Portal Games w roku 2015

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: tomb »

TTR_1983 pisze:Lepiej założyć nowy. Rebel to robi znakomicie: w pierwszym poście miniaturki przy miesiącach itd.
Takie działanie nie leży chyba w naturze Portalu np. jedyną zapowiedź ich firmowego konwentu wrzucili do wątku z zasadami Tezeusza. Może nie widzą interesu w metodycznym informowaniu użytkowników tego forum o swoich poczynaniach?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: Maxxx76 »

A po co mają informować? To gracze mają się dowiadywać :-D
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: tomb »

Maxxx76 pisze:A po co mają informować? To gracze mają się dowiadywać :-D
Może myślą, że my tu wszystko i tak wiemy lepiej?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: Trolliszcze »

Niezmiennie mnie zadziwia, dlaczego użytkownicy tego forum uważają je za najważniejsze miejsce w polskim internecie :D
Portal informuje całkiem skutecznie, tylko innymi kanałami.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: Maxxx76 »

Myślę, że trochę nas mają gdzieś po tym jak im się inne rynki szerzej otworzyły :-D
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: tomb »

Trolliszcze pisze:Niezmiennie mnie zadziwia, dlaczego użytkownicy tego forum uważają je za najważniejsze miejsce w polskim internecie :D
Portal informuje całkiem skutecznie, tylko innymi kanałami.
I bardzo słusznie, że gdzie indziej też jest aktywny. Jest jednak kilku wydawców, którzy marnują czas na to forum, więc może zasadnym jest wrzucać tutaj regularne informacje o ruchach w firmie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: Maxxx76 »

Też tak uważam. Jest to duże forum, wiele osób tu zagląda i miło byłoby gdyby Portal takie informacje tutaj umieszczał. Niezależnie od tego czy pan prezes się obraził czy nie :-D
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: wirusman »

2016 rok, jechanie po portalu uważam za otwarte:)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: Maxxx76 »

Dopominanie się o swoje nazywasz jechaniem? :-D
PS: a w 2016 roku życzę Portalowi mniej mega wypasionego hurramarketingu, a więcej rzetelnej informacji i dotrzymywania terminów :-P
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: vojtas »

Maxxx76 pisze:Też tak uważam. Jest to duże forum, wiele osób tu zagląda i miło byłoby gdyby Portal takie informacje tutaj umieszczał.
To jest największe polskie forum o planszówkach, prawda? Pytam poważnie, bo nie wiem.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: Trolliszcze »

tomb pisze:I bardzo słusznie, że gdzie indziej też jest aktywny. Jest jednak kilku wydawców, którzy marnują czas na to forum, więc może zasadnym jest wrzucać tutaj regularne informacje o ruchach w firmie.
Napiszę coś, co być może zniszczy Twój dotychczasowy światopogląd: nie wszyscy wydawcy muszą mieć taką samą politykę marketingowo-społecznościową. Sądząc po danych prezentowanych na Portalkonie, taka jak dotychczasowa raczej (zaznaczam, że to tylko moje domysły) nie przeszkadza im w prowadzeniu działalności.
vojtas pisze:
Maxxx76 pisze:Też tak uważam. Jest to duże forum, wiele osób tu zagląda i miło byłoby gdyby Portal takie informacje tutaj umieszczał.
To jest największe polskie forum o planszówkach, prawda? Pytam poważnie, bo nie wiem.
A jaki to ma związek? Idź zajrzeć na największe polskie forum wędkarstwa, czy wszystkie polskie firmy zajmujące się wędkarstwem mają tam swoich przedstawicieli. Daj ludziom palec i tak dalej.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: vojtas »

Trolliszcze pisze:
vojtas pisze:To jest największe polskie forum o planszówkach, prawda? Pytam poważnie, bo nie wiem.
A jaki to ma związek? Idź zajrzeć na największe polskie forum wędkarstwa, [...]
A wystarczyło napisać "tak" lub "nie". :/
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: rattkin »

I coś w tym jest, gdyby to było konsekwentne. Ale Portal jednak tu informuje, stąd ten wątek. A jak już coś robić, to porządnie.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: Trolliszcze »

vojtas pisze:A wystarczyło napisać "tak" lub "nie". :/
Nie jestem kompetentny, żeby udzielić tak jednoznacznej odpowiedzi.

A jeszcze rozwijając temat: warto pamiętać, że obecność przedstawicieli firm na forum wynika głównie z tego, że jeszcze jakiś czas temu całe polskie hobby planszówkowe kręciło się wokół dość niewielkiej grupy fanów i wszyscy się w "środowisku" znali. Moim zdaniem ten model odchodzi do przeszłości, i słusznie - im więcej ludzi gra w gry i je kupuje, tym mniejszy jest sens wysyłać przedstawicieli wydawców na pojedyncze fora (jak duże by one nie były). Portal pisał o ilu, 150.000 wyprodukowanych grach w zeszłym roku? No to sorry, ale z czym do ludzi... Jaka grupa ich potencjalnych klientów regularnie tu zagląda? Mniej niż 1%?

EDIT
rattkin pisze:I coś w tym jest, gdyby to było konsekwentne. Ale Portal jednak tu informuje, stąd ten wątek. A jak już coś robić, to porządnie.
Ja myślę, że to głównie z przyzwyczajenia.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: tomb »

Trolliszcze pisze:Napiszę coś, co być może zniszczy Twój dotychczasowy światopogląd: nie wszyscy wydawcy muszą mieć taką samą politykę marketingowo-społecznościową. Sądząc po danych prezentowanych na Portalkonie, taka jak dotychczasowa raczej (zaznaczam, że to tylko moje domysły) nie przeszkadza im w prowadzeniu działalności.
A ja to wiem. Tyle że ja korzystam z forum. Uważam się za stałego, a nie przypadkowego klienta Portalu. Dokładnie poznaję ich zapowiedzi, a potem wydaje gros moich zasobów planszówkowych na ich gry. Pozwalam sobie na konkretne, lecz szczere komentarze w sprawie ich produktów, mając na względzie ich i własne zadowolenie. Ale tutaj nie doczekam się bezpośredniej informacji lub odpowiedzi na moje wątpliwości, bo w tym czasie korzystają z innych kanałów informacyjnych, nie tracąc czasu na forumowy hejterski margines kliencki. Super, tyle że nie mam konta na fejsie (i dla Portalu nie założę). To naprawdę taka straszna rzecz wdać się w rozmowę na forum? Rebelowi szczerości nie zabrakło i ze zrozumieniem podszedłem do ich tłumaczeń w sprawie nie wydania polskich dodatków do gier, których podstawki posiadam (Kupcy i korsarze, Wojna narodów), a Portal nawet zapowiedzi nie aktualizuje. Naprawdę, tyrania forumowych fanów.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: wirusman »

Z tego, co wiem to portal jak inne firmy zawsze wrzuca niusy na forum, a że podejście użytkowników do portala jest, jakie jest to, co sie dziwicie?

Oprócz tego są niusy na ich stronie, newsletter, youtube, inne strony newsowe....

I jak kolega napisał to jest forum, tutaj trafiają ludzie, co w większości już wiedzą, co, gdzie i kiedy wyjdzie.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: Dellas »

Z nowych newsów zaciekawiła mnie koncepcja gry First Martians: Adventures on the Red Planet. Słusznie ktoś na forum już zauważył, że lepiej jest dla Portalu wydać nową grę nawet jeśli ma to być `przethematowiony` Robinson niż wydawać do niego nowy dodatek (ten z Cthulu). Co więcej Marsjanina ma wspierać aplikacja mobilna, której szkielet pokazano ostatnio i co więcej ma być w podobnie jak Pandemic Legacy złożona w jedną/więcej kampanii. Jak zakładam kampanię wspierać będzie właśnie aplikacja mobilna co powoduje, że nie będzie problemu z zagraniem jeszcze raz w kampanię bo komponenty nie będą niszczone.
Zatem Marsjanin ma szansę połączyć kilka udanych pomysłów w jeden:
1. Grę Robinson, która osiągnęła sukces, i której mechanika wspiera klimat survivalu.
2. Aplikacji mobilnej w stylu Xcom, która świetnie wspiera napięcie w grze i steruje parametrami gry jak i przyspiesza setup gry
3. Dodaje story telling czyli historię ułożoną w cykl kampanii (pewnie nie jednej), bez jednoczesnego niszczenia gry i nie czyniąc jej jednorazową.
Jeśli dodać do tego klimat SF i Marsa (zwłaszcza po premierze filmu Marsjanin) i tryb sand box, to może zanosić się na bardzo ciekawą pozycję na rok 2016.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2016, 14:07 przez Dellas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: rattkin »

Dellas pisze:First Marsial
First Martians: Adventures on the Red Planet
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: Dellas »

rattkin pisze:
Dellas pisze:First Marsial
First Martians: Adventures on the Red Planet
Dziękuję, już poprawiam.
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: toblakai »

Dellas pisze:Z nowych newsów zaciekawiła mnie koncepcja gry First Marsial. Słusznie ktoś na forum już zauważył, że lepiej jest dla Portalu wydać nową grę nawet jeśli ma to być `przethematowiony` Robinson niż wydawać do niego nowy dodatek (ten z Cthulu).
Jestem przekonany, że na przyszły rok zostanie wydany jednak ten dodatek to Robinsona - a przynajmniej jest on w planach. Trzewik już od dłuższego czasu wspominał o tym, że robi grę o Marsie która będzie wydana w 2016 i jednocześnie potwierdzał plan stworzenia dodatku do Robinsona.

Pomijając fakt, że obietnica to tylko obietnica dopóki kurier nie zapuka do drzwi z pudełkiem ;) to wydaje mi się, że Robinson uderza w trochę inną nutę niż temat Marsa/kosmosu.

Sam Marsjanin zapowiada się ciekawie, ale poczekam na więcej konkretnych informacji i recenzji od zaufanych osób przed podjęciem decyzji o wyciągnięciu portfela. Jeżeli gra będzie dobrze działać w składzie dwuosobowym oraz nie będzie w 100% kooperacyjna to się zapewne przemogę :)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: vojtas »

Szczerze mówiąc mnie nawet nie tyle chodzi o newsy, ile o interakcję; FB czy YT raczej nie służą dłuższej rozmowie nt. produktów i polityki firmy - forum, czy jakieś zamknięte grupy, zawsze na tym polu sprawdzają się lepiej choćby z samych tylko względów technicznych. Istnieje pewna prawidłowość - im większe przedsiębiorstwo, tym intensywność złożonej komunikacji (np. dyskusji) maleje. Wynika to z jednej strony z braku czasu na dobre obsłużenie wszystkich kanałów, a z drugiej - z obawy przed kopaniem się z koniem. Niezależnie od tego, jaki procent polskich klientów tu zagląda, myślę, że to forum jest cennym źródłem informacji nt. opinii, nastrojów, potrzeb i wymagań zaawansowanych graczy w Polsce. Portal wyróżnia się chociaż tym, że odpowiada na pytania zadane na YT, czego nie robią firmy, które urosły już znacznie. Tam komunikacja ogranicza się do informacji, chwalenia się i klepania po plecach, a zdrowy rozsądek często zastępuje zwykłe doktrynerstwo charakterystyczne dla ludzi, którzy żyją z marketingu, ale nie łączą ich żadne emocjonalne więzi z produktami, a już tym bardziej z ludźmi, którzy je kupują.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2016, 15:11 przez vojtas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: Trolliszcze »

vojtas pisze:Niezależnie od tego, jaki procent polskich klientów tu zagląda, myślę, że to forum jest cennym źródłem informacji nt. opinii, nastrojów, potrzeb i wymagań zaawansowanych graczy w Polsce.
Oj, nie byłbym taki pewien. Przesada to drugie imię wielu tutejszych użytkowników. Myślę, że gdyby zebrać wszystkie negatywne opinie na temat Portalu, jakie się tu przewijają, to ta firma nie powinna już istnieć. Także tutejsze nastroje są kiepskim barometrem ogólnych nastrojów klientów Portalu.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: tomb »

vojtas pisze:Szczerze mówiąc mnie nawet nie tyle chodzi o newsy, ile o interakcję
O, właśnie. Na przykładzie: ja nie spodziewam się, że dla mnie wydadzą MS 51. stanu w wersji, jakiej się spodziewałem, lecz chciałbym, by na przedstawione wątpliwości i jeszcze formalnie nie zadane, ale już kłębiące się konkretne pytania o przyszłość tytułu jako serii, ktoś podjął trud wyjaśnienia, choćby deczko wymijającego. A tak, mimo że czekałem na zapowiedź tego tytułu dość długo, czuje się jako fan lekko zignorowany, podczas gdy klienci, którzy na fejsie zaskoczeni są zapowiedzią mastersetowego projektu, natychmiast doczekują się uściśleń wydawcy. Bleee...
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: wirusman »

tomb pisze:
vojtas pisze:Szczerze mówiąc mnie nawet nie tyle chodzi o newsy, ile o interakcję
O, właśnie. Na przykładzie: ja nie spodziewam się, że dla mnie wydadzą MS 51. stanu w wersji, jakiej się spodziewałem, lecz chciałbym, by na przedstawione wątpliwości i jeszcze formalnie nie zadane, ale już kłębiące się konkretne pytania o przyszłość tytułu jako serii, ktoś podjął trud wyjaśnienia, choćby deczko wymijającego. A tak, mimo że czekałem na zapowiedź tego tytułu dość długo, czuje się jako fan lekko zignorowany, podczas gdy klienci, którzy na fejsie zaskoczeni są zapowiedzią mastersetowego projektu, natychmiast doczekują się uściśleń wydawcy. Bleee...
Widać tego wątku na fb nie widziałem, chociaż 51 stan mnie nie rusza.

Ale jak było by cudownie mieć appke do robinsona, a w szczególnośći do HMS beagla. Pykasz fotkę pomiędzy scenariuszami i od razu wyskakuje odpowiedź, co masz zmienić żeby grać w następny scenariusz.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Portal Games w roku 2015

Post autor: Banan2 »

Wyręczę trochę Portal, bo tam chyba śpią albo nie chcą tutaj zaglądać :(

Mini faq w sprawie przedsprzedaży MS 51.Stanu (kopiuj/wklej ze strony Portalu).

KIEDY KOŃCZY SIĘ PRZEDSPRZEDAŻ?
Wszystko zależy od was! Odpaliliśmy przedsprzedaż do momentu kiedy gra będzie wydrukowana, a statki gotowy wypłynięcia z portu! Oczywiście będziemy Was o wszystkim na bieżąco informować, również o tym kiedy kampania będzie zamykana! Poinformujemy Was o tym z dużym wyprzedzeniem! Więc, upewnijcie się czy śledzicie nas na waszych ulubionych kanałach social media!

WSPANIALE! ALE KIEDY DOKŁADNIE?

To jest bardzo ciężkie pytanie… ponieważ finalizujemy jeszcze parę spraw związanych z drukiem i samą grą. Wszystko zależy od tego jak bardzo nas wspomożecie podczas trwające przedsprzedaży. W przypadku drukowania większej ilości dodatków, wszystko może się opóźnić. Powiedzmy więc, że będzie to … Maj?

CZEMU POWINIENEM TO ZROBIĆ?
Powodem nie jest tu tylko to, że otrzymacie masę ciekawych dodatków z powodu że nas wsparliście. Otrzymacie grę również wcześniej! Do wszystkich osób, które zamówiły grę w przedsprzedaży wyślemy egzemplarze 51 w dniu, w którym otrzymamy ją od drukarni. Czyli gra trafi w wasze ręce przed otrzymaniem gry przez sklepy!

GDZIE JEST INSTRUKCJA?

Tak, wiemy. W tym momencie o samej grze prezentujemy naprawdę znikome informacje. Ale nie martwcie się to zmieni się szybciej niż myślicie. Wraz z trwaniem przedsprzedaży, udostępnimy wam instrukcje, porównania, dzienniki projektanta o nowej edycji gry. Wraz z upływem czasu otrzymacie 100% informacje na temat produktu, dzięki czemu podejmiecie w 100% przemyślaną decyzję!

POWIEDZ NAM WIĘCEJ!!
No dobra, to nie jest żaden projekt na Kickstarterze czy Wspieram.to. Przysięgliśmy sobie nie używać platform crowdfundingowych do przedsprzedaży, mocno wierzymy w nasze produkty! 51 stan zostanie wyprodukowany bez względu na przedsprzedaż… ale żeby otrzymać świetne drewienka, tanią przesyłkę i wiele innych stworzyliśmy coś na wzór progów! Dzięki nim w pudełku znajdziecie jeszcze więcej wspaniałych dodatków! Więc, jeśli chcesz zobaczyć wszystkie te cudeńka w twoim pudełku, powinieneś kupić 51 w przedsprzedaży już dziś! Poważnie, my będziemy czekać. Po prostu zamów. Jeśli ciągle będziesz niezdecydowany, to możemy nie mieć czasu by wyprodukować te wszystkie cudeńka!
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Zablokowany