Cyklady - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: nakago »

Dziękuję za odpowiedzi.

Mam jeszcze 2 pytania:

Jeśli użyją mitologicznego stwora - w którym dokładnie momencie jego karta jest odrzucana na stos kart zużytych?
Jaka jest różnica dla momentu odrzucania kart stworów posiadających figurkę, a pozostałych 12 stworów?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4086
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 293 times
Been thanked: 173 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: lacki2000 »

nakago pisze:Jeśli użyją mitologicznego stwora - w którym dokładnie momencie jego karta jest odrzucana na stos kart zużytych?
Jaka jest różnica dla momentu odrzucania kart stworów posiadających figurkę, a pozostałych 12 stworów?
Ponoć karta jest odrzucana po naszej turze w kolejnym cyklu, czyli po naszym kolejnym bogu.
A różnica jest taka, że stwory niefigurkowe działają od razu w momencie ich kupienia i kartę się też odrzuca od razu. Figurkowe działają do początku naszego kolejnego boga w kolejnym cyklu, czyli również w trakcie tur innych graczy pomiędzy naszymi turami.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: nakago »

lacki2000 pisze: Figurkowe działają do początku naszego kolejnego boga w kolejnym cyklu, czyli również w trakcie tur innych graczy pomiędzy naszymi turami.
W angielskiej instrukcji czytam, że karta stwora z figurką jest odrzucana dopiero jak wykonam akcję boga w następnej swojej turze (w następnym cyklu) - to stwarza sytuację gdy ja przywołam Minotaura, a ktoś po mnie przywoła go za chwilę do siebie jeszcze w tym samym cyklu, bo jego karta jest cały czas dostępna - to bez sensu jak dla mnie.


Czy posiadając metropolię na wyspie mam takie same przywileje jak miałbym na niej wybudowane port, fortecę i świątynię?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: MichalStajszczak »

nakago pisze:Czy posiadając metropolię na wyspie mam takie same przywileje jak miałbym na niej wybudowane port, fortecę i świątynię?
Tak
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Olgierdd »

nakago pisze:W angielskiej instrukcji czytam, że karta stwora z figurką jest odrzucana dopiero jak wykonam akcję boga w następnej swojej turze (w następnym cyklu) - to stwarza sytuację gdy ja przywołam Minotaura, a ktoś po mnie przywoła go za chwilę do siebie jeszcze w tym samym cyklu, bo jego karta jest cały czas dostępna - to bez sensu jak dla mnie.
Kartę potwora figurkowego trzymasz przed sobą, właśnie po to, żeby go przedwcześnie nie stracić.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: szmajchel »

Olgierdd pisze:
nakago pisze:W angielskiej instrukcji czytam, że karta stwora z figurką jest odrzucana dopiero jak wykonam akcję boga w następnej swojej turze (w następnym cyklu) - to stwarza sytuację gdy ja przywołam Minotaura, a ktoś po mnie przywoła go za chwilę do siebie jeszcze w tym samym cyklu, bo jego karta jest cały czas dostępna - to bez sensu jak dla mnie.
Kartę potwora figurkowego trzymasz przed sobą, właśnie po to, żeby go przedwcześnie nie stracić.
Jeśli jest to potwór figurkowy to trzymasz jego kartę przed sobą do swojej następnej tury. Jeśli potwór jest "niefigurkowy" to od razu po jego użyciu leci na stos kart zużytych
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: nakago »

o dzięki Ci :)

a jak z tą metroplią jest - posiada własności wszystkich innych typów budynków czy jest jałowa ?
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: nakago »

dziękuję za wyjaśnienia
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Olgierdd »

nakago pisze:o dzięki Ci :)

a jak z tą metroplią jest - posiada własności wszystkich innych typów budynków czy jest jałowa ?
Parę postów wcześniej padła odpowiedź:
MichalStajszczak pisze:
nakago pisze:Czy posiadając metropolię na wyspie mam takie same przywileje jak miałbym na niej wybudowane port, fortecę i świątynię?
Tak
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Komimasa »

Ech szkoda, że niektórzy zanim zadadzą pytanie nie przeczytają wątku i sprawdzą czy takie pytanie już nie padło. Np ja bym pytał o kapłanów w systemie gry dla dwóch graczy, posejdona i oczywiście Sylphę a moderator powinien mnie za uszy wytargać, bo to wszystko już było dokładnie omówione na poprzednich stronach.


Zastanawia mnie jednak akcja z Metropolią. Np jeśli dany gracz ma 2 wyspy i na nich trzy budynki. Zdobywa 3 wyspę wznosi brakujący budynek na któreś z wcześniejszych dwóch wysp i buduje sobie metropolię na 3 wyspie. I wtedy co? dalej ma te 4 budowle. Musi wybudować metrolopię tam, gdzie miał jakiś budynek wchodzący w jej skład czy jak to działa? Właściwie jak grałem omyłkowo za zbudowanie Metropoli usuwałem 4 wcześniejsze budowle i gracze inni przytakiwali bo "z logicznego punktu widzenia się zgadza". Wszak celem jest skompletowanie czterech budynków, więc żeby nie było za łatwo logiczne, że budując metropolię je tracimy. Ale czy tak rzeczywiście jest? Mam wrażenie, że jednak niszczymy tylko te budynki, gdzie budujemy metropolię, czy w takim wypadku nie jest za łatwo zdobyć dwie metropolie?

I jeszcze takie pytanie. Gram na dwie osoby z bratem i jakoś tak on ciągle wygrywa, nie wiem jak to się dzieje, ale wydaje mi się, że jak jest w jednej turze i Posejdon i Ares (a w wariancie na dwie osoby przecież tak jest często, że gracz ma i tego i tego) to zdobywa zbyt dużą przewagę, która potem się pogłębia i nie ma na to ratunku. Czy dodatek Hades (jak ktoś grał w wariancie na 2 osoby) zmienia faktycznie rozgrywkę? Wydaje mi się, że tylko pogłębiałaby się przepaść, bo osoba wygrywająca licytowałaby podwójne kafelki i miała coraz więcej profitów...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: MichalStajszczak »

Komimasa pisze:Zastanawia mnie jednak akcja z Metropolią. Np jeśli dany gracz ma 2 wyspy i na nich trzy budynki. Zdobywa 3 wyspę wznosi brakujący budynek na któreś z wcześniejszych dwóch wysp i buduje sobie metropolię na 3 wyspie. I wtedy co?
Gracz usuwa z planszy wszystkie budynki, które wykorzystał do stworzenia metropolii. Nie ma znaczenia, na której z jego wysp metropolia została ustawiona (oczywiście na tej wyspie musi być miejsce na metropolię).
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: nakago »

Witam ponownie!
Właśnie rozegrałem pełną partię w cyklady (2,5 h) ze swoją Żoną, przegrałem sromotnie 3:1 w metropoliach, ale zrodziło się kilka dodatkowych pytań niestety w trakcie gry:
1) czy świątynie mogą obniżyć koszt użycia mitologicznego stwora do zera ?
2) czy mogę zapłacić posejdonowi 2 złota, aby użyć 2 akcji ruchu floty w tej samej turze
3) czy podczas swojej tury mogę wykorzystać 1 boga, aby przywołać, aż 3 mitologiczne stwory (w tej samej turze)?

Ostatnie pytanie zadałem bo podczas rozgrywki zostałem wręcz zniszczony poprzez 2 cykle w których moja Żona wygrała licytację 1szego dostępnego boga i użyła na mnie wszystkich dostępnych 3 stworów na raz. To załatwiło jej łatwą wygraną w sumie. No ale w instrukcji pisze, że akcją jest wezwanie 1 lub kilku mitologicznych stworów (?)
Ostatnio zmieniony 09 gru 2012, 01:48 przez nakago, łącznie zmieniany 1 raz.
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: nakago »


Aby się odwdzięczyć trochę za Wasze odpowiedzi zamieszczam to :)


http://imageshack.us/f/837/cykladycreaturesnakago.jpg/

Jak by były jakieś błędy, niedociągniecia to piszcie ! (poprawi się)
Ostatnio zmieniony 09 gru 2012, 11:36 przez nakago, łącznie zmieniany 1 raz.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: powermilk »

Gracz usuwa z planszy wszystkie budynki, które wykorzystał do stworzenia metropolii. Nie ma znaczenia, na której z jego wysp metropolia została ustawiona (oczywiście na tej wyspie musi być miejsce na metropolię).
Nie musi być miejsca. Jak nie ma, to burzy się budynki.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

nakago pisze:Witam ponownie!
1) czy świątynie mogą obniżyć koszt użycia mitologicznego stwora do zera ?
2) czy mogę zapłacić posejdonowi 2 złota, aby użyć 2 akcji ruchu floty w tej samej turze
3) czy podczas swojej tury mogę wykorzystać 1 boga, aby przywołać, aż 3 mitologiczne stwory (w tej samej turze)?
1) Nie. Instrukcja, strona 16, opis świątyni: "(...) Bez względu na ilość posiadanych Świątyń gracz musi zapłacić za Stwora co najmniej 1 JZ"

2) Akcji ruchu (zarówno wojsk jak i flot) oraz budowy budynków można użyć wielokrotnie, ogranicza Cię tylko ilość posiadanego złota.
Instrukcja, strona 17, opis akcji specjalnych (ruch floty, ruch oddziałów, zmiana stwora): "Podczas swojej tury gracz może przeprowadzić tyle akcji, na ile go stać"

3) Tak. Dlatego pierwszy bóg staje się cenniejszy od innych i zdarza się, że licytujemy go nie dla jego mocy, ale właśnie dla potworów.
Instrukcja, storna 15, WEZWANIE JEDNEGO/KILKU MITOLOGICZNYCH STWORÓW: "(...) gracz, który wygrał licytację o przychylność pierwszego Boga będzie tym, który będzie korzystał z nich pierwszy. I jako, że istnieje możliwość użycia kilku stworów jest wielce prawdopodobne, że ostatni gracze w danym cyklu nie będą mogli skorzystać ze stworów(...)"

Polecam ponowną lekturę instrukcji - utrwali zasady i przypomni te zapomniane czy przeoczone :) A czekanie na odpowiedzi na forum często trwa dłużej.
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: nakago »

donmakaron pisze:
1) Instrukcja, strona 17, opis akcji specjalnych (ruch floty, ruch oddziałów, zmiana stwora): "Podczas swojej tury gracz może przeprowadzić tyle akcji, na ile go stać"
no właśnie czytałem instrukcję i wychodzi, że jest od tego wyjątek! Zeus i Atena mogą zrekrutować kapłana/filozofa max 2 razy w 1 turze to jest 1 za darmo, a 2giego za 4 JZ (nie można zapłacić kolejnych 4 JZ za 3ciego), czyli jest ograniczenie wykonywania tych akcji do 2 razy podczas tury.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

nakago pisze:no właśnie czytałem instrukcję i wychodzi, że jest od tego wyjątek! Zeus i Atena mogą zrekrutować kapłana/filozofa max 2 razy w 1 turze to jest 1 za darmo, a 2giego za 4 JZ (nie można zapłacić kolejnych 4 JZ za 3ciego), czyli jest ograniczenie wykonywania tych akcji do 2 razy podczas tury.
W instrukcji jest podział na rekrutację, budowę i akcje specjalne (strony 16, 17 w polskiej wersji). W opisie Rekrutacji jest napisane dokładnie, ile czego można kupić ("Gracz nie może zakupić więcej niż 3 dodatkowe Floty/Oddziały" oraz "Możliwe jest pozyskanie dodatkowego Kapłana/Filozofa za 4JZ"). To tyle jeśli chodzi o rekrutacje. W Budowie napisane jest, że "Podczas swojej kolejki gracz może zbudować nawet kilka budowli tego samego rodzaju(...)". Tyle jeśli chodzi o budowę. Natomiast Akcji specjalnych można wykonać dowolną ilość - "Podczas swojej tury gracz może przeprowadzić tyle akcji [specjalnych], na ile go stać".

Chodzi o to, że Rekrutacja, Budowa i Akcja Specjalna to różne rodzaje akcji i dotyczą ich różne ograniczenia. To że w akapicie Akcje Specjalne napisane jest, że możesz ich robić ile chcesz, nie znaczy, że ta zasada stosuje się do akcji Rekrutacji, które są zupełnie innymi akcjami.

Mam nadzieję, że to rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące akcji :)
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Komimasa »

Miałbym pytanie odnośnie przesuwania mitycznych stworów na ich torze.

Załóżmy, jak w instrukcji, że pole 1 to będzie stos kart odrzuconych, pole dwa potwór za 2 monety, 3 za trzy monety i 4 za cztery monety i teraz na polu 2 znajduje się Minotaur, na 3 Meduza a na 4 Pegaz. W danym cyklu gracz wykorzystał pegaza. Wtedy minotaur i meduza idą do stosu odrzuconego i dociągane są trzy nowe potwory czy dwa? Krótko mówiąc, co się dzieje, jak użyjemy najdroższego potwora. Drugie pytanie jak dociągamy stwory w wypadku, jeśli w poprzednim cyklu wykorzystane zostały wszystkie? Trzy nowe potwory i od razu jeden z nich za dwie monety?
Niby jest to sensowne, ale wolę się upewnić. Dzięki z góry za odp.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

Instrukcja podaje prosty algorytm, który dobrze stosować:
- odrzuć stwora z miejsca za dwa złota (jeśli nie został użyty)
- przesuń wszystkie karty w prawo tak, aby zakryć puste miejsca
- na koniec, dociągnij nowe karty i ułóż je na pustych miejscach.

Czyli w podanym przypadku:
Mamy na koniec cyklu Minotaura za 2, Meduzę za 3 i puste pole na 4. Odrzucamy Minotaura z pola za dwie złote monety. Meduzę przesuwamy na pole za dwie monety. Dociągamy po potworze na oba puste pola.

Chodzi o to, że co cykl niewykupione potwory tanieją, ten który już był najtańszy spada, a na najdroższe pole wchodzi nowy. Jeśli nikt nic ni kupi, jeden potwór spadnie, jeden nowy dojdzie.
Jeśli wykorzystane zostaną wszystkie potwory, w następnym cyklu wystawiamy od razu wszystkie trzy (wyjątkiem są pierwsze dwie tury, w których są odpowiednio jeden i dwa potwory).
mlocus21
Posty: 31
Rejestracja: 08 sty 2012, 09:04

cyklady mapa problem

Post autor: mlocus21 »

Ave mam sprawę może mi ktoś podesłać fotki mapy do cyklad. wydajemy się se moja jest źle wydrukowana bo nie mogę złożyć planszy na 4 os - jej elementu są na tym samym kawałku planszy.

mail maciek.mlocek@gmail.com
Ostatnio zmieniony 28 gru 2012, 08:26 przez mlocus21, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: cyklady mapa problem

Post autor: gafik »

Proszę uspokój się i powiedz (napisz) to jeszcze raz... powoli.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: cyklady mapa problem

Post autor: MichalStajszczak »

Wygląda na to, że trafił Ci się wadliwy egzemplarz gry. Podobny problem był zgłaszany na forum w listopadzie - tez nie dało sie złożyć gry na 4 osoby, bo obie połówki były na przeciwnych stronach tego samego arkusza.
Endrju
Posty: 8
Rejestracja: 13 kwie 2012, 10:24

Re: cyklady mapa problem

Post autor: Endrju »

Dokładnie miałem ten sam problem. Na szczęście po zgłoszeniu dostałem nową planszę. Trochę słabsze kolory ale mają przysłać jeszcze jedną planszę już odpowiedniej jakości :).
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: piotrest »

Czy wynajęci przez nas bohaterowie mogą brać w ataku na wyspę innego gracza wraz z innymi naszymi piechurami? Pytanie stąd bo "ULISSES: walka-kiedy Ulisses przyłącza się do walki, obrońca nie otrzymuje bonusów z fortec i/lub metropolii" - byłoby chyba bez sensu wtedy używać go w obronie... :D Dla mnie to typowa ofensywna postać.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

Mogą :)
ODPOWIEDZ