Posiadłość Szaleństwa / Mansions of Madness 2 ed (Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

Kurcze, zaniepokoila mnie jakość Posiadłości po Waszych komentarzach...
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: vojtas »

Bary pisze:Kurcze, zaniepokoila mnie jakość Posiadłości po Waszych komentarzach...
Łatwo Cię zaniepokoić. :D
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: wajdzik83 »

vojtas pisze:
Bary pisze:Kurcze, zaniepokoila mnie jakość Posiadłości po Waszych komentarzach...
Łatwo Cię zaniepokoić. :D
Dobrze ze nie straciłeś poczytalności :D
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: pieprzowa »

Czy może mi ktoś powiedzieć jak dużo wnosi do drugiej edycji podstawka pierwszej edycji? Czy opłaca się trzymać "starą" podstawke jak i dodatek kupując nowsza wersję? Czy też może jeden duży dodatek wystarczająco zróżnicuje mi dwojke?

Wybaczcie jeżeli już ktoś o to pytał ale ten wątek ma dużo stron i sporo off-topów, zeby go przeszukiwać , więc będę wdzięczna za każdą odpowiedź : )
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: sirafin »

Temat faktycznie był już wałkowany w tym wątku. W skrócie, masz dużo więcej badaczy do wyboru, większą różnorodność potworów i dwa dodatkowe scenariusze. Najmniej wnoszą dodatkowe kafle. Trochę tak, jakby podstawka urosła o 50%
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

wajdzik83 pisze:
vojtas pisze:
Bary pisze:Kurcze, zaniepokoila mnie jakość Posiadłości po Waszych komentarzach...
Łatwo Cię zaniepokoić. :D
Dobrze ze nie straciłeś poczytalności :D
Nie można jej stracić dwa razy. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: nanautzin »

Obiecane wczoraj zdjęcia :)
https://zapodaj.net/0f0da68b29f1e.jpg.html
https://zapodaj.net/2ba8dfcf744c8.jpg.html

Trochę szkoda, że za tą cenę nie ma chociaż 2-3 dodatkowych woreczków strunowych na żetony.
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: pieprzowa »

sirafin pisze:Temat faktycznie był już wałkowany w tym wątku. W skrócie, masz dużo więcej badaczy do wyboru, większą różnorodność potworów i dwa dodatkowe scenariusze. Najmniej wnoszą dodatkowe kafle. Trochę tak, jakby podstawka urosła o 50%

Dzięki sirafin! O taką konkretną odpowiedź mi chodziło : )
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Helga »

U mnie na szczęście najmniejszy problem jeśli chodzi o komponenty - jedna podstawka jest jakby połową podstawki (chyba coś nie pykło przy odlewaniu). Liczę że mi doślą, na szczęście figurki wszystkie były. Jutro zamierzam podejść do pierwszego scenariusza, gra już rozłożona i czeka :D.

I w zasadzie mam pytanie do bardziej ogarniętych. Posiadłość jest moją pierwszą grą z taką liczbą figurek i szczerze nie wiem jak o to zadbać. Docelowo chciałabym trzymać pudełko w pozycji stojącej (no wiecie, tak na półce jak książkę), a nie jak robię to teraz (czyli położone pudełko normalną podstawą).
Jak zabezpieczyć figurki, żeby mi tak nie latały po pudełku? Widziałam już jakieś pianki, ale szczerze mówiąc nie mam czasu się bawić w wycinanie. Ktoś może napotkał już jakieś gotowce?

Mam też manię, że nie wywalam wyprasek, chociaż przeczuwam, że jeśli istniałaby jakaś pianka gotowa, to bez tego się nie obejdzie. Kondycja figurek jest w tym momencie najważniejsza. Ktoś, coś? :)
kaspers
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2015, 00:00
Been thanked: 1 time

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: kaspers »

Pierwsze podejście do najłatwiejszego scenariusza za nami (rozgrywka 2-osobowa). Jest trudniej, niż przypuszczaliśmy, ale to dobrze, jak gra stanowi wyzwanie :). Ponieśliśmy porażkę. Pewnie duża w tym wina naszego początkowego nieogarnięcia pewnych reguł/zasad, teraz będziemy podejmować lepsze strategicznie wybory. Gra jest bardzo klimatyczna i fajna mechanicznie!

Pytanie co do reguł: jeśli oboje jesteśmy w zasięgu potwora i oboje musimy stanąć do testu przerażenia, to czy podejmujemy się tego testu w dowolnej kolejności? Oraz czy można podjąć decyzję, kto pierwszy podejmuje się testu już po zobaczeniu opisu tego testu (to drugie już bardziej chyba podchodzi pod oszukiwanie :P)?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: sirafin »

kaspers pisze:Pytanie co do reguł: jeśli oboje jesteśmy w zasięgu potwora i oboje musimy stanąć do testu przerażenia, to czy podejmujemy się tego testu w dowolnej kolejności? Oraz czy można podjąć decyzję, kto pierwszy podejmuje się testu już po zobaczeniu opisu tego testu (to drugie już bardziej chyba podchodzi pod oszukiwanie :P)?
Do pytania o zasady najlepiej założyć osobny wątek w odpowiednim dziale. Zgodnie z Kompletną Księgą Zasad, jeśli jakieś efekty dzieją się jednocześnie, to badacze wybierają kolejność. Swoją drogą, jakie były konsekwencje tego testu, że w ogóle kolejność miała znaczenie?
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bea »

Adar pisze:
wajdzik83 pisze:Gdzie znajduje się informacja o ilości poszczególnych figurek w grze bo nie mogę znaleźć ? :/
Nie ma takowej, ale:

Według instrukcji masz 24 figurki. Według żetonów jest:

2 x Gwiezdny Pomiot
2 x Straszliwy Łowca
2 x Zamieszki (przy czym tak naprawdę jest to 6 figurek - po 3 na podstawkę)
2 x Duch
1 x Kapłan Dagona
4 x Istota z Głębin
4 x Hybrydy Istot z Głębin
1 x Dziecię Dagona
6 x Kultysta

Co daje łącznie 28 figurek.
Ja mam 28 figurek plus 8 badaczy. Czemu w instrukcji piszą że 24 plus 8? :roll:

I powiedzcie jeszcze raz co trzeba najpierw wciskać i jak żeby nie uszkodzić niczego?
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1408
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Mansions of Madness Second Edition

Post autor: raiden25 »

Bea pisze:
Adar pisze:
wajdzik83 pisze:Gdzie znajduje się informacja o ilości poszczególnych figurek w grze bo nie mogę znaleźć ? :/
Nie ma takowej, ale:

Według instrukcji masz 24 figurki. Według żetonów jest:

2 x Gwiezdny Pomiot
2 x Straszliwy Łowca
2 x Zamieszki (przy czym tak naprawdę jest to 6 figurek - po 3 na podstawkę)
2 x Duch
1 x Kapłan Dagona
4 x Istota z Głębin
4 x Hybrydy Istot z Głębin
1 x Dziecię Dagona
6 x Kultysta

Co daje łącznie 28 figurek.
Ja mam 28 figurek plus 8 badaczy. Czemu w instrukcji piszą że 24 plus 8? :roll:

I powiedzcie jeszcze raz co trzeba najpierw wciskać i jak żeby nie uszkodzić niczego?
Bo 6 figurek jest na 2 kaflach ("zamieszki" masz po 3 gostków na podstawce). Zatem 24 kafle + 4 dodatkowe figurki i jest 28 :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: sirafin »

Bea pisze:I powiedzcie jeszcze raz co trzeba najpierw wciskać i jak żeby nie uszkodzić niczego?
Najpierw sprawdzić na wszelki wypadek, czy podstawka od spodu nie ma żadnych zadziorów/nadlewów, później wsunąć żeton (przyda się linijka żeby z wyczuciem dopchnąć żeton do końca), a na koniec figurka na podstawkę. Ważne żeby nie popierniczyć "unikatowych" podstawek (Zamieszki), bo żetonów nie da się już później wyciągnąć. Figurki z kilkoma bolcami trudniej dopasować, bo cienkie elementy mogą się wyginać (Straszliwy Łowca) i zmienia się rozstaw bolców, więc w może się przydać odrobina kleju.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: pieprzowa »

Czy jest gdzieś informacja kiedy wszystkie scenariusze w aplikacji będą w całości po polsku?
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: sirafin »

Nie kojarzę, żeby gdzieś były informacje z datą następnej aktualizacji. W angielskiej wersji pojawiły się jakiś miesiąc po premierze, więc tutaj obstawiam podobnie.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
kaspers
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2015, 00:00
Been thanked: 1 time

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: kaspers »

pieprzowa pisze:Czy jest gdzieś informacja kiedy wszystkie scenariusze w aplikacji będą w całości po polsku?
Jak to? Czyli te 4 dostępne scenariusze nie są wszystkie w pełni przetłumaczone?

Zagraliśmy drugi raz w pierwszy scenariusz i z trudem, ale udało się wygrać. Tylko pytanie które elementy gry są losowo generowane przez aplikację (poza przedmiotami startowymi), bo szczerze powiedziawszy większość rzeczy przebiegała tak samo. Na pewno układ kafelków mapy był identyczny. Co jest więc generowane losowo? Na razie nie widzę sensu grania w 1. scenariusz trzeci raz, zakładam, że czeka mnie więc średnio jeszcze 2 rozgrywki na scenariusz (czyli łącznie 6) i gra do sprzedania. Chyba, że w kolejnych scenariuszach jest więcej losowych zmiennych.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: sirafin »

Jak to? Czyli te 4 dostępne scenariusze nie są wszystkie w pełni przetłumaczone?
Te są przetłumaczone. Na spolszczenie czekają dwa scenariusze dla posiadaczy pierwszej edycji / zestawów uzupełniających.
Co jest więc generowane losowo? Na razie nie widzę sensu grania w 1. scenariusz trzeci raz, zakładam, że czeka mnie więc średnio jeszcze 2 rozgrywki na scenariusz (czyli łącznie 6) i gra do sprzedania. Chyba, że w kolejnych scenariuszach jest więcej losowych zmiennych.
Jakiś czas temu był linkowany wątek z BGG, z którego wynikało, że zmiany w mapach są nieduże, a niektóre scenariusze mają tylko jedną mapę. Losowo generowane są niektóre potwory, znajdowane przedmioty i wszelkiego rodzaju testy. Na pewno więcej razy możesz zagrać w scenariusz Przypływ. A dlaczego, to już sam musisz się przekonać ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1408
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Mansions of Madness Second Edition

Post autor: raiden25 »

Wreszcie żeton z numerem seryjnym produktu się przydał - idealnie wsuwa się nim żetony, nie potrzeba mieć "linijki" :)

Dodam swoje pare groszy. Nie rozegrałem jeszcze żadnej gry ale zasady i aplikacja wyglada bardzo dobrze. Taki trochę Eldritch Horror z niższym progiem wejścia dzięki właśnie aplikacji. Instrukcja wydaje się być napisana bardzo przejrzyście. Dzięki aplikacji możemy trochę ograniczyć ilość kart co jest plusem porównując wcześniej wspomnianego EH.

Teraz kilka rzeczy na minus.
- cena jak za wypełnienie pudełka trochę duża według mnie
- zestaw konwertujący starą wersje powinien być do kupienia osobno, bo po co gracze których to nie dotyczy maja za to płacić? Dla mnie absurd
- jakość figurek i podstawek zostawia sporo do życzenia, może same figurki nie podobają mi się ze względu na to że nie jestem fanem Cthulhu (cieszyłbym się dużo bardziej gdyby to była gra o nawiedzonym domie przez duchy, obłąkanych i innych wariatach z siekierami - jednak nie o tym mowa), jednak jakość odlewu powinna stać na wyższym poziomie w takim tytule
- pozostaje pytanie czy figurki trzymać przyklejone i mieć mierną nadzieje że przy transporcie się nie uszkodzą czy za każdym razem wczepiać je w podstawki?

Podsumowując, mam nadzieje ze gra się w MoM rewelacyjnie i to wytłumaczy cenę produktu oraz zatuszuje jakość wykonania.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Helga »

Wczoraj i dziś, jestem już po pierwszych 2 scenariuszach. Ogólnie zachwyt, podejście mocno subiektywne, bo kocham gry z motywami Lovecrafta.

Do pierwszego scenariusza podeszłam bez przeczytania pełnej księgi zasad. W ostateczności oczywiście nie grałam dokładnie z zasadami, o kilku istotnych rzeczach nie wiedziałam (że można np. w trakcie ruchu wykonać akcję i potem dokończyć ruch). Nie mniej jednak przegrana, ale mam wrażenie że byłam blisko, bo:
Spoiler:
Podczas tego scenariusza wpadły mi w oko 3 nieścisłości tłumaczeniowe/aplikacji:
1. W którymś tekście było "na prawdę".
2. W którymś komunikacie zamiast tekstu otrzymałam jakąś komendę systemową, w stylu DATA_TEXT_ coś tam.
3. Poproszono mnie o wzięcie przedmiotu który w aplikacji nazywał się "Coś tam Rękopis" a na karcie jest "Coś tam Manuskrypt" (czy jakoś tak).

Ale ogólnie fajne wrażenia.

W drugim scenariuszu także porażka, ale tym razem nie przez wyeliminowanie tylko chyba zabrakło mi ok 2 faz badaczy na odkrycie czegoś + wykonanie 1 warunku końcowego.

No cóż, przegrane mnie nie zniechęciły. Czekam na kolejne, ale w przerwie nauka zasad do Arkham Horror LCG :D.
WolekMKB
Posty: 128
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:10

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: WolekMKB »

pytanie dotyczace conversion kit ktorych potworow to niedotyczy?w kicie jest 33 a w sumie potworow ze wszytskich kolo 39
Tetl
Posty: 8
Rejestracja: 15 sty 2013, 17:32

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Tetl »

z 1 ed mam tylko podstawkę. i tam konwerowane są wszystkie potwory oprócz kultystow. którzy są również w 2ed i wyglądają tak samo.

zabrałem drugi raz 1 scenariusz. Miałem kompletnie inne rozłożenie planszy. elementy losowe też sporo namieszaly i gra mimo tego samego celu wyglądała całkiem inaczej.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bea »

Tetl pisze: zabrałem drugi raz 1 scenariusz. Miałem kompletnie inne rozłożenie planszy. elementy losowe też sporo namieszaly i gra mimo tego samego celu wyglądała całkiem inaczej.
Czyli rozumiem że tu jest większy sens grania w ten sam scenariusz drugi raz bo nie ma zagadek do rozwiązania jak w TIME Stories, oto chodzi?
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: nanautzin »

Grałem dopiero jeden raz w pierwszy scenariusz, ale wydaje mi się, że większość łamigłówek jest losowana (idiotyzm, gdyby tak nie było, bo po coś ta aplikacja chyba jest), więc nie powtórzą się. Oczywiście poza obrazkami, które będą po złożeniu takie same, ale rozmieszczenie ich kafelków będzie inne, więc znowu kombinować trzeba. Po pierwszej, przegranej grze chce się grać dalej. Ba, nawet moja kobieta zamiast na zakupy (ubrań oczywiście) woli zostać i zagrać jeszcze raz :D
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

nanautzin pisze: Ba, nawet moja kobieta zamiast na zakupy (ubrań oczywiście) woli zostać i zagrać jeszcze raz :D
No, to gra się szybko zwróci. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ