Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: bogas »

Skąd to pytanie?
Właśnie na Eurosporcie transmitują Mistrzostwa Świata w Snookera, a że oglądanie Snookera działa bardzo kojąco na mój układ nerwowy :P więc regularnie przyglądam się tym rozgrywkom. No i właśnie wczoraj naszła mnie myśl czy snooker nie jest przypadkiem grą planszową? :shock: Jednak szybko sam sobie odpowiedziałem na to pytanie, że jednak nie. Ale wtedy naszło mnie drugie pytanie. Czy takie crokinole czy carrom to gry planszowe? No i tu już taki pewny nie jestem.
Wg definicji z wiki: "Gra planszowa – rodzaj gry towarzyskiej, do której używana jest plansza". Tymczasem często w wątku o grze carrom czytamy o "stole". Podobieństw do takiego snookera czy bilarda można by znaleźć więcej. Więc jak to w końcu jest?
Jeśli ktoś zna odpowiedź na postawione pytanie to będę wdzięczny, bo inaczej mój układ nerwowy nie zazna spokoju i przy oglądaniu kolejnych pojedynków snookera będzie dręczyło mnie to pytanie :P
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: Browarion »

Oj tam panie...
Wiele z "naszych" gier planszowych nie koniecznie stricte spełnia definicyjne ich warunki - mało to się nachwalilismy na tym forum Kalamburów czy Mafii...
A że gramy w takie gry towarzyskie / zręcznościowe w gronie innych fanów planszówek... to i snookera możemy podciągnąć pod tę kategorię

:)

P.S. Stawiam na O'Sullivana - co prawda (teraz) Liang jest też niezły, ale patrząc na to co robi Ronnie myślę, że laur znajdzie się w jego galbotce :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: mst »

Można by definicję wzbogacić o możliwość jednoosobowego zabrania gry ze sobą na spotkanie towarzyskie u znajomych - wtedy Carrom i Crokinole sie łapią a Snooker nie. :mrgreen:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: jax »

Carrom i Crokinole nie sa grami planszowymi - tak samo jak karcianki, w ktore namietnie graja planszowkowcy. Czy jakies inne zrecznosciowki czy rozne party game.

PS Wczoraj znowu maksymalny break na MS. Wow!
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: SAMSON »

Browarion pisze:Wiele z "naszych" gier planszowych nie koniecznie stricte spełnia definicyjne ich warunki - mało to się nachwalilismy na tym forum Kalamburów czy Mafii...
A że gramy w takie gry towarzyskie / zręcznościowe w gronie innych fanów planszówek... to i snookera możemy podciągnąć pod tę kategorię
No to w takim momencie dziwi mnie pewna sytuacja która na tym forum miała miejsce co najmniej raz. Chodzi mi o zamykanie tematów dotyczących np. kolekcjonerskich gier karcianych. Zakładam, że podobnie by się sytuacja miała tematami odnośnie z systemów bitewnych i RPG.
W takim razie powinno się to też odnosić do wszelkich gier towarzyskich.

Naturalnie wiem, że moderatorzy prawdopodobnie chcą uniknąć odbiegania od tematu gier planszowych. Nie chcą - zresztą chyba słusznie - aby forum gry-planszowe.pl zostało 'zaśmiecone' karciankami i rpgami. Mimo wszystko zasady są zasadami.

Dla mnie Carrom i Crokinole nie są grami planszowymi tylko jak ktoś tutaj bardzo słusznie zauważył grami towarzyskimi.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: Filippos »

No zgodzę się z tobą Samson, że powinno się rozszerzyć zakres forum do gier towarzyskich. Bo faktycznie karcianki kolekcjonerskie nie mają tu wstępu, a różne gry towarzyskie tak. A wynika to nie z tego jaki zakres forum został ustalony a raczej z tego co lubią i w co grywają moderatorzy i co jest trendy w środowisku.
Przydałoby się to uporządkować.

A wracając do samego pytania to dla mnie też Crockinole nie jest grą planszową a zręcznościową. Dla mnie głównym wyznacznikiem gry planszowej oprócz planszy :wink: jest zaangażowanie intelektu a nie mięśni :mrgreen:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: SAMSON »

No zgodzę się z tobą Samson, że powinno się rozszerzyć zakres forum do gier towarzyskich.
Ale ja nie twierdzę, że powinno się rozszerzyć.
Pewnie było by fajnie. Ale jakoś specjalnie nie zależy mi na tym aby doszło do jakiejś rewolucji na forum g-p.pl
A wynika to nie z tego jaki zakres forum został ustalony a raczej z tego co lubią i w co grywają moderatorzy i co jest trendy w środowisku. Przydałoby się to uporządkować.
Zgadzam się.

I tutaj moim zdaniem jest drobny problem. Temat o karciarce został zamknięty. Mnie to ostro zaszokowało. Bo autor wyraźnie uzasadnił w jakim kontekście był zainteresowany LoFR. Mimo wszystko dość brutalnie temat został zamknięty.

A temat o Carrom ma się doskonale na forum w dziale 'Gry planszowe i karciane'. Choć nie traktuje ani o grze planszowej ani karcianej.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: Geko »

SAMSON pisze: Temat o karciarce został zamknięty. Mnie to ostro zaszokowało. Bo autor wyraźnie uzasadnił w jakim kontekście był zainteresowany LoFR. Mimo wszystko dość brutalnie temat został zamknięty.

A temat o Carrom ma się doskonale na forum w dziale 'Gry planszowe i karciane'. Choć nie traktuje ani o grze planszowej ani karcianej.
Sprawa jest prosta. Stron/forów o grach kolekcjonerskich, czy bitewniakach jest chyba dużo. Tych o planszówkach/karciankach imprezowych czy "stołowych" (Carrom, Crokinole) raczej nie. Tak naprawdę administrator serwisu gry-planszowe decyduje o jego zawartości. A jak wiemy, karcianek i bitewniaków ma na tym forum nie być. I jako użytkownicy tego forum, musimy z tym żyć :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: Don Simon »

SAMSON pisze: I tutaj moim zdaniem jest drobny problem. Temat o karciarce został zamknięty. Mnie to ostro zaszokowało. Bo autor wyraźnie uzasadnił w jakim kontekście był zainteresowany LoFR. Mimo wszystko dość brutalnie temat został zamknięty.
Po pierwsze nie brutalnie, tylko normalnie.
Po drugie zamknalem go dopiero po tym, gdy pytajacy otrzymal link do forum poswieconego tej wlasnie karciance kolekcjonerskiej. Zatem jak rozumiem, wie gdzie szukac odpowiedzi na swoje pytanie.

Stoje na stanowisku, iz karcianek kolekcjonerskich (tych ciagle dzialajacych) byc tutaj nie powinno, bo nie mam ochoty przekopywac sie przez mnostwo postow ludzi poszukujacych i sprzedajacy karty.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: jax »

Nie moge znalezc dokumentu czy tez wypowiedzi, ale czytalem i mam mocno w pamieci oficjalne zdanie czynnikow odgornych: to NIE jest forum karcianek kolekcjonerskich (i figurkowych), tylko forum planszowek i karcianek niekolekcjonerskich. Co do gier towarzyskich, zrecznosciowych i 'stolowych', to pewnie nie jest to nigdzie zapisane (w przeciwienstiwie do karcianek kolekcjonerskich i gier figurkowych), ale moze warto zapisac. A moze warto zostawic tak jak jest - na biezaco pod rozwage biezacym admin/moderom.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: draco »

Wydaje mi się, że celem działania tego forum jest zapełnianie pewnej niszy hobbistycznej. W Regulaminie Nagrody Gra Roku zapisałem, że dotyczy ona gier planszowych, karcianych niekolekcjonerskich i towarzyskich. Jeśli dobrze myślę, to taki sam cel przyświeca portalowi. Carrom i Crokinole to gry planszowe, zręcznościowe tak samo jak Jungle Speed czy Bamboleo. Bilard? Nie wiem.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: bogas »

draco pisze:Carrom i Crokinole to gry planszowe, zręcznościowe tak samo jak Jungle Speed czy Bamboleo. Bilard? Nie wiem.
Ha, a było już dobrze. Szybka odpowiedź/rozwianie wątpliwości i dyskusja potoczyła się już nieco innym torem, a tu proszę draco wyjeżdża, że carrom i crokinole to jednak gry planszowe. Jednak wcześniejsze wypowiedzi utwierdziły mnie w przekonaniu, że tak nie jest i tego będę się trzymał. W przeciwnym wypadku snooker, bilard czy nawet kręgle też należałoby uznać za gry planszowe :?
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: draco »

Myślę, że o tym, czy gra może być nazwana planszową decyduje istnienie planszy. W Carrom czy Crokinole coś na ten kształt mamy. W Bilardzie już chyba mniej o kręglach nie wspominając.
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: SAMSON »

Don Simon pisze:Po pierwsze nie brutalnie, tylko normalnie.
Ok. Wydaje mi się, że brutalnie to może faktycznie zbyt mocne słowo. Jednak nie da się ukryć Don Simon, że szybko i zdecydowanie zareagowałeś.
Twoje opinie które - z niemałą przyjemnością - regularnie czytam na tym forum zawsze są zdecydowane. Tak więc raczej się nie dziwię takiego posunięcia w tym przypadku. Zdecydowanego i bezkompromisowego.

Uważam, że zamknięcie tematu który poruszał kwestię traktowania konkretnej kolekcjonerskiej gry karcianej jako gry karcianej było by bardzo ciekawe. Szybkie zamknięcie tematu uważam za pochopne.

Nie zawsze tematy które nie dotyczą defacto gier planszowych a tylko się o nie ocierają - w mniejszym bądź większym stopniu - są zamykane.

Przykład: Temat o Warhammer Quest.
Z założenia Games Workshop wyprodukowało grę planszową ale w wielu folderach reklamowych promował/zachęcał rozbudowywania tej gry do prawie systemu bitewnego, w którym rozgrywało się różnego rodzaju scenariusze na makiecie.

Inny przykład: Blood Bowl
W sumie to przecież też system 'bitewny'.

W obu przypadkach nie było tak szybkiej reakcji ze strony moderatorów.

Żeby nie było nieporozumień. Uważam, że unikanie rozszerzania forum g-p.pl o tematykę karcianek kolekcjonerskich, bitewniaków itp. jest jak najbardziej słuszne. No ale wtedy trzeba by było zastanowić się czy nie unikać tematów dotyczących i np. Carrom'a.

Ja uważam, że nie powinno się unikać.
Ale uważam, że siłą rzeczy nie powinno się było zamknąć tematu o LotFR.
Myślę, że o tym, czy gra może być nazwana planszową decyduje istnienie planszy. W Carrom czy Crokinole coś na ten kształt mamy. W Bilardzie już chyba mniej o kręglach nie wspominając.
No tak ale ciągnąc Twoje rozumowanie fingerboard można też by uznać za grę planszową. Podobnie jak i zabawkę taką jak elektryczne tory samochodowe (nie wiem czy to prawidłowe określenie). No i nie zapominajmy o piłkarzykach.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: mst »

Na jednym planszówkowym Pionku przebojem był Loopin' Louie a na innym Lightning Reaction Extreme. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: Geko »

draco pisze:Myślę, że o tym, czy gra może być nazwana planszową decyduje istnienie planszy. W Carrom czy Crokinole coś na ten kształt mamy. W Bilardzie już chyba mniej o kręglach nie wspominając.
Otóż to. Gdyby Carrom, czy Crokinole miały przyczepione na stałe nogi, to byłyby grami stołowymi. A ponieważ ich nie mają, to są bliższe grze planszowej, niż stołowej.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: jax »

SAMSON pisze:Żeby nie było nieporozumień. Uważam, że unikanie rozszerzania forum g-p.pl o tematykę karcianek kolekcjonerskich, bitewniaków itp. jest jak najbardziej słuszne. No ale wtedy trzeba by było zastanowić się czy nie unikać tematów dotyczących i np. Carrom'a.
Ja uważam, że nie powinno się unikać.
Ale uważam, że siłą rzeczy nie powinno się było zamknąć tematu o LotFR.
Widzę całkowitą sprzeczność w powyższych zdaniach.
Zdanie 1 - kolekcjonerskie i bitewniaki tu zakazać
Zdanie 2-3 - mimo zdania nr 1, nie zakazać tu Carroma
Zdanie 4 - ze względu na zdania 2-3 jednak NIE zakazać tu kolekcjonerskich
Czysta logiczna sprzeczność.

Geko,
Kręgle też nie mają nóg - bliżej więc im do gier planszowych niż stołowych, czyż nie? :P
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: SAMSON »

Widzę całkowitą sprzeczność w powyższych zdaniach.
Zdanie 1 - kolekcjonerskie i bitewniaki tu zakazać
Zdanie 2-3 - mimo zdania nr 1, nie zakazać tu Carroma
Zdanie 4 - ze względu na zdania 2-3 jednak NIE zakazać tu kolekcjonerskich
Czysta logiczna sprzeczność.
Ok. Sprecyzuję.

Uważam, że f-g.pl nie jest potrzebny zalew fanatyków karcianek i bitewniaków. To wręcz może być zgubne dla tego forum. Tutaj ukłon w stronę wypowiedzi Don Simon'a.

Uważam też, że moderatorzy powinni być obiektywni. Siłą rzeczy również powinni być konsekwentni.

Tak więc powinni również blokować wypowiedzi na temat carrom'a.
Bo przepraszam, ale karciankom, bitewniakom i rpg'om jest równie blisko do planszówek, co carrom'owi. To przynajmniej podpowiada mi rozsądek.

Mimo wszystko jestem przeciwny blokowaniu tematów w których porusza się kwestie karcianek kolekcjonerskich , systemów bitewnych (kolekcjonerskich) czy gier takich jak carrom. Tym bardziej, że to wyjątkowo bliskie tematycznie z grami planszowymi. Tym bardziej kiedy są poruszane w kontekście gier planszowych czy karcianych (niekolekcjonerskich).

Jax zakładam, że skoro widzisz sprzeczność w mojej wypowiedzi, powinieneś widzieć też sprzeczność w postępowaniach moderatorów.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: Geko »

jax pisze: Geko,
Kręgle też nie mają nóg - bliżej więc im do gier planszowych niż stołowych, czyż nie? :P
Piłka nożna też? :-p
Carrom i Crokinole mają coś jakby jednoelementową planszę a zarazem blat z burtami. Gdyby do nich dorobić nogi, to byłyby bez wątpienia stołami do Carrom i Crokinole. Kręgle ani nie mają czegoś, co można uznać za planszę, ani dorobienie nóg nic by im nie pomogło :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: goonga »

Cześć

Czasem jak sie nie da odpowiedzieć na jakieś pytanie w sposób "pozytywny" (tj. dlaczego jest planszówką?) trzeba spróbować odwrotnie. Co wyklucza carrom/crokinole z grona gier planszowych?

wymagają zręczności?

nie posiadają elementu losowego?

Wydaje mi się że ten trop jest dobry. Jeśli nie da się udowodnić że nie jest to znaczy że jest.

Oczywiście ta dyskusja jest wyłącznie dla sportu i uspokojenia sumienia bogasa podczas oglądania snookera w TV.

A i ktoś napisał że w carrom czy crokinole nie wykorzystuje się intelektu. Nie mogę się z tym stwierdzeniem zgodzić :D oczywiście. W trakcie gry wielokrotnie staje się przed dylematami intelektualnymi zarówno w kwestii strategii jak i planowania zagrań. Sukces w carrom to mix wysokich umiejętności manualnych (techniki), opanowania nerwów oraz odpowiednie taktyki, strategii.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: bogas »

goonga pisze: Oczywiście ta dyskusja jest wyłącznie dla sportu i uspokojenia sumienia bogasa podczas oglądania snookera w TV.
Dzięki za pamięć :P Dzięki Wam znów mogę czerpać radość z oglądania snookera :)
goonga pisze:Czasem jak sie nie da odpowiedzieć na jakieś pytanie w sposób "pozytywny" (tj. dlaczego jest planszówką?) trzeba spróbować odwrotnie. Co wyklucza carrom/crokinole z grona gier planszowych?

wymagają zręczności?

nie posiadają elementu losowego?

Wydaje mi się że ten trop jest dobry. Jeśli nie da się udowodnić że nie jest to znaczy że jest.
Nie mają pudełka :P
goonga pisze:A i ktoś napisał że w carrom czy crokinole nie wykorzystuje się intelektu. Nie mogę się z tym stwierdzeniem zgodzić :D oczywiście. W trakcie gry wielokrotnie staje się przed dylematami intelektualnymi zarówno w kwestii strategii jak i planowania zagrań. Sukces w carrom to mix wysokich umiejętności manualnych (techniki), opanowania nerwów oraz odpowiednie taktyki, strategii.
I znowu bardzo duże podobieństwo do snookera :wink:
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: mst »

I do Pitchcara. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: goonga »

a Pitchcar to gra planszowa.?

Co do pudełka to czasami ma...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: MichalStajszczak »

Moim zdaniem cała ta dyskusja nie ma najmniejszego sensu. (To znaczy mogła by jakiś sens mieć, gdyby toczyła sie na wewnętrznym forum moderatorów.) Przywoływanie definicji z wikipedii, debata o tym, czy gra toczy się na planszy, czy na stole z nogami itd. wygląda na roztrząsanie problemu, czy i w jakich okolicznościach marchewka może być owocem.
Myślę, że o tym, co może znaleźć się na forum, a co nie powinni decydować moderatorzy. Nie ma sensu wyznaczanie ścisłych granic tego, co jest planszówką, a co nie jest. Zresztą, gdyby tak uparcie trzymać się definicji, to oczywiście szachy są jak najbardziej grą planszową. Wobec tego umieszczenie na forum dyskusji nad różnymi wariantami szachowych debiutów byłoby jak najbardziej uzasadnione. Ale czy na pewno tego chcemy?
Według mnie ogólna koncepcja powinna być taka jak dotychczas: strona poświęcona jest szeroko rozumianym grom towarzyskim, głównie planszowym. Wykluczone są karcianki kolekcjonerskie, gry bitewne oraz gry komputerowe (z wyjątkiem informacji o planszówkach rozgrywanych za pośrednictwem internetu).
A co do Carrom i Crockinole, to chyba lepiej niz wiele innych planszówek nadają się do zastosowania, które w swoim podpisie umieścił Rajgildia :lol:
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Czy carrom i crokinole to aby na pewno gry planszowe?

Post autor: mst »

bogas pisze:
goonga pisze:Co wyklucza carrom/crokinole z grona gier planszowych?
Nie mają pudełka :P
Ale przecież nie zawsze tak było: :)
http://cgi.ebay.com/Antique-Crokinole-G ... dZViewItem
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
ODPOWIEDZ