Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Miszon
Posty: 2523
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1021 times
Been thanked: 494 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Miszon »

Potwierdzam, nie ma znaczenia na ile osób grasz, zawsze jest świetnie.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: BartP »

Im większa liczba graczy, tym gra bardziej strategiczna, bo więcej (w grze 4-osobowej wszystkie) kafli będzie do kupienia. Niemniej czas gry się znacząco wydłuża przy większej liczbie. Mechanicznie skaluje się świetnie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

BartP pisze: 21 lut 2021, 10:42 Im większa liczba graczy, tym gra bardziej strategiczna
To zależy, jak się definiuje pojęcie "strategiczna". Przy grze w 4 osoby gracze grają praktycznie tylko na swoich planszach, natomiast przy rozgrywce w 2 osoby czasami lepiej jest wziąć jakiś żeton nie dlatego, że jest przydatny, ale dlatego, że przeciwnik zyskałby dzięki niemu dużą liczbę punktów. Tak więc negatywna interakcja najbardziej widoczna jest w rozgrywce dwuosobowej. Oczywiście problemem w realizacji przyjętej strategii w grze 2 lub 3 osobowej jest brak pewności, że potrzebny żeton się pojawi, ale (poza żetonami, które liczą się dopiero w końcowym rozliczeniu) ważne jest często kiedy (w której fazie) dany żeton będzie do wzięcia.
Rumcajs
Posty: 161
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Rumcajs »

Mam zapytanie do posiadaczy edycji Big Box. W instrukcji jest napisane, że w zestawie powinno znajdować się 9 żetonów "Białych zamków". U mnie jest ich 8 (6 standardowych i 2 z czarnym rewersem) trafił mi się niekompletny egzemplarz czy w instrukcji jest błąd?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Rumcajs pisze: 24 lut 2021, 12:08 Mam zapytanie do posiadaczy edycji Big Box. W instrukcji jest napisane, że w zestawie powinno znajdować się 9 żetonów "Białych zamków". U mnie jest ich 8 (6 standardowych i 2 z czarnym rewersem) trafił mi się niekompletny egzemplarz czy w instrukcji jest błąd?
A czy ten zaginiony nie jest czasem w śród tych z czarnego marketu... :?:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4553
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1694 times
Been thanked: 2130 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

Rahu pisze: 20 lut 2021, 23:25 Jak wygląda gra w 3-4 osoby? Bo słyszałem że we 2 jest wybitna.
Zastanawiam się nad zakupem i Zamki są jedną z opcji, ale zależy mi żeby była równie dobra na 2,3,4 graczy (polecacie w takich konfiguracjach?).
Sportowo gra się niemal wyłącznie na 4 graczy. Na 2 graczy gra się bardzo dobrze, na 3 również, chyba że jesteś ogromny geekiem i masz potrzebę precyzyjnego balansu gry (nie wszystkie kafle wychodza, i jest to losowe których nie będzie).
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Kasper »

Rumcajs wszystko się zgadza spójrz kilka stron wstecz

viewtopic.php?f=1&t=13083&start=1075
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: ko2a »

Hej. pamiętam że kiedyś mi to gdzies przeszło koło nosa. Szukam pdf za pomocą którego mógłbym sobie wydrukować plansze gracza z podstawki wszystkie 8 aby na dwie osoby grać na tych samych + dodatkowe które do tej pory wyszły. Ma ktoś pod ręką jakiś plik:)? Bgg przejrzałem i mam problem ze znalezieniem.

I pytanie na jakim papierze najlepiej to wydrukować? Zwykły techniczny 160g?
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: hipcio_stg »

ko2a pisze: 29 mar 2021, 09:25 Hej. pamiętam że kiedyś mi to gdzies przeszło koło nosa. Szukam pdf za pomocą którego mógłbym sobie wydrukować plansze gracza z podstawki wszystkie 8 aby na dwie osoby grać na tych samych + dodatkowe które do tej pory wyszły. Ma ktoś pod ręką jakiś plik:)? Bgg przejrzałem i mam problem ze znalezieniem.

I pytanie na jakim papierze najlepiej to wydrukować? Zwykły techniczny 160g?
Bardzo słabo szukałeś na BGG. Są wszystkie plansze, a drukowałem na zwykłym bloku technicznym A4.
Stephan
Posty: 186
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 68 times
Been thanked: 44 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Stephan »

Rahu pisze: 20 lut 2021, 23:25 Jak wygląda gra w 3-4 osoby? Bo słyszałem że we 2 jest wybitna.
Zastanawiam się nad zakupem i Zamki są jedną z opcji, ale zależy mi żeby była równie dobra na 2,3,4 graczy (polecacie w takich konfiguracjach?).
Owszem, na dwie osoby gra się świetnie, ale w tym składzie gra ma jeden problem: nie wychodzą wszystkie kafelki, co niekiedy może wpłynąć na końcowy rezultat. Może się okazać, że Ty zabudowałeś pastwiska, ale nie wyszła technologia punktującą w końcówce za zwierzaki, za to Twój przeciwnik dostał dokładnie tę jedną, potrzebną mu do zapunktowania za sprzedane towary i dupa blada. Może to czasami wkurzyć!
Pod względem skalowania dużo lepiej prezentuje się np. Carpe Diem, tam zawsze wyjdą wszystkie klocki i od Ciebie zależy, czy zdołasz zebrać potrzebne.
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Siersciu »

Chudej pisze: 15 sty 2021, 08:44 Grałem chyba 3 razy, 2v2 jest fajne, ale dużo dłuższe i cięższe niż zwykła gra. Bardzo ciekawy wariant, ale na pewno lepiej działa przy bardziej wyrównanych składach.
W minioną sobotę graliśmy pierwszy raz w wariant 2vs2. Normalnie w 4 osoby schodzi nam 1h15min, a w wariancie drużynowym zeszło 1h40min. Bardzo ciekawie się grało. O ile zameczki są dla mnie lekką i przyjemną grą to po tej partii czułem małe zmęczenie. Jeśli chce się grać efektownie to trzeba więcej rzeczy naraz ogarniać. Bardzo dobry tryb. Jedyny minus to, to że czasami się gubiliśmy z żoną (mój współgracz) który z rywali przed chwilą właściwie teraz wykonuje akcje, bo się mega wkręcili i robili wszystko razem siejąc chaos w naszych głowach :)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

Stephan pisze: 29 mar 2021, 11:12
Rahu pisze: 20 lut 2021, 23:25 Jak wygląda gra w 3-4 osoby? Bo słyszałem że we 2 jest wybitna.
Zastanawiam się nad zakupem i Zamki są jedną z opcji, ale zależy mi żeby była równie dobra na 2,3,4 graczy (polecacie w takich konfiguracjach?).
Owszem, na dwie osoby gra się świetnie, ale w tym składzie gra ma jeden problem: nie wychodzą wszystkie kafelki, co niekiedy może wpłynąć na końcowy rezultat. Może się okazać, że Ty zabudowałeś pastwiska, ale nie wyszła technologia punktującą w końcówce za zwierzaki, za to Twój przeciwnik dostał dokładnie tę jedną, potrzebną mu do zapunktowania za sprzedane towary i dupa blada. Może to czasami wkurzyć!
Pod względem skalowania dużo lepiej prezentuje się np. Carpe Diem, tam zawsze wyjdą wszystkie klocki i od Ciebie zależy, czy zdołasz zebrać potrzebne.
Jest fanowski wariant dla dwóch graczy, gdzie ilość kafelków do dobrania wykłada się podobnie jak w Carpe diem. Gramy na stronie planszy dla 4 graczy i tyle kafelków co rundę wykładamy. W momencie gdy z danego magazynu zostaną zabrane dwa kafelki, dwa pozostałe się automatycznie usuwa. Polecam do spróbowania, bardzo ciekawy wariant.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: tapczanik420 »

W sklepach pojawił się dodruk czy ktoś już kupił i sprawdził zawartość? Mam na myśli jakośc komponentów - w zeszłym roku premiery Zamków BB oraz nowej edycji L&C okraszone były smrodkiem fatalnej jakości plansz.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bobule »

Siersciu pisze: 29 mar 2021, 15:04 W minioną sobotę graliśmy pierwszy raz w wariant 2vs2. Normalnie w 4 osoby schodzi nam 1h15min, a w wariancie drużynowym zeszło 1h40min.
Zazdroszczę. My w dwie osoby gramy 1h40 :D Dlatego jeszcze nie grałem w nią na 4 osoby na żywo, bo trochę się jednak boję, że partia będzie trwała strasznie długo ;)
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Atk »

Nawet jak trwa dłużej, to miło przy niej leci czas
Miszon
Posty: 2523
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1021 times
Been thanked: 494 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Miszon »

bobule pisze: 16 kwie 2021, 07:27
Siersciu pisze: 29 mar 2021, 15:04 W minioną sobotę graliśmy pierwszy raz w wariant 2vs2. Normalnie w 4 osoby schodzi nam 1h15min, a w wariancie drużynowym zeszło 1h40min.
Zazdroszczę. My w dwie osoby gramy 1h40 :D Dlatego jeszcze nie grałem w nią na 4 osoby na żywo, bo trochę się jednak boję, że partia będzie trwała strasznie długo ;)
My na 2 osoby około godziny, da radę czasem 50 minut.
Na 4 jakoś 2-2,5h, raczej 2,5 bo mamy towarzystwo zamulaczy ;-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: barbados »

Witam
Chciałam się zapytać czy mój egzemplarz jest wybrakowany czy ja czegoś tu nie rozumiem
Otóż zamiast 20 klasztorów mam 23. Czy te 3 dodatkowe to coś dodatkowego dorzucili czy co to jest?
Z dodatków z 1 zdjęcia , to jest rozumiem karczma? 5 ich mam.
A z drugiego zdjęcia to co to jest? Mam tego 5 plus 2 z czarnym spodem.
Z instrukcji pisze że w dodatkach powinno być 4 żetony włości , to które to są.? Bo nic takiego w 4 sztukach nie mam,🤔
Powinno być 9 zetonow włości białe zamki. Nie mam nic takiego. Można zdjęcie poprosić jak to wygląda?



Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Białe Zamki to te z białą kością :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 355
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 274 times
Been thanked: 114 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: dispe »

barbados pisze: 20 kwie 2021, 11:19 Witam
Chciałam się zapytać czy mój egzemplarz jest wybrakowany czy ja czegoś tu nie rozumiem
Otóż zamiast 20 klasztorów mam 23. Czy te 3 dodatkowe to coś dodatkowego dorzucili czy co to jest?
Z dodatków z 1 zdjęcia , to jest rozumiem karczma? 5 ich mam.
A z drugiego zdjęcia to co to jest? Mam tego 5 plus 2 z czarnym spodem.
Z instrukcji pisze że w dodatkach powinno być 4 żetony włości , to które to są.? Bo nic takiego w 4 sztukach nie mam,🤔
Powinno być 9 zetonow włości białe zamki. Nie mam nic takiego. Można zdjęcie poprosić jak to wygląda?
To pierwsze to Karczmy. Drugie to Targowisko, które można kupić z "czarnego rynku". Wszystkie żetony z czarnym kwadracikiem i czarnym rewersem są z "czarnego rynku". Targowisko jest też w zwykłej wersji z beżowym rewersem.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: tapczanik420 »

barbados widzę, że masz już grę - jak z jakością? Czy brzegi planszy są zabezpieczone w tym dodruku?
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: tomwro »

Hej. Rozważam zakup Zamków Burhundii. Z tego co widzę, jest to dość polecany tytuł do grania we dwoje z żoną. Jakie jest wasze zdanie / doświadczenie? No i kolejne pytanie: na allegro są jakieś oferty big box, czy warto kupić od razu taka edycje, nie znając w ogóle gry?
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 355
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 274 times
Been thanked: 114 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: dispe »

tomwro pisze: 20 kwie 2021, 17:36 Hej. Rozważam zakup Zamków Burhundii. Z tego co widzę, jest to dość polecany tytuł do grania we dwoje z żoną. Jakie jest wasze zdanie / doświadczenie? No i kolejne pytanie: na allegro są jakieś oferty big box, czy warto kupić od razu taka edycje, nie znając w ogóle gry?
Wersja Big Box jest niewiele droższa niż ta zwykła więc chyba warto mieć od razu wszystkie dodatki, obie wersje różnią się grafikami i to też może wpłynąć na decyzję. Na dwie osoby gra działa bardzo dobrze, polecam.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bogas »

Ta gra jest na 2 osoby :twisted: Ja wiem, że nie wchodzą wtedy do gry wszystkie żetony, że losowość itd. Ale dla mnie Zamki to nie jest jakiś mózgożer tylko przyjemna gra z dawką losowości (kości) i małej niepewności co tam wejdzie do gry. Natomiast przy 3 graczach robi się długo, a przy 4 to normalnie chce się wstać i wyjść. Nawet jak nikt nie zamula to gra w pełnym składzie to jest jakaś niekończąca się opowieść, na końcu której wszyscy się cieszą, że dożyli do końca. Także na żywo tylko w dwójkę (turowo online to inna historia).
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 68 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Dla mojej żony niestety okazał się mózgożer, choć będę jeszcze próbował ją namawiać do gry. Córka z kolei póki co jeszcze zbyt młoda.
Co do wydania to nabyłem big box i szybko sprzedałem. Graficznie tragedia. Kafelki i plansza.
Nie dało się grać. Kupiłem wersję standardową i jest zdecydowanie lepiej. Często gram solo. Wydrukowałem sobie planszetki i zalaminowałem. Dodatkowo kupiłem apkę gry na telefon jak nie mam z kim zagrać na planszy to sobie ją odpalam.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: tomwro »

A czy Zamki Toskanii to odświeżona wersja Zamków Burgundii?
ODPOWIEDZ