Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3037
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 575 times
Been thanked: 239 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: DarkSide »

aspo pisze:
Indar pisze:Ale w sumie dalej jest 8 prowincji, to chyba najważniejsze. Gorzej jakby dodali jedną ;)
edycja
A nie, bo przebieg granic ma chyba znaczenie - robi się problem czy da się grać na starej mapie?
W nowej mapie są dwa rejony graniczące z pięcioma - w starej był jeden tak skomunikowany. Sam nie wiem, czy taki układ robi grę łatwiejszą dla początkujących, czy trudniejszą, dla znawców (łatwość rozłażenia się po okolicy wobec konieczności kontrolowania graczy, którzy z tych rejonów wszędzie moga się rozpełznąć)
Coś zle policzyłeś ;)

W starej wersji:
- 2 prowincje 5 sąsiadów
- 2 prowincje 4 sąsiadów
- 4 prowincje 3 sąsiadów

W nowej wersji:
- 2 prowincje 5 sąsiadów
- 3 prowincje 4 sąsiadów
- 3 prowincje 2 sąsiadów

W dodatku prowincja centralna ma 4 sąsiadów i w konsekwencji 3 prowincje mają tylko 2 sąsiadów.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: mig »

zakwas pisze: Mam obawy co do zbalansowania mapy, ale nie sprawdzę, bo nie kupiłem. :P
Ja, niestety, bardziaj mam obawy co do zbalansowania starej. Skoro pojawiła się nowa, obstawiam, że w trakcie rozgrywek okazało się, że stara ma mankamenty, które można poprawić. Sam grałem tylko raz, więc do żadnych daleko idących wniosków nie doszedłem, ale w tyle głowy lampka ostrzegawcza się zapala ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: vinnichi »

No to teraz się zacznie :D
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: mig »

vinnichi pisze:No to teraz się zacznie :D
Znaczy ja nie mam pretencji żadnych do wydawnictwa o niedotestowany produkt itp. Natomiast być może warto by zainwestować, w nową mapę właśnie ze względu na ten poprawiony przebieg granic. Może po prostu gra sie lepiej/ciekawiej.
Tak jak pisałem nie zauważyłem jakiegoś problemu w starej wersji mapy w mojej jednej grze, ale że lepsze jest wrogiem dobrego, to chętnie się dowiem jakie jest zdanie tych co będą grać na nowej mapie.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3037
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 575 times
Been thanked: 239 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: DarkSide »

Podejrzewam, że zamysł był taki:
3 narożne prowincje należy traktować jako zaplecze/zdobycz dodatkową. A główna część rozgrywki i główne ruchy wojsk odbywać się będą w obszarze prowincji pozwalających na dużą mobilność, czyli w pozostałych pięciu. Wymusi to większą interakcję i konfrontację, bo 4 graczy skupionych w głównej mierze na 5 prowincjach będzie musiała walczyć ze sobą częściej :twisted:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: FortArt »

Położone na uboczu prowincje "dwusąsiadowe" mogą być z kolei dobrym punktem startu dla mało mobilnej Zielonej.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Indar »

No to marker i jazda ;)
Jedna ze stron starej planszy może być przeróbka dostosowana do nowej edycji, tylko kijowo to będzie wyglądało.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3037
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 575 times
Been thanked: 239 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: DarkSide »

Indar pisze:No to marker i jazda ;)
Jedna ze stron starej planszy może być przeróbka dostosowana do nowej edycji, tylko kijowo to będzie wyglądało.
A po co bazgrolić po planszy? Nie lepiej wziąć arkusz A3 - odbić sobie kontur mapy, a granice samemu odwzorować? ;)
Całość przyciąć do rozmiarów planszy i w czasie rozgrywki kłaść arkusz na wierzchu. To wersja "po taniości".
Droższa wersja (jeśli nie kupujesz upgrade'u) zdobyć skan nowej wersji i sobie wydrukować w formacie odpowiadającym rozmiarom planszy.

Zawsze istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, że zechcesz sprzedać grę. Z pomazaną planszą to oddasz za półdarmo, o ile ktoś zechce ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Chyżwar
Posty: 10
Rejestracja: 18 sie 2014, 09:30

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Chyżwar »

Pakiet uzupełniający do PLO już dotarł, dzisiaj testy. Na pierwszy rzut oka:

- dużo bardziej czytelna, poprawiona instrukcja,
- lodowy ogród jest chyba lepiej wylany, słyszałem że w pierwszej wersji słabo sie składa. Ten pasuje idealnie,
- no i reszta smaczków bez komentarza bo super ^^
Marcosii
Posty: 159
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:48
Lokalizacja: Wlkp.
Has thanked: 177 times
Been thanked: 13 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Marcosii »

W nowej instrukcji o ile dobrze czytam i porownuje ( a dopiero zabieram się za ta gre) jest blad w przykładzie przesuwania znacznikow Inicjatywy ( nowa str 11, stara str. 8 ). W starej te znaczniki były już na roznych etapach, w nowej sa wyjściowo na tym samym. Kolejność w nowej została skopiowana ze starej instrukcji a powinno to wygladac chyba inaczej. Dobrze zauwazylem czy cos mi się kreci ?
Awatar użytkownika
Jagdtiger
Posty: 31
Rejestracja: 08 sty 2011, 14:50
Lokalizacja: Straszyn

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Jagdtiger »

Orientuje się ktoś czy można zamówić gdzieś dodatkowe figurki? Mowa o lodowym ogrodzie, figurkach koszmaru, czerwone wieże itp.

Poza tym czy można gdzieś grafikę do wydrukowania sobie żetonów? W moim egzemplarzu gry nie dostałem 4 żetonów koszmaru i chciałbym sobie je samemu zrobić (chyba że będzie możliwość zakupu figurek).

Ewentualnie mam pytanko do osób, które mają dodatkowe figurki koszmaru, czy nie chciałyby odsprzedać żetonów koszmaru?
zygfryd
Posty: 31
Rejestracja: 11 sty 2015, 11:24

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: zygfryd »

Myślę że jeśli zgłosisz RedImpowi ze dostałeś wybrakowana grę to na pewno ci doślą brakujące elementy.
Awatar użytkownika
Jagdtiger
Posty: 31
Rejestracja: 08 sty 2011, 14:50
Lokalizacja: Straszyn

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Jagdtiger »

Nie mam odpowiedzi z RedImpa więc ponowię prośbę, jeśli ktoś miałby na zbyciu żetony koszmaru to chętnie odkupię.
Awatar użytkownika
MonsterCookie
Posty: 99
Rejestracja: 31 maja 2014, 11:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: MonsterCookie »

Na pewno Ci je doślą, na ich facebooku była nawet informacja ze braki w plo będą rozsyłane po Essen
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Piehoo »

Mój rzut oka na temat PLO:
Przykładowa rozgrywka solo
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: zawias »

Jagdtiger pisze:Orientuje się ktoś czy można zamówić gdzieś dodatkowe figurki? Mowa o lodowym ogrodzie, figurkach koszmaru, czerwone wieże itp.

Poza tym czy można gdzieś grafikę do wydrukowania sobie żetonów? W moim egzemplarzu gry nie dostałem 4 żetonów koszmaru i chciałbym sobie je samemu zrobić (chyba że będzie możliwość zakupu figurek).

Ewentualnie mam pytanko do osób, które mają dodatkowe figurki koszmaru, czy nie chciałyby odsprzedać żetonów koszmaru?
Znajomy był na Essen i był pakiet figurek do kupienia (lodowy ogród, czerwone wieże i dodatkowe znaczniki). Niestety cena zabójcza - 40 euro!
Podobno mówili, że jeśli gra dobrze się sprzeda itd.. to możliwe, że będą jeszcze do zdobycia u nas. Osobiście mam nadzieję, że nie za taką cenę :P
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Pan_K »

Piehoo pisze:Mój rzut oka na temat PLO:
Mówisz, że grałeś w wersję solo, a w opisach gry jest, że od dwóch do czterech graczy. To jak to w końcu jest?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Lothrain »

Wersja solo została dodana do 2 edycji.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: vinnichi »

Dodali taki wariant w nowej edycji

EDIT: no i poza tym została dodana taka opcja w drugiej edycji :D
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Pan_K »

A jak działa?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Indar »

Czy wydawnictwo byłoby tak miłe i udostępniło skan dobrej jakości 2 edycyjnej planszy do PLO?
Ew. czy jest możliwość zakupu samej poprawionej planszy? Jak nie to pozostaje zrobić samemu - ale przyda się dobre zdjęcie.
Ktoś , coś?
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: RedImp »

Nie planujemy udostępniać plików planszy do druku. W akcji na wspieram.to był uruchomiony druk na życzenie nazwany "UPGRADE KIT", który zawierał zmodyfikowane elementy.
Z tego co wiemy zostało 7 szt. w języku polskim, które wystawimy początkiem przyszłego roku na sprzedaż. Uprzedzając pytania o rezerwację - nie rezerwujemy. :roll:
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: rattkin »

Czy jest jakaś możliwość pozyskania kafelków Vuko / figurek / tokenów 3d z edycji KS w normalnej sprzedaży? Czy ten upgrade kit to ostatnia nadzieja?
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: moonman »

jakieś wrażenia nt. wariantu solo?
Everred
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2015, 16:29

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Everred »

Takie pytania już na 99% padły, aczkolwiek nie przebrnąłem przez 95 stron wątku:

Czy wydawca może ma w planie jakieś rozwinięcia/dodatki? Może coś z grywalnym Vuko, może grywalne brązowe klocki (jakkolwiek by to nie zabrzmiało)?

Czy będzie może jeszcze do kupienia zestaw figurek wież, lodowego ogrodu itp?

I jeszcze takie pytanie raczej do graczy niż do wydawcy. Szukałem trochę różnego rodzaju dyskusji o ciekawych sytuacjach planszy, pewnego rodzaju strategiach i ich omawianiach, co warto robić, czego w danej sytuacji unikać itp, tego w przypadku choćby Gry o Tron jest cała masa, choć w GoT występuje sporo czynnika losowego, który utrudnia powielenie pewnych scenariuszy. Tutaj mimo jego braku, co niejako wymusza w większym stopniu skupienie się na strategii i powinno wzmagać dyskusje na temat plusów i minusów takich czy innych zagrań, tak nie jest i tych dyskusji jakby brakowało. Wydaje mi się, że mechanika gry daje na tyle dużą swobodę, że ciekawych, wartych opisania sytuacji/strategii/trików/porad powinno być wiele. Czemu ich nie ma i znajduje się jedynie krótkie rzucone gdzieś komentarze w stylu "kraby są OP" albo "Callo słaba" (z czym btw całkowicie się nie zgodzę).
ODPOWIEDZ