Rialto

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
AgaSz
Posty: 6
Rejestracja: 30 sty 2015, 00:22

Re: Rialto

Post autor: AgaSz »

A może ktoś opisałby jakieś tricki w strategii do tej gry? Albo wskazał miejsce, gdzie można znaleźć wskazówki?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rialto

Post autor: romeck »

Podstawowy trick jest taki sam jak w Sztuce Wojny: trzeba wiedzieć co w danej chwili odpuścić.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

Nie ma trików. Zawsze jest więcej chęci niż możliwości. Cała strategia polega na dostosowaniu działań do aktualnie rozgrywanej dzielnicy. Trzeba z czegoś zrezygnować i na coś się nastawić, a i tak nie zawsze da się to zrobić jak przeciwnik nie śpi. No i jeszcze czasami Gracz neutralny (przy grze dwuosobowej) potrafi nieźle namieszać. Rialto jest niesamowitą grą :) Padam na kolana przed Panem Feldem.
Who is John Galt?
Posiadam
AgaSz
Posty: 6
Rejestracja: 30 sty 2015, 00:22

Re: Rialto

Post autor: AgaSz »

A może my coś źle zrozumieliśmy z instrukcji (tylko nie wiem jeszcze co).
U nas zawsze wychodzi tak, że ten kto gorzej wylosuje początek (czyli jako drugi wybiera budynek, ma mniej monet na start, jest niżej czy tam wyzej na TD - nie pamiętam, w każdym razie jest tym drugim i jeszcze wybiera karty jako drugi) - to jak nie zdobędzie przewagi na TD, to ma przechlapane...
A może właśnie z tym startowym rozdaniem coś źle zrozumieliśmy? Jestem teraz chora i nie bardzo mam siłę sięgać po instrukcję, by zacytować odpowiednie fragmenty.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

Ten co ostatni wybiera budynek i ma mniej monet pierwszy wybiera karty i jest pierwszy na Torze Doży. :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rialto

Post autor: romeck »

Ale fakt, że nie jest to najjaśniej opisane. Zwróć AgaSz uwagę na to, od kogo się zaczyna wybieranie budynku i jak przebiega. A monet ma więcej ten, kto jest niżej w stosie na startowym torze doży (w zależności od liczby graczy to jest trochę inaczej).
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Rialto

Post autor: piotrest »

A czy można sumować bonusy z budynków? np. mam 2 identyczne budynki zielone z 4 poziomu:i mogę dobrać 2 lub 6 kart, zwiększyć sobie liczbę kart w ręce o 4 (normalnie 7+4 z dwóch budynków do 11 w sumie)? Oczywiście aktywując je monetami żeby nie było :D

Aha i jeszcze jedno - czy wygrywając etap kart budynków, a będąc drugim na torze doży wybieram kartę budynku jako 1 czy 2? Jest to istotne jeśli kończą się budynki w puli. Myślę, że pierwszy i tak zawsze będzie wybierał budynek gracz z pierwszego miejsca na torze doży...
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rialto

Post autor: romeck »

piotrest pisze:A czy można sumować bonusy z budynków? np. mam 2 identyczne budynki zielone z 4 poziomu:i mogę dobrać 2 lub 6 kart, zwiększyć sobie liczbę kart w ręce o 4 (normalnie 7+4 z dwóch budynków do 11 w sumie)? Oczywiście aktywując je monetami żeby nie było :D
Oczywiście. Płacisz za każdy z budynków osobno i korzystasz z dobroci każdego z nich. Niczym szczególnym nie jest także posiadać i korzystać z trzech, czterech (...) zielonych budynków jednocześnie.
piotrest pisze:Aha i jeszcze jedno - czy wygrywając etap kart budynków, a będąc drugim na torze doży wybieram kartę budynku jako 1 czy 2? Jest to istotne jeśli kończą się budynki w puli. Myślę, że pierwszy i tak zawsze będzie wybierał budynek gracz z pierwszego miejsca na torze doży...
Jeśli wygrywasz kartami, to korzystasz z bonusu, czyli bierzesz budynek równy liczbie wyłożonych kart + 1, bez względu na to, które miejsce zajmujesz na Torze Doży. Tor Doży rozstrzyga remisy w przypadku równej ilości kart, aby wyłonić zwycięzcę danego etapu. Choć oczywiście nie tylko, gdyż także rozstrzyga remisy w przypadku liczby Radnych w danej dzielnicy, a także określa kolejność w turze.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Rialto

Post autor: piotrest »

Jeśli wygrywasz kartami, to korzystasz z bonusu, czyli bierzesz budynek równy liczbie wyłożonych kart + 1, bez względu na to, które miejsce zajmujesz na Torze Doży. Tor Doży rozstrzyga remisy w przypadku równej ilości kart, aby wyłonić zwycięzcę danego etapu. Choć oczywiście nie tylko, gdyż także rozstrzyga remisy w przypadku liczby Radnych w danej dzielnicy, a także określa kolejność w turze.
To pytanie wzięło się stąd gdyż jest zapis w instrukcji: Tor Doży rozstrzyga wszystkie remisy związane z liczbą zagranych kart
oraz określa kolejność graczy podczas przeprowadzania akcji, gdy ma ona znaczenie
a akcją wg mnie jest wzięcie budynku...
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rialto

Post autor: romeck »

Czyli uważasz, że nawet gdy przegrałeś liczbą kart, ale wygrywasz na torze, to masz pierwszeństwo wzięcia budynku (bez bonusu +1)? Nie. Najpierw bierze ten, kto wygrywa w kartach, potem drugi, trzeci, itd.

Kolejność podczas przeprowadzania akcji to kolejność, w której każdy z graczy wykłada karty. Akcją jest wyłożenie kart. Kolejność wyboru budynku zależy od tego, kto ile wyłożył kart. Chociaż tu też może być remis, niekoniecznie wśród liderów danego etapu. Rozważmy sytuację:

Etap budynków:

gracz X: wyłożył 4 karty, jest drugi na torze --> wybiera budynek jako pierwszy, z bonusem +1
gracz Y: wyłożył 2 karty, jest trzeci na torze --> wybiera budynek jako trzeci
gracz Z: wyłożył 2 karty, jest pierwszy na torze --> wybiera budynek jako drugi
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Rialto

Post autor: piotrest »

Żeby było śmieszniej to gram cały czas tak jak ty, ale czasem próbuję znaleźć dziurę w całym :D Zawsze wolę się upewnić bo często małe niezrozumienie zasad potrafi wypaczyć/zmienić rozgrywkę.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 313 times
Been thanked: 344 times

Re: Rialto

Post autor: tomb »

Na czym stanęło z Jokerem granym pojedynczo dzięki budynkowi Żołty-4? Wolno, czy nie?
Jeśli nie, to czy zagranie dwóch Jokerów pozwala skorzystać z tego budynku i daje wynik 3, czy dopiero trzecia karta Jokera może zostać podwojona? A może para Jokerów może być podwojona i otrzymujemy wynik 2?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

Dzięki żółtej czwórce zagrywasz 1 Jokera jako dwie inne karty.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: vincentblack »

Witajcie

Przejrzałem cały wątek ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie które narodziło mi się podczas wczorajszej rozgrywki, a dotyczy to kolejności wykładania kart w etapach B-F.

Instrukcja mówi:
W etapie A, pierwszym graczem jest gracz, którego znacznik znajduje się najdalej z przodu na Torze Doży. W każdym kolejnym z pięciu etapów, pierwszym graczem zostaje gracz, który zdobył bonus w etapie poprzednim.
I tutaj jasne jest kto jest w kolejnym etapie (począwszy od B) pierwszym wykładającym karty. Nie jest dla mnie natomiast jasne, kto będzie drugi, trzeci itd. Czy kolejność graczy jest zgodna z ilością wyłożonych karty (przy remisie oczywiście decyduje tor Doży) czy też poza pierwszym graczem wszyscy pozostali wykładają karty w kolejności zgodnej tylko z torem Doży?

Będę wdzięczny za krótką i jednoznaczną odpowiedź
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Rialto

Post autor: BartP »

Jeśli chodzi o wykładanie kart, to kolejność jest zgodna z ruchem wskazówek zegara. Tor Doży w tym wypadku nie ma zastosowania, tylko rozstrzyga remisy.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: vincentblack »

BartP pisze:Jeśli chodzi o wykładanie kart, to kolejność jest zgodna z ruchem wskazówek zegara. Tor Doży w tym wypadku nie ma zastosowania, tylko rozstrzyga remisy.
Dzięki za szybką odpowiedź!

A jeśli mogę dopytać, to czy ta zasada (kolejność zgodna z ruchem wskazówek zegara) jest gdzieś podana w instrukcji? Czy to jest oficjalna zasada czy tylko jakaś ogólnie przyjęta interpretacja? Pytam bo mogło by się wydawać, że bardziej miarodajne byłoby wykładanie zgodnie z ilością wyłożonych kart, bo gdy np. jedna i ta sama osoba zdobywa pod rząd wszystkie bonusy, to ta po jego prawej (ostatnia po zegarze) będzie zawsze ostatnia niezależnie od tego ile kart wyłoży (w porównaniu do graczy pomiędzy nią a pierwszym graczem).
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Rialto

Post autor: BartP »

Nie da się zdobyć pod rząd wszystkich bonusów ;]. Na tym ta gra polega, że jakiś obszar musisz odpuścić, by skupić się na innym.
Zasada jest podana w instrukcji, potem zerknę i powiem Tobie gdzie.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: vincentblack »

BartP pisze:Nie da się zdobyć pod rząd wszystkich bonusów ;]. Na tym ta gra polega, że jakiś obszar musisz odpuścić, by skupić się na innym.
Zasada jest podana w instrukcji, potem zerknę i powiem Tobie gdzie.
Ok, chyba znalazłem sam, zapewne chodziło Ci o:
Karty: Począwszy od pierwszego gracza i dalej w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, każdy gracz rozgrywa swoją turę, podczas której może zagrać dowolną liczbę kart odpowiadających aktualnie rozgrywanemu etapowi. Gracz nie musi zagrywać wszystkich kart, może nawet nie zagrać żadnej karty i spasować. Może w ten sposób zachować karty na przyszłą rundę.
Nie powiązałem tych dwóch akapitów ze sobą ;) W pierwszym podano kto jest pierwszym w danej turze, w drugim kto jest po pierwszym. Trochę mnie to zmyliło, bo mogli to podać w bardziej przystępny sposób pisząc w jednym miejscu jaka jest kolejność dla wszystkich graczy.

Dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Rialto

Post autor: mr.big »

Kto rozpoczyna III fazę ?
Ten kto jako ostatni dostał bonus w fazie II, czy ten kto jest najwyżej na torze Doży ?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rialto

Post autor: romeck »

Wg Toru Doży.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Rialto

Post autor: ko2a »

Po zakupie gierki czytam instrukcję i cieżko mi zrozumieć kiedy następuję i w jaki sposób punktacja +5 pkt niebieskiego i pomaranczowego zetonu.
Moze ktos mniej wiecej przyblizyc?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

W momencie, kiedy jakiś gracz ma swoich radnych we wszystkich dzielnicach niebieskich lub czerwonych dostaje 5 pkt. Może się zdarzyć, że sytuacja będzie dotyczyć więcej niż jednego gracza.
Who is John Galt?
Posiadam
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Rialto

Post autor: ko2a »

Czy ten bonus dzielnicowy dziala pasywnie w.danych etapach czy tylko w momencie zagrywania kart?


Runda zagrywanych kart dziala tak ze pokazujemy wg danej kolejnosci ile kto daje kart kolejno dajemyt bonus i wykonujeny akcje z iloscia kart?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

1. Bonus dzielnicowy działa w momencie kiedy zostały spełnione warunki do jego otrzymania.
2. Dokładnie tak
Who is John Galt?
Posiadam
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Rialto

Post autor: ko2a »

Co sie dzieje z kartami dzokerow jesli nie ma kart radnych - pyt dot. wariantu zaawansowanego na 2 os

Wysłane z mojego GT-S6310 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ