K2 - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Veridiana »

Co turę osoba, która zadeklarowała najwięcej punktów ruchu pobiera jeden z odkrytych żetonów ryzyka i musi go rozliczyć w bieżącej akcji.
Awatar użytkownika
ziaro
Posty: 14
Rejestracja: 03 sie 2012, 15:47
Lokalizacja: Bytom

Re: K2

Post autor: ziaro »

Veridiana pisze:Co turę osoba, która zadeklarowała najwięcej punktów ruchu pobiera jeden z odkrytych żetonów ryzyka i musi go rozliczyć w bieżącej akcji.
No ok, ale wtedy może się tak zdarzyć, że jedna z osób co rundę może losować żeton ryzyka.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: K2

Post autor: BartP »

Takie ryzyko, ale na dłuższą metę nie będzie zdobywała co turę, ponieważ zabraknie jej mocnych kart ruchu, a przeciwnikom będą dochodzić.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: FortArt »

No i tak warto kombinować by być graczem z największą liczbą punktów ruchu w tych rundach gdy jednym z żetonów ryzyka jest żeton 0. A poza tym są jeszcze remisy, gdy nikt nie bierze.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 125
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 6 times

Re: K2

Post autor: Skorzeny »

Te remisy czasem ratują życie :)

@ ziaro
Nigdzie nie jest napisane jakiej wartości żeton ryzyka musisz wziąć, ale jeżeli nie jesteś "sado-maso" to bierze się o wartości najniższej ;)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Jedynie w wariancie solo zawsze bierzesz. Wtedy też warto brać (szczególnie w początkowym fragmecie gry) te o dużych nominałach...
Awatar użytkownika
ziaro
Posty: 14
Rejestracja: 03 sie 2012, 15:47
Lokalizacja: Bytom

Re: K2

Post autor: ziaro »

folko pisze:Jedynie w wariancie solo zawsze bierzesz. Wtedy też warto brać (szczególnie w początkowym fragmecie gry) te o dużych nominałach...
No tę zasadę rozumiem bardzo dobrze. :)

Dzięki za informacje dot. żetonów ryzyka. :)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: K2

Post autor: Senthe »

Tak. ;)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
alvaro
Posty: 59
Rejestracja: 07 sie 2012, 09:29
Lokalizacja: Brzeszcze

Re: K2

Post autor: alvaro »

1) Jeżeli himalaista siedzi w namiocie i nie wykonuje żadnego ruchu to czy wpływają na niego warunki pogodowe (np. -2 z tafli pogody) + warunki aklimatyzacji z tego pola (przykładowo -2)? Czy po prostu jak siedzi w namiocie i nie wykonuje ruchu to zawsze dostaje +1 do aklimatyzacji, a pozostałe warunki go nie obchodzą?

2) Jeżeli mam 2 punkty ryzyka czy po 1 punkcie rozdaje dla dwóch graczy, czy mogę 2 punktami obarczyć jednego gracza (drugi tez wykonuje ruch)?

3) Jak wyciągnąłem 1 pkt ryzyka to 1 pkt pobieram od jednego gracza (od drugiego już nie), chociaż dwaj wykonują ruchy?

4) Jeżeli himalaista przechodzi po kilku polach to obejmuje go suma zdarzeń czy tylko zdarzenia z ostatniego pola?
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: K2

Post autor: Lubel »

Mam pytanie odnośnie końcowej punktacji. Ja miałem 13 pkt (8 i 5), natomiast pozostała trójka graczy miała po 11 czyli zgodnie z instrukcją nie rozpatruje się kto wyżej wszedł (jeśli nikt nie doszedł do szczytu) i ogłasza się między nimi remis. Dobrze rozumiem?
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: K2

Post autor: powermilk »

My zawsze graliśmy tak, że kto jest pierwszy na torze punktacji. Jednak rzeczywiście - masz rację, według instrukcji jest ogłaszany remis.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Lubel - dobrze ;-) Jest remis.
mriswith
Posty: 12
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:37

Re: K2 - dobieranie kart

Post autor: mriswith »

Zagrywam 3 karty z 6 z ręki, ale wg. instrukcji nie muszę ich wykorzystać na ruch albo na zwiększenie aklimatyzacji. Czy w związku z tym mogę je zatrzymać na kolejną turę i wykorzystać razem z kolejnymi trzema kartami zagranymi w następnej turze? Instrukcja nie wspomina o odrzucaniu kart, których nie wykorzystałem.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: K2 - dobieranie kart

Post autor: Andy »

Ech, kombinują ludzie! :wink:

Skoro zagrałeś trzy karty, to są one zagrane - obojętne jak je wykorzystałeś (a wykorzystujesz je zawsze, np. do ustalenia, kto bierze żeton ryzyka). Ze zdania na s. 9 jasno wynika, że jeśli na stosie kart do dobierania nie ma już żadnych kart, to gra się TRZEMA, które zostały na ręce. Trzema, a nie pięcioma czy ośmioma.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: K2 - dobieranie kart

Post autor: powermilk »

Jeżeli stwierdzasz, że nie zagrywasz kart (z własnej woli [co mi się nie zdarzyło] lub z powodu niemożliwości wykonania ruchu), to je odrzucasz, proste i logiczne. Tak jak powiedział Andy, zawsze 3 karty masz do zagrywania.
mriswith
Posty: 12
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:37

Re: K2 - dobieranie kart

Post autor: mriswith »

Dzięki za szybkie odpowiedzi. Przy pierwszej grze wydawało nam się, że dobrze gramy, zwłaszcza, że takie odkładanie na później pomaga ominąć mniejsze kolejki na szczyt i sprawia, że rzadziej pada remis przy liczeniu kto bierze punkty ryzyka.
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: K2

Post autor: Jolly_Roger »

W sklepie 3 Trolle widziałem 2 edycję K2. Coś zostało poprawione? Czy ktoś się orientuje?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: FortArt »

Jolly_Roger pisze:W sklepie 3 Trolle widziałem 2 edycję K2. Coś zostało poprawione? Czy ktoś się orientuje?
http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,285 ... ja-K2.html
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: K2

Post autor: Senthe »

Pierwsza edycja chyba już dłuższy czas nie jest w sprzedaży...
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: K2

Post autor: Jolly_Roger »

Dzięki - sprawa wyjaśniona.
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: K2

Post autor: Jolly_Roger »

Jestem początkującym himalaistą i mam kilka pytań :wink:
1. Przy dobrej pogodzie i kartach gracz może postawić namiot na szczycie i blokować innych nic nie robiąc tylko dbając o utrzymanie aklimatyzacji. Przynajmniej przez jakiś czas. Może to niesportowe, ale tak nam wyszło z gry.
2. Tylko punkty ryzyka można odjąć z punktów ruchu (i np. uratować się przed śmiercią), a punkty ujemne pogody i aklimatyzacji już nie?
3. Można postawić jeden namiot na całą grę czy jeden na himalaistę (czyli w sumie 2)?
Pozdr.
Jolly_Roger
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: K2

Post autor: powermilk »

1. Przy dobrej pogodzie i kartach gracz może postawić namiot na szczycie i blokować innych nic nie robiąc tylko dbając o utrzymanie aklimatyzacji. Przynajmniej przez jakiś czas. Może to niesportowe, ale tak nam wyszło z gry.
Można, ale kwestia tego czy się utrzymasz ;) Parę znajomych próbowało i karty im nie podeszły.
2. Tylko punkty ryzyka można odjąć z punktów ruchu (i np. uratować się przed śmiercią), a punkty ujemne pogody i aklimatyzacji już nie?
Chyba nie rozumiem pytania. Punkty ryzyka możesz odjąć z ruchu, aklimatyzacji lub z karty i tylko temu, który był aktywny (wykonałeś ruch).

Z kolegami zastanawialiśmy się czy jak nie jest się w stanie lub nie chce zrobić ruchu, to czy się podejmuje punkty ryzyka. Nie doszliśmy do sensownego wniosku.
3. Można postawić jeden namiot na całą grę czy jeden na himalaistę (czyli w sumie 2)?
Jeden himalaista. Przy czym karbowany himalaista wstawia karbowany namiot, a niekarbowany (nazywany często przez nas grubym) wstawia niekarbowany.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: FortArt »

powermilk pisze:
Jolly_Roger pisze:1. Przy dobrej pogodzie i kartach gracz może postawić namiot na szczycie i blokować innych nic nie robiąc tylko dbając o utrzymanie aklimatyzacji.
Można, ale kwestia tego czy się utrzymasz ;) Parę znajomych próbowało i karty im nie podeszły.
To raz, a dwa to, że wcale nie blokujesz w ten sposób szczytu. Utrudniasz, ale nie blokujesz. Bo zawsze można w tym samym ruchu wejść na zajęte pole i od razu zejść z niego. A 10 pkt jest.
Przy czym karbowany himalaista (...)
Ja używam wyczytanego tu na forum określenia strzępiasty :)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: K2

Post autor: BartP »

Śmiesznie mówicie na garbatego.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: K2

Post autor: watman »

BartP pisze:Śmiesznie mówicie na garbatego.
znaczy kolczastego? :>
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
ODPOWIEDZ