Andromeda (Jan Zalewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2676 times
Been thanked: 2357 times

Re: Andromeda

Post autor: Curiosity »

Pojawiła się recenzja Toma Vasela
https://www.youtube.com/watch?v=a81ayi9As44
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Andromeda

Post autor: grucha »

Pograł już ktoś troszkę więcej żeby się podzielić wrażeniami ? Działa na 2 ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Andromeda

Post autor: Piehoo »

Na 2 osoby jest całkiem, całkiem. Tak na zdrowy rozum (przed rozgrywką) myślałem że system "draftu" kości w małym składzie będzie po prostu nudny. Fajne wybory na etapie wyboru kości i późniejszego rozgrywania akcji/punktowania misji.

Rozgrywka
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Andromeda

Post autor: Rockas »

Jest już recenzja na Polterze http://planszowki.polter.pl/Andromeda-c28502
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Andromeda

Post autor: jax »

Rockas pisze:Jest już recenzja na Polterze http://planszowki.polter.pl/Andromeda-c28502
Akurat nie zgodzę się z jedną z konkluzji tej recenzji, że Andromeda traci (dużo) przy grze na 2 osoby. Zaryzykowałbym wręcz stwierdzenie, że w 2 osoby jest najlepiej. Są szachy, napięcie i walka do samego końca przy pełnej kontroli.
W 3 osoby też jest ciekawie, ale czasami - jeśli nie poświęcimy dużo czasu na analizę 'zapobiegawczą' - to jest możliwe, że jeden z przeciwników zaskoczy nas auto-winem przejmując znienacka kontrolę nad pomieszczeniami potrzebnymi do zwycięstwa.
Na 3 i 4 osoby jest nieco większa powierzchnia statku - i mimo że więcej graczy rywalizuje o kontrolę pokoi, to jednak taki blitzkrieg jest bardziej prawdopodobny niż przy grze w dwójkę.
Poza tym na 3 osoby nie ma takiej pełnej kontroli nad rozgrywką. Zdarzają się takie tury, że tyle może się zmienić zanim ruch do mnie dotrze (a bo zdolności z kostek, a bo zdolność rasy, a bo zdolności pokojów, a bo technologie), że w zasadzie mogę się wyluzować i spokojnie czekać na swój ruch, bo i tak nie wiem jaką sytuację przed nim zastanę. Nie znaczy że w 3 osoby jest źle, ale (chyba) ciut gorzej niż we 2. Tak czy owak potrzebuję więcej rozgrywek.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Andromeda

Post autor: stalker »

Ton Twojej wypowiedzi sugeruje, że masz ochotę na dalsze rozgrywki :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Andromeda

Post autor: jax »

stalker pisze:Ton Twojej wypowiedzi sugeruje, że masz ochotę na dalsze rozgrywki :)
Jak najbardziej :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Andromeda

Post autor: Rocy7 »

Zagrałem wczoraj 1 dwuosobowa partie. Gra ogolnie mi sie podoba choc preferuje bardziej zlozone tytuly tutaj ilość opcji jest trochę ograniczona. Główna mechanika dzielenia kostek dość interesująca. Podobają mi się tajne cele i punktowanie za pomieszczenia tylko jeśli gracz kontroluje je pod koniec danej rundy.

Klimat cieżko mi ocenić, z jednej strony mamy klimatyczne grafiki, mamy eksprolacje wraku z drugiej brakuje troche jakiegos zagrozenia, atmosfery konfliktu. W Tezeuszu jest walka jest niszczenie przeciwnikow w Andromedzie strata badacza nie boli tak bardzo. Mechanika dosc dobrze oddaje atmosfere gry, wyprawy badawczej - po prostu osobiście wolę trochę bardziej mroczne klimaty. Tutaj jest trochę atmosfera pikniku, nie badania nieznanego niebezpiecznego okrętu.

Jedynym zagrożeniem na wraku jest zaraza przed która dość łatwo się bronić szczepionką. Przydały by sie jakieś wredne losowe wydarzenia przy odkrywaniu kafli pomieszczeń, jak śpięcie, uruchomienie systemów bezpieczeństwa, zabójczy gaz, neomorfy itp. ;)

Grafiki sa niezle, choc figurki mogłyby być bardziej zróżnicowane.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 309 times
Been thanked: 526 times

Re: Andromeda

Post autor: kaszkiet »

W instrukcji jest napisane, że powinno być 31 kart zadań. Mam ich 30. Reszta kart się zgadza, dodatkową kartą jest reklamówka Metallum/Zombie Terror.
Czy tak ma być i jest błąd w instrukcji, czy rzeczywiście brakuje mi jakiejś karty?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Andromeda

Post autor: adikom5777 »

Rocy7 pisze:... Przydały by sie jakieś wredne losowe wydarzenia ...
A Broń Cię Panie Boże...
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 309 times
Been thanked: 526 times

Re: Andromeda

Post autor: kaszkiet »

kaszkiet pisze:W instrukcji jest napisane, że powinno być 31 kart zadań. Mam ich 30. Reszta kart się zgadza, dodatkową kartą jest reklamówka Metallum/Zombie Terror.
Czy tak ma być i jest błąd w instrukcji, czy rzeczywiście brakuje mi jakiejś karty?
Dowiedziałem się od Galakty, że błąd jest w instrukcji i na pudełku - kart powinno być 30.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2072
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 140 times
Been thanked: 370 times

Re: Andromeda

Post autor: walkingdead »

O proszę,kolejna gra z konkursu Galakty, która trafia w mój gust. Niestety, nie udało się skończyć gry, ale te kilka rund wystarczyło, aby zainteresować rozgrywką i zachęcić do kolejnej.
Proste zasady, ciekawy mechanizm przydzielania rozkazów i tajne cele (niektóre trudne do osiągnięcia, inne jak najbardziej wykonalne).
Bardzo przyjemna gra! Chcę więcej!
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1561
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 63 times
Been thanked: 106 times

Re: Andromeda

Post autor: Muad'Dib »

Ja też jestem po pierwszej partii, niestety nie udało nam się skończyć ale bardzo mi przypadło do gustu. Czekam z niecierpliwością na kolejną partię tylko od dwóch dni za późno wracam do domu..:(
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Andromeda

Post autor: orzeh »

Graliście razem albo fatum "niedokończonej partii" :D
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2072
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 140 times
Been thanked: 370 times

Re: Andromeda

Post autor: walkingdead »

orzeh pisze:Graliście razem :D
Nic mi o tym nie wiadomo,a pijana nie byłam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2818
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 159 times
Kontakt:

Re: Andromeda

Post autor: Ink »

Recenzja na Games Fanatic

Bardzo sprytny mechanizm główny, wysoka interakcja, gra w sumie lekka z jednym elementem który może nieźle spocić zwoje mózgowe. Warte polecenia.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Andromeda

Post autor: Neoptolemos »

Muszę przyznać, że hype na Andromedę (jeśli w ogóle był) mnie ominął, pewnie głównie dlatego, że nie jestem fanem generycznego sci-fi. Zainteresowałem się przypadkiem, zauważywszy sporą obniżkę na Rebelu i poczytawszy o tym unikatowym mechanizmie sprawiedliwego podziału się skusiłem...

...no i musze przyznać, że teraz się wstydzę tego pominięcia. Bardzo emocjonująca rozgrywka i inteligentna mechanika z gatunku moich ulubionych: prościutkie zasady, mnóstwo decyzji. Wielka szkoda, że gra przeszła właściwie bez echa. Co prawda SCD była chyba lekko przeszacowane (to w końcu średnio ciężka turlanka*), ale 70 zł w Rebelu to z kolei śmiesznie niska cena jak za to, co gra oferuje. Na pewno będę jeszcze grał i polecał, kolejny znakomity tytuł z Polski!

*(tak, SCD Valhalli to dla mnie lekkie nieporozumienie)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Andromeda

Post autor: Dellas »

Podobnie jak z Metallum, Andromeda to świetny zapomniany tytuł.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Andromeda

Post autor: Tycjan »

Dellas pisze:Podobnie jak z Metallum, Andromeda to świetny zapomniany tytuł.
100% racji :(

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Andromeda

Post autor: Dellas »

Co ciekawe zarówno Andromeda jak i Metallum to gry, których prototypy wygrały konkurs na najlepszy prototyp gier. Świetna inicjatywa do wydawania gier autorskich i zwiększania portfolio Galakty o swoje gry. Niestety, chyba zawiniła strona wydawnictwa, gdzie jakby nie za bardzo wspierano marketingowo tych tytułów (a zaczęto nieźle, choćby tą maskotką Obcego, którą wożono na każdy konwent). Zresztą podobnie jest z Wiekiem Złodziei (niestety nie miałem okazji zagrać). Marketing za Galaktę robią wydawnictwa, których gry polonizują (np. FFG), a naprawdę szkoda. Swoje tytuły jakoś nie mają szczęścia.
Andromedę poznałem już na premierze na Falkonie (2015 rok?) i od razu zagraliśmy 3 rozgrywki. Nie kupiłem tylko dlatego, że cena była dość droga. Na ostatnim Pyrkonie sprzedawano Andromedę na bodajże 70-80 zł. Wziąłem bez zastanowienia. Najwidoczniej gra nie schodzi.

Metallum to chyba moja najlepsza gra euro na 2 osoby. Tyle tam miodnej konfrontacji i móżdżenia, że autentycznie mogę się tym tytułem zmęczyć. Andromeda ma unikalny mechanizm licytacji kośćmi akcji. Nie spotkałem tego w innych grach (być może ktoś zna). No szkoda, że zmarnowano potencjał tych gier.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1561
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 63 times
Been thanked: 106 times

Re: Andromeda

Post autor: Muad'Dib »

Andromeda to zawsze mój pierwszy tytuł do pokazywania w nowym towarzystwie. I gra, którą zawsze wożę ze sobą na spotkania. Inne tytuły się zmieniają a Andromeda zawsze ma miejsce w torbie ;) Prosta mechanicznie, ma ten ciekawy mechanizm z kostkami, co powoduje, że ludzie przy tym dobrze się bawią. A Metallum też oczywiście sobie bardzo cenię.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2072
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 140 times
Been thanked: 370 times

Re: Andromeda

Post autor: walkingdead »

Muad'Dib pisze:Andromeda to zawsze mój pierwszy tytuł do pokazywania w nowym towarzystwie. I gra, którą zawsze wożę ze sobą na spotkania. Inne tytuły się zmieniają a Andromeda zawsze ma miejsce w torbie ;) Prosta mechanicznie, ma ten ciekawy mechanizm z kostkami, co powoduje, że ludzie przy tym dobrze się bawią. A Metallum też oczywiście sobie bardzo cenię.
OFFTOP:
Taką rolę może też pełnić Alien Frontiers (przynajamniej starsze edycje bo nie wiem czy w tych nowszych coś uległo zmianie jesli chodzi o mechanikę).
Ta gra zachwyca i jest świetnym "przełamywaczem barier". No i kostki :)
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 309
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 509 times
Been thanked: 176 times

Re: Andromeda

Post autor: nimsarn »

Nawiązując do tematu...
Sam kilkakrotnie już podchodziłem do zakupu Andromedy - głównie z powodu niebanalnego tematu jak i oryginalnego mechanizmu kościanego - i wciąż mam ją na swojej liście życzeń ale...
Posiadając już na swoich pułkach takie tytuły jak: Rattus, Apacze i Komancze, czy Jerusalem; wizja kolejnej gry zasadzającej się na mechanizmie Area Control/Area Influence zawsze działała na mój zapał ochładzająco. Może właśnie tu jest pies pogrzebany...
Słowem nie mówię nie, może gdy najdzie mnie ochota kostkowego rozkładania mepli na planszy, znów rozejrzę się za Andromedą
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 309 times
Been thanked: 526 times

Re: Andromeda

Post autor: kaszkiet »

Miałem swego czasu Andromedę i na początku mechanizm podziału kostek bardzo mi się spodobał, ale później zaczął frustrować, bo czułem się jakbym zawsze był w plecy gdy to ja musiałem je dzielić. Natomiast może to po prostu kwestia moich preferencji/predyspozycji (co nie zmienia faktu, że jest to element mogący znacznie wydłużyć grę).
Kwestia która zdecydowała o moim pozbyciu się Andromedy to fakt, że pod tymi kostkami jest to dosyć podstawowe area control i tyle, a grałem w kilka gier lepszych z tego gatunku (Mexica, Misja Czerwona Planeta, Samuraj, Royals, China nawet), oraz jedną genialną (El Grande).
Technologie w Andromedzie - czyli cztery karty, którymi coś można zrobić dodatkowego - to właśnie takie dalekie wspomnienie El Grande, w którym akcje na kartach są zarówno ciekawsze, jak i jest ich o wiele więcej - nie 4 przez całą grę, tylko 4 nowe (i jedna ciągle ta sama) co każdą z 9 rund.
To nie jest tak, że uważam Andromedę za złą grę. Jest OK, ale są lepsze.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Andromeda

Post autor: Tycjan »

Nie mi rozliczać Galaktę za ich politykę wydawniczą/marketingową, bo pewnie mają swoje powody, ale bardzo żałuję, że takie gry jak Andromeda, czy Matallum przestały w zasadzie istnieć w świadomości graczy. Nawet jak ktoś na FB je poleca, to chyba nigdy nie zauważyłem, żeby wzbudziły zainteresowanie.

Fajnie, że tutaj temat ozył. Jakby ktoś chciał poczytać coś więcej o Andromedzie, to podrzucam ponownie mój stary tekst: http://bit.ly/Andromeda-Tycjan-ZnadPlanszypl

To naprawdę świetna gra, a teraz można ją jeszcze wyhaczyć za w sumie śmieszne pieniądze, patrząc na obecne ceny w stosunku do zawartości, a przede wszystkim ciekawej mechaniki i przyjemności z grania.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ