Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

Też tak myślałem, ale po kilku partiach solo Japończykami przy pełnej, a następnie budowanej talii punktacja wyszła znacząco na korzyść talii 30 kart. Jednakże nie mam jeszcze tej frakcji opanowanej w takim stopniu, żeby dać za to głowę. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Kal-El83
Posty: 1152
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 136 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Kal-El83 »

Grzech się przyznać, ale jeszcze nie odpalłem wersji solo ... Jutro bede musiał nadrobić :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zakwas »

Taka wątpliwośc mnie naszła do kart z dodatku, które dają PZ za przechowywane dobra na niej (maks. 3) - czy przy postawieniu takiej karty można wrzucić posiadane dobra i zgarnąć produkcję jak w przypadku innych produkcyjnych?

Czt Sfinks działa na +1 PZ przy przynajmniej dwóch zdobytych punktach, czy taka karta daje 1+1+1? Co z kartami punktującymi za zbudowane lokacje danego koloru? Też są liczone jak zbiór pojedynczych punktów, czy liczymy lokacje, sumujemy i używamy Sfinksa? :>
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

zakwas pisze:Taka wątpliwośc mnie naszła do kart z dodatku, które dają PZ za przechowywane dobra na niej (maks. 3) - czy przy postawieniu takiej karty można wrzucić posiadane dobra i zgarnąć produkcję jak w przypadku innych produkcyjnych?
Posiadane dobra możesz wrzucić dopiero w fazie czyszczenia.
zakwas pisze: Czt Sfinks działa na +1 PZ przy przynajmniej dwóch zdobytych punktach, czy taka karta daje 1+1+1? Co z kartami punktującymi za zbudowane lokacje danego koloru? Też są liczone jak zbiór pojedynczych punktów, czy liczymy lokacje, sumujemy i używamy Sfinksa? :>
Moim zdaniem przy kartach punktujących za zbudowane lokacje możemy użyć Sfinksa, gdyż jednorazowo zdobywamy 2+ punktów. Jednakże, jakbyśmy odpalili dwukrotnie jakąś kartę, która np. daje 1pz za dane dobro to Sfinks nie dałby nam bonusu.

ps. Jak idzie kampania do Osadników? Czytałem, że jakiś czas temu ostro testowałeś ten tryb. Pytam, bo sam chciałem się z nim zapoznać, ale nie wiem, czy ze względu na dużo niejasności lepiej nie poczekać, aż Portal wyda jego wersję 2.0 (jest konkurs na nowe pomysły do kampanii więc pewnie coś jest na rzeczy).
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zakwas »

Bary pisze:
zakwas pisze: Czt Sfinks działa na +1 PZ przy przynajmniej dwóch zdobytych punktach, czy taka karta daje 1+1+1? Co z kartami punktującymi za zbudowane lokacje danego koloru? Też są liczone jak zbiór pojedynczych punktów, czy liczymy lokacje, sumujemy i używamy Sfinksa? :>
Moim zdaniem przy kartach punktujących za zbudowane lokacje możemy użyć Sfinksa, gdyż jednorazowo zdobywamy 2+ punktów. Jednakże, jakbyśmy odpalili dwukrotnie jakąś kartę, która np. daje 1pz za dane dobro to Sfinks nie dałby nam bonusu.
No właśnie jest to dla mnie niejasne do końca, pozostawia duże pole do interpretacji... Na pewno nie biorę dodatkowych punktów, gdy odpalam akcję dającą 1PZ ale dwa razy danym dobrem, jednak jak interpretować karty, które dają 1PZ za każde dobro na niej? Może jednak każde dobro liczymy osobno? To samo ma się co do lokacji - w końcu dostajemy 1PZ za budynek, a nie tyle PZ ile budynków... :|
Bary pisze: ps. Jak idzie kampania do Osadników? Czytałem, że jakiś czas temu ostro testowałeś ten tryb. Pytam, bo sam chciałem się z nim zapoznać, ale nie wiem, czy ze względu na dużo niejasności lepiej nie poczekać, aż Portal wyda jego wersję 2.0 (jest konkurs na nowe pomysły do kampanii więc pewnie coś jest na rzeczy).
Kampanię zarzuciłem, bo szła zbyt łatwo. Ja poczekam na poprawione zasady, które będą rzucały jakieś wyzwanie na każdym etapie. W obecnej formie, jeżeli nie ma się pecha w pierwszych dwóch-trzech grach, to robi się z tego straszny tasiemiec...
Kal-El83
Posty: 1152
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 136 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Kal-El83 »

To prawda, też mam wrażenie jakby ten sfinks był nie do końca dookreślony.
Dlatego rzadko gram egiptem :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

Na BGG Ignacy odpowiadał, że Sfinks daje ekstra punkty przy jednorazowym zdobyciu 2+ PZ.
W tym przypadku wydaje mi się, że za dobra leżące na karcie (2+) dostałoby się punkty ze Sfinksa, bo to jednak jeden efekt, z którego jednorazowo dostajesz X punktów.

Jeśli chodzi o zbudowane lokacje, to przy karcie "dostajesz 1PZ za każdy wybudowany szary budynek" a masz ich 2+, Sfinks zadziała.
Jednak jeśli masz 2 karty dające 1 PZ za każdy czerwony budynek i stawiasz taki budynek, to nie dostajesz PZ ze Sfinksa (bo to +1, +1, a nie +2).

Egipcjanie mogą wydawać się skomplikowani, ale dla samej produkcji złota warto nimi pograć :D
Rumcajs
Posty: 161
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Rumcajs »

W kwestii punktowania jakiegoś rodzaju kart w Imperium, jakiś czas temu tu na forum padło podobne pytanie i taka nastąpiła odpowiedź:

P: Mam Sfinksa i wystawiam kartę dającą mi PZ za jakiś rodzaj kart w imperium.
Mam dodatek ze Sfinksa jeżeli dostaję co najmniej 2PZ, czyli mam co najmniej 2 dane karty w imperium?

O: Nie. Jeśli dostajesz 2 x 1PZ to Sfinks nie działa. Każdą akcję rozpatrujesz osobno.
Przykład: masz jednego Sfinksa, masz kartę wspólną punktującą za szare, masz przejętą Świątynią RA rzymską kartę Sztab punktującą za szare i budujesz szarą Piramidę. Dostajesz 1PZ z karty wspólnej, 1PZ ze Sztabu i tyle. Sfinks nie punktuje, ponieważ dostałeś 1PZ + 1PZ. Gdyby Sztab i karta wspólna punktująca za szare dawały by po 2PZ wtedy dostałbyś za zbudowanie Piramidy 6PZ (2PZ punktująca szare karta wspólna + 1PZ Sfinks, 2PZ Sztab + 1PZ Sfinks).

Co do kart na których przetrzymywane są surowce w moim prywatnym FAQ znalazłem coś takiego (niestety nie pamiętam skąd to przepisałem :oops: )

P: Czy Sfinks zadziała przy kartach które dają 1PZ za każde dobro na niej?
O:Jeśli na karcie leży więcej niż jedno dobro dostaje się punkty.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

Rumcajs pisze: P: Mam Sfinksa i wystawiam kartę dającą mi PZ za jakiś rodzaj kart w imperium.
Mam dodatek ze Sfinksa jeżeli dostaję co najmniej 2PZ, czyli mam co najmniej 2 dane karty w imperium?

O: Nie. Jeśli dostajesz 2 x 1PZ to Sfinks nie działa. Każdą akcję rozpatrujesz osobno.
Przykład: masz jednego Sfinksa, masz kartę wspólną punktującą za szare, masz przejętą Świątynią RA rzymską kartę Sztab punktującą za szare i budujesz szarą Piramidę. Dostajesz 1PZ z karty wspólnej, 1PZ ze Sztabu i tyle. Sfinks nie punktuje, ponieważ dostałeś 1PZ + 1PZ. Gdyby Sztab i karta wspólna punktująca za szare dawały by po 2PZ wtedy dostałbyś za zbudowanie Piramidy 6PZ (2PZ punktująca szare karta wspólna + 1PZ Sfinks, 2PZ Sztab + 1PZ Sfinks).
Tak, tylko że pytanie o Sfinksa nie dotyczy chyba tego, o czym mówi odpowiedź - tak mi się wydaje.
Odpowiedź dotyczy sytuacji, gdy wystawiam szary budynek i posiadam już 2 budynki mówiące: "zawsze gdy zbudujesz szary dostajesz punkt" i tutaj sytuacja jest jasna. Punkty lecą z dwóch różnych kart, więc się nie sumują.

Nasze wątpliwości dotyczą karty ze zdolnością "bonus za wybudowanie: za każdą szarą w imperium dostajesz 1 punkt". I nadaj obstaję przy tym, że Sfinks doda w tym wypadku punkty, tak samo jak przy magazynie ("za każde dobro na karcie dostajesz 1 punkt").
Kal-El83
Posty: 1152
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 136 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Kal-El83 »

Jak na moj chłopski rozum to sfinks zadziała, gdyż ta karta nie daje 1+1+1...pkt tylko jako swoją cechę (działanie) określa wartość punktów która jednorazowo wejdzie na konto np. 5 pkt za 5 brazowych budowli.
Natomiast co do punktowania za kazda ktora zbudujemy wątpliwości w interpretacji nie ma, jeśli nie dostajemy jako bonus z jednej karty 2+ pkt za zbudowanie, to sfinks nie zadziała.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Rumcajs
Posty: 161
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Rumcajs »

No tak trzeba rozróżnić : "bonus za wybudowanie: za każdą szarą w imperium dostajesz 1 punkt" od "zawsze gdy zbudujesz szary dostajesz punkt".
Dyso
Posty: 202
Rejestracja: 15 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: Oława / Drzemlikowice
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Dyso »

Proponuję zadać to pytanie Trzewikowi pod jego vlogiem :)
Stowarzyszenie Planszoaktywni- Tak działamy z grami planszowymi w Oławie.
---
Profil osobisty na BGG
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zakwas »

W przypadku gdy punktujemy stawiane lokacje, wątpliwości nie mam. Gdy punktujemy już postawione, chyba macie rację, że szukam dziury w całym i Sfinks działa. ;)

A w takim razie jeszcze jak interpretujecie wszelkie składy (np. składnicę mięsiwa) - czy przy postawieniu takiej karty można "wrzucić" posiadane dobra i zgarnąć produkcję PZ jak w przypadku innych produkcyjnych od razu przy postawieniu, czy tu musimy czekać na następną kolejkę aż wykorzystamy cechę przechowywania?

EDIT: dam to pytanie do vloga chyba...
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

zakwas pisze: A w takim razie jeszcze jak interpretujecie wszelkie składy (np. składnicę mięsiwa) - czy przy postawieniu takiej karty można "wrzucić" posiadane dobra i zgarnąć produkcję PZ jak w przypadku innych produkcyjnych od razu przy postawieniu, czy tu musimy czekać na następną kolejkę aż wykorzystamy cechę przechowywania?
Jeśli chodzi o karty z produkcją i cechą, to jak wspomniałem wcześniej, możesz wstawić tam dobra dopiero w fazie czyszczenia, a punkty przybędą w dopiero w kolejnej rundzie (info z instrukcji).
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zakwas »

Gdzie to jest w instrukcji? :/
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

zakwas pisze:Gdzie to jest w instrukcji? :/
Instrukcja do kpp, akapit "Lokacje z produkcją i cechą".
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Kal-El83
Posty: 1152
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 136 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Kal-El83 »

Jak dla mnie interpretacja jest jasna :P

#zakwas
Co do Twojego pytania pod vlogiem, to ta karta punktuje od nastepnej rundy jeżeli w czasie fazy czyszczenia odłożysz na te karte jakueś surowce. Karty produkvji punktują/produkują w momencie wejścia na stół a wówczad na tej karcie nic nie jest odłożone.
Źeby nie było też jestem ciekaw odpowiedzi więc załapkowałem na yt ;)

Edit: widze ze kolega mnie uprzedził ;) .... Sorrrrrry nie zauwaźyłem ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zakwas »

Dobra, to wszystko już jasne. Za dużo w to gram i czasem już nie wiem co było w instrukcji, a co mi się wydaje/zinterpretowałem sobie sam. ;)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

Azazelek pisze:Edit: widze ze kolega mnie uprzedził ;) .... Sorrrrrry nie zauwaźyłem ;)
Ja już na poprzedniej stronie odpowiedziałem na pytanie, ale kolega Zakwas mi nie ufa. :P ;)

btw. Słuchałem właśnie podcast Trzewika i obiecał nowy znacznik gracza +100 na planszę z wynikami w pudle z nową frakcją. Fajno, od razu mógłby na rewersie wrzucić +150. :D
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zakwas »

Mogliby dać nową, czytelną planszę punktacji.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

Pozwolę sobie podsumować nasze rozważania, z których efektami się zgadzam ;)

1. Karty punktujące "zawsze gdy wybudujesz kolorowy budynek dostajesz 1 PZ" nie sumują się i nie odpalają Sfinksa. Każda z takich kart dostarcza po 1PZ przy budowie danej lokacji, a nie 2+.
2. Magazyny produkujące "1PZ za każdy surowiec na tej karcie" odpalają Sfinksa, jeśli jest na nich 2+ surowców.
3. Karty punktujące za bonus za zbudowanie "Dostajesz 1PZ za każdy kolorowy budynek znajdujący się w twoim imperium" odpalają Sfinksa, jeśli tych budynków jest 2+.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

Pozwolę sobie dodać jeszcze dwa punkty:
4. Karty dające 1pz za akcję nie dają bonusu ze Sfinksa, nawet jeżeli aktywujemy daną kartę dwukrotnie w jednej turze.
5. Karty dające 2pz za akcję (np Aleja Sfinksów) dają nam bonus ze Sfinksa. Jeżeli aktywujemy taką kartę dwukrotnie podczas naszej tury dostajemy w sumie aż 6 punktów (Sfinks aktywuje się dwukrotnie).
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Dyso
Posty: 202
Rejestracja: 15 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: Oława / Drzemlikowice
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Dyso »

Zgadzam się z Wami Panowie! ;)
Stowarzyszenie Planszoaktywni- Tak działamy z grami planszowymi w Oławie.
---
Profil osobisty na BGG
mortos
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2009, 14:52
Has thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: mortos »

Nie znalazłem w wyszukiwarce takiej odpowiedzi, więc zapytam, mam nadzieje, że nie duplikat.

Japończycy mają Damę-szpieg oraz Negcjatora. Damą-szpieg podpisuje umowę z lokacją przeciwnika. Negocjator pozwala wybudować swoją umowę. W związku z tym mogę wybudować za pomocą Negorcjatora lokację przejętą od innego gracza za pomocą Damy-szpieg?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

mortos pisze:Nie znalazłem w wyszukiwarce takiej odpowiedzi, więc zapytam, mam nadzieje, że nie duplikat.

Japończycy mają Damę-szpieg oraz Negcjatora. Damą-szpieg podpisuje umowę z lokacją przeciwnika. Negocjator pozwala wybudować swoją umowę. W związku z tym mogę wybudować za pomocą Negorcjatora lokację przejętą od innego gracza za pomocą Damy-szpieg?
Nie możesz (instrukcja, opis kart frakcyjnych Japończyków).
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ