Coś dla 3-6, z negatywną interakcją.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
gabrysb1
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwie 2016, 22:18

Coś dla 3-6, z negatywną interakcją.

Post autor: gabrysb1 »

Cześć.

Szukam parę planszówek, które w miarę dobrze się skalowały, albo paru propozycji, gdzie jedna działa np. dla 3-4, druga dla 5-6.
Na pewno potrzebna by była duża negatywna interakcja. W co grałem? Dopiero zaczynam przygodę z planszówkami. Ze znajomymi katujemy Catana z dodatkami (rycerze ze statkami), ale powoli staje się za prosty, nawet różne sojusze, gry 2 na 2 i ewentualne wbijanie noża w plecy, gdy dwóm osobom brakuje 2 punkty do zwycięstwa nie przynosi już tyle radości co kiedyś (wspomniałem właśnie o tym, że ważna jest integracja negatywna, bo jedyne co jeszcze nas trzyma przy Catanie to kombinowanie, tu nie buduj osady, a w zamian dam Ci to i tamto, a zbuduj się tam, przeszkodzisz zielonemu, a ja Ci pomogę dając 2 cegły za owce, żebyś zdążył się tam zbudować przed nim; wiem, że dziwny opis) . Agricola nie podeszła, brakuje właśnie jakieś większej interakcji, nie rozumiem fenomenu tej gry. Graliśmy jeszcze w Sabotażystę oraz w Mafię, więc jak ktoś zna takie luźniejsze gry ich pokroju to też prosiłbym o zaproponowanie ich poniżej :)

Przeglądając strony z planszówkami urzekła mnie Dyplomacja, tylko trochę przeraża mnie wizja gry 6 godzinnej (3 ok, ale 6? nie próbowałem), oraz przeczytałem, że ma starą mechanikę, która nie ułatwia liczenia kto wygra kto przegra turę itd.

W oko mi wpadło jeszcze Wysokie Napięcie, ciekawie zapowiada się system aukcji o surowce jeśli dobrze pamiętam, oraz Modern Art skupiona tylko na aukcjach (ale jej nigdzie nie mogę znaleźć)

Z góry dziękuję za wszelakie propozycję.


Edit. Na aspekty pozamechaniczne jak historia opowiedziana w grze, czy to czy osiedlamy wyspę czy coś innego ma mniejsze znaczenie, gra może się toczyć w kosmosie, średniowieczu, gdziekolwiek.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Coś dla 3-6, z negatywną interakcją.

Post autor: RunMan »

Zerknij na Cyklady, chociaż tylko dla 2-5 graczy
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Coś dla 3-6, z negatywną interakcją.

Post autor: siekan »

Chaos w Starym Świecie, Cyklady
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Coś dla 3-6, z negatywną interakcją.

Post autor: donmakaron »

W 3-4 osoby świetnie pogracie sobie w Seasons (Pory Roku). Pozornie pasjans, ale te pozory bardzo mylą. Wyścig, kradzieże, negatywna interakcja - bardzo fajna gierka.
W 3-5 sensownie pogracie w Studium w Szmaragdzie. Ukryta przynależność do grup w ciekawym klimacie. Nowa edycja bardzo przystępna dla wszystkich graczy.
W pięcio- i sześcioosobowym gronie wesoło pogracie w lekko chaotycznego, ale bardzo przyjemnego i negatywnie interakcyjnego Colt Expressa i Cosmic Encountera (imprezówka skomplikowaniem i rozmachem dorównująca dużym, poważnym grom).

Cyklady też bardzo spoko. Polecam. Przystępna klasyka, piętro albo dwa bardziej skomplikowana od Catana, dużo bardziej przyjemna i elegancka.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4115
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2662 times
Been thanked: 2576 times

Re: Coś dla 3-6, z negatywną interakcją.

Post autor: Gizmoo »

Survive: Escape from Atlantis. Do edycji na 30-lecie trzeba tylko dokupić zestaw pionków dla 5 i 6 gracza. W zasadzie sama negatywna interakcja. Jak masz obrażalskie towarzystwo - to jednak lepiej nie. Nie daj Boże zjedz rekinem swojej kobiecie pionka. Jak nie rozwód - to przynajmniej ciche dni. :lol:
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Coś dla 3-6, z negatywną interakcją.

Post autor: misioooo »

Dyplomacja może być 3h... Ale może być i 10h... Keyflower. Od 2 do 6. W 6 osób 3h wystarczy.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1114 times

Re: Coś dla 3-6, z negatywną interakcją.

Post autor: detrytusek »

ale w wysokim napięciu neg. interakcji jakoś dużo nie ma. Może Hansa Teutonica? Ja nie przepadam ale wiele osób lubi (z dodatkiem bodajże do 5 graczy). Ta gra to sama negatywna interakcja. Jeszcze mi Spartacus przyszedł do głowy - z dodatkiem do 6 graczy.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Coś dla 3-6, z negatywną interakcją.

Post autor: Rafalm »

Zerknij na Battlestar Galactica albo Martwą Zimę. Wprawdzie to gry kooperacyjne, ale ukryte tożsamości robią świetny klimat, a zdrajca/zdrajcy knujący w drużynie powodują, że ciśnienie rozgrywki rośnie. Wzajemne oskarżenia, sprzymierzanie się przeciwko podejrzanym etc. to esencja tych gier. Powinno się spodobać.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Coś dla 3-6, z negatywną interakcją.

Post autor: bukimi »

Też polecę "Keyflower". Dużo interakcji, w tym bezpośredniego bezczelnego psucia planów przeciwnikom.
A najlepsza w tym jest płynna skalowalność, bo praktycznie bez zmian w zasadach działa w każdym gronie od 2 do 6 osób. Z wyżej wymienionych tytułów wiele ma górną granicę 5 graczy, a zrozumiałem, że jednak dość często masz większe grono.
Zmieścisz się też w 3 godzinach, nawet w 6 osób.

Z gier z mniejszą negatywną interakcją (choć też pełną interakcji) i skalującą się płynnie od 2 do 6 osób polecę Dominant Species.
Rywalizacja gatunków o przetrwanie nadciągającej epoki lodowcowej. Czasem można się bezpośrednio "pozjadać", czy "poubijać" przy pomocy kart dominacji ale osią gry jest jednak rozprzestrzenianie się po planszy i szukanie lepszego wykorzystania dostępnych akcji.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Czerniczka
Posty: 51
Rejestracja: 26 lut 2016, 15:42

Re: Coś dla 3-6, z negatywną interakcją.

Post autor: Czerniczka »

Sama szukałam podobnej gry na 4 osoby, będę musiała sprawdzić Keyflower, bo opis mnie zaciekawił.
sendrill
Posty: 57
Rejestracja: 03 sty 2016, 20:54
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Coś dla 3-6, z negatywną interakcją.

Post autor: sendrill »

Blood Rage (tylko 3-5os)- duzo negatywnej interakcji, mega klimat działa juz dobrze od 3 osób.
-
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Coś dla 3-6, z negatywną interakcją.

Post autor: Chaaber »

Libertalia teoretycznie gra od 2 do 6, w praktyce gra jest świetna od 3. W 2 osoby nie jest aż tak dobrze, jednak gra działa idealnie powyżej dwóch. Pełno negatywnej interakcji na kartach. W 6 wiadomo kapkę większy chaos, ale i tak coś tam można zaplanować sobie i realizować. Wszyscy piraci na statku chcą nakosić jak największa część łupu, pełno gadek na planszą w moim towarzystwie. Klimat jest genialny i naprawdę dobrze oddany w grze. Polecam serdecznie jak dobrze skalującą się grę, jedyny minus to że nie ma polskiej wersji jeśli to dla kogoś problem.
ODPOWIEDZ