Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wroobel »

Nakład w Portalu się skończył - jakieś 2 tygodnie temu.
Kiedyś była mowa o styczniu ale nie wiem czy to aktualne. Z drugiej strony myślę sobie, że dodruk (nawet z drobnymi zmianami) to nie jest to samo co produkcja nowej gry więc powinno pójść szybko.
Zwłaszcza, że po otrzymaniu nagrody gra pewnie będzie się dobrze sprzedawać, więc Portalowi powinno zależeć na czasie z biznesowego punktu widzenia.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: rattkin »

A, to całkiem dobra wiadomość. To dodruk pewnie rzeczywiście jakoś na początku przyszłego roku będzie. Byle by tylko te wszystkie babole ponaprawiali.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: zakwas »

rattkin pisze:To dodruk pewnie rzeczywiście jakoś na początku przyszłego roku będzie.
<zgryźliwość>

Czyli druga połowa czerwca? :P

</zgryźliwość>
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: rattkin »

No tak, Portal ostatnio sobie nagrabił :)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

Ja słyszałem, że w marcu. Mówił o tym Trzewik chyba we vlogu.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

Fajnie jakby udało się im wydrukować poprawione karty dla posiadaczy pierwszego wydania, ale na to chyba nie ma co liczyć...
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1544
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 188 times
Been thanked: 575 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Ayaram »

i wymienią wszystkie karty? :wink:

Czyli bezpiecznie jest poczekać z kupnem dodatków, aż się w końcu zdecydują jak ma ostatecznie wyglądać sprawa łączenia dodatków i aż wszystko ogarną co i jak :wink:
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

Ayaram pisze:i wymienią wszystkie karty? :wink:
Nieee, tylko te, które mają erraty. Jest ich kilka, a tłumaczenie nowym graczom - o, tę kartę możesz użyć tylko kilka razy - jest słabe.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: ixi24 »

Poda mi ktoś wszystkie cztery efekty żetonów eksploracji ?

http://portalgames.pl/sklep/pl/osadnicy ... 206.p.html
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
Flogiston
Posty: 236
Rejestracja: 11 lut 2014, 19:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Flogiston »

ixi24 pisze: Poda mi ktoś wszystkie cztery efekty żetonów eksploracji ?
1. W fazie Produkcji następnej rundy wymień ten żeton na 1 chłopka. Następnie zwróć ten żeton do puli Ekspedycji.
2. W fazie Produkcji następnej rundy wymień ten żeton na 1 drewno i 1 kamień. Następnie zwróć ten żeton do puli Ekspedycji.
3. W fazie Produkcji następnej rundy wymień ten żeton na 2 dowolne karty. Następnie zwróć ten żeton do puli Ekspedycji.
4. W fazie Wypatrywania następnej rundy wybierasz swoją pierwszą kartę Zwykłą zanim zrobi to Pierwszy Gracz. Następnie zwróć ten żeton do puli Ekspedycji.
Żeton Eksploracji nie przysługuje graczowi, który kończy rundę jako ostatni. Można używać wszystkich co rundę lub też w ilości liczby graczy losując co rundę inne.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: ixi24 »

Dzięki wielkie ;)

Życzę wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, a tutaj mój prezencik pod choinką ;)
Spoiler:
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
CTR69
Posty: 18
Rejestracja: 15 maja 2014, 01:50

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: CTR69 »

Jestem po pierwszej rozgrywce Atlantydami i podbiłem wszystkie własne rekordy... 205 punktów w grze dwuosobowej (Egipcjanie po drugiej stronie barykady). Na 90% graliśmy poprawnie, jak nie byłem pewien, czy należy mi się jakiś dodatkowy punkt, po prostu go nie dodawałem. Z dziewczyną mamy dobre ponad 20 gier w podstawkę i ponad drugie tyle z dodatkiem KPP i nigdy nie zdarzyła nam się partia, w której po 3 rundzie wiadomo było kto wygra całą grę. Ledwo namówiłem drugą połówkę na rozegranie 4 i 5 rundy (specjalnie dla rekordu :D). Dodam, że jedną grę wcześniej Atlantydami grała dziewczyna i wykręciła ledwo 64 punkty. Byłem bardzo pozytywnie nakręcony na nową frakcję, ale oboje po ostatniej grze stwierdziliśmy, że potrzebujemy kilku dni/tygodni odpoczynku od O:NI, bo gra nas psychicznie wykończyła. Mój ruch trwał tak długo, że po spasowaniu przeciwnik miał czas zaparzyć herbatę, czy zrobić kanapkę. Miałem ponad 25 kart zwykłych i takie multum możliwości, że na pewno nie zagrałem możliwie optymalnie. Ilość dóbr jaką wyprodukowałem w ostatniej rundzie wyglądała prawie jak pula główna :) Nie jesteśmy parą, która omija negatywną interakcję szerokim łukiem, wręcz przeciwnie, natomiast po tym debiucie "Podwodnych" chyba długo nie będę mógł zagrać nową frakcją, dostałem zakaz:P Może to pechowy dociąg kart przeciwnika, a mój fartowny? Nie wiem, ale pierwsze wrażenie raczej na minus. Dwie gry, dwa skrajne przypadki, balans frakcji to porażka.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4045
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: AkitaInu »

A jestes w stanie opisac jak się tak rozpedzilel atlantydami?

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
toblakai
Posty: 1272
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 223 times
Been thanked: 232 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: toblakai »

Ja na razie mam za sobą 4 rozgrywki z Atlantydami - wszystkie w grze dwuosobowej. Atlantydzi wygrali 3 z 4rech partii zdobywając od ~150 do 230 punktów. Muszę pograć jeszcze więcej aby wydać ostateczny werdykt, ale obawiam się, że gra przeciwko Atlantydom może wymagać mocnego plądrowania co w grze dwuosobowej narzuca duże ograniczenia na ich przeciwnika. Zagram pewnie jeszcze z 15-20 partii i się wypowiem szerzej.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

233 Atlantydami z KPP przeciwko Barbarzyńcom. Przeciwnik próbował plądrować co się da, ale w pewnym momencie stało się to nieopłacalne dla niego - za plądrowanie dostawałem człowieka i kartę. To moja trzecia partia Atlantydami, w poprzednich osiągnąłem ~150 punktów i ~80 (strasznie pechowy dociąg, grałem na dwóch zwykłych lokacjach produkcyjnych). Na pierwszy rzut oka wydają się mocną frakcją, zahaczającą nawet o przegięcie.
e: Na koniec miałem 41 lokacji zwykłych.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Maxxx76 »

A ja mam wrażenie, że Atlantydzi są zbyt zależni od kart zwykłych. Jeśli jest dobry dociąg, to nie da się ich zatrzymać, jeśli karty nie wchodzą, to mizeria... Zbyt to dla mnie losowe, za mało strategii i przemyślnych działań...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

Maxxx76 pisze:A ja mam wrażenie, że Atlantydzi są zbyt zależni od kart zwykłych. Jeśli jest dobry dociąg, to nie da się ich zatrzymać, jeśli karty nie wchodzą, to mizeria... Zbyt to dla mnie losowe, za mało strategii i przemyślnych działań...
Są zależni, ale wg mnie i tak trochę mniej niż inne frakcje jeśli chodzi o produkcję. Przy takich samych kartach produkcyjnych Atlantydzi zawsze mogą podwoić produkcję żetonem, inni już nie.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Maxxx76 »

No tak, ale karty frakcyjne nie punktują i ich produkcja nie jest podwajana żetonem technologii, więc lepiej iść w karty zwykłe, ale jeśli te nie podejdą to klops...
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: ixi24 »

Pytałem w wątku z pytaniami, ale 0 odzewu. Może tutaj ktoś rozwieje moje wątpliwości co do Atlantydów:


1 Czy jeżeli karta zwykła daje max 3 produkcji to Atlantydzi żetonem podstawowym podwajają tego maxa i mamy 6 ?
2 Czy żetony zaawansowanej technologi są limitowane, czy jeżeli sie skonczą to można uzyć na nich mnożnika z podstawki ?
3 Czy np. kartą rolnicy przy pracy(otrzymujesz dobra z innej karty) wybierając kartę na której jest żeten podwajający produkcje to otrzymujemy podwojone dobra.
Przykładowo: kamieniołom produkcja 1 z podwojoną 2 to rolnicy przy pracy dają 1 czy 2 kamienia ?
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

ixi24 pisze:Pytałem w wątku z pytaniami, ale 0 odzewu. Może tutaj ktoś rozwieje moje wątpliwości co do Atlantydów:


1 Czy jeżeli karta zwykła daje max 3 produkcji to Atlantydzi żetonem podstawowym podwajają tego maxa i mamy 6 ?
2 Czy żetony zaawansowanej technologi są limitowane, czy jeżeli sie skonczą to można uzyć na nich mnożnika z podstawki ?
3 Czy np. kartą rolnicy przy pracy(otrzymujesz dobra z innej karty) wybierając kartę na której jest żeten podwajający produkcje to otrzymujemy podwojone dobra.
Przykładowo: kamieniołom produkcja 1 z podwojoną 2 to rolnicy przy pracy dają 1 czy 2 kamienia ?
1. Tak, dają 6. Żeton nie tyle podwaja produkcję, co produkuje drugi raz.
2. Wydaje mi się, że są limitowane.
3. Nie, otrzymuje się tylko nadrukowane dobra, czyli 1x.
Awatar użytkownika
Flogiston
Posty: 236
Rejestracja: 11 lut 2014, 19:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Flogiston »

ixi24 pisze:2 Czy żetony zaawansowanej technologi są limitowane, czy jeżeli sie skonczą to można uzyć na nich mnożnika z podstawki ?
Nie są limitowane, jest to zaznaczone w instrukcji do podstawki na trzeciej stronie.
Mnie interesuje punktowanie Atlantydów za zaawansowaną technologię. Czy jak mam np. na produkcji położoną technologię oraz punktującą technologię to otrzymuję 1 czy 2 punkty? (produkcja jest podwajana a nie odpalana 2x). Przy cesze są 2 punkty jak rozumiem, bo jest ona aktywowana dwukrotnie.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

Flogiston pisze:
ixi24 pisze:2 Czy żetony zaawansowanej technologi są limitowane, czy jeżeli sie skonczą to można uzyć na nich mnożnika z podstawki ?
Nie są limitowane, jest to zaznaczone w instrukcji do podstawki na trzeciej stronie.
Mnie interesuje punktowanie Atlantydów za zaawansowaną technologię. Czy jak mam np. na produkcji położoną technologię oraz punktującą technologię to otrzymuję 1 czy 2 punkty? (produkcja jest podwajana a nie odpalana 2x). Przy cesze są 2 punkty jak rozumiem, bo jest ona aktywowana dwukrotnie.
Produkcja jest odpalana dwa razy, a nie podwajana ;).
Portal Games pisze: Jak najbardziej masz rację. Koło zębate nie podwaja produkcji tylko produkuje kolejny raz. Czyli nie w wyniku tragarzy uzyskamy tylko "wydrukowaną" produkcję znajdującą się na karcie ;)
e: Jeszcze link do odpowiedzi na Twitterze: https://twitter.com/trzewik/status/636361961308078082

Co do nielimitowanych żetonów technologii zaawansowanych jesteś pewien? Wiem, co mówi instrukcja podstawki, ale nie do końca jej wierzę :D. Bo gdyby można było używać nie tylko 9, ale i 20 żetonów punktujących, to Atlantydzi byliby jeszcze bardziej przegięci.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

Skoro Trzewik tu nie zagląda, to warto zapytać go na Twitterze.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

Flogiston pisze:
ixi24 pisze:2 Czy żetony zaawansowanej technologi są limitowane, czy jeżeli sie skonczą to można uzyć na nich mnożnika z podstawki ?
Nie są limitowane, jest to zaznaczone w instrukcji do podstawki na trzeciej stronie.
Mnie interesuje punktowanie Atlantydów za zaawansowaną technologię. Czy jak mam np. na produkcji położoną technologię oraz punktującą technologię to otrzymuję 1 czy 2 punkty? (produkcja jest podwajana a nie odpalana 2x). Przy cesze są 2 punkty jak rozumiem, bo jest ona aktywowana dwukrotnie.
Dopytałem jeszcze na BGG i faktycznie, nie są limitowane :o.

Kolejnych kilka partii z Atlantydami za nami. Z nielimitowanymi technologiami punktującymi wyniki pewnie będą jeszcze wyższe (już w dwóch grach cierpiałem na ich niedobór grając tylko na 9 żetonów). Atlantydzi nie przestają mnie zaskakiwać - bez większego wysiłku osiągają po 80-90 punktów przy raczej kiepskich kartach produkcyjnych (bez ludzi/kart) i bez kart z cechami. Gdy dojdą te ostatnie, a przeciwnik nie jest w stanie ich splądrować zaczyna się pogrom. Samo plądrowanie Atlantydów nie jest takie proste, bo mnożą się jak zaraza - z żetonami punktowymi karty produkcji są równie groźne jak te z akcjami (w ostatniej grze czwarta i piąta faza produkcji oprócz zasobów dały mi też po 10 punktów za same żetony). Łudzę się jeszcze, że pomijamy jakąś zasadę i gramy źle, stąd taka potęga tej frakcji, ale raczej na to nie wygląda...
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Maxxx76 »

Ograłem Atlantydów przeciwko każdej frakcji. Polegli tylko w walce z Rzymianami, ale dociąg był naprawdę słaby, a do tego różnica punktowa nie była duża.
Spróbuję teraz zagrać przeciwko Atlantydom (znając ich już trochę) :-)
Sprawdzę jeszcze jak wypadają w rozgrywce 3 i 4 osobowej :-)
Jedno im trzeba jednak oddać: zwiększają interakcję, bo trzeba ich plądrować do upadłego ;-)
ODPOWIEDZ