Mercatores [TAILOR CARDS]

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TailorGames
Posty: 132
Rejestracja: 29 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: TailorGames »

Jak ogłosiliśmy w piątek, rozpoczynamy nową linię wydawniczą Tailor Cards.
Tytułem otwierającym te linię będzie gra Mercatores autorstwa Krzysztofa Matusika.

Co to za gra?
W Mercatores gracze wcielą się w kupców, których celem jest zgromadzenie jak największych bogactw. W tym celu będą inwestować w towary i infrastrukturę handlową, by potem w jak najlepszy sposób ją spieniężyć.

Gra składa się z dwóch głównych faz. Pierwsza z nich to faza inwestycji, podczas której gracze będą wymieniać karty z ręki na karty z rynku i zagrywać karty towarów i karty specjalne. Karty można zagrywać na różne sposoby: dowolna ilość tego samego towaru, dwa różne towary lub jedna karta specjalna. Gracze muszą uważnie planować swoje ruchy i zagrywać karty, które dadzą im największy profit i jak najbardziej wykorzystają zagrane karty przeciwników. Po tym, jak któryś z graczy będzie miał przed sobą odpowiednią ilość kart, faza inwestycji dobiega końca.

Podczas drugiej fazy, fazy zysku, gracze będą po kolei rozpatrywali swoje karty. Podczas swojej tury mogą rozpatrzyć tylko jeden typ towaru lub kartę specjalną. Rozpatrzone karty są odrzucane z gry. Muszą robić to mądrze, ponieważ wiele kart jest zależnych od tego, co posiadają przeciwnicy. Przykładowo karta szlaku handlowego punktuje za każdą kartę danego towaru u wszystkich graczy. Dlatego warto go rozpatrzyć zanim przeciwnicy zapunktują ten towar. Ponadto, co turę jedna karta towaru psuje się i musi zostać odrzucona, zmniejszając potencjalny zysk. Gdy żaden z graczy nie ma już nic do rozpatrzenia, gra kończy się, a najbogatszy gracz zwycięża.

Gra będzie miała premierę już 27 marca. Więcej informacji i grafik o tym i innych tytułach już wkrótce!
Zmiotek
Posty: 3
Rejestracja: 08 lip 2014, 15:02

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: Zmiotek »

Od siebie dodam: niech nie zmyli was cena i wielkość pudełka, w środku naprawdę jest kawał dobrej gry.
Tigahmes
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2017, 16:05

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: Tigahmes »

Miałem możliwość przetestowania gry - zasady są banalne do opanowania jednak przez druga fazę rozgrywki gra staje się zupełnie czymś innym - decyzje podjęte przez nas w pierwszej części mają kluczowe znaczenie i przy każdym ruchu należy myśleć z wyprzedzeniem. Grałem w wersje bez grafik ale patrząc przez pryzmat twittera tailor games można się spodziewać bardzo ładnego wykonania, jak dla mnie must have :)
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: waadimch »

hej kiedy i gdzie bedzie mozna kupic?
TailorGames
Posty: 132
Rejestracja: 29 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: TailorGames »

waadimch pisze:hej kiedy i gdzie bedzie mozna kupic?
Premiera jest przewidziana na 27 marca. Wtedy gra powinna być dostępna w sklepach planszówkowych.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: Leszy2 »

Opis nie brzmi zachęcająco. Na rynku mnóstwo jest gier o kupcach i handlu. Jeżeli nie stoi za tym jakaś innowacyjna mechanika lub klimatyczny fun, to nie ma się czym podniecać.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: mauserem »

Wow! Tailor Games skończyło sen zimowy :mrgreen:
Bardzo chętnie rzuciłbym okiem na instrukcję do Mercatores - jestem ciekaw zmian jakie się dokonały od czasu kiedy miałem okazję zagrać na Pionku w prototyp. Pamiętam, że wtedy poczułem przyjemne swędzenie obwodów mózgu - bo w tej giereczce była spora dawka rozkminy. Jedna z tych gier gdzie po pierwszym zagraniu szybko zdajesz sobie sprawę jak bardzo błądziłeś i masz ochotę powtórzyć. Rzeczywiście ciekawe jest to rozbicie gry na dwie części - to początkowo sprawia kłopot, bo trzeba podczas akcji pierwszej fazy mocno myśleć o tym co chce się potem ugrać w drugiej - tu potrafi parować z głowy. Ale też ten element najbardziej mi zgrzytał - było tam sporo czynników, które sprawiały wrażenie braku kontroli - choćby wpływ kolejności, gdzie wydawało mi się, że jako drugi mogłem ugrać tylko tyle na ile pozwolą mi grający przede mną i było to frustrujące.

Gdybym miał znaleźć jakąś analogię do istniejących gier, to tylko przez ogólne wrażenia - to podobne uczucia i poziom rozkminy miałem podczas gry w San Juan, a to jest zawsze dobry znak - mała karcianka i duża rozkmina - byle cena była spoko.

Mile zaskoczony jestem szatą graficzną pudełka - dla mnie wygląda to bardzo dobrze - lubię taki oddech w projektach - ładny detal nie duszący się w nadmiarze - mimo wszystko jest tam jakieś syntetyczne podejście w ogólnym zamyśle - czy tak będzie wyglądać cała linia Tailor Cards?
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: waadimch »

Czy jest gdzies dostepna instrukcja ?
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: waadimch »

Szukam po sklepach i nigdzie nie widze w przedsprzedazy ...
TailorGames
Posty: 132
Rejestracja: 29 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: TailorGames »

waadimch pisze:Szukam po sklepach i nigdzie nie widze w przedsprzedazy ...
Przedsprzedaż rusza w przyszłym tygodniu, premiera przesunięta na 10 kwietnia 2017.
Instrukcja po weekendzie będzie dostępna na BGG i naszej właśnie dopinanej stronie internetowej.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4107
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2562 times

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: Gizmoo »

Drogie TailorGames wypadało by wrzucić jakiekolwiek zdjęcia komponentów. I to nie tylko Mercatores, ale też pozostałych gier. Tutaj jest jednak największa zagadka, bowiem kompletnie nie wiadomo czym ta gra jest. (czy jest plansza? kosteczki? Same karty?)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: mauserem »

Miałem okazję zagrać w prawie finalną wersje - dzięki uprzejmości Tailor Games - w ręce naszej grupy Przy Planszy trafiło kilka tytułów z planowanych przez TG - oprócz Mercatores były to Owcokrady i Arrival.
Ale wracam do Mercatores - oj nabrała smaczku ta gra :) jestem pod sporym wrażeniem - zasady uległy wygładzeniu w porównaniu do poprzedniej wersji, w którą grałem dawno temu na Pionku. Karty miały już prawie ostateczny wygląd - mają bardzo czytelną symbolikę - świetnie się to sprawdza - kiedy zbieramy sety. Karty mogą zachodzić na siebie oszczędzając miejsce na stole. Core zasad pozostał niezmienny - Gra to dwie fazy - dobieramy/ wymieniamy karty - i wykładamy jako zestawy zasobów (bawełna, herbata, kukurydza, kakao, kawa) a do tego dokładamy karty specjalne, które w drugiej fazie - wyprzedaży/punktacji dodają nam ekstra punkty za ich synergię w zestawach. Druga faza to odpowiednie odpalanie zgromadzonych kart w celu ich zapunktowania. To trmatycznie jest tak, ze najpierw inwestujemy a potem kapital do nas wraca kiedy realizujemy zamówienia.
Samo gromadzenie zasobow przypomina troche gromadzenie fasoli w Fasolkach - punkty zależą od ilości - twistem są karty specjalne - bonusy punktowe za dodatkowo spełnione warunki. Druga faza jest ciekawa bo przebiega kolejno po graczach ale nie punktujemy od razu za wszystko - kolejność w jakiej odpalimy punkty wpływa na ich ilość w przyszłości kiedy kolejka znowu do nas dojdzie. Tu nastąpiła największa zmiana - poprzednio ta faza miała bardzo silną negatywną interakcję - obecnie to gracz sam poświęca co traci punktując w nie swojej kolejce. Ale jeśli ktoś widziałby możliwość i czuł się na siłach to proponuję dla takich hardkorów pozostawić to w zasadach jako wariant. :) W obszrze komponentów jest minimalizm - nie ma nic oprócz kart - karty po odwróceniu na rewersie mają symbol złota (fasolki). Gra trigeruje zakonczenie w momencie w którym aktywny gracz będzie miał wyłożoną przed sobą odpowiednią liczbę kart (zależną od liczby graczy)
Spostrzegliśmy jeszcze kilka możliwości na warianty rozgrywki - gdyby dać możliwość odrzucania kart ze swojego tableu - gracze wydłużając grę mogliby jeszcze próbować optymalizować wynik.
Postaram się wrzucić jakieś fotki - tylko muszę do nich dotrzeć.
Aaa i jeszcze jedno - czy wspominałem jaka jest planowana SCD? 29pln - w tej cenie to będzie swietny zakup i ma to być cecha wspólna całej linii Tailor Cards. :D
edit - obiecane fotki
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2017, 22:43 przez mauserem, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: waadimch »

Ile max graczy ?
Wariany gry mile widziane po zakupie chetnie sprawdze .
Jesli ktos inny wymysli jakis wariant dajcie znac.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: mauserem »

waadimch pisze:Ile max graczy ?
Wariany gry mile widziane po zakupie chetnie sprawdze .
Jesli ktos inny wymysli jakis wariant dajcie znac.
Na pewno jest 2-4 graczy (my gralismy we 3 - wtedy komiec gry trigeruje 17 kart) ale nie dam głowy, że na karcie z opisem końca gry nie było też 5 graczy.
Moim zdaniem gra powinna się spokojnie skalować przez dodanie drugiej talii - ale to takie nie poparte niczym dywagowanie.
Co do wariantów:
- widziałbym wariant z odrzucaniem wyłożonych kart - żeby odwlekać koniec gry i optymalizować wynik. Tutaj pozostaje pytanie - gdzie odrzucamy te karty? Na discard? Wtasowujemy w stos? Czy podmieniamy z kartami do dobierania?
- oraz wariant agresywny - druga runda zamieni się wtedy w palenie kart przeciwnikom, a to jest masakra punktowa - ale tutaj trzeba by ustalić jakiś mechanizm balansujący - bo pierwszy gracz jest wtedy w duzo lepszej sytuacji (to był moim zdaniem gruby problem w prototypie).
TailorGames
Posty: 132
Rejestracja: 29 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: TailorGames »

Więcej info oraz grafik na naszej nowej stronie, zapraszamy:
http://www.tailorgames.eu/index.php/pl/ ... mercatores
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: waadimch »

kiedy bedzie dostepna instrukcja ?
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: cezaras »

podbijam
na BGG nic
na stronie brak instrukcji

@Krawcy: chcecie to sprzedać??
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: BartP »

Grałem raz we 4 osoby i niestety nikomu się nie podobało. Nie wiem, może coś nam umknęło, ale pierwsza połowa gry jechała na autopilocie, bo każdy chciał karty towarów, których było 2 - 3 pośród pięciu na środku stołu. Więc każdy odrzucał karty specjalne i brał 3 karty towarów lub 2 towarów i specjalną. Nie było co myśleć w nieswojej turze, bo i tak środek stołu się zmieni do tego czasu. W swojej turze autopilot, biorę towary, jakie są. Najczęściej były dwa, czasami jeden lub trzy.

Dopiero trochę później, jak już się miało jako taką reprezentację towarów, ludzie zaczęli myśleć o kartach specjalnych. Prawie wszystkie w zasadzie premiują posiadanie towarów, więc nie można nastawić się tylko na specjalne bez żadnych towarów.

Ech... nie chce mi się wiele pisać. Rozgrywka była nudna, bo w swojej turze brałem jedyne karty, jakie mogłem. W drugiej połowie gry odrzucanie zestawów i kart specjalnych jest w zasadzie tak proste do zoptymalizowania, że nie wymaga wielkiego wysiłku. Nie polecam niestety. Ale grafiki przyjemne.

Jak tak myślę sobie o tej grze na zimno teraz, to albo zrobiliśmy jakiś poważny błąd w zasadach, albo gra jest niedopracowana, trudno mi to inaczej wytłumaczyć.
TailorGames
Posty: 132
Rejestracja: 29 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Mercatores [TAILOR CARDS]

Post autor: TailorGames »

waadimch pisze:kiedy bedzie dostepna instrukcja ?
Instrukcja do pobrania tutaj:
http://tailorgames.eu/media/mercatores_web_pl.pdf
ODPOWIEDZ