Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: arturpe »

Podstawka była nawet za okolice 300. Na tym forum z kilkoma dodatkami za 1k.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
sugai
Posty: 108
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:22

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: sugai »

Obie instrukcje do pobrania ze strony :D
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Dwntn »

Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Rocy7 »

"W nowej edycji gry wymuszone głosowania sprawią, że do gry wróci bardzo cenny element „gry przy stole” związany z wzajemnym dogadywaniem się graczy. Wbrew obawom co poniektórych, nie spowolni to rozgrywki" pozwolę się nie zgodzić tym optymistycznym założeniem, trudno mi uwierzyć, iż wprowadzenie większej ilosci metagry do jakiegokolwiek nie spowolni rozgrywki. Już w 3 edycji, gdzie głosowaniach nad prawami było niewiele każda dyskusja i negocjacje w kwesti wyboru jednego prawa zajmowały mam kilkanaście minut. Tutaj od momentu przejęcia Metanolu te dyskusje będą 2 na turę i to obowiązkowe.

Ogólnie fajny teskt aż żaluje, iż raczej nie znajde ekipy doTI4.
shaigan
Posty: 311
Rejestracja: 13 paź 2015, 12:32
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 9 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: shaigan »

waylandgames ma przedsprzedaż za 139$+21$ wysyłka z UK o PL (jak by się komuś paliło ;)).
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: donmakaron »

Ptaszki ćwierkają, że 4 edycja oferuje dużo szybszą rozgrywkę, nawet 3-5 godzin wbrew informacji na stronie FFG (4-8).
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: TuReK »

Zmiany zasad idą w tym kierunku, wyleciały różne zamotane reguły i specjalne wyjątki, grać się będzie na pewno płynniej i bez przestojów. Ale kluczowe wg mnie są cele publiczne i ukryte, od nich sporo będzie zależeć. Promowana jest też interakcja i polityka, tutaj sporo czasu może dojść do gry, ale dobrze, że na takie rzeczy a nie na zastanawianie się nad niuansami akcji transfer i gubienie wątku na drzewie technologii :D
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5205
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 274 times
Been thanked: 893 times
Kontakt:

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: raj »

Na to jest banalne rozwiązanie, czyli ograniczenie czasu przeznaczonego na negocjacje do 3 lub 5 minut.
Proste i wystarczające.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Bary »

donmakaron pisze:Ptaszki ćwierkają, że 4 edycja oferuje dużo szybszą rozgrywkę, nawet 3-5 godzin wbrew informacji na stronie FFG (4-8).
Zaczyna się powoli filler robić. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: donmakaron »

Bary pisze:
donmakaron pisze:Ptaszki ćwierkają, że 4 edycja oferuje dużo szybszą rozgrywkę, nawet 3-5 godzin wbrew informacji na stronie FFG (4-8).
Zaczyna się powoli filler robić. ;)
Do pyknięcia między sobotnią a niedzielną rozgrywką w trzecią edycję :P
Carmash
Posty: 419
Rejestracja: 13 sty 2016, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Carmash »

Mała nowina dla wszystkich zainteresowanych: "Dzień dobry, tak, obraliśmy już kurs na Mecatol Rex. Oficjalnej zapowiedzi można spodziewać się już bardzo niedługo. Pozdrawiamy serdecznie, Galakta"
Ostatnio zmieniony 16 sie 2017, 10:42 przez Carmash, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Dwntn »

Rocy7 pisze:"W nowej edycji gry wymuszone głosowania sprawią, że do gry wróci bardzo cenny element „gry przy stole” związany z wzajemnym dogadywaniem się graczy. Wbrew obawom co poniektórych, nie spowolni to rozgrywki" pozwolę się nie zgodzić tym optymistycznym założeniem, trudno mi uwierzyć, iż wprowadzenie większej ilosci metagry do jakiegokolwiek nie spowolni rozgrywki. Już w 3 edycji, gdzie głosowaniach nad prawami było niewiele każda dyskusja i negocjacje w kwesti wyboru jednego prawa zajmowały mam kilkanaście minut. Tutaj od momentu przejęcia Metanolu te dyskusje będą 2 na turę i to obowiązkowe.

Ogólnie fajny teskt aż żaluje, iż raczej nie znajde ekipy doTI4.
Robert, przyznam szczerze że grupie (a raczej grupach) w których grywam polityka zawsze schodziła na boczny tor. Prawe nigdy nie graliśmy z Assembly czy Politicalem II, a ta karta strategii politycznej, którą mieliśmy w grze z rzadka była wybierana, przez co akumulowała żetony bonusów z tury na turę. Dla mnie spłycenie polityki w grze w której negocjacje stanowią tak istotną część rozgrywki jest niewybaczalna i dlatego w ostatnich miesiącach rzadziej zasiadałem do TI.

Wychodzę więc z tego założenia, że wprowadzenie obligatoryjnej fazy polityki jest dobre. Gra została tak uszczuplona, że czas jaki zaoszczędzamy na niektórych elementach wyrówna się z czasem potrzebnym na rozegranie tej fazy. Jeśli nie, mnie to osobiście nie będzie przeszadzać, ponieważ.....
donmakaron pisze:Ptaszki ćwierkają, że 4 edycja oferuje dużo szybszą rozgrywkę, nawet 3-5 godzin wbrew informacji na stronie FFG (4-8).
....Na ogół nasze rozgrywki w 6 osób trały ok 5-6h, więc gdyby gra miała się wydłużyć ze względu na obligatoryjną fazę polityki, wciąż się zmieścimy w bardzo przyzwoitym czasie gry.

- K.
Carmash
Posty: 419
Rejestracja: 13 sty 2016, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Carmash »

Ja tak tylko na wypadek, gdyby komuś umknął mój post wyżej ;) Bo to raczej bardzo dobra nowina :)
"Dzień dobry, tak, obraliśmy już kurs na Mecatol Rex. Oficjalnej zapowiedzi można spodziewać się już bardzo niedługo. Pozdrawiamy serdecznie, Galakta"
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Zorak »

Ja sie troche boje wersji pl. Ciekawe jaka bedzie roznica w cenie, ile bledow (bo na 100% beda) oraz wielka niewiadoma z dodatkami (ktore na 99% sie pojawia).
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Bary »

Zorak pisze:Ja sie troche boje wersji pl. Ciekawe jaka bedzie roznica w cenie, ile bledow (bo na 100% beda) oraz wielka niewiadoma z dodatkami (ktore na 99% sie pojawia).
Galakta nie ma wielkiego problemu z dodatkami więc można być spokojnym. Błędy tłumaczenia pewnie się pojawią, za to zostaną usunięte błędy wyłapane w pierwszym, angielskim druku.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Dwntn »

Zorak pisze:Ja sie troche boje wersji pl. Ciekawe jaka bedzie roznica w cenie, ile bledow (bo na 100% beda) oraz wielka niewiadoma z dodatkami (ktore na 99% sie pojawia).
Powiem tak, liczę że ekipa redakcyjna stanie na wysokości zadania i poradzi sobie z tłumaczeniem ;)

Pozdrawiam,

- K.
Carmash
Posty: 419
Rejestracja: 13 sty 2016, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Carmash »

A ja po prostu cieszę się z tego, że ten tytuł zagości na stołach w rodzimej wersji językowej.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Ryslaw »

Carmash pisze:A ja po prostu cieszę się z tego, że ten tytuł zagości na stołach w rodzimej wersji językowej.
Bardzo cieszę się z polskiej wersji, mam tylko nadzieję, że do tak ważnego projektu Galakta zatrudni dobrych tłumaczy, a przede wszystkim dobrych redaktorów.

Jakby ktoś z Galakty czytał, to chętnie oferuję swoje usługi. 20 lat doświadczenia w lokalizacji gier :)
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Szaweł »

Carmash - dzięki za to bardzo dobre info! Bosko!
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
mimozaur
Posty: 37
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: mimozaur »

Przemocno cieszę się z tej odpowiedzi. Dla mnie polska wersja językowa(nawet z EWENTUALNYMI błędami w tłumaczeniu) to grać albo nie grać w 5-6 osobowym składzie. Do angielskiej wersji nie namówię znajomków.
Carmash
Posty: 419
Rejestracja: 13 sty 2016, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Carmash »

Szaweł pisze:Carmash - dzięki za to bardzo dobre info! Bosko!
Również tak uważam :) To najbardziej oczekiwana przeze mnie gra tego roku. Znajomym już zapowiadam, ileż to wspaniałych rozgrywek przed nami :D
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2362
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: karawanken »

Też się cieszę na polską edycje :) w Rebeli i w Zakazanych Gwiazdach nie ma błędów więc jestem spokojny.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Karit »

Ryslaw pisze:Bardzo cieszę się z polskiej wersji, mam tylko nadzieję, że do tak ważnego projektu Galakta zatrudni dobrych tłumaczy, a przede wszystkim dobrych redaktorów.
Przućcie wszelkie nadzieje :) - ja wychodzę z założenia że błędy na pewno będą. Do literówek mógłbym się przyczepić, ale tłumaczenia jeszcze nigdy nie zadowoliły wszyskich, wiec tym razem pewnie bedzie podobnie.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: pinata »

Świeżo po lekturze "Learn to play" (bardziej interesujące "Rules reference" zostawiam sobie na wieczór) muszę przyznać, że jest to dokładnie to, na co czekałem.

Kawał dobrej roboty. Nie potrafię znaleźć ani jednej kwestii, o której mógłbym powiedzieć, że została gorzej rozwiązana niż w TI3.

Co prawda do kilku drobnych zmian trzeba się będzie przyzwyczaić (np.: PDS strzela przez wormhole, space dock można budować w tej samej rundzie, w której zdobyło się planetę - choć tego przepisu nie zweryfikowałem w rules reference), a kilka innych jest zastanawiających (w czasie fazy akcji można handlować wyłącznie między sąsiadami, natomiast w fazie głosowania każdy może handlować z każdym), ale całość reguł wydaje się tak solidna, jak by to była co najmniej czwarta edycja gry.

Zmiany na plus nie dotyczą tylko mechaniki i balansu. Również sformułowania użyte w instrukcji i obfite używanie słów kluczowych powoduje, że zasady są bardzo klarowne. Mam nadzieję, że karty akcji i agend są przemyślane równie porządnie.


Powiadam Wam, to będzie hicior.


... o ile nie zawiodą tłumacze. Jeżeli zawiodą i popsują tę perełkę, to niech się strzegą orbitalnych dział.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Dwntn »

pinata pisze: Powiadam Wam, to będzie hicior.


... o ile nie zawiodą tłumacze. Jeżeli zawiodą i popsują tę perełkę, to niech się strzegą orbitalnych dział.
Jak co , pomogę. Może nie powinienem się chwalić, bo już mi zarzucano że chodzę w stroju Hobbita (autor tej bluzgi ewidentnie nie widział mojego złotego turbanu, który zakładam do rozgrywek jak gram Hacanami) ale dzisiaj w nocy pisząc felieton przetłumaczyłem niemal w całości obie instrukcje.

Skoro mnie zajęło to jakieś 5h to profesjonalny tłumacz zrobi to szybciej i lepiej. Dużo jednak zależy od korekty edytorskiej, bo jak tłumacz nie zna tematu, który ma tłumaczyć to potem wychodzą różne babole.

Pozdrawiam,

- K.
ODPOWIEDZ