii będzie warzywem to będzie do gry nastawiony dużo gorzej. Popularne gry są bardzo wygładzone, ja lubię kanty bo tam są emocje (też bardzo lubię Splottera, nawet jeśli nie lubię połowy ich gier :P).
Jest to normalna kolej rzeczy. Coraz więcej ludzi odkrywa te hobby, szczególnie w czasie pandemii więc rynek robi się większy i tak samo konkurencja. Gry mają przede wszystkim nie odrzucać i smakować jak największej liczbie osób, a nie zaskakiwać czymś nowym. Dwugodzinny pasjansik ze zwierzątkami oferujący głęboką decyzyjność głównie na papierze będzie bardziej zjadliwy niżeli jakiś brutalny Splotter.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Generalnie jak by wyszła gra coś ala Zamki Burgundii tylko ładniej wykonana też pewnie by szturmem wzięła ranking BGG :D
Ja po ostatniej partii w TM odniosłem wrażenie, że grę jakby mi popsuła ostatnia faza gry czyli liczenie punktów. No bo co mogłem zrobić lepiej, żeby wygrać, skoro zrobiłem wszystko co mogłem?
Czy granie w Ark daje lepsze poczucie spełnienia?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Shodan »

PytonZCatanu pisze: 03 maja 2022, 11:12 Wyniki Golden Geek sprzed godziny: Ark Nova 1 w Ciężkich grach i 3 w Solo.
Ark Nova jako ciężkie euro? Raczej średnie. No tak, ale jako średnie występuje The Crew :shock:
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: staniach21 »

Shodan pisze: 03 maja 2022, 13:15
PytonZCatanu pisze: 03 maja 2022, 11:12 Wyniki Golden Geek sprzed godziny: Ark Nova 1 w Ciężkich grach i 3 w Solo.
Ark Nova jako ciężkie euro? Raczej średnie. No tak, ale jako średnie występuje The Crew :shock:
Skąd te deprecjonowanie ciężaru tej gry??? Ark Nova ma 3,7 czyli porównywalne z grami takimi jak GWT czy Brass :D Rozumiem, że można się było się czepiać Arnaka w kategorii gra zaawansowana, ale to, że coś wygląda jak gra dla dzieci przez tematykę / zdjęcia na kartach nie oznacza, że ciężar nie bierze się z ciekawie skonstruowanej mechaniki oraz sporej ilości ikonografii i słów kluczowych :D.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2022, 15:20 przez staniach21, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Shodan »

Nie deprecjonuję, raczej się dziwię. Dla mnie Ark Nova to ta sama półla co TM, które jest dla mnie wzorcem średnio ciężkiego euro.
Jeśli AN to ciężkie euro, to jak klasyfikować gry Lacerdy w typie On Mars albo splottery?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: mat_eyo »

Dr. Nikczemniuk pisze: 03 maja 2022, 11:43 Ja po ostatniej partii w TM odniosłem wrażenie, że grę jakby mi popsuła ostatnia faza gry czyli liczenie punktów. No bo co mogłem zrobić lepiej, żeby wygrać, skoro zrobiłem wszystko co mogłem?
Czy granie w Ark daje lepsze poczucie spełnienia?
Raczej nie. Jeśli wygrasz, to masz satysfakcję, ale tak samo jest w Terraformacji. Przegrywając w Ark Nova najczęściej masz świadomość, że plan był dobry, był po prostu trochę za wolny w stosunku do tego, co zrobił zwycięzca. Większość moich przegranych wyglądała tak, że w kolejnych 2-4 rundach robiłbym po 2-3 duże (zielone punkty), niestety zabrakło odrobinę czasu, trochę tempa. No chyba, że przegrywa się wynikiem -20, wtedy przynajmniej wiemy, że plan nie był dobry ;)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 724 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

Ja ostatnio widziałem playthrough na Before You Play. Dla mnie gra jest wysoko na liście życzeń, bo lubimy z żoną przydługie pasjansowate engine buildery, które dobrze chodzą na dwie osoby. Dodatkowo tematyka zoo jest dla mnie plusem.

Co nie zmienia faktu, że jestem mocno zdziwiony, że gra jest tak wysoko w rankingu BGG. Wygląda, że gra wyląduje w TOP5, a może i wyżej. Nie grając w grę, to poza wyglądem, wydaje się, że Terraformacja Marsa "robi wszystko lepiej" w tej kategorii. Szczególnie zdziwiło mnie jak dużo mini zasad i upierdliwych reguł jest w tej grze. Porównując do Terraformacji, próg wejścia jest o niebo wyższy. W Terraformacji 90% złożoności to działanie kart, które jest dobrze opisane na tychże. Tutaj mamy reputację, coffee break, uniwersytety, kontynenty.

Ark Novę na pewno spróbuję, ale nie wydaje mi się abym zagrał w nią inaczej niż dwuosobowo z żoną. W większej ogranej grupie chętniej sięgnę po Brassa czy Food Chain Magnate. W "kumatej nieogranej" grupie prędzej spróbuję wyciągnąć Terraformację. Tak czy inaczej czekam na polskie wydanie.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11109
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3386 times
Been thanked: 3286 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: japanczyk »

Jaką cene w Polsce obstawiacie?
_leigam_
Posty: 951
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: _leigam_ »

japanczyk pisze: 06 maja 2022, 13:49 Jaką cene w Polsce obstawiacie?
Nie ma co obstawiać, niektórzy już wyszli przed szereg ;)

Niecałe 200
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4564
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

W przyszłym tygodniu być może 2 razy zagram w Ark Nova i będę mądrzejszy co do jej oceny 🙂

_leigam_ pisze: 06 maja 2022, 13:50
japanczyk pisze: 06 maja 2022, 13:49 Jaką cene w Polsce obstawiacie?
Nie ma co obstawiać, niektórzy już wyszli przed szereg ;)

Niecałe 200
Gdzie?
_leigam_
Posty: 951
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: _leigam_ »

PytonZCatanu pisze: 06 maja 2022, 13:59 Gdzie?

Obrazek

zagadka ;P
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

Shop gracz. Wygrałem darmowy egzemplarz?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: staniach21 »

Ktoś się domyśla po co są te drewniane żetony zwierząt???(bonus na stronie portalu) Grałem w angielską wersje i nie wiem co mają zastąpić. Chyba, że to liczydło do ikon w zoo, ale to samo masz na kartach
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4564
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

staniach21 pisze: 06 maja 2022, 14:47 Ktoś się domyśla po co są te drewniane żetony zwierząt???(bonus na stronie portalu) Grałem w angielską wersje i nie wiem co mają zastąpić. Chyba, że to liczydło do ikon w zoo, ale to samo masz na kartach
To było moje pierwsze pytanie do moich ziomków 😁

Może żeby zbierać jak mamy na kartach, żeby łatwiej było liczyć?


https://sklep.portalgames.pl/ark-nova
sasquach
Posty: 1846
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 941 times
Been thanked: 588 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

Ignacy na live mówił, że są do kładzenia na wybiegach po to aby widzieć jakie zwierzęta się ma. Wizualizacja tego co masz w swoim zoo.
Taki komentarz znalazłem na FB
Sajmonella
Posty: 112
Rejestracja: 03 mar 2022, 15:02
Has thanked: 30 times
Been thanked: 11 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Sajmonella »

Dr. Nikczemniuk pisze: 03 maja 2022, 11:43 Generalnie jak by wyszła gra coś ala Zamki Burgundii tylko ładniej wykonana też pewnie by szturmem wzięła ranking BGG :D
Ja po ostatniej partii w TM odniosłem wrażenie, że grę jakby mi popsuła ostatnia faza gry czyli liczenie punktów. No bo co mogłem zrobić lepiej, żeby wygrać, skoro zrobiłem wszystko co mogłem?
Czy granie w Ark daje lepsze poczucie spełnienia?
Właśnie ma wyjść nowa wersja zamków Burgundii. Jest już zapowiedź kampanii na gamefound
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: predki »

SCD dosyć słuszne - 299,95.
Natomiast spodobał mi się tekst z początku przedsprzedaży:
Gra wyszła prosto ze stajni Feuerland Spiele, twórców tak ponadczasowych hitów jak Scythe, Barrage czy Gloomhaven.
To, że Feuerland wydaje na rynku niemieckim wspomniane tytuły, nie czyni, że są one z "ich stajni". Zamiast tego mogli wspomnieć Projekt Gaja, Terra Mystica czy Pola Arle.
antonio3333
Posty: 715
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 43 times
Been thanked: 71 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: antonio3333 »

Tak szczerze to pierwszy raz usłyszałem o tej grze, posłuchałem recenzji zagranicznych recenzentów, troszkę zagranicznej Gralutki i postanowiłem, że kupuję w ciemno. Nie grałem nigdy w Terraformację Marsa to nie wiem co tracę, co zyskuję, ale budowanie zoo przemawia do mnie pod tym względem, że nie mam gry o zwierzątkach, która nie byłaby taka rodzinna jak Everdell a bardziej zmóżdżająca :D Portfel troszkę płacze i żałuje, że jego właściciel był na dzisiejszych zapowiedziach przedsprzedaży Portala :D
Awatar użytkownika
Bigspender
Posty: 38
Rejestracja: 15 kwie 2022, 12:09
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Bigspender »

Portal ruszył z przedsprzedażą polskiej edycji (scd 300 zł, w przedsprzedaży 250 zł): https://bit.ly/3KLzm8l
Dhel
Posty: 709
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 479 times
Been thanked: 395 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Dhel »

Na aleplanszowki tez już jest w dobrej cenie. Dobrze zrobiłem, że angielską wersję ostatecznie sprzedałem, Polska już zamówiona i czekamy, pod grę solo bardzo dobra pozycja a i mam nadzieje kiedyś na parę osób wyciągnąć.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1048
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 617 times
Been thanked: 760 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Abizaas »

antonio3333 pisze: 06 maja 2022, 17:41 Tak szczerze to pierwszy raz usłyszałem o tej grze, posłuchałem recenzji zagranicznych recenzentów, troszkę zagranicznej Gralutki i postanowiłem, że kupuję w ciemno. Nie grałem nigdy w Terraformację Marsa to nie wiem co tracę, co zyskuję, ale budowanie zoo przemawia do mnie pod tym względem, że nie mam gry o zwierzątkach, która nie byłaby taka rodzinna jak Everdell a bardziej zmóżdżająca :D Portfel troszkę płacze i żałuje, że jego właściciel był na dzisiejszych zapowiedziach przedsprzedaży Portala :D
Nic nie tracisz, bo Terraformacja ma wiele słabych stron, choćby to, że za długo leży na stole jak na to co oferuje.



Btw, czy warto zamawiać z Portala żeby mieć te drewniane znaczniki?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Dhel
Posty: 709
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 479 times
Been thanked: 395 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Dhel »

Abizaas pisze: 07 maja 2022, 09:25
antonio3333 pisze: 06 maja 2022, 17:41 Tak szczerze to pierwszy raz usłyszałem o tej grze, posłuchałem recenzji zagranicznych recenzentów, troszkę zagranicznej Gralutki i postanowiłem, że kupuję w ciemno. Nie grałem nigdy w Terraformację Marsa to nie wiem co tracę, co zyskuję, ale budowanie zoo przemawia do mnie pod tym względem, że nie mam gry o zwierzątkach, która nie byłaby taka rodzinna jak Everdell a bardziej zmóżdżająca :D Portfel troszkę płacze i żałuje, że jego właściciel był na dzisiejszych zapowiedziach przedsprzedaży Portala :D
Nic nie tracisz, bo Terraformacja ma wiele słabych stron, choćby to, że za długo leży na stole jak na to co oferuje.



Btw, czy warto zamawiać z Portala żeby mieć te drewniane znaczniki?

Grałem w angielską wersję i naprawdę nie widzę sensu tych znaczników, wg mnie tyko jako zbędny bajer.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1048
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 617 times
Been thanked: 760 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Abizaas »

Spoiler:
A do czego to ma służyć w ogóle?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
ODPOWIEDZ