Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Wdzystkie uniwersalne karty dodajemy na stałe. Karty Przedwiecznego dodajemy zależnie od wyboru antagonisty. Dodatkową planszę dodajemy jak gramy z okreskonym Przedwiecznym/kartą preludium.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Trolliszcze »

Mieszasz wszystko, dodatkowe plansze i talie wychodzą tylko w przypadku wylosowania odpowiedniego przedwiecznego lub preludium.

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
blazej_c
Posty: 127
Rejestracja: 04 lis 2014, 12:57
Lokalizacja: Poznan, Poland
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: blazej_c »

Hej! Prośba o radę. Od których dodatków najlepiej zacząć kolekcjonowanie? Chronologicznie? Lepiej małe, kosztem dużych - piszecie, że dodatkowe mapy nie sa niezbędne, raczej wprowadzają chaos. Pierwszy, niedostepny obecnie, Forsaken Lore można pominąć i zacząć od czegoś innego? Z góry dzięki za pomoc :)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: kamron6 »

Najlepiej małe w kolejności chronologicznej.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Trolliszcze »

Wbrew temu, co tu czasem czytam, duże nie są wcale gorsze. Nawet jeśli ktoś nie jest wielkim fanem dodatkowej planszy, to generalnie duże dodatki mają dwa razy więcej wszystkiego niż małe (m.in. dwóch Przedwiecznych zamiast jednego, więcej kart spotkań, wszelkich zasobów itd.). Nieporozumieniem jest też twierdzenie, że to małe dodatki wprowadzają ciekawe mechaniki, a w dużych nic nie ma. Pierwszy mały dodatek to wyłącznie "more of the same" - dodatkowe karty spotkań itd. Pierwszy duży dodatek (Góry szaleństwa) wprowadził najciekawszą moim zdaniem rzecz, czyli zasoby unikatowe, a także mechanikę skupienia. Kolejny mały dodatek (Tajemnicze ruiny) rozwija te koncepcje, ale to nie on je wprowadził. W Tajemniczych ruinach są za to spotkania w Ruinach, czyli właściwie takie ekspedycje na rzadziej używanych polach.

Ja osobiście kupuję chronologicznie, jeśli jednak Zakazana wiedza jest niedostępna, mogę z czystym sumieniem polecić Góry szaleństwa. 8 nowych badaczy (w Zakazanej wiedzy nie ma żadnego), dużo kart, dwóch przedwiecznych, żetony Skupienia, zasoby unikatowe... Moim zdaniem bardzo dobry dodatek. To także on wprowadza spotkania, w których gracz podejmuje wybór fabularny niezależny od rzutu kośćmi.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: kamron6 »

Oczywiście duże nie są złe, ale najlepiej kupować małe dodatki chronologicznie, a potem dopiero dużo jeśli ktoś ma ograniczony budżet (a jak nie ma to i tak kupi wszystkie :lol: )
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
blazej_c
Posty: 127
Rejestracja: 04 lis 2014, 12:57
Lokalizacja: Poznan, Poland
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: blazej_c »

Dzięki za szybką pomoc Panowie!
Hazegiant
Posty: 240
Rejestracja: 23 sie 2016, 23:39
Has thanked: 37 times
Been thanked: 36 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Hazegiant »

Będzie dodruk forsaken lore do końca roku :)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1568
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 202 times
Been thanked: 598 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Ayaram »

No dobrze, a dla osób które z założenia nie chcą wszystkiego? EH właśnie do mnie jedzie. Nie grałem, ale grałem w AH i wiem dobrze, że to nie będzie miłość mojego życia, po prostu gra która ma zapełnić jakąś lukę w kolekcji. Dodatki bardziej jako, że większość uważa, że podstawka jest "jakby wybrakowana". Co wtedy?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Podstawka wystarczy na 10 partii spokojnie. Do tego czasu wyjdzie dodruk Zaginionej Wiedzy i od niej zalecam rozpoczęcie przygody z dodatkami, wszak to wycięty kawałek podstawki. Ewentualnie po kilku partiach można dokupic także Tajemnicze Ruiny.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1568
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 202 times
Been thanked: 598 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Ayaram »

A te późniejsze małe dodatki nie dodają żadnych elementów, które są martwe jak się nie dokupi dużego dodatku? (jakieś nowe karty dla przedwiecznych z dodatków itp?)

Dwa. Da radę upchać 2 małe dodatki do podstawki? Raczej wszystko bez koszulek (jakoś nie czuje potrzeby koszulkowania kart, które mają prawie tylko tekst, powoli się leczę z tego ;) ).
Awatar użytkownika
lynwith
Posty: 242
Rejestracja: 27 sty 2015, 22:27
Lokalizacja: Katowice

Re: Eldritch Horror

Post autor: lynwith »

Dodają... Znaczy z tego, co kojarzę to Tajemnicze Ruiny dorzucają żetony skupienia i opisują ich działanie, dodaje również karty unikatowe. Kolejny mały dodatek po Pod Piramidami też chyba dodaje dodatkowe żetony pojawiające się w tym dużym dodatku ;)

Hmmm nie powinno być problemu z upchaniem dwóch dodatków do podstawki ;)
pan_slaw
Posty: 219
Rejestracja: 04 maja 2012, 10:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: pan_slaw »

Ayaram pisze:A te późniejsze małe dodatki nie dodają żadnych elementów, które są martwe jak się nie dokupi dużego dodatku? (jakieś nowe karty dla przedwiecznych z dodatków itp?)

Dwa. Da radę upchać 2 małe dodatki do podstawki? Raczej wszystko bez koszulek (jakoś nie czuje potrzeby koszulkowania kart, które mają prawie tylko tekst, powoli się leczę z tego ;) ).
Nie, nie ma takich elementów w małych dodatkach, które wymagałyby dużego. Wprawdzie żetony skupienia zostają wprowadzone w pierwszym dużym dodatku, ale w instrukcji Tajemniczych Ruin (gdzie również są dodane żetony skupienia) jest wyjaśnione ich działanie.

Tak, jesteś w stanie upchać dwa małe dodatki do pudła z podstawki - dokładnie tak mam. Teraz muszę zakupić jeden duży dodatek, bo Widma Carcosy już na pewno się nie zmieszczą :)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1568
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 202 times
Been thanked: 598 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Ayaram »

Ok, gra przyszła. Odebrałem późnym wieczorem szybki przegląd wszystkiego nie zagłębiając się w szczegóły. I generalnie to faktycznie. Jest dobrze i źle jednocześnie. Wygląda to tak, że wszystkiego jest mnóstwo, a zarazem każda "część" z osoba wygląda trochę wybrakowana. Generalnie trochę się boje, bo na żywo to wygląda że tyle tego jest, że a) boje się że nie dam rady tego upchnąć wszystkiego na stole, b) rozkładanie będzie tyle trwało, że nie będzie mi się chciało w często to grać :?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Ayaram pisze:Ok, gra przyszła. Odebrałem późnym wieczorem szybki przegląd wszystkiego nie zagłębiając się w szczegóły. I generalnie to faktycznie. Jest dobrze i źle jednocześnie. Wygląda to tak, że wszystkiego jest mnóstwo, a zarazem każda "część" z osoba wygląda trochę wybrakowana. Generalnie trochę się boje, bo na żywo to wygląda że tyle tego jest, że a) boje się że nie dam rady tego upchnąć wszystkiego na stole, b) rozkładanie będzie tyle trwało, że nie będzie mi się chciało w często to grać :?
Jeśli chodzi o rozkładanie, to przy uporządkowanym pudełku i odrobinie wprawy zejdziesz do 15 min. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1568
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 202 times
Been thanked: 598 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Ayaram »

No zobaczymy. Na razie z wypraską nic nie będę kombinować, dopóki nie wymyślę sobie co z dodatkami. Więc jakiś na pewno organizerek się przyda.

Przy okazji myślę co z koszulkami. Wydaje mi się, że ogólnie obędzie się bez, tylko trochę te karty stanów mnie martwią, bo tu jednak by się chyba przydało by były nie rozpoznawalne.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Ayaram pisze: Przy okazji myślę co z koszulkami. Wydaje mi się, że ogólnie obędzie się bez, tylko trochę te karty stanów mnie martwią, bo tu jednak by się chyba przydało by były nie rozpoznawalne.
Mogę podpowiedzieć, że koszulek nie mam i po ponad 40 rozgrywkach nic się nie dzieję. Organizer na śrubki oczywiście polecam, pomaga ogarnąć żetony. Dodatkowe kości też się przydadzą, warto mieć z 10.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1568
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 202 times
Been thanked: 598 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Ayaram »

Dodatkowe kości to tak, ale raczej sobie odpuszcze te arkhamowe...

A potwory? trzymacie normalnie w woreczku strunowym i przesypujecie do czegoś, jakieś zamykane pudełeczko, czy jak?
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: akahoshi »

Ja potwory trzymam w lnianym woreczku.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
pan_slaw
Posty: 219
Rejestracja: 04 maja 2012, 10:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: pan_slaw »

Ayaram pisze:Dodatkowe kości to tak, ale raczej sobie odpuszcze te arkhamowe...
Arkhamowych nie polecam, jak dla mnie zdecydowanie za duże i słabo się turlają przy rzutach z ręki.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: akahoshi »

Małe zdecydowanie są lepsze, gdy trzeba rzucać ich dużą ilością.
W EH często zdarza się rzut po 7-10 kości na raz.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

pan_slaw pisze:
Ayaram pisze:Dodatkowe kości to tak, ale raczej sobie odpuszcze te arkhamowe...
Arkhamowych nie polecam, jak dla mnie zdecydowanie za duże i słabo się turlają przy rzutach z ręki.
Ja z kolei polecam te Arkhamowe, bo są właśnie odpowiedniej wielkości, nie za duże i nie za małe, i wyniki są od razu widoczne.
Jedynie warto zwrócić uwagę czy są one polskiej produkcji czy zagraniczne. Zielone mam polskiej produkcji i cyferki poodpadały przy pierwszej grze. Czerwone i niebieskie mam zagracznej produkcji i wszystko do tej pory się trzyma.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1568
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 202 times
Been thanked: 598 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Ayaram »

Ok, niestety mnie zupełnie rozło.. *APSIK* żyło w urodziny, więc wszystkie plany poszły się j... no ale przynajmniej miałem czas by przezytać instrukcję się pobawić nowym nabytkiem. Zagrałem 3x solo na 2 badaczy. Byłem świadomy wad, o których się mówiło, no ale jest zdecydowanie gorzej niż myślałem.

Grając szybko odkrywamy, że całym mięchem tej gry są spotkania. Potem nagle spoglądamy na karty spotkań obszarów. Liczymy i nagle odkrywamy, że jest ich po 8. o-s-i-e-m. Potem nagle przeszukujemy pudło, czy nie zgubiliśmy czegoś. Liczymy jeszcze raz. nie no... 8. Więc no... równie dobrze na pudełko powinien być napis "demo". Oczywiście rozumiem politykę firmy - kroimy część podstawki wrzucamy w dodatek, by obniżyć cenę podstawki i więcej osób się skusiło - spoko. Pytanie tylko czy to dobrze pokroili. Na bank to testowali i na bank widzieli, że to spotkania obszarów są słabym ogniwem, które się najszybciej kończą. Osobiście wolałbym zobaczyć ich więcej nawet kosztem mniejszej liczby itemków, stanów, czy nawet wywalania całego decku ekspedycji do dodatku, byle by tego "mięcha" było ciupko więcej. A tak, no jest jak jest, czyli taki niesmak się pojawia. No nic trzeba będzie dokupić dodatek minimum 1 i tyle.

Na szczęście sama gra już plusuję. Byłem mocno sceptyczny - generalnie nie lubię takich ameri thrashów, które skupiają się prawie tylko na klimacie. Jestem fanem hybryd gdzie klimat owszem się pojawia, ale towarzyszy temu zawrót głowy. Ale tutaj naprawdę nie jest źle. Owszem decyzji jest malutko, choć trochę tam jest, biorąc pod uwagę, że wiemy na co możemy liczyć na jakim polu itd. To co mi się jednak tu podoba, to że w porównaniu do innych tego typu gier jest króciutka i tury lecą jedna za drugą. I to jest ok. Gra się kończy, zanim się zmęczę grą. Jest okej.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: Maxxx76 »

Mylisz się, FFG nie wycięło rzeczy z podstawki, żeby ona mniej kosztowała, ale być do pełnoprawnej gry musiał dopłacić, kupując dodatek :)
ODPOWIEDZ