Trylogia Maski: Tikal, Java, Mexica (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Rockas »

Moja recenzja nowego wydania Mexici na ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Yavi »

Odświeżę temat i podzielę się recenzją Tikala, która dzisiaj pojawiła się na Planszówkach we dwoje.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Planszman »

Tikal to fajna gra, ale myślę że ząb czasu się na niej już odcisnął, tak samo jak na Carcassonne czy osadnicy z catanu.
Tikala i Carcassonne mam już w kolekcji, i jeżeli miałbym się znów zdecydować na ich zakup to niestety ale chyba bym podziękował.
Po prostu myślę że dziś są lepsze opcje na rynku gier planszowych...
Ostatnio zmieniony 14 lip 2016, 07:45 przez Planszman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3036
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: DarkSide »

Jednakowoż zarówno Tikal, jak i Carcassonne to nadal doskonały gateway i wciąż dobra pozycja dla casuali.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2016, 00:07 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Yavi »

Planszman pisze:Tikal to fajna gra, ale myślę że ząb czasu się na niej już odcisnął, tak samo jak na Carcassonne czy osadnicy z catanu.
Tikala i Carcassonne mam już w kolekcji, i jeżeli miałbym się znów zdecydować na ich zakóp to niestety ale chyba bym podziękował.
Po prostu myślę że dziś są lepsze opcje na rynku gier planszowych...
Carcassonne'a klasycznego akurat na półce nie mamy (jedynie Gorączkę złota), ale partyjki bym raczej nie odmówił (tym bardziej z jakimiś dodatkami).
Tikal natomiast wydał mi się "świeży", prosty i elegancki. Tak jak pisałem - ponadczasowy. Jasne, są lepsze gry (jedynie od Spartacusa nie ma nic lepszego, bo to najlepsza gra ;)), ale w tym przypadku tematyka połączona z łatwymi zasadami sprawia, że to dość uniwersalna gra. Jako gateway, ale też klasyk do wyciągnięcia czasami na stół.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2449
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 556 times
Been thanked: 272 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Markus »

DarkSide pisze:Jednakowoż zarówno Tikal, jak i Carcassonne to nadal doskonały gateway i wciąż dobra pozycja dla casuali.
Tikal dla casuali? Nie! To bardzo solidna gra również dla zaawansowanych graczy.
Co do Carcassonne to pełna zgoda.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3036
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: DarkSide »

Markus pisze:
DarkSide pisze:Jednakowoż zarówno Tikal, jak i Carcassonne to nadal doskonały gateway i wciąż dobra pozycja dla casuali.
Tikal dla casuali? Nie! To bardzo solidna gra również dla zaawansowanych graczy.
Co do Carcassonne to pełna zgoda.
Pisząc "dla casuali" miałem raczej na mysli to, że gra ma na tyle jasne i proste zasady, że da się klarownie je wytłumaczyć i zagrać z "graczami wziętymi z łapanki", co w żaden sposób nie implikuje tego, że zaawansowani i zaprawieni w bojach gracze nie znajdą tu "fanu". Wręcz przeciwni - to jest dobry uniwersalny tytuł.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 309 times
Been thanked: 525 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: kaszkiet »

Czy ktoś ma jakieś nowe wieści na temat zapowiadanego nowego wydania Tikala w stylu ostatniego wydania Mexiki?
https://boardgamegeek.com/blogpost/5157 ... looks-tika
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3036
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: DarkSide »

Jak rozumiem pytasz o edycję anglojęzyczną?
Jeśli chodzi o wydanie PL to nie wiem czy Egmont się odważy wypuścić nową edycję skoro dotychczasowe polskie wydanie nasyciło rynek na tyle, że bez problemu wciąż można ją kupić w większości sklepów z planszówkami (oferty z drugiej ręki nawet nie liczę). Nie sądzę żeby ktokolwiek inny się odważył, nawet gdyby odstąpiono mu licencję za darmo. Za 5-6 lat mooooże się doczekamy :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 309 times
Been thanked: 525 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: kaszkiet »

Nie spodziewam się polskiego wydania. Trochę się zdziwiłem, gdy Egmont wydawał starą, a właściwie swoją edycję w perspektywie nowego wydania. Ale na razie o nim cisza. Gra jest niezależna językowo, ale gdyby miała się prezentować jak Mexica, mogłaby być i po niemiecku, a i tak bym ją rozważył.
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Atopos »

Podbijam pytanie o Tikala. Wygląda świetnie. Ktoś się orientuje czy można dostać w Polsce?
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: ENDryu »

Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Miałem wydanie od egmontu i sprzedałem. W moim egzemplarzu były źle wycięte hexy. Może gdyby tę grę wydało days of wonder ...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Michał M »

Dr. Nikczemniuk pisze:Miałem wydanie od egmontu i sprzedałem. W moim egzemplarzu były źle wycięte hexy. Może gdyby tę grę wydało days of wonder ...
Też miałem, napisałem do nich i przysłali mi dobre.
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Atopos »

Źle sprecyzowałem pytanie. Chodzi mi o nową edycję gry, nie tą z Egmontu. Nowe wydanie nie będzie chyba wydane po polsku ponieważ jak ktoś dobrze napisał, wersja egmontu w dużej ilości dalej krąży na rynku planszówkowym.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: bartekb8 »

Atopos pisze:
Źle sprecyzowałem pytanie. Chodzi mi o nową edycję gry, nie tą z Egmontu. Nowe wydanie nie będzie chyba wydane po polsku ponieważ jak ktoś dobrze napisał, wersja egmontu w dużej ilości dalej krąży na rynku planszówkowym.
Czy chodzi ci o tą wersję?
https://boardgamegeek.com/image/3323743/tikal
Dopiero odkryłem. Te meeple, świątynie w 3d! Ja też chcę! Można to zamówić zza granicy we w miarę normalnej cenie???
Planszman pisze:Tikal to fajna gra, ale myślę że ząb czasu się na niej już odcisnął, tak samo jak na Carcassonne czy osadnicy z catanu.
Tikala i Carcassonne mam już w kolekcji, i jeżeli miałbym się znów zdecydować na ich zakup to niestety ale chyba bym podziękował.
Po prostu myślę że dziś są lepsze opcje na rynku gier planszowych...
Właśnie chciałbym pograć w coś podobnego do Tikala bo gierka rządzi (poznałem ją niedawno) i mam apetyt na więcej
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

https://boardgamegeek.com/image/3323743/tikal
Gdyby takie superaśne wydanie było do zdobycia w polsce za jakieś 150 zł to ja bym się jeszcze raz skusił.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Atopos »

Dokładnie o to wydanie mi chodzi. W Tikala grać lubię i zastanawiałem się nad zakupem własnego egzemplarza, ale jak zobaczyłem to cudeńko to wpadłem :D Muszę je mieć.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: bartekb8 »

Atopos pisze:Dokładnie o to wydanie mi chodzi. W Tikala grać lubię i zastanawiałem się nad zakupem własnego egzemplarza, ale jak zobaczyłem to cudeńko to wpadłem :D Muszę je mieć.
Do sprowadzenia tylko z Francji z tego co się poorientowałem. Cenę gry jeszcze bym przebolał (wychodzi jakies 200 z hakiem), ale za dostawę trzeba by było zapłacić drugie tyle... Jak znajdziesz jakiś dobry punkt skąd można nabyć tą grę to daj znać. Ja jeszcze szukam bo te koszty dostawy ostudziły trochę mój zapał...
A kupiłbym nawet pomimo że mam wersję PL... :wink:
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Lucf »

Dla mnie to wygląda jak jakiś dodatek w stylu LOKOMOTYW DO STEAMa. Może to jest po prostu zestaw światyń i meeple który można sam "soute" dokupić ?
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: bartekb8 »

Lucf pisze:Dla mnie to wygląda jak jakiś dodatek w stylu LOKOMOTYW DO STEAMa. Może to jest po prostu zestaw światyń i meeple który można sam "soute" dokupić ?
Nie miałbym nic przeciwko samym meeplom i świątyniom bo rodzima wersja planszę ma bardzo ładną (choć plansza od supermeeple'a i heksy są trochę większe, żeby mogły pomieścić większe świątynie i ludziki). To takie wypaśne wydanie Tikala, bo Supermeeple wznawia klasyczne tytuły "na bogato". Przykre jest to że po polsku wyszła wypasiona Mexica z tej serii a Tikal już nie, bo na półkach ciągle zalegają Egmontowe egzemplarze z 2015 roku.
Niestety samych komponentów dokupić oddzielnie raczej się nie da...
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jak dla mnie z trylogii najlepszy jest właśnie Tikal. I gdyby wydanie było takie jak Mexica to brałbym bez wahania. Takie lepsiejsze wydanie to po prostu 50% więcej klimatu. Wydanie od Egmontu trąca myszką, dlatego na tę grę nie ma takiego parcia.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: bartekb8 »

Dr. Nikczemniuk pisze:Jak dla mnie z trylogii najlepszy jest właśnie Tikal. I gdyby wydanie było takie jak Mexica to brałbym bez wahania. Takie lepsiejsze wydanie to po prostu 50% więcej klimatu. Wydanie od Egmontu trąca myszką, dlatego na tę grę nie ma takiego parcia.
No dopóki nie zobaczyłem francuskiej wersji to w tej egmontowej niczego mi nie brakowało, szczerze mówiąc :) Bardzo podobają mi się meeple i świątynie ale z drugiej strony brakuje tu konsekwencji bo wulkany są już płaskie...Choć wiem że trochę się czepiam
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Atopos »

Może jakby zagadać do kogoś od planszomanii, oni często sprowadzają gry zza granicy.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: bartekb8 »

Atopos pisze:Może jakby zagadać do kogoś od planszomanii, oni często sprowadzają gry zza granicy.
Dzięki za info. Spróbuję i dam znać czy udało się
ODPOWIEDZ