Kolejny etap- co polecacie?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Muszan
Posty: 49
Rejestracja: 04 wrz 2008, 14:11
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: Muszan »

Przede wszystkim pozdrawiam wszystkich planszówkowiczów i proszę o podpowiedzi kolejnych gier, może odrobinę trudniejszych lecz jeszcze nie za ciężkich.Gramy głównie w 4 osoby i szukam kolejnych dobrze skalujących się gier, bo od czasu do czasu gram tylko z żoną. Co mamy:
Wsiąść do Pociągu:Europa
Manilla
Blue Moon
Książęta Florencji
Sankt Petersburg
Dixit
Smallworld
7 cudów świata
Cyklady
Abyss
Hobbit
Szczęść Boże
Pandemia
Zastanawiamy się nad kilkoma, ale dobrze byłoby usłyszeć polecenia od bardziej doświadczonych graczy niż my. Nasze propozycje to:
Agricola
Pupile podziemi
Puerto Rico
Listy z Witchapel
Będziemy wdzięczni za każdą podpowiedź oraz jesteśmy otwarci na zupełnie nowe tytuły. Myślimy też o Wojna o Pierścień dla nas dwojga, tylko obawiamy się ze to jeszcze za wysokie progi.
-Ależ się wymądrzasz.Jesteśmy tylko ludźmi, a Ty uważasz się za Boga.
-Na kimś muszę się wzorować
Awatar użytkownika
Muszan
Posty: 49
Rejestracja: 04 wrz 2008, 14:11
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: Muszan »

To mnie zaskoczyłeś tymi nowymi wydaniami Puerto Rico i Agricoli i chyba faktycznie lepiej będzie zaczekać na nowe wydania a na razie zainwestować pieniądze w inne równie dobre tytuły. Na Tzolkin:Kalendarz Majów byliśmy praktycznie zdecydowani, ale nigdzie nie mogę znaleźć wersji polskiej, a zależy mi by były to przeważnie gry wydane w polskiej wersji językowej. "Pokolenia" też ciężko dostać, a przynajmniej w sklepach w których kupuję gry już od dłuższego czasu są niedostępne. "Zamki szalonego króla" i "Istambuł" to pierwsze słyszę i muszę o nich poczytać, a co do "Osadnicy:Narodziny Imperium" to również się nad nią zastanawiałem.
-Ależ się wymądrzasz.Jesteśmy tylko ludźmi, a Ty uważasz się za Boga.
-Na kimś muszę się wzorować
Awatar użytkownika
Muszan
Posty: 49
Rejestracja: 04 wrz 2008, 14:11
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: Muszan »

Mam nadzieję, że jeszcze ktoś z forumowiczów się wypowie, bo chcielibyśmy podjąć decyzję na podstawie większej liczby osób z doświadczeniem planszówkowym. Za każdą propozycję z góry dziękujemy i dotychczas dobrze wychodziliśmy zamawiając gry przez Was polecane.
-Ależ się wymądrzasz.Jesteśmy tylko ludźmi, a Ty uważasz się za Boga.
-Na kimś muszę się wzorować
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: Helga »

My ostatnio we 4 zagrywamy się w Martwą Zimę. Klimatyczny podkład muzyczny i do przodu.

Oprócz tego grywamy w Colt Express, Tokaido, Osadników Narodziny Imperium, Kolejkę, Splendor.
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: kamil018 »

Ja polecę Alchemików, ciekawa gra łącząca w sobie wiele elementów, w gronie 2 lub 4 osobowym mamy w sumie rozegranych 32 gry i jakby nie fakt zakupienia 7 cudów świata, to nadal byśmy grali tylko w nich. ale średnio co 1-2 dni gramy minimum 1 partyjkę.
Downtime nie jest odczuwalny bo pomiędzy ruchami innych zawsze masz nad czym myśleć, które składniki zmieszać/wziąć lub dedukujesz nad kartką z notatkami.
Największym minusem tej gry jest to, że kompletnie nie wybacza błędów, coś źle skreślisz na początku i w sumie nie masz szans na wygraną, chyba że bardzo szybko odkryjesz swój błąd.
Ostatnio zmieniony 08 lut 2016, 09:14 przez kamil018, łącznie zmieniany 1 raz.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: misioooo »

Stocznia (Shipyard, Die Werft) - niezależne językowo, świetne i sprawnie działające euro. Działą bardzo dobrze przy każdej liczbie graczy i do tego dosyć szybkie i klimatyczne (ok 20-25min/gracza)
Keyflower - ponoć klasyka. Mi się bardzo podoba, ale współgraczom coś nie podeszło... Warto spróbować, spory mix mechanik (licytacja, układanie kafelków, pickup and deliver...) Od 2 do 6, ok 30min/gracza, licytacja działa świetnie na dwie osoby (jak i cała gra).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
melcia
Posty: 7
Rejestracja: 03 wrz 2015, 17:10
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: melcia »

Osadników: NI polecam, ale tylko na dwie osoby, ze względu na downtime. Plotka głosi, że przy czterech graczach, czekając na swoją kolejkę, zdążysz wyprowadzić psa i wyjść na randkę. A jak trafisz na osoby skłonne do analysis paralysis, to nawet weźmiesz ślub, spłodzisz potomków, odchowasz ich i doczekasz się wnuków. :wink:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1107 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: detrytusek »

melcia pisze:Osadników: NI polecam, ale tylko na dwie osoby, ze względu na downtime. Plotka głosi, że przy czterech graczach, czekając na swoją kolejkę, zdążysz wyprowadzić psa i wyjść na randkę. A jak trafisz na osoby skłonne do analysis paralysis, to nawet weźmiesz ślub, spłodzisz potomków, odchowasz ich i doczekasz się wnuków. :wink:
no już nie przesadzajmy z tymi wnukami..maksymalnie dziecko w wieku szkolnym :wink:
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 440
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 43 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: grabol »

Polecę dwa żelazne klasyki, które mimo upływu lat nadal są moim zdaniem w ścisłej czołówce i warto je poznać.

Brass - 2-4 os., 45 min/os. Każdy z graczy wciela się w XIX wiecznego przedsiembiorcę na rynku przemysłu ciężkiego, włókiennictwa i transportu. Ciężar wg BGG 3,9/5. Gra jeszcze dostępna na naszym rynku, także w wersji delux, która poza dedykowaną dla trybu 2-os. oryginalną mapą posiada także zestaw metalowych monet. Tryb 2-os. powstał już po ukazaniu się gry i w pierwotnej wersji wymagał zakrycia części lokacji na mapie oraz odrzucenia nieużywanych kart. Metalowe monety zastępują tandetne plastykowe żetony obecne w oryginale. Tylko ta cena za delux...

Caylus - 2-5 graczy, 45 min./os. Ciężar 3,8/5. Najlepsza wg mnie w składzie 2-3 os. Gra, w której właściwie nie występuje czynnik losowy. Gra polega na optymalizacji swoich posunięć na placu budowy średniowiecznego zamku. Tu może być problem z dostępnością.

Obie doskonałe, obie dla bardziej zaawansowanych graczy. Świetne pozycje.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: orzeh »

Zamków Burgundii nikt nie zaproponował (niezależna językowo, instrukcja jest PL)?
Osadnicy:NI + (imho downtime jest akceptowalny)
Innowacje jeśli lubicie negatywną interakcje
Metallum tylko na 2os
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1107 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: detrytusek »

+1 do Zamków. Instrukcja PL do ściągnięcia.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 440
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 43 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: grabol »

Zamk Burgundii zdecydowanie na plus - często polecana jako idealna gra dla małżeństwa. Dobrze się skaluje 2-4 os., nie za ciężka, z taktyczną rozgrywką. Niestety trudno dostępna i podobnie jak Puerto Rico aż się prosi o jakieś ładniejsz nowe wydanie. Grać tylko przy dobrym świetle!
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: Radek »

grabol pisze:Polecę dwa żelazne klasyki, które mimo upływu lat nadal są moim zdaniem w ścisłej czołówce i warto je poznać.
Brass - 2-4 os., 45 min/os.
Caylus - 2-5 graczy, 45 min./os.
Obie doskonałe, obie dla bardziej zaawansowanych graczy. Świetne pozycje.
Można tylko przytaknąć.
Dodałbym jeszcze Steam. Warto spróbować czy podejdzie. A ze starszych klasyków tanio można kupić GOA.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: krzyss »

Ja sobie zrobiłem listę w których są gry łatwe ale i trudne.
Łatwych trochę mamy, które nie wymagają od nas takiego strasznego myślenia.
Teraz przyszedł czas na coś trudniejszego i kupiłem Ora et Labora.

Ten tytuł także możecie mieć na uwadze a w dodatku używane nie są drogo wyceniane.
Awatar użytkownika
Muszan
Posty: 49
Rejestracja: 04 wrz 2008, 14:11
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: Muszan »

Dziękuję za każdy głos i opinię- widzę, że pare osób poleca Osadników:Narodziny Imperium więc ten tytuł na 100% do listy zamówień. Widziałem głos na Brass i Caylus i trochę zastanawiam się czy to już czas na tego typu tytuły, choć z drugiej strony kiedyś trzeba zacząć:-) Caylus jak się nie mylę był wydany w polskiej wersji więc to dodatkowy plus ze względu na pozostałych graczy. Zamki Burgundii też polecacie i z tego co czytam dobrze się skalują na 2-4 osoby, a w takiej konfiguracji właśnie gramy. Zamawiał będę 3 tytuły na razie więc już wybór jakiś mam i jeśli mogę prosić Was jeszcze o jakieś tytuły typowo dla 2 graczy( ja i żona) i co sądzicie o Wojnie o Pierścień dla nas, ewentualnie Patchwork lub Claustrophobia? Dzięki za pomoc w dokonywaniu wyborów.
-Ależ się wymądrzasz.Jesteśmy tylko ludźmi, a Ty uważasz się za Boga.
-Na kimś muszę się wzorować
PanOddjob
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: PanOddjob »

Jak dla mnie typowo na 2 osoby naprawdę fajne (i tanie!) jest metallum. Gra nie jest skomplikowana, a daje sporo możliwości kombinowania, układ kafli, na których toczy się gra jest zmienny, więc gra jest regrywalna, a można trafić wersję z dodatkową planetą ( kaflem) więc to daje dodatkową różnorodność. No i całkiem sporo negatywnej interakcji co też uważam za plus. Z pewnością nie jest to jakaś mechaniczna petarda, a bardziej bardzo udany mix sprawdzonych mechanik, ale ja jak najbardziej polecam.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1107 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: detrytusek »

grisham81 pisze:Dziękuję za każdy głos i opinię- widzę, że pare osób poleca Osadników:Narodziny Imperium więc ten tytuł na 100% do listy zamówień. Widziałem głos na Brass i Caylus i trochę zastanawiam się czy to już czas na tego typu tytuły, choć z drugiej strony kiedyś trzeba zacząć:-) Caylus jak się nie mylę był wydany w polskiej wersji więc to dodatkowy plus ze względu na pozostałych graczy. Zamki Burgundii też polecacie i z tego co czytam dobrze się skalują na 2-4 osoby, a w takiej konfiguracji właśnie gramy. Zamawiał będę 3 tytuły na razie więc już wybór jakiś mam i jeśli mogę prosić Was jeszcze o jakieś tytuły typowo dla 2 graczy( ja i żona) i co sądzicie o Wojnie o Pierścień dla nas, ewentualnie Patchwork lub Claustrophobia? Dzięki za pomoc w dokonywaniu wyborów.
Zastanów się co żonie przypasuje. Moja nie przepada za nawalankami czyli WoP i Claustophobia nie bardzo. Miałem C. i musiałem się pozbyć bo potwory i blee. Patchwork jest świetny ale doradzanie czy WoP czy Patchwork mnie przerasta :).
Masz już dużo tytułów nawet cięższych w kolekcji i nie masz się czego obawiać żadnej gry. Serio. Dacie radę. Przefiltruj przez Wasz gust przede wszystkim, czas itp a nad ciężkością się nie zastanawiaj.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Muszan
Posty: 49
Rejestracja: 04 wrz 2008, 14:11
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: Muszan »

Wiem, że Patchwork i WoP to zupełnie inna bajka, ale wymieniłem je obok siebie tylko ze względu na tytuły dobre dla 2 osób. Szkoda trochę za tak mały odzew w przypadku gry dla 2 osób, ale dziękuję nawet za te 2 głosy dotyczące Metallum i Patchwork. Spróbuję jeszcze poszukać gdzieś odpowiedzi na podobne zapytanie.
-Ależ się wymądrzasz.Jesteśmy tylko ludźmi, a Ty uważasz się za Boga.
-Na kimś muszę się wzorować
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3361
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2024 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: Ardel12 »

Ja z dziewczyną najchętniej gram w :
Five Tribes,
Patchwork,
Ghost Stories,
Legendary Alien/Predator.

Wszystko zależy od tego czego poszukujesz, jakiej mechaniki, gatunku czy też klimatu.
Awatar użytkownika
Muszan
Posty: 49
Rejestracja: 04 wrz 2008, 14:11
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: Muszan »

Mechanika, gatunek czy klimat są nam obojętne, bo uważamy że jak gra jest dobra to może być nawet o zbieraniu liści i też będzie wciągająca:-) Widzę, że również polecasz Patchwork więc pomału skłonię się chyba ku niemu, a jedyny warunek jaki mam to by była niezależna językowo, a najlepiej wydana w polskiej wersji.
-Ależ się wymądrzasz.Jesteśmy tylko ludźmi, a Ty uważasz się za Boga.
-Na kimś muszę się wzorować
Awatar użytkownika
Muszan
Posty: 49
Rejestracja: 04 wrz 2008, 14:11
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: Muszan »

Dziękuję za każdą propozycję- postanowiliśmy zamówić na chwilę obecną: Patchwork, Osadnicy:Narodziny Imperium oraz Listy z Witchapel. Gdyby nie to, że prawdopodobnie będą nowe wydania Puerto Rico i Agricola i możemy spokojnie poczekać wybór byłby trochę inny. Jeszcze raz dziękuję w dokonaniu wyboru!!
-Ależ się wymądrzasz.Jesteśmy tylko ludźmi, a Ty uważasz się za Boga.
-Na kimś muszę się wzorować
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Kolejny etap- co polecacie?

Post autor: krzyss »

Mozecie jeszcze sprobowac Ora et Labora. Mozna kupic w dobrej cenie i fajnie sie skaluje. Mozna grac od 1-4 osob na kilka sposobow.

Edit: chyba juz pisalem o tej grze w tym temacie :/
ODPOWIEDZ