Pandemia czy Robinson Crusoe

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Pandemia czy Robinson Crusoe

Post autor: VincentVega »

Hej stoję przed wyborem jednej z dwóch gier Pandemia, a Robinson. Przeczytałem sporo opinie o jeden i drugiej, ale nie potrafię podjąć decyzji. Głównie gram w czteroosobowej ekipie. Czy możecie mi pomóc ?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pandemia czy Robinson Crusoe

Post autor: Pan_K »

Dla mnie Pandemia w wersji podstawowej ustępuje Robinsonowi o jakieś cztery długości. Według mnie bez dwu zdań Robinson.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Kal-El83
Posty: 1136
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 238 times
Been thanked: 120 times

Re: Pandemia czy Robinson Crusoe

Post autor: Kal-El83 »

Popieram przedmówcę.
Pandemia jest dobrą grą, ale robinson jest grą lepszą ;)
Większa różnorodność, regrywalność, poczucie przygody jest w robinsonie (różne wydarzenia, różne scenariusze, turlanie kostkami pogody, polowanie ;) )
Jedyny minus to trochę przydługi setup gry. Chyba tylko w tym jednym aspkcie pandemia wygrywa z robinsonem ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Pandemia czy Robinson Crusoe

Post autor: VincentVega »

OK, a jeśli z dodatkami ?

P.S. czy są jakieś wersje Pandemii, bo czytałem że jedna współgrają z dodatkami Na krawędzi, Laboratorium, a druga nie, czy to prawda ? Mało opinii znalazłem o dodatkach do Robinsona, ktoś coś może powiedzieć o nich ?
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Pandemia czy Robinson Crusoe

Post autor: Zaan84 »

Jezeli chodzi o klimat i różnorodność wyzwań to zdecydowanie wygrywa Robinson. Jezeli masz ekipe która ma chęć przeżycia planszówkowej przygody (a właściwie wielu przygód) to bierz Robinsona. Pamiętak jednak że gra nie jest łatwa i od przynajmniej od jednej osoby wymaga dobrej ogarniętości zasad (czytaj: od Ciebie). Pandemia natomiast jest grą proatszą jeżeli chodzi o zasady. Każda rozrywka sprowadza sie do tego samego. Cel jest zawsze taki sam. Zwalczyć choróbska. Tłumaczenia zasad jest znacznie mniej co nie oznacza ze gra jest łatwa do wygrania. Jeżeli miałbym jednym zdaniem opisac każda z gier to:
Robinson - masa scenariuszy (wliczając te darmowe), z ktorych kazdy jest ciekawą przygodą pełną przeciwieństw.
Pandemia - kazda rozgrywka jest jak ułozenie puzzli, rozwiązanie zagadki logicznej, coś jak kostka rubika, niby za każdym razem robisz te same rzeczy ale coś ciągnie żeby znów wrócić do gry, klimatu za wiele nie ma ale wygrana daje satysfakcję.
Tldr: Jak masz w sobie pasję do wyuczenia sie instrukcji Robinsona to zdecydowanie lepiej bedziesz sie bawić na bezludnej wyspie niz ratując świat.
Ostatnio zmieniony 08 sie 2017, 09:56 przez Zaan84, łącznie zmieniany 1 raz.
Kal-El83
Posty: 1136
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 238 times
Been thanked: 120 times

Re: Pandemia czy Robinson Crusoe

Post autor: Kal-El83 »

Dodatków do pandemii nie ogrywałem, natomiast w robinsonie wszystko opiera się o scenariusze.
Jest trochę dostępnych fsnowskich wymysłów na bgg. Dodatkowo w przyszłym roku ma wyjść duży dodatek w klimatach cthulu (termian jak to u portalupewnie może ulc zmianie :P )
Jest też forma kampanii w dodatku hms cośtam ;) ponoć hardkorowe wyzwanie :D
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Pandemia czy Robinson Crusoe

Post autor: kmd7 »

Dla mnie zdecydowanie Robinson. Pandemię posiadam ok. dwa lata, Robinsona od miesiąca. W Pandemię grałem może z 4 razy, w Robinsona ponad 12 razy. I na pewno jeszcze dużo rozgrywek przede mną. Pandemia nie jest zła, jednak ja i moi współgracze nie okazaliśmy jej zbyt dużo zainteresowania, zaginęła wśród innych tytułów. Być może damy jej szansę w odsłonie Legacy. Powtórzę - wg mnie zdecydowanie Robinson!
A co do fanowskich scenariuszy - zajrzyj tutaj:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 19&t=34195
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Pandemia czy Robinson Crusoe

Post autor: żagiel »

Zaan dobrze to wg mnie podsumował.
Co do dodatków do pandemii to one po prostu wg mnie utrudniają grę. Dalej robisz to samo tylko, że jest jeszcze trudniej (dochodzi 5 choroba albo w laboratorium żeby wynaleźć lekarstwo potrzebujesz użyć kilku dodatkowych akcji). Ja osobiście wolę pandemię głównie dzięki trudności wygrywania dzięki dodatkom oraz szybkości setapu. Robinson nie jest wcale taki trudny jak mówią a setap wg mnie to koszmar (rozkładasz grę z 15 czy 20 min a po 5 min już wiesz, że nie masz szans na wygranie)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Pandemia czy Robinson Crusoe

Post autor: kastration »

W tym zestawieniu Robinson uber alles!

Jest trudniejszy niż Pandemia, więcej przygody, ciekawszy, bardziej złożony, regrywalność nieskończona. Setup do przeżycia, choć ma swoje minuty. Pandemia - przynajmniej zwykła - to taka przyjemna gierka, ale milknie w kolekcji, gdzie są tytuły ala Robinson.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 940
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Pandemia czy Robinson Crusoe

Post autor: Apos »

Polecam Robinsona, a zamiast Pandemii proponuję Pandemic Legacy :)
Dlaczego? Pandemia jest bardzo powtarzalna i lepszym wyjściem jest gra w "fabularną" wersję, która dostarcza więcej rozrywki i częściej będzie przyciągać do stołu.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Pandemia czy Robinson Crusoe

Post autor: VincentVega »

Dzięki wszystkim za odpowiedź. W najbliższym czasie zdecydowałem że zakupię Robinsona. Jeszcze jedno pytanie w ile osób najlepiej grać w Robinsona i czy da radę grać w 5 osób ?
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 130 times
Been thanked: 57 times

Re: Pandemia czy Robinson Crusoe

Post autor: poooq »

Robinson działa od 1 do 4 graczy. Na 5 tylko wtedy, kiedy jeden z nich jest wodzirejem (mistrzem gry).
Po co piać, gdy można grać?
ODPOWIEDZ