Wyspa Skye / Isle of Skye - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: krzyss »

Dzięki.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Ichigo
Posty: 7
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:47

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Ichigo »

Mam pytanie czy podczas rozgrywki możemy w odpowiedniej fazie gry przebudowywać gruntownie terytorium niszcząc początkowy układ kafelków czy tylko dokładać kolejne kafelki do początkowej struktury terytorium?
Ostatnio zmieniony 05 sty 2017, 17:55 przez Ichigo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Bludgeon »

Ichigo pisze:Mam pytanie czy podczas rozgrywki możemy w odpowiedniej fazie gry przebudowywać terytorium niszcząc dawną strukturę i tworząc nową czy tylko dokładać kolejne kafelki do terytorium?
To drugie.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: romeck »

Ichigo pisze:Mam pytanie czy podczas rozgrywki możemy w odpowiedniej fazie gry przebudowywać terytorium niszcząc dawną strukturę i tworząc nową czy tylko dokładać kolejne kafelki do terytorium?
Wyłącznie dokładać. Na tym m.in. polega gra - żeby odpowiednio planować.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Ichigo
Posty: 7
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:47

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Ichigo »

Dziękuje za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: kenigis »

Witam, też mam kilka pytań odnośnie wyspy.
1) Czy droga może prowadzić do wody i się na niej kończyć, czy tylko na górach i polach?
2) Czy droga jest liczona jako zamknięty obszar jeśli np zrobi się z niej coś ala rondo? Albo jeśli z dwóch stron jest zamknięta dla przykładu górami?
3) Czy jeśli zwój z bonusem na końcu gry znajduje się na drodze to znaczy, że aby liczył się podwójnie trzeba zamknąć drogę ? Czy mi się po prostu wydaje, że on jest na drodze?
lucek1980
Posty: 39
Rejestracja: 30 paź 2016, 21:35
Has thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: lucek1980 »

1. Droga może się wszędzie kończyć. Jest tylko pomocna do beczek.

2/3. Nie. Droga nie jest zamkniętym obszarem i nie może być na niej zwoju.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Danielf »

kenigis pisze:Witam, też mam kilka pytań odnośnie wyspy.
1) Czy droga może prowadzić do wody i się na niej kończyć, czy tylko na górach i polach?
lucek1980 pisze:1. Droga może się wszędzie kończyć. Jest tylko pomocna do beczek.
Droga może się kończyć wszędzie, ale obszar się musi zgadzać, a chyba nie ma kafelka, na którym jest droga na wodzie. Więc takiej sytuacji się stworzyć nie uda.
Bartimpex
Posty: 10
Rejestracja: 11 sie 2017, 10:35

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Bartimpex »

Witam. Proszę o doprecyzowanie, bo padło już podobne pytanie. Czy wszyatkie z wskazanych poniżej żetonów terenu są traktowane jako zamknięte obszary? Wcześniej na forum był podany jeden przykład z wodą bodajże, a idąc tym tropem podejrzewam że te ze skałami i pastwiskiem również powinny być tak traktowane? Dotychczas grałem tak, że traktowane były jako zamkniete.
Obrazek
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 381
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: E2MD »

To jest zasadne pytanie.

Na pierwszej stronie tego wątku ktoś napisał, że jedne kafelek może być od razu zamkniętym terenem - wg mnie nigdzie nie jest to napisane w instrukcji - jest tylko zdanie "Obszar jest uważany za
zamknięty, jeśli z każdej strony jest otoczony terenami innego typu. " i przykład z 4 kaflami.

My gramy tak, że zamknięty teren to MUSI się składać z dwóch kafelek. Wg mnie wynika to z przykładu narysowanego w instrukcji na kafelku "1 PZ za każdy zamknięty obszar"

Może ktoś mądry się wypowie
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: mat_eyo »

E2MD pisze:My gramy tak, że zamknięty teren to MUSI się składać z dwóch kafelek.
Gracie źle. Wystarczy jeden kafelek.

https://boardgamegeek.com/thread/141574 ... eted-featu
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Danielf »

Bartimpex pisze:Witam. Proszę o doprecyzowanie, bo padło już podobne pytanie. Czy wszyatkie z wskazanych poniżej żetonów terenu są traktowane jako zamknięte obszary? Wcześniej na forum był podany jeden przykład z wodą bodajże, a idąc tym tropem podejrzewam że te ze skałami i pastwiskiem również powinny być tak traktowane? Dotychczas grałem tak, że traktowane były jako zamkniete.
Obrazek
Zdecydowanie to są zamknięte obszary. Z każdej strony są otoczone terenami innego typu.
Bartimpex
Posty: 10
Rejestracja: 11 sie 2017, 10:35

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Bartimpex »

Danielf pisze:
Bartimpex pisze:Witam. Proszę o doprecyzowanie, bo padło już podobne pytanie. Czy wszyatkie z wskazanych poniżej żetonów terenu są traktowane jako zamknięte obszary? Wcześniej na forum był podany jeden przykład z wodą bodajże, a idąc tym tropem podejrzewam że te ze skałami i pastwiskiem również powinny być tak traktowane? Dotychczas grałem tak, że traktowane były jako zamkniete.
Obrazek
Zdecydowanie to są zamknięte obszary. Z każdej strony są otoczone terenami innego typu.
Dzięki! Tak myślałem, ale pewności nigdy za wiele!
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Bludgeon »

Bartimpex pisze:Witam. Proszę o doprecyzowanie, bo padło już podobne pytanie. Czy wszyatkie z wskazanych poniżej żetonów terenu są traktowane jako zamknięte obszary?
Obrazek
Tak, każdy z tych kafelków ma na środku zamknięty teren.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Bartimpex
Posty: 10
Rejestracja: 11 sie 2017, 10:35

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Bartimpex »

Jeszcze jedno pytanie odnośnie żetonu punktacji: 1/3/6 PZ za każdy obszar z 1/2/3 brochami.
Czy dobrze rozumiem, że autor ma na myśli brochy tylko na zamkniętym obszarze górskim?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

Bartimpex pisze:Jeszcze jedno pytanie odnośnie żetonu punktacji: 1/3/6 PZ za każdy obszar z 1/2/3 brochami.
Czy dobrze rozumiem, że autor ma na myśli brochy tylko na zamkniętym obszarze górskim?
Po prostu na obszarze górskim (bo tylko na nich są brochy), obszary nie muszą być zamknięte :).
Bartimpex
Posty: 10
Rejestracja: 11 sie 2017, 10:35

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Bartimpex »

Yavi pisze:
Bartimpex pisze:Jeszcze jedno pytanie odnośnie żetonu punktacji: 1/3/6 PZ za każdy obszar z 1/2/3 brochami.
Czy dobrze rozumiem, że autor ma na myśli brochy tylko na zamkniętym obszarze górskim?
Po prostu na obszarze górskim (bo tylko na nich są brochy), obszary nie muszą być zamknięte :).
Zapomniałem podkreślić słowo ZAMKNIĘTYM bo tu miałem wątpliwości:)
Dziękować :) grałem źle, poprawię się.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Lucass »

Witam,
Yavi pisze: 27 gru 2016, 16:39
IrasArgor pisze:Pytanie odnośnie kafelka gdzie punktujemy za latarnie i kafle ze statkami przyległymi do niego.

Rozumiem, że muszą się one znajdować na tym samym obszarze wodnym jak na rysunku.
Tak, kafelek z latarnią musi wchodzić w skład obszaru wodnego ze statkiem :)
Czy obszar wodny, na którym znajduje się statek (który razem z sąsiadującą latarnią daje 3 punkty), musi być zamknięty?
Rozumiem, że obszar wodny spełniający kryteria tego żetonu punktacji, musi być złożony z min. 2 kafli? (o ile się nie mylę, chyba nie ma żetonu, na którym jednocześnie jest statek i latarnia? ...choć grę mam od wczoraj :) )

Z innych wątpliwości:

a) Z instrukcji: "2 PZ za każdy żeton terenu w twoim największym zamkniętym obszarze wodnym."
- czy jeśli jedynym zamkniętym obszarem wodnym jest u mnie jeziorko na jednym kafelku, to rozumiem, że też punktuje 2 PZ?

b) Rozumiem, że jeśli w trzeciej turze zapunktuję z żetonu np. "C", to w turach piątej i szóstej (zakładam rozgrywkę do maks. 4 os.) kiedy żeton punktacji "C" znów jest "aktywny", ponownie zyskuję punkty za TE SAME, ustawione w trzeciej turze kafle - zgadza się?

Ł.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

Lucass pisze: 08 cze 2018, 09:49 Witam,
Yavi pisze: 27 gru 2016, 16:39
IrasArgor pisze:Pytanie odnośnie kafelka gdzie punktujemy za latarnie i kafle ze statkami przyległymi do niego.

Rozumiem, że muszą się one znajdować na tym samym obszarze wodnym jak na rysunku.
Tak, kafelek z latarnią musi wchodzić w skład obszaru wodnego ze statkiem :)
Czy obszar wodny, na którym znajduje się statek (który razem z sąsiadującą latarnią daje 3 punkty), musi być zamknięty?
Rozumiem, że obszar wodny spełniający kryteria tego żetonu punktacji, musi być złożony z min. 2 kafli? (o ile się nie mylę, chyba nie ma żetonu, na którym jednocześnie jest statek i latarnia? ...choć grę mam od wczoraj :) )

Z innych wątpliwości:

a) Z instrukcji: "2 PZ za każdy żeton terenu w twoim największym zamkniętym obszarze wodnym."
- czy jeśli jedynym zamkniętym obszarem wodnym jest u mnie jeziorko na jednym kafelku, to rozumiem, że też punktuje 2 PZ?

b) Rozumiem, że jeśli w trzeciej turze zapunktuję z żetonu np. "C", to w turach piątej i szóstej (zakładam rozgrywkę do maks. 4 os.) kiedy żeton punktacji "C" znów jest "aktywny", ponownie zyskuję punkty za TE SAME, ustawione w trzeciej turze kafle - zgadza się?

Ł.
1. Obszar ze statkiem i latarnią nie musi być zamknięty - nie ma o tym mowy w instrukcji :). O liczbie kafelków też nie ma mowy, ale wydaje mi się, że masz rację - nie ma chyba żetony z latarnią i statkiem na raz.
2. Tak, małe jeziorko na jednym kafelku to też zamknięty obszar wodny.
3. Tak, za każdym razem punktujesz za wszystkie kafelki spełniające warunek żetonu. Nie ma znaczenia, że punktowały już wcześniej i kiedy zostały dołożone (o ile w momencie rozpatrywania żetonu są już na planszy).
4. W podpisie znajdziesz link do grupy o zasadach na Facebooku - jeśli korzystasz z serwisu, to zapraszam :D.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Lucass »

Dzięki serdeczne :)
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Lucass »

Witam,

jeszcze taka wątpliwość... dot. punktowania za pionowe układy terenu składające się z min. 3 kafli. Czy w różnych turach, kiedy akurat punktuje ten żeton punktacji, dają punkty dokładnie te same tereny (kafelki), czy też konkretne 3 (lub więcej) kafle punktują tylko raz?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

Lucass pisze: 08 lip 2018, 18:47 Witam,

jeszcze taka wątpliwość... dot. punktowania za pionowe układy terenu składające się z min. 3 kafli. Czy w różnych turach, kiedy akurat punktuje ten żeton punktacji, dają punkty dokładnie te same tereny (kafelki), czy też konkretne 3 (lub więcej) kafle punktują tylko raz?
Musisz mieć 3 kafle i to tyle - mogą to być zawsze te same. Czyli jeśli raz spełnisz ten warunek, to jest spełniony do końca gry (bo nie da się usuwać/przestawiać kafelków).
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Lucass »

To wiem, że nie przestawiamy kafelków, tylko właśnie miałem wątpliwość czy mogą punktować ciągle te same.
Dzięki za odpowiedź!
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: romeck »

Lucass pisze: 10 lip 2018, 19:37 To wiem, że nie przestawiamy kafelków, tylko właśnie miałem wątpliwość czy mogą punktować ciągle te same.
Tak na marginesie powiem, że jest to dla mnie podstawowa wada tej gry. Ale jestem w mniejszości. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Faziee »

Witam a ja mam proste pytanie dotyczące rozstrzygania remisu przy końcowej punktacji. W instrukcji pisze, że każde 5 złota jest warte 1 PZ, a remis wygrywa gracz mający więcej złota. I teraz pytanie, czy to złoto wymieniamy na punkty i remis wygrywa ten, komu zostanie większa reszta czyli od 0 do 4 monet, czy zachowujemy całe złoto i remis wygrywa ten gracz, który po prostu miał więcej kasy na końcu?
ODPOWIEDZ