Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: evrard »

Pomocy...

Kupiłem wersję Big Box i nie zgadzają mi się komponenty z ich listą z instrukcji:
a) ile ma być plansz graczy? 16? 24?
b) ile macie białych zamków? Ja mam 8, wg instrukcji powinno być 9, dodatkowo mam żółty żeton punktacji za białe zamki, którego nie ma w spisie komponentów. Wg zdjęć stara wersja tego dodatku miała 9 zamków i żółty kafel. Zmiana i teraz jest ok czy błąd?
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Atk »

evrard pisze: 25 cze 2020, 19:01 Pomocy...

Kupiłem wersję Big Box i nie zgadzają mi się komponenty z ich listą z instrukcji:
a) ile ma być plansz graczy? 16? 24?
b) ile macie białych zamków? Ja mam 8, wg instrukcji powinno być 9, dodatkowo mam żółty żeton punktacji za białe zamki, którego nie ma w spisie komponentów. Wg zdjęć stara wersja tego dodatku miała 9 zamków i żółty kafel. Zmiana i teraz jest ok czy błąd?
Dopiero dostanę jutro ale temat białych zamków był tu omawiany Pewnie reszta tak samo
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Benson »

evrard pisze: 25 cze 2020, 19:01 Pomocy...

Kupiłem wersję Big Box i nie zgadzają mi się komponenty z ich listą z instrukcji:
a) ile ma być plansz graczy? 16? 24?
b) ile macie białych zamków? Ja mam 8, wg instrukcji powinno być 9, dodatkowo mam żółty żeton punktacji za białe zamki, którego nie ma w spisie komponentów. Wg zdjęć stara wersja tego dodatku miała 9 zamków i żółty kafel. Zmiana i teraz jest ok czy błąd?
Ja mam:
a) 16 dwustronnych arkuszy, czyli 32 plansze, co się zgadza z instrukcją (16 z podstawki + 6 + 8 + 2)
b) 8 białych zamków zamiast 9 i żółty żeton, którego nie ma w spisie :?
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: evrard »

Czyli wszystko się zgadza. Dzięki za pomoc :)
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Benson »

No z tymi zamkami to się chyba nie zgadza...
niwlak
Posty: 60
Rejestracja: 20 sty 2020, 14:08
Has thanked: 36 times
Been thanked: 30 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: niwlak »

Sprawdziłem u siebie i ta sama sytuacja. 6 kafli w budynkach + 2 w czarnych kaflach
Benson pisze: 25 cze 2020, 20:27 b) 8 białych zamków zamiast 9 i żółty żeton, którego nie ma w spisie :?
W tych 9 żetonach w spisie jest uwzględnione żółty kafel punktujący białe zamki.
Wątek na ten sam temat na bgg: https://boardgamegeek.com/thread/229929 ... 8#33229388
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bogas »

A co za różnica 8 czy 9? I tak jest ich o te 8 czy 9 za dużo, bo dodatek jest mocno dyskusyjny :P Nie dalej jak w weekend zagraliśmy z nim pierwszy raz (nie wiem ile lat leżał nierozfoliowany) i... rewanż był już grany bez niego. Dużo tych żetonów, więc wypierają inne budynki, a jego działanie... No cóż nic nie urywa i dokłada jeszcze więcej losowości, tak jakby było jej w tej grze mało.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

bogas pisze: 25 cze 2020, 23:04
A co za różnica 8 czy 9? I tak jest ich o te 8 czy 9 za dużo, bo dodatek jest mocno dyskusyjny :P Nie dalej jak w weekend zagraliśmy z nim pierwszy raz (nie wiem ile lat leżał nierozfoliowany) i... rewanż był już grany bez niego. Dużo tych żetonów, więc wypierają inne budynki, a jego działanie... No cóż nic nie urywa i dokłada jeszcze więcej losowości, tak jakby było jej w tej grze mało.
Białe zamki są fajne bo wykorzystują białą kość :D
Mnie losowość nie doskwiera, mój syn ostatnio grał na pałę a i tak wygrał :shock: O! I to jest dopiero losowość :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: BartP »

detrytusek pisze: 23 cze 2020, 13:16 [...]
Gdzie w takim razie robię błąd?
Rozmowa dotyczyła tego, że dany budynek wyjdzie do gry na przestrzeni całej rozgrywki (chyba, bo czytałem po łebkach). W sytuacji wywalenia połowy budynków pr-o, że wyjdzie konkretny budynek w na przestrzeni rozgrywki wynosi 1.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Kilka słów o wydaniu:
- bardzo dobra ikonografia klasztorów tzn. wiadomo o co chodzi, ale wszystkie te co dają 4pkt za budynek są takie tycie że o ludzie :shock: Pomysł był dobry ale wykonanie już niekoniecznie.
- zwierzęta, są mało czytelne, tak jakby zastosowano efekt rozmycia. Żeton z gęsiami ma specjalne działanie, dlaczego nie zostało to w jakiś sposób dodatkowo oznaczone :?: Bardzo łatwo jest przeoczyć jego działanie :roll:
- wreszcie są grubiutkie żetony :D
- po zaworkowaniu wszystkiego pudło ledwo się domyka :D
- pomoc gracza, wszystkie informacje powinny być umieszczone na jednej stronie, nowi gracze będą ciągle tą pomocą żąglować :evil:

Reasumując: Czuć powiew świeżości z lekką nutką przekombinowania :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: detrytusek »

BartP pisze: 26 cze 2020, 07:15
detrytusek pisze: 23 cze 2020, 13:16 [...]
Gdzie w takim razie robię błąd?
Rozmowa dotyczyła tego, że dany budynek wyjdzie do gry na przestrzeni całej rozgrywki (chyba, bo czytałem po łebkach). W sytuacji wywalenia połowy budynków pr-o, że wyjdzie konkretny budynek w na przestrzeni rozgrywki wynosi 1.
Tak, też już doczytałem + mam dobrego nauczyciela :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 83 times
Been thanked: 194 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: 13thSON »

Dr. Nikczemniuk pisze: 26 cze 2020, 07:32 Kilka słów o wydaniu:
- bardzo dobra ikonografia klasztorów tzn. wiadomo o co chodzi, ale wszystkie te co dają 4pkt za budynek są takie tycie że o ludzie :shock: Pomysł był dobry ale wykonanie już niekoniecznie.
- zwierzęta, są mało czytelne, tak jakby zastosowano efekt rozmycia. Żeton z gęsiami ma specjalne działanie, dlaczego nie zostało to w jakiś sposób dodatkowo oznaczone :?: Bardzo łatwo jest przeoczyć jego działanie :roll:
- wreszcie są grubiutkie żetony :D
- po zaworkowaniu wszystkiego pudło ledwo się domyka :D
- pomoc gracza, wszystkie informacje powinny być umieszczone na jednej stronie, nowi gracze będą ciągle tą pomocą żąglować :evil:

Reasumując: Czuć powiew świeżości z lekką nutką przekombinowania :D

-Zgadzam się z czytelną ikonografią, ale uważam że obrazki na kafelkach, niezależnie od koloru mogły by być większe.
-Gąski mogłyby mieć jakieś kwiatki kolorowe dookoła, żeby było od razu widać że to taki joker. Ja bardzo dawno nie grałem w zamki, teraz z tymi wszystkimi żetonami po jakimś roku czy więcej... Wypadły nam gąski i nikt nie obczaił, że to specjalny kafelek, tylko jakieś 2 zwierzaki i nikt tego nie wziął :lol:

Graliście już w tryb SOLO ? Wczoraj grałem pierwszy raz i jestem zachwycony. Gra w ogóle nie traci, nakombinowałem się jak zawsze, fantastyczna zabawa. Polecam.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Benson »

niwlak pisze: 25 cze 2020, 22:22 Sprawdziłem u siebie i ta sama sytuacja. 6 kafli w budynkach + 2 w czarnych kaflach
Benson pisze: 25 cze 2020, 20:27 b) 8 białych zamków zamiast 9 i żółty żeton, którego nie ma w spisie :?
W tych 9 żetonach w spisie jest uwzględnione żółty kafel punktujący białe zamki.
Wątek na ten sam temat na bgg: https://boardgamegeek.com/thread/229929 ... 8#33229388
Rebel mi potwierdził, że powinno być 8 białych zamków +1 żółty kafel, a błąd jest w instrukcji.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 340 times
Been thanked: 309 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Chudej »

Po jednej grze ze wszystkimi dodatkami jestem bardzo zadowolony, mimo wstępnie bardzo słabych odczuć z graficznego "zremasterowania". Niestety, ale czytelność planszy i kafelków zwłaszcza ze zwierzętami wypada bardzo słabo jak dla mnie. Musiałem zaglądać do instrukcji, żeby znaleźć tor kolejności na planszy. Grube kafelki to fajna sprawa, ale mimo tego parcia na przerobienie wszystkich grafik, z jakiegoś powodu nie chciało im się zrobić przyozdobionych rewersów jak w podstawce.

Co do odczuć z samych dodatków, to najbardziej mi się podoba ten "szlak handlowy", jakkolwiek on tam się nazywa. Zwłaszcza w rozgrywce na 2 graczy jest tego sporo i daje takie dodatkowe mini-cele do dążenia. Na 4 graczy pewnie to będzie miało trochę mniejszy wpływ na grę, bo nie dość że tych kafelków wszyscy dostają mniej, to i o towary trudniej. Trochę niepokojące pod względem balansu są tarcze, z których mi się trafiła akurat ta pozwalająca na zmianę ścianki na dowolną na kostce. Trafiłem ją na początku gry, co mi umożliwiło praktycznie uprawianie samowolki już do samego końca. Trochę mi to przypominało moc gracza z Teotihuacan pozwalającą płacić zawsze 1 kakao za akcję główną, pewnie dlatego, że obie pozwalają na obejście głównego ograniczenia w grze, przez co staje się ona trochę "rozwodniona". Wydaje mi się, że albo odrzucimy akurat tę tarczę z gry, albo nie będziemy zbyt często grali ze wszystkimi modułami. Posterunki też bardzo mi się podobają, szkoda w sumie że nie umieścili ich na każdej planszy, bo i tak można grać bez nich mając je na planszy. Ogólnie Zamki to jedna z moich top3 gier, więc niewiele trzeba było żeby mnie tu zadowolić, do tej pory jedyny dodatek jaki mieliśmy to 2v2, jedyny mankament big boxa to ta nieszczęsna oprawa, do której mam nadzieję, że jednak się przekonam z czasem.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Largo »

Może się ktoś już pochwalić jakimś fajnym rozwiązaniem rozmieszczenia wszystkiego w pudle? Nie trawię woreczków strunowych i dumam nad jakimś organizerem budowlano-narzędziowym tylko nie wiem, który sprawdzi się najlepiej z wersją big box. Jakieś pomysły :P ?
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

Polecam rozwiązanie użytkownika seki
seki pisze: 22 cze 2020, 13:28 Ja kupowałem na Allegro chyba to https://allegro.pl/oferta/worek-bawelni ... 8829948180 Przy dużej ilości taka cena jest fajna tzn 2zl z groszami. Woreczki oznaczam w ten sposób, że przez wycięty z tektury szablon rysuje cyfrę/żeton w danym kolorze pisakami do tkanin.
Ja najpierw rozłożyłam elementy w plastikowym organizerze z marketu budowlanego. Losowanie kafelków to był koszmar. Materiałowe woreczki są świetne i rozłożenie (oraz dokladanie) elementów trwa zdecydowanie krócej. Cena woreczków też jest przystępna, jakość bardzo dobra. Kupiłam dwa rozmiary woreczków, mniejsze na te żetony, które są takie same. Monety i pomocników również trzymam w takim woreczku.

Obrazek

Obrazek
Obrazek
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: RaYell »

alpha pisze: 20 cze 2020, 18:58 Dużo ta gra traci bez tych 11 dodatków?
Czy mając te 11 dodatków da się jeszcze "cofnąć" do gołej gry, czy to już "niegrywalne"?
Nie wiem czy dużo osób zwróciło na to uwagę, ale to nowe wydanie Zamków reklamowane przez długi czas jako podstawka + 11 dodatków (10 starych i 1 nowy) tak naprawdę nie zawiera 11 dodatków. Na stronie Rebela opisy zostały już zaktualizowane, ale w wielu sklepach zostały stare, które potencjalnie wprowadzają w błąd.

Na BGG jest o tym wątek, w którym dokładnie ktoś sprawdził czego brakuje. W skrócie: nie ma w ogóle dodatków #1 (new player boards), #3 (german championship board 2013) oraz #7 (german championship board 2016), a dodatek #4 (monastery boards) zawiera tylko 6 z 8 plansz, które zawierała pierwsza wersja. Piszę to głównie dla osób, które skompletowały dodatki do pierwszej edycji i myślą, żeby je sprzedać i kupić nową wersję dla nowego dodatku (tarcze).
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: kisiel365 »

Super. Płacisz za jedno, dostajesz co innego.
"Na stronie Rebela opisy zostały już zaktualizowane"
Muszę zacząć zmieniać opisy na Allegro po tym jak ktoś coś kupi, np. zamiast Skody Octavii III - przedliftową II :D Życzcie mi samych sukcesów biznesowych.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Dianne »

Jestem po pierwszej rozgrywce i moje przemyślenie jest takie, że robiąc Big Boxa można było zaszaleć i wrzucić jakąś klimatyczną wieżę do kości. Już dawno myśleliśmy, żeby sobie kupić, ale w sumie nie mieliśmy za bardzo gier, w których rzucałoby się kośćmi poza Robinsonem. Teraz Zamki Burgundii przeważyły szalę :P

Co do naszych opinii po pierwszej rozgrywce to jest tak jak po poprzednich jeszcze w starą edycję: ja uwielbiam, mój facet ma meh. Gdzieś mi się rzuciła w oczy opinia, że kobiety tę grę uwielbiają i wygląda na to, że się pod tym podpiszę ;) Ja uwielbiam coś budować na planszy, a jeszcze jak nikt mi sie w to budowanie nie wpiernicza to jestem bardzo zadowolona. Do tego jeszcze patrzenie czy przeciwnik się zorientuje czy nie, że powinien mi coś podebrać, żebym nie mogła zapunktować... Ten dreszczyk emocji :D Mój facet znowu twierdzi, że dla niego Great Western Trail miało więcej klimatu. Nawet jakoś ciężko mi się było kłócić :P

Może w sumie powinnam mu dać w coś w końcu wygrać, bo odkąd przyjechałam do wygrywam we wszystko :D
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

kisiel365 pisze: 29 cze 2020, 18:22 Super. Płacisz za jedno, dostajesz co innego.
"Na stronie Rebela opisy zostały już zaktualizowane"
Nie żebym była czepliwa ale chyba nie wszystkie opisy na stronie sklepu Rebel zostały zaktualizowane. Właśnie widziałam u nich baner: Zamki burgundii. Najlepszy Feld że wszystkimi rozszerzeniem...
Spoiler:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

eveni pisze: 08 lip 2020, 13:35 Nie żebym była czepliwa ale chyba nie wszystkie opisy na stronie sklepu Rebel zostały zaktualizowane. Właśnie widziałam u nich baner: Zamki burgundii. Najlepszy Feld że wszystkimi rozszerzeniem...
Ale na dole reklamy masz napisane "Dowiedz się więcej". Czyli możesz się dowiedzieć, że to nie wszystkie rozszerzenia. :wink:
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

Dla mnie jest to wprowadzanie klienta w błąd. Można było napisać: z wieloma / z licznymi / z najlepszymi rozszerzeniem itd.
Mam żal do wydawnictwa bo kilka miesięcy temu czytając opis znalazłam tam info, że będzie to gra podstawowa ze wszystkimi rozszerzeniem, które zostały dotychczas wydane.
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Benson »

Czy Rebel odniósł się do tego?
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: poxi »

Opis był błędny już przy wersji anglojęzycznej. Rebel go tylko przetłumaczył.
Czart13
Posty: 1
Rejestracja: 18 sie 2019, 08:05

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Czart13 »

Gram z żoną i jest zachwycona.
Pogoda jest w kratkę to wieczory spędzamy na Zamkami Burgundii.
ODPOWIEDZ