Vast: Crystal Caverns PL

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
mrozy16
Posty: 291
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: mrozy16 »

Witam,
Gdzieś kiedyś na forum czytałem pomysł z tłumaczeniem Vasta na język polski - czy ktoś się za to zabrał, jeśli tak to na jakim etapie są prace? Zastanawiam się nad zrobieniem swojego tłumaczenia, ale jeśli ktoś nad tym pracuje to po co się dublować...
freya2226
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2017, 07:43
Lokalizacja: Bytom
Been thanked: 1 time

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: freya2226 »

Cześć,
nie wiem, czy ostatecznie ten pomysł ruszył, ale raczej na to nie wyglądało. Ja mogę powiedzieć, że zabrałam się za tłumaczenie, w sumie bardziej dla funu i żeby ułatwić grę znajomym, co trochę gorzej radzą sobie z angielskim. Zaczęłam od pomocy graczy dla każdej z ról, a jak dobrze wiemy - to samo jest w instrukcji, więc pomoce stanowią praktycznie 3/4 całości instrukcji.

Także ze swojej strony mogę powiedzieć, że wspomniane przeze mnie pliki zostały przetłumaczone, choć jeszcze wymagają korekty i dostosowania terminów, bo mogłam coś przekręcić. Pomyślałam sobie, że jak już tyle przetłumaczyłam, to jestem w stanie zrobić, nawet samemu, całość instrukcji do końca. Miałam też zamiar zastąpić angielski tekst polskim na oryginalnych plikach i wrzucić na BGG, ale co do tej kwestii, to może wpierw lepiej byłoby spytać autora, czy nie miałby nic przeciwko.

Jeśli ktoś byłby chętny, to można omówić, co dalej z Vastem, czy jest pomysł na jakiś podział, itp. Jeśli jednak nie macie nic przeciwko, to bardzo chętnie dokończę tłumaczenie tego projektu - chyba że jakoś wspólnie ogarnęlibyśmy karty, bo jak na razie się nimi nie zajmowałam.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: Curiosity »

Zdaje się, że na fanowskie tłumaczenie instrukcji nie trzeba mieć zgody. Na BGG jest już kilka przetłumaczonych przeze mnie instrukcji i w jednym przypadku wydawca wręcz mi za to podziękował i sypnął geekgoldem (bo zdaje sobie sprawę, że to może mu zwiększyć sprzedaż).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: misioooo »

Curiosity pisze:Zdaje się, że na fanowskie tłumaczenie instrukcji nie trzeba mieć zgody. Na BGG jest już kilka przetłumaczonych przeze mnie instrukcji i w jednym przypadku wydawca wręcz mi za to podziękował i sypnął geekgoldem (bo zdaje sobie sprawę, że to może mu zwiększyć sprzedaż).
Ja zawsze piszę do wydawcy/autora coś w stylu "Jeśli masz coś przeciwko zamieszczeniu na bgg PL instrukcji daj mi proszę znać..."... Albo odpisują, że nie ma sprawy, albo milczą - czyli nie mają nic przeciwko :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: Curiosity »

misioooo pisze:Albo odpisują, że nie ma sprawy, albo milczą - czyli nie mają nic przeciwko :)
A może nie odpisują, bo nie znają polskiego? :lol:
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
freya2226
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2017, 07:43
Lokalizacja: Bytom
Been thanked: 1 time

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: freya2226 »

No nic, w każdym razie zapytać mogę, a jak nie dostanę odpowiedzi, to po prostu zrobię na oryginalnych plikach. Zastanawiam się tylko, jaka czcionka została użyta w instrukcji i na kartach.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: Curiosity »

freya2226 pisze:Zastanawiam się tylko, jaka czcionka została użyta w instrukcji i na kartach.
Tytuły są pisane czcionką fontem Dwarven Axe BB.
https://www.onlinewebfonts.com/download ... b745b34450
https://www.whatfontis.com/
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2017, 09:17 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
freya2226
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2017, 07:43
Lokalizacja: Bytom
Been thanked: 1 time

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: freya2226 »

Curiosity pisze:
freya2226 pisze:Zastanawiam się tylko, jaka czcionka została użyta w instrukcji i na kartach.
Tytuły są pisane czcionką Dwarven Axe BB.
https://www.onlinewebfonts.com/download ... b745b34450
https://www.whatfontis.com/
Dzięki wielkie, przyda się :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: Curiosity »

freya2226 pisze:wspomniane przeze mnie pliki zostały przetłumaczone, choć jeszcze wymagają korekty i dostosowania terminów, bo mogłam coś przekręcić. Pomyślałam sobie, że jak już tyle przetłumaczyłam, to jestem w stanie zrobić, nawet samemu, całość instrukcji do końca.
I jak idzie praca?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
freya2226
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2017, 07:43
Lokalizacja: Bytom
Been thanked: 1 time

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: freya2226 »

Curiosity pisze:I jak idzie praca?
Przepraszam za zwłokę w odpisywaniu, ostatnio byłam chora, więc prace trochę się opóźniły. Ale jak na ten moment mam skończone karty pomocy, są już też po korekcie. Zostały mi do zrobienia ostatnie 3 strony instrukcji. Pliki z tłumaczeniem pomocy przesłałam autorowi wątku na jego życzenie - będzie tłumaczył karty. Myślę więc, że wkrótce projekt powinien być gotowy do udostępnienia :).
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: Curiosity »

Dajcie znać gdy już opublikujecie :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
mrozy16
Posty: 291
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: mrozy16 »

freya2226 pisze: Przepraszam za zwłokę w odpisywaniu, ostatnio byłam chora, więc prace trochę się opóźniły. Ale jak na ten moment mam skończone karty pomocy, są już też po korekcie. Zostały mi do zrobienia ostatnie 3 strony instrukcji. Pliki z tłumaczeniem pomocy przesłałam autorowi wątku na jego życzenie - będzie tłumaczył karty. Myślę więc, że wkrótce projekt powinien być gotowy do udostępnienia :).
Niestety przez różne inne obowiązki tłumaczenie kart będę musiał odłożyć w czasie, więc jakby ktoś inny chciał się za to zabrać to zachęcam.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: Curiosity »

Samo tłumaczenie to raczej nie problem, trudniej tekst wrzucić na karty.
Czy w takim razie zostanie udostępnione tłumaczenie kart pomocy?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: as.nielo »

świetne nadaje się adobe acrobat, po prostu otwierasz pdf i podmieniasz tekst. znacie darmowe alternatywy?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: Curiosity »

as.nielo pisze:świetne nadaje się adobe acrobat, po prostu otwierasz pdf i podmieniasz tekst. znacie darmowe alternatywy?
PDF to pikuś. Ja używam Foxit (darmowa wersja zostawia w rogu znak wodny). A co gdy masz tylko skan karty w jpg czy innym pliku graficznym?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: as.nielo »

Używasz OCR w Adobe Acrobat i zapisujesz jako pdf, osobno grafiki i tekst [emoji3]

Poza tym Vast jest dostępny online, pdf gotowe do druku. Pisałem kiedyś że zacząłem to tłumaczyć ale z powodów finansowych musiałem przerwać, mam inne potrzeby niż abonament na programy do robienia szumu w sieci. Ale fajnie że ktoś się tym zajął
mrozy16
Posty: 291
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: mrozy16 »

Ja myślałem o inkscape - darmowy prosty i przetestowany już wcześniej przeze mnie przy podobnych rzeczach. Największy minus jest taki, że nie obsługuje wielu stron i każdą trzeba edytować oddzielnie.
freya2226
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2017, 07:43
Lokalizacja: Bytom
Been thanked: 1 time

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: freya2226 »

mrozy16 pisze:Niestety przez różne inne obowiązki tłumaczenie kart będę musiał odłożyć w czasie, więc jakby ktoś inny chciał się za to zabrać to zachęcam.
W takim razie, jeśli nie macie nic przeciwko, to ja się mogę już po prostu tym wszystkim zająć, bo akurat karty to nie wielki problem. Chyba że ty, Curiosity bardzo chcesz się za to zabrać, wtedy nie ma problemu i mogę przesłać karty pomocy bezpośrednio. Potem tylko będzie zabawa z wstawianiem tłumaczenia, ale damy radę. Będę pisać też w tym tygodniu do autora, czy byłaby szansa na edytowalne pliki, więc zobaczymy.

No i rzecz jasna jak już całość tłumaczenia będzie gotowa, to je udostępnię - zarówno na bgg, jak i na forum.
mrozy16
Posty: 291
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: mrozy16 »

Ale edytowalne pliki są dostępne... przynajmniej mi się w inkscape otwierają i mogę je edytować.
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: as.nielo »

to samo w adobe sprawdź wersję próbną 30dniową. a jakbyście otworzyli repozytorium na jakimś cloud drive albo chomiku to sam coś chętnie wyedytuję
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: as.nielo »

...inscapem bo triala już nie mogę. i jeszcze żeby rozwiać możliwe nieporozumienia nie idzie o Acrobat Reader a Adobe Acrobat Pro
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: malekith_86 »

chwilę się pobawiłem kilkoma programami do edycji PDF i natrafiłem na kilka problemów
1. W plikach są używane dwie czcionki NotoSerif oraz DwarvenAxeBB - z tego co widzę w plikach czcionek obie te czcionki obsługują w pełni polskie znaki - u mnie z jakiegoś powodu w obu czcionkach polskie znaki nie działają, dodatkowo literka "z" też nie działa - miał ktoś taki problem?
2. inkscape nie ogarnia czcionki DwarvenAxeBB mimo, ze inne programy nie mają z nią problemu
3. w jaki sposób poradzić sobie z nazwami kart bo u mnie każda litera jest jako osobne pole tekstowe, jeśli chciałbym zachować efekt zaokrąglenia linii tekstu nazw kart musiałbym to wszystko ustawiać ręcznie - czy jest jakiś lepszy sposób?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: Curiosity »

malekith_86 pisze:chwilę się pobawiłem kilkoma programami do edycji PDF
Jakimi?
3. w jaki sposób poradzić sobie z nazwami kart bo u mnie każda litera jest jako osobne pole tekstowe, jeśli chciałbym zachować efekt zaokrąglenia linii tekstu nazw kart musiałbym to wszystko ustawiać ręcznie - czy jest jakiś lepszy sposób?
Wywal cały tekst ręcznie i stwórz nowe pole tekstowe o pożądanym rozmiarze.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: malekith_86 »

Inkscape
PDF XChange Editior

Obrazek

Obrazek

oryginalnie nazwa karty jest delikatnie zaokrąglona i chciałem ten efekt zachować, szczególnie przy dłuższych słowach aż się prosi żeby nazwa była zaokrąglona tak jak tło dla tej nazwy

w opisie karty i we flufie widać, że polskie znaki i niektóre litery są jakby z innej czcionki
cooval
Posty: 20
Rejestracja: 25 wrz 2013, 18:09

Re: Vast: Crystal Caverns PL

Post autor: cooval »

w opisie karty i we flufie widać, że polskie znaki i niektóre litery są jakby z innej czcionki

To dlatego że pdf zawiera jedynie litery z danej czcionki użyte w pliku. Pozostałych liter (oraz polskich oczywiście tez) nie ma dołączonych do pliku. Trzeba ta czcionkę używaną załączyć do pliku i wtedy nie będzie podmienial niektórych znaków.

Pozdrawiam.

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ