Descent 2nd vs Chaos w starym świecie vs Eldrith Horror

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Rezo89
Posty: 1
Rejestracja: 14 lip 2017, 07:46

Descent 2nd vs Chaos w starym świecie vs Eldrith Horror

Post autor: Rezo89 »

Witam wszystkich

Mam pewien problem, otóż ja z moją lubą jesteśmy początkującymi zawodnikami jeśli chodzi o planszówki i tak szczerze mówiąc jak narazie gramy tylko w Talisman z dodatkami. Chcieliśmy spróbować nowej gry i wybrałem 3 różne tytuły, chodzi nam najbardziej o to który z nich będzie najbardziej przystępny dla początkujących, ewentualnie średniozaawansowanych.
Wiem, że to różne klimaty ale to nam nie przeszkadza.
Gramy przeważnie we dwójkę, a raz na jakiś czas jest nas większe grono.
Byłby ktoś w stanie pomóc? Z góry dziękuję :)
sadziu
Posty: 42
Rejestracja: 06 sie 2016, 11:03

Re: Descent 2nd vs Chaos w starym świecie vs Eldrith Horror

Post autor: sadziu »

W chaos chyba nie da się grać we 2.
Nam we dwoje bardzo dobrze się gra w eldritch. Tak, że kupiliśmy już 3 małe dodatki.
Descent2 też mamy i jest dobry, ale dla mnie lepszą przygodą jest jednak eldritch.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Descent 2nd vs Chaos w starym świecie vs Eldrith Horror

Post autor: Rafalm »

Jeśli brać pod uwagę tylko te trzy tytuły, które podałeś to przystępność i klarowność zasad dla graczy początkujących ustawiłbym następująco (od najłatwiejszej do najtrudniejszej):
- Eldritch Horror
- Descent 2ed
- Chaos w Starym Świecie (i jest to gra która najlepiej się sprawdza w pełnym komplecie graczy, czyli dla 4)

Z tytułów "przygodowych" spoza Twojej listy poleciłbym jeszcze uwadze:
- Posiadłość Szaleństwa
- T.I.M.E. Stories
- Unlock

Nie powinny sprawić kłopotu z przyswojeniem zasad, a dają dużo frajdy z gry. Przy czym, każdy z tych tytułów ma cechę, którą trzeba zaakceptować, mianowicie "zużywające się" scenariusze. Ale skoro wspominałeś o Descencie, który ma podobna konstrukcję, to zakładam, że nie jest to problem.

Do listy warto pewnie dołożyć serię Legendary (Marvel, Alien, Predator według upodobania), ale nie była ona wydana w języku polskim, więc nie wiem czy podejdzie. Dodatkowo zastosowana tam mechanika deckbuildingu może w pierwszej chwili sprawiać wrażenie trudnej, jeśli nie mieliście z nią wcześniej do czynienia.

Pozdrawiam,

Rafał
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Descent 2nd vs Chaos w starym świecie vs Eldrith Horror

Post autor: c08mk »

Chaosu nie mam za to mam dwie pozostałe.

Eldritch jest łatwiejszy do opanowania. Instrukcja w Eldritchu podzielona na dwie książeczki co jest już standardem w nowych grach FFG. Jedna rozgrywka to jedna pełna przygoda. Gameplay nie jest skomplikowany, rozwój postaci jest na przyzwoitym poziomie. Gra jest mocno tematyczna zwłaszcza dla osób które czytały Lovecrafta. Gra jest do 8 graczy ale nie wiem czy na tyle osób by to dobrze chodziło.

Descent jest starszą grą stąd instrukcja jeszcze nie jest nowocześnie podzielona na dwie książeczki i przez to gra jest bardziej skomplikowana pod względem zasad ale dla średnio zaawansowanych graczy powinna być do przejścia. Descent to przede wszystkim kampanie. Jedna rozgrywka to będą przeważnie pojedyncze przygody które się łączą w kampanię. Można też każdą przygodę grać osobno, grać z aplikacją czy dokupić przygody DnŻ, które są w pełni kooperacyjne. Rozwój postaci jest już raczej zaawansowany. Gra trzyma się tematu świata Terrinoth. Gra na dwie osoby to 1vs1. Gra na więcej osób to 1vs wszyscy, maksymalnie razem 5 graczy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Descent 2nd vs Chaos w starym świecie vs Eldrith Horror

Post autor: warlock »

Chaos działa tylko na 4 graczy (5 z dodatkiem), więc odpuść go od razu bo tylko będzie się kurzył.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 940
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Descent 2nd vs Chaos w starym świecie vs Eldrith Horror

Post autor: Apos »

Rafalm pisze:Jeśli brać pod uwagę tylko te trzy tytuły, które podałeś to przystępność i klarowność zasad dla graczy początkujących ustawiłbym następująco (od najłatwiejszej do najtrudniejszej):
- Eldritch Horror
- Descent 2ed
- Chaos w Starym Świecie (i jest to gra która najlepiej się sprawdza w pełnym komplecie graczy, czyli dla 4)

Z tytułów "przygodowych" spoza Twojej listy poleciłbym jeszcze uwadze:
- Posiadłość Szaleństwa
- T.I.M.E. Stories
- Unlock

Nie powinny sprawić kłopotu z przyswojeniem zasad, a dają dużo frajdy z gry. Przy czym, każdy z tych tytułów ma cechę, którą trzeba zaakceptować, mianowicie "zużywające się" scenariusze. Ale skoro wspominałeś o Descencie, który ma podobna konstrukcję, to zakładam, że nie jest to problem.

Do listy warto pewnie dołożyć serię Legendary (Marvel, Alien, Predator według upodobania), ale nie była ona wydana w języku polskim, więc nie wiem czy podejdzie. Dodatkowo zastosowana tam mechanika deckbuildingu może w pierwszej chwili sprawiać wrażenie trudnej, jeśli nie mieliście z nią wcześniej do czynienia.

Pozdrawiam,

Rafał
Fajne propozycję i dorzuciłbym moje 3 grosze.

Descent - b. dobra propozycja. Działa sprawnie już od dwóch graczy z aplikacją (wtedy macie pełny coop). Będzie o lata świetlne lepszy tytuł niż Talizman.
Chaos w starym mieście - odradzam na dwie osoby. Jak pisze kolega najlepiej do niego podchodzić przy 4. Ten tytuł chyba zupełnie nie działa przy 2 graczach.
TIME Stories - bardzo fajna i wciągająca gra. Zupełnie inna niż Talizman i inne propozycje (trochę przypomina unlock). To dedukcyjno-przygodowa gra w której gracze wcielają się w rolę agentów i przenoszą w czasie. Wiele scenariuszy - są zagadki, jest walka oraz odkrywanie tajemnic. Będzie działać na dwie osoby, ale najlepiej grać w 4.
Unlock - symulacja escape roomów, trochę jak gra paragrafowa z zagadkami bez walki. Również zupełnie inna niż proponowane wyżej tytuły. Działa od 1 osoby :)
Eldritch Horror - nie znam, ktoś musiałby się wypowiedzieć jak to działa na dwie osoby. Pewnie można grać po dwie postacie.

Gdybym miał wybierać to decydowałbym się na Descenta, bo działa b. dobrze na 2 osoby i przeciwnicy się skalują, ale zastanowiłbym się też nad Eldritchem. Pytanie jaki klimat Wam bardziej pasuje? Fantasy czy Cthulhu/Eldritch Horror?
ODPOWIEDZ