Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Yavi »

Gdyby ktoś nie znał Puerto Rico i przypadkiem trafił do tematu ;)
Recenzja Puerto Rico na Planszówkach we dwoje!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: gafik »

Yavi pisze:Nawiązując do rozmowy na temat wyglądu nowego Puerto Rico podrzucam krótki unboxing z porównaniem elementów starej wersji z nową.
Dzięki za to!
Moim zdaniem żadnej różnicy.
Dlatego kto ma stare może spokojnie sobie odpuścić nowe.
Kto nie ma wogóle, może teraz taniej kupić stare ;)
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1362
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 163 times
Been thanked: 163 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Zet »

gafik pisze: Dlatego kto ma stare może spokojnie sobie odpuścić nowe.
Chyba, że chce szlachciców w pasującej oprawie graficznej :P
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1568
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 202 times
Been thanked: 598 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Ayaram »

Ja tam się spodziewałem, że w nowej szacie będzie to wyglądać no jakoś tak no... bardziej nowocześnie? :wink:
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Yavi »

Ayaram pisze:Ja tam się spodziewałem, że w nowej szacie będzie to wyglądać no jakoś tak no... bardziej nowocześnie? :wink:
Puerto Rico w kosmosie 2150 AD? :D
Nowe wydanie jest odświeżone (nie wygląda już jak prototyp), ma lepiej dobraną kolorystykę i podrasowane pudełko (przypomina piasek, nie różową kaszkę), ale to wciąż to samo Puerto Rico.
Poprzednia edycja była wg mnie odrzucająca, ta jest przyjemna dla oka, nawet zachęcająca. Chociaż żona trochę kręci na nią trochę nosem :P
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: romeck »

Yavi pisze:Nowe wydanie jest odświeżone (nie wygląda już jak prototyp), ma lepiej dobraną kolorystykę i podrasowane pudełko (przypomina piasek, nie różową kaszkę), ale to wciąż to samo Puerto Rico.
Zgadzam się i ogólnie jestem zadowolony, z jednym wyjątkiem: plansza gracza podobała mi się bardziej ta stara.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1568
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 202 times
Been thanked: 598 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Ayaram »

Yavi pisze:Puerto Rico w kosmosie 2150 AD? :D
Cokolwiek, byle bym nie czuł się staro grając w PR :D

PS: i żeby kawa, była w kształcie ziarenek kawy, a nie :evil: :wink:

Ale i tak to chyba dobra okazja by sobie wreszcie kupić swoje pudło :wink:
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2016, 12:55 przez Ayaram, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Yavi »

Ayaram pisze:
Yavi pisze:Puerto Rico w kosmosie 2150 AD? :D[/quote

Cokolwiek, byle bym nie czuł się staro grając w PR :D

PS: i żeby kawa, była w kształcie ziarenek kawy, a nie :evil: :wink:

Ale i tak to chyba dobra okazja by sobie wreszcie kupić swoje pudło :wink:
Łącząc różne fotki z BGG można by zrobić niezłą edycję jubileuszową/specjalną:
https://boardgamegeek.com/image/704996/ ... size=large
https://boardgamegeek.com/image/778650/ ... size=large
https://boardgamegeek.com/image/2218923 ... size=large
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 301
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 15 times
Been thanked: 48 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Bruno555 »

Ja powiem szczerze stawiam wyżej czytelność/przejrzystość gry nad jej wyglądem. Dlatego szukam np. zamków Ludwika w wersji angielskiej mimo iż Polska jest o niebo ładniejsza:)
Stare Puerto Rico jest dla mnie czytelniejsze. A może to kwestia przyzwyczajenia?
adelaide
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2017, 12:37

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: adelaide »

Ja w pierwszej kolejności kieruje się mechaniką gry i różnorodnością strategii jakie moge wprowadzić i pod tym względem Puerto Rico jest spoko. Ale ta grafika ze starej wersji jest naprawdę bardzo średnia i wszystko byłoby dobrze, gdyby cena była niższa. A niestety była porównywalna do o wiele lepiej wykonanych gier.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: playerator »

Żetony monet w moim egzemplarzu są wykrojone bardzo niecentrycznie. Wygląda to wiadomo jak. Czy to uroda tego wydania, czy mam brak szczęścia?

Reklamuje się takie rzeczy w ogóle?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Yavi »

playerator pisze:Żetony monet w moim egzemplarzu są wykrojone bardzo niecentrycznie. Wygląda to wiadomo jak. Czy to uroda tego wydania, czy mam brak szczęścia?

Reklamuje się takie rzeczy w ogóle?
U mnie wyglądają normalnie, więc pewnie miałeś pecha. Jeśli Ci to przeszkadza, to reklamuj - powinni wymienić :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: seki »

adelaide pisze:Ja w pierwszej kolejności kieruje się mechaniką gry i różnorodnością strategii jakie moge wprowadzić i pod tym względem Puerto Rico jest spoko. Ale ta grafika ze starej wersji jest naprawdę bardzo średnia.
Osobiście jestem mocno zdziwiony, że nowsza wersja wydaje się komuś ladniejsza od starej. Dla mnie stara o niebo ładniejsza. Na szczęście mam stare i nigdy nie zmienie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: warlock »

Czy ktoś orientuje się, dlaczego w zasadach do pierwszego rozszerzenia (nowych budynków) w nowej edycji zniknął zapis mówiący o tym, że w grze nie powinno być jednocześnie hacjendy/szałasu i faktorii/biura handlowego? Jak to jest? Kiedyś uznane to zostało za "złamane" kombo, a po latach twórca stwierdził, że jednak jest ok?
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: mikeyoski »

Nie zdziwiłbym się, gdyby Lacerta coś źle przetłumaczyła :-)

Wysłałane z espiątki
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: warlock »

Ok, małe sprostowanie - zapis o Faktorii/Biurze Handlowym został przeniesiony na margines przy opisie faktorii (nie mam pojęcia dlaczego akurat tam - dlaczego nie został przy opisie przygotowania do gry?). Ale zapisu o hacjendzie/szałasie dalej brakuje...
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: okon »

Jak według was puerto rico się skaluje ???
Czy na dwóch graczy da się grać ???
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: seki »

okon pisze:Jak według was puerto rico się skaluje ???
Czy na dwóch graczy da się grać ???
Bardzo dobrze się gra na 2 osoby. Są emocje, jest to pojedynek obranych strategii, czasami strategie się pokrywają i mamy wtedy wyścig po najcenniejsze budynki. Każda gra na 2 osoby w Puerto Rico jest u mnie pełna emocji, w niczym nie traci w porównaniu z grą na więcej osób. Ale akurat w przypadku tej gry opinie co do skalowania są podzielone. Ja polecam.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Yavi »

okon pisze:Jak według was puerto rico się skaluje ???
Czy na dwóch graczy da się grać ???
Ujdzie. Po recenzji przestaliśmy do niej siadać we dwoje, jest po prostu tyle lepszych dwuosobówek, że szkoda na nią czasu. W takim wariancie działa poprawnie i to tyle.
Obecnie PR to dla mnie gra jedynie 3+ :P Ale jak widać wyżej opinie faktycznie są podzielone.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 301
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 15 times
Been thanked: 48 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Bruno555 »

Nie grałem w Puerto Rico na 2 osoby bo wydaje mi się że gra za dużo by wtedy traciła. Najfajniejsze właśnie w tej grze jest konkurencja/blokowanie w dostępie do statków, sprzedaży na targowisku, kupnie ograniczonej liczby budynków. W 2 osoby to chyba robi się pasjans.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: seki »

Bruno555 pisze:Nie grałem w Puerto Rico na 2 osoby bo wydaje mi się że gra za dużo by wtedy traciła. Najfajniejsze właśnie w tej grze jest konkurencja/blokowanie w dostępie do statków, sprzedaży na targowisku, kupnie ograniczonej liczby budynków. W 2 osoby to chyba robi się pasjans.
Wszystko co wymieniłeś występuje w każdej rozgrywce dwuosobowej. Budynki masz tak samo ograniczone, statki również. Setup uwzględnia ilość graczy i przy 2 graczach masz mniejsze statki i mniej budynków. Statki blokuje się zagrywaniem w fazie kapitana surowców, których nie posiada rywal lub nawet takich samych ale wyczerpujac ładownie statków. Targowisko jeszcze łatwiej zablokować w identyczny sposób jak przy grze wieloosobowej.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1542
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 206 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Furan »

Gdzieś kiedyś przeczytałem, że PR jest dobrą dwuosobówką dopóki nie zagra się w większym gronie (choćby i 3osobowym) i popieram ten pogląd w całości.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Robinson, Smoki z Głebin, Indigo, Byzanz, Burgundy, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: DarkSide »

Bo PR w 2 osoby to trochę inne gra niż 3+. To bardziej szachy i gra na przechytrzenie przeciwnika. Trzeba dokładnie obserwować co robi przeciwnik i czasami bardziej opłaca się wykonać ruch blokujący przeciwnika niż ten na którym nam zależy. Zwłaszcza trzeba kontrolować rolę Kupca i Kapitana.
Innymi słowy trzeba robić dokładnie to samo co w innych klasycznych dwuosobówkach (Sztuka Wojny, Jaipur, 7CŚ Pojedynek)
Na pewno PR na 2 ma inny rytm i tempo gry. Przy 4 graczach czasem niewiele mamy do wyboru jeśli chodzi o dostępne, opłacalne role. W grze 2-osobowej każdy ruch ma znaczenie, bo za chwilę zmienia się gracz rozpoczynający.
Z moich obserwacji wynika, że jak ktoś dobrze gra w wersję 2-osobową, to jest bardziej świadomym graczem w wersji 3+. Jak ktoś twierdzi, że PR jako 2-osobówka jest słaba, to wersji 3+ raczej idzie mu mocno przeciętnie. :wink:

Ad rem dodam że bardzo podobne odczucia miałem przy "Cytadeli". Tam trzeba było najpierw trochę pograć w większym gronie, by sie nauczyć tego jak działają postacie, a potem można zrobić przesiadkę na 2-osobówkę i wówczas gra zmienia się w zupełnie inną rozgrywkę, pojedynek z ogromną dozą móżdżenia. Naprawdę pokazuje pazur. Gdyby ktoś zaczął od wersji "1 na 1" szybko by się zniechęcił do tego tytułu, bo za dużo niuansów jak na początek.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: warlock »

DarkSide, wielkie +1.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: splocki »

DarkSide pisze:Bo PR w 2 osoby to trochę inne gra niż 3+. To bardziej szachy i gra na przechytrzenie przeciwnika. Trzeba dokładnie obserwować co robi przeciwnik i czasami bardziej opłaca się wykonać ruch blokujący przeciwnika niż ten na którym nam zależy. Zwłaszcza trzeba kontrolować rolę Kupca i Kapitana.
Innymi słowy trzeba robić dokładnie to samo co w innych klasycznych dwuosobówkach (Sztuka Wojny, Jaipur, 7CŚ Pojedynek)
Na pewno PR na 2 ma inny rytm i tempo gry. Przy 4 graczach czasem niewiele mamy do wyboru jeśli chodzi o dostępne, opłacalne role. W grze 2-osobowej każdy ruch ma znaczenie, bo za chwilę zmienia się gracz rozpoczynający.
Z moich obserwacji wynika, że jak ktoś dobrze gra w wersję 2-osobową, to jest bardziej świadomym graczem w wersji 3+. Jak ktoś twierdzi, że PR jako 2-osobówka jest słaba, to wersji 3+ raczej idzie mu mocno przeciętnie. :wink:

Ad rem dodam że bardzo podobne odczucia miałem przy "Cytadeli". Tam trzeba było najpierw trochę pograć w większym gronie, by sie nauczyć tego jak działają postacie, a potem można zrobić przesiadkę na 2-osobówkę i wówczas gra zmienia się w zupełnie inną rozgrywkę, pojedynek z ogromną dozą móżdżenia. Naprawdę pokazuje pazur. Gdyby ktoś zaczął od wersji "1 na 1" szybko by się zniechęcił do tego tytułu, bo za dużo niuansów jak na początek.
Jestem tego samego zdania.
I bardzo szkoda, że do tej gry przylgnęła łata słabego wariantu na dwie osoby, która jest powtarzana przez wielu.
Na dwie osoby słaby gracz nie ma szans z dobrym graczem.
Co innego w grze 3+ gdzie słabemu graczowi może bardziej sprzyjać sytuacja rozegrana przez przeciwników, niż jego własne ruchy.

Zawsze to będę powtarzał: na dwie osoby na prawdę warto!
ODPOWIEDZ