Gra o tron - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Michałku »

W życiu nie widziałem, jakieś home rules, ktoś sobie łuczników wymyślił, ale nigdzie nie widzę zasad jak to działa.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Senaszel »

:) sam tytul byl smieszny
ale zasady sa wcale fajne
http://boardgamegeek.com/thread/339812
bardziej mi sie podobaja te brazylijskie u dolu


a mapa?
link pojawil sie w watku o gocie na forum sztabu...
pewnie wiele mi nei powiesz - jakis fanowski na 5 osob ala sos?
Wingmakers
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Michałku »

Nie skojarzyłem o którą mapę chodzi, bo jakieś złe linki podałeś ;)
pewnie chodzi ci o mapę z wersji online GoT, można pograć na kompie, ale to nie to samo ;)
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Senaszel »

Mapke mozna wydrukowac i pewnie wspomne o tym Danielowi
zeby to sie tylko skonczylo lepiej niz Got na 9

tam mielismy juz mape i karty
zostaly do zrobienia herby i jednostki
i gra zawisla nie gralismy 2 lata :(
Wingmakers
Awatar użytkownika
Emczak
Posty: 69
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:15

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Emczak »

Tak w ramach humoru pochwale się ;) jak wyglądały (a w zasadzie nadal wyglądają) moje początku z Grą o Tron.
Z racji, że z moją dziewczyną nie przepadamy za takim ostrym i bezpośrednim graniem przeciwko sobie (choć w sumie teraz za TS się zabieramy...) nie planowalismy zakupu tej pozycji, ale pod wpływem lektury książek Martina kumpel zdecydował się zaopatrzyć w ten tytuł. Trochę poczytal instrukcje, potłumaczył nam, zagraliśmy partie startową w 3 - ogólnie spoko. Wiadomo, ze w 3 os. grac sie raczej nie da, ale chodzilo o przećwiczenie zasad. Nastepna partia w 4 wyjawila, ze nie nekany bialy potrafi byc problemem w koncowej fazie... Troche jednak zaczelo wiac nuda z planszy... Zaczelismy blokowac sie w takich niefajnych klinczach... No ale doszlismy do wniosku, ze w 5 os. na pewno bedzie fajniej.
Owszem, było fajniej (to juz 3. partia) o ile ktos lubi takie bezpośrednie negocjacje i podchody (2 kumple chyba przez 5-6 tur w pierwszej fazie deklarowali pakt tylko po to aby w tej samej turze rozkazy ulozyc aby sie zaatakowac - kupa smiechu oczywiscie)... Niestety klincze zaczely juz totalnie dzialac na na nerwy... Jakos tak nie mielismy juz ochoty przez to wracac do tej pozycji.
Az po 2 tygodniach 1 z nas przegladajac jakis temat dot. Gry o Tron doszedl do wniosku, ze to dziwne, ze nikt nie narzeka na to co nam wydalo sie strasznie dolujace i niszczace rozgrywke. Po kontroli zasad w instrukcji okazalo się, że rozkazem "Najazd" nie mozna zdjąć rozkazu "Marsz"... Ulga - jednak w tej gierce drzemie jakiś potencjał ;) Może wreszcie będę miał okazje rozegrac pierwszą partie zgodnie z regulami :wink:
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: bazyn »

Emczak pisze: Po kontroli zasad w instrukcji okazalo się, że rozkazem "Najazd" nie mozna zdjąć rozkazu "Marsz"... Ulga - jednak w tej gierce drzemie jakiś potencjał ;) Może wreszcie będę miał okazje rozegrac pierwszą partie zgodnie z regulami :wink:
:D Nam ne szczęście zajęło "jedynie" 3 tury dojście do wniosku, że na pewno gramy źle i trzeba wrócić do instrukcji :)
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Neurocide »

Emczak pisze:Niestety klincze zaczely juz totalnie dzialac na na nerwy... Jakos tak nie mielismy juz ochoty przez to wracac do tej pozycji.
Już myślałem, że masz genialną ekipę. Mimo faktu, że odkryliście, iż źle gracie, z pewnością klinczowania doświadczycie w miarę wzrostu umiejętności gry w GoTa - tak za 10 partii to wróci, tylko w troszkę innej formie. U nas w ekipie, która grała ze sobą w miarę równomiernie, ze trzy ostatnie tury (zazwyczaj) to czekanie na koniec gry w dobrze umocnionych pozycjach.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
Emczak
Posty: 69
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:15

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Emczak »

To było naprawdę bardzo frustrujące, bo sprowadzalo się do tego, ze jeśli ktoś nie miał dostatecznej siły aby kogoś skosic (lub choć mieć szanse na to) to po prostu rzucał "Najazd" i zdejmował wszystko. Po prostu nic się nie działo.
GoT to na razie chyba najmniej "scisly" tytuł w jaki grałem. Czynnik ludzki powoduje, ze az mi sie obwody przegrzewają przy ustawianiu rozkazów ;)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: zephyr »

Tak dla formalności obron też nie można zdjąć najazdem, za to pozbawienie jakiejś jednostki wsparcia może dużo namieszać.

Co do zakleszczeń to nie mam może za dużego doświadczenia, ale katapulty z pierwszego dodatku powinny załatwić sprawę - +4 do ataku i bunkrowanie średnio ma sens :), nowe karty rodów też są nieporównywalnie bardziej dynamiczne i nie sprzyjają bunkrowaniu.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Emczak
Posty: 69
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:15

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Emczak »

zephyr pisze:Tak dla formalności obron też nie można zdjąć najazdem, za to pozbawienie jakiejś jednostki wsparcia może dużo namieszać.
Tego nie pominęliśmy ;)
Najpierw przetestujemy wersje z poprawnymi zasadami, liczę, że będzie znacząca poprawa :mrgreen:
Adrian
Posty: 48
Rejestracja: 24 lip 2007, 18:42
Lokalizacja: Warszawa

Jedyne dobre rozpoczęcie dla Lannistera?

Post autor: Adrian »

Jestem jeszcze przed pierwszą partią, ale trochę się mapie przyglądałem i wyszło mi, że Lannister ma tylko jedno dobre rozpoczęcie (jeśli gra nim zupełny nowicjusz, to praktycznie leży), poprawcie mnie jeśli się mylę:
podstawka, bez dodatków
- statek - rozkaz najazdu
- konik i piechur (z Lannisportu) - marsz +1 na Riverrun
- piechur (z Kamiennego Septu) - wsparcie +1

Dlaczego tak?
Bo inaczej Greyjoyowie zajmują Riverrun.
- statki - wsparcie
- konik i piechur - marsz

Jak Lannister nie zdejmie najazdem wsparcie statków, to po Rivverrun.
Jak zdejmie to sytuacja wygląda tak:
Lannister pierwszy wchodzi do Riverrun.
jego max siły to konik+piechur+dowódca 2+1+3=6
Greyjoy konik+piechur+dowódca =6 +miecz =7
Lannister dlatego musi użyć wsparcia +1 z Septu, żeby mieć siłę 8.


Mylę się?

Co stawia Lannistera w kłopotliwej sytuacji, bo inni zajmują sobie po 2 tereny, a on może tylko 1.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: waffel »

Piszę z pamięci bo dawno nie grałem. Wydaje mi się, że ja zawsze daję obronę +2 na statek bo to jedyna opcja, żeby nie stracić floty (przy grze bez portów nie da się jej odbudować). Ewentualnie gawronem możesz zmienić to na rajd jeśli okaże się, że GJ dał support na statki. Ale według mnie częściej trzeba dać obronę bo GJ i tak pojedzie L jak będzie chciał a na wszelki wypadek dobrze na początku zniszczyć mu flotę i nie pchać się od razu od cudzej stolicy bo to na tyle zaniepokoi pozostałych że zaraz go przyprowadzą do porządku :)

Wiadomo, że GJ jest najmocniejszy i najprawdopodobniej wygra (tzn ma największe szanse, w moich grach wygrywał zdecydowanie najczęściej). Zaawansowani gracze wiedzą o tym i go pilnują, więc sztuka polega na tym, żeby nie wyglądać że się zaraz wygra. Nie wyglądać na zbyt dobrego gracza, udawać że ma się z Lannisterem problemy :)
Adrian
Posty: 48
Rejestracja: 24 lip 2007, 18:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Adrian »

Tu się akurat nie zgodzę z flotą (mimo, że jeszcze nie grałem :P) - jeśli Greyjoy zniszczy flotę Lannisterowi to sam się z lekka udupił jeśli następną fazą będzie mobilizacja - Lannister sobie wtedy stawia 2 stateczki z Riverrun na Zatoce Żelaznych Ludzi. Jeśli nie, to się mu pofarciło. No ale to już od szczęścia/pecha zależy - czynnik losowy daje znać ;)
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Michałku »

jeśli GJ zniszczy flotę Lanisterowi, czyli wpłynie na jego wody, to Lannister nigdzie już tej floty nie wybuduje.
Szansą dla niego jest dogadanie się z Greyjoyem, czasem działa ;)
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Pjaj »

Akurat Adrian może mieć rację. Jeśli Greyjoy wypłynie całą flotą na Sunset sea, a Lannister zajmie Riverrun, w następnej turze Lannister może wystawić statki jako pierwszy w Riverrun. Sytuacja Greyjoya jest wówczas nie do pozazdroszczenia.

Pamiętam, że kiedy grałem jeszcze tylko w podstawkę (dodatki bardzo mocno zmieniają sytuację na granicy Greyjoyów i Lannisterów) obowiązkowo graliśmy z zasadą, że Greyjoy zamienia się z Tyrellem na torze Kruka, dzięki czemu Greyjoy miał tylko jeden rozkaz z gwiazdką do wykorzystania i to mocno wyrównywało szanse.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: waffel »

No tym bardziej jeśli nie dasz na flotę obrony +2 to GJ może Cię zniszczyć tylko jednym statkiem i wtedy nie zbudujesz statków w Riverrun bo jeden został na Ironman. Tutaj jest artykuł Alexfroga, człowiek ma łeb jak sklep.
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: JB »

@Pjaj
Po zmianiach wprowadzonych juz jakis czas temu Greyjoy startuje na piatej pozycji na kruku (polska edycja juz wyszla z poprawionymi ustawieniami na torach).
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Pjaj »

JB pisze:@Pjaj
Po zmianiach wprowadzonych juz jakis czas temu Greyjoy startuje na piatej pozycji na kruku (polska edycja juz wyszla z poprawionymi ustawieniami na torach).
Ja grałem jeszcze w angielską pierwszą edycję i tam ta zasada była opcjonalna.
Awatar użytkownika
Camilus
Posty: 91
Rejestracja: 26 gru 2008, 16:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Camilus »

Hehe, sam pytałem o rozpoczęcie Lannistera kilka postów wcześniej.
I tak jak waffel napisał, chyba tradycyjnie Lannister (jeśli nie dogada się z Greyjoyem, a nawet jeśli się dogada :P) kładzie obronę +2 na statek na wypadek, że Greyjoy to ryzykant i jednak spróbuje mu zdjąć tę flotę. Kruk u Lannistera pozwala mu się dostosować do sytuacji - jeśli Greyjoy położył wsparcie na flocie, Lannister kładzie najazd na swojej i po sprawie. Jeśli Geyjoy jednak zaatakuje to i tak po flocie Lannistera, ale obrona +2 wymusza na Greyjoyu użycie Eurona(jeśli chce zniszczyć flotę Lannisterowi) co może go trochę przystopować jeśli Stark się ruszy (a Lannister powinien go do tego usilnie namawiać).A poza tym a nuż wypadnie mobilizacja i Greyjoy straci turę na wyganianie floty Lannistera z Bay of Iron Men.
W ogólnym rozrachunku jeśli Lannister nie jest dobrym dyplomatą to generalnie ma duże szanse na to, że szybko będzie mógł zabierać zabawki i iść do innej piaskownicy. A szkoda.
Adrian
Posty: 48
Rejestracja: 24 lip 2007, 18:42
Lokalizacja: Warszawa

:)

Post autor: Adrian »

No to generalnie tak jak pisałem ;) Po prostu nie napisałem, że na flocie Lannister stawia najazd/obrona+2 w zależności od sytuacji, no ale to wiadome, że użyje kruka, jeśli Greyjoy postawi marsz na flocie. Bardziej mi chodzi o tego nieszczęsnego piechura, który zamiast zajmować następne terytorium to musi siedzieć i udzielać wsparcia. Szkoda, że tutaj nie ma innego rozwiązania, choć z drugiej strony Riverrun jest potężnym terenem.

"Defense+2 in Golden Sound (try to prevent Greyjoy from killing your fleet. Also, if you dont do this, Greyjoy can defeat your fleet by moving in just 1 ship, and then you can lose Lannisport turn 1
Lannisport March+1 (all into Riverrun)
Stoney Sept: Support+1 (this holds riverrun against any attack by Greyjoy, IF you are using the fixes starting position (Greyjoy in position 5 on raven track, Tyrell 4th)

Not that if Greyjoy places a support order in the Ironman's Bay, you MUST use the raven to change your ship's defense+2 order to raid, to kill the support. This allows you to still hold Riverrun."
Awatar użytkownika
awojdi
Posty: 78
Rejestracja: 18 maja 2009, 11:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: awojdi »

Witam,

Od jakiegoś czasu jestem szczęśliwym posiadaczem gry o tron. O ile w inne gry mam z kim pograć, to w GOT nie bardzo.

Nie potrzebuje ktoś czasem dodatkowego gracza? Oczywiście w inne gierki też chętnie pogram, ale na GOT mam wyjątkową ochotę.

Ze swojej strony mogę wnieść entuzjazm i samą grę  (podstawkę).

P.S. pierwszy post...
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: :)

Post autor: JB »

Adrian pisze:Szkoda, że tutaj nie ma innego rozwiązania
Jest. Trzeba dokupic Storm of Swords - dowodcy i taktyki bardzo zmieniaja ta gre na plus i dodaja wiecej mozliwych rozwiazan.
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: skiper_83 »

Fajnie, że ktoś odświeżył temat tej zacnej gry :)
Dziwię się trochę, że niektórzy biorą wypociny użytkowników BGG w temacie Gota za niemalże pismo święte. Takim dobrym przykładem jest właśnie zmiana w I turze rozkazu dla floty Lannistera. Wszyscy piszą: albo obrona +2, albo najazd. A na dłuższą metę "czerwonym" to nic nie daje. Jeśli Greyjoy zachowa się pasywnie na morzu, to Lannister (jeśli chce cokolwiek ugrać) musi wypłynąć na Sunset Sea. Nawet za cenę Riverrun.
W grze bez portów dużo ważniejsze jest panowanie nad morzem niż nad twierdzą.
Pod spodem zamieszczem link do AARa, gdzie Lannister wykorzystał położenie rozkazu wsparcia dla floty Greyoja w I turze, swoją obronę zmienił na marsz (nie na najazd) i do końca gry objął przewagę.
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =24&t=7486
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Nataniel »

awojdi pisze:Nie potrzebuje ktoś czasem dodatkowego gracza? Oczywiście w inne gierki też chętnie pogram, ale na GOT mam wyjątkową ochotę.
Przeciez jestes z Warszawy... W Warszawie jest mnostwo spotkan planszowkowych:
http://www.gamesfanatic.pl/dla-poczatku ... dzie-grac/
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Adrian
Posty: 48
Rejestracja: 24 lip 2007, 18:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Adrian »

@ skiper_83
Ale tutaj rzekłbym, że to niezdecydowanie Greyjoya zaważyło na tym, że Ci się udało, bo jakby uderzył z całą mocą na Riverrun, to by go zdobył. Tym niemniej wypłynięcie stateczkiem na Morze Zachodzącego Słońca jest jakimś pomysłem :) Pod warunkiem, że Tyrellowi coś nie odbije i nie będzie chciał też opanować tego morza.

Dzięki za odpowiedzi!
ODPOWIEDZ