Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 309 times
Been thanked: 526 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: kaszkiet »

Pół biedy pocztówka i te czerstwe teksty "W imieniu senatu..." i "Na chwałę Rzymu" :)
Ale po co ja tam kładę całą rękę, a nie pojedynczą kartę surowca, który chcę dostać od innych?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4065
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: lacki2000 »

kaszkiet pisze:Pół biedy pocztówka i te czerstwe teksty "W imieniu senatu..." i "Na chwałę Rzymu" :)
Ale po co ja tam kładę całą rękę, a nie pojedynczą kartę surowca, który chcę dostać od innych?
Może po to by inni wiedzieli ile masz tego surowca i na jakich kartach, by poznać twe możliwości.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 309 times
Been thanked: 526 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: kaszkiet »

lacki2000 pisze:
kaszkiet pisze:Pół biedy pocztówka i te czerstwe teksty "W imieniu senatu..." i "Na chwałę Rzymu" :)
Ale po co ja tam kładę całą rękę, a nie pojedynczą kartę surowca, który chcę dostać od innych?
Może po to by inni wiedzieli ile masz tego surowca i na jakich kartach, by poznać twe możliwości.
Ale pokazuje się tylko jedną odkrytą kartę, której się żąda, a reszta jest zakryta.
Jest szczegółowy opis akcji legionisty w instrukcji, który każe położyć na pocztówce całą rękę i właśnie nie wiem, czy to do czegoś służy, czy jest zawracaniem głowy.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: charlie »

kaszkiet pisze:
lacki2000 pisze:
kaszkiet pisze:Pół biedy pocztówka i te czerstwe teksty "W imieniu senatu..." i "Na chwałę Rzymu" :)
Ale po co ja tam kładę całą rękę, a nie pojedynczą kartę surowca, który chcę dostać od innych?
Może po to by inni wiedzieli ile masz tego surowca i na jakich kartach, by poznać twe możliwości.
Ale pokazuje się tylko jedną odkrytą kartę, której się żąda, a reszta jest zakryta.
Jest szczegółowy opis akcji legionisty w instrukcji, który każe położyć na pocztówce całą rękę i właśnie nie wiem, czy to do czegoś służy, czy jest zawracaniem głowy.
Zawracaniem gitary, zdecydowanie. Czerstwe teksty są pewnie po to, żeby oddać nieco klimatu, ale zgadzam się - odkładanie całej ręki jest bez sensu. My gramy tak, że po prostu pokazujemy kartę surowca, który chcemy dostać, a pocztówki to już w większości gier nie używamy, bo też jest zbędna.

Z tych tekstów to nie raz już była niezła polewka, szczególnie jak się gra w 4-5 osób, przywódca zagrywa legionistę i wszyscy podążają lub mają legionistę w klienteli, jak tylko przychodzi tura ostatniego i zaczyna mówić "W imieniu..." to wszyscy jednocześnie reagują: "Dobra już, zamknij się i pokazuj co chcesz!" :D
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2329
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 918 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Galatolol »

Chyba po to się odkłada całą rękę, żeby pozostałymi kartami zasłonić wszystko oprócz surowca na danej karcie - wtedy nie zdradzmy jaki to budynek.
Oczywiście nie znam nikogo, kto by używał tej planszetki legionisty.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Andy »

Chodzi o to, żeby zagrana karta Legionisty, która dopiero po akcjach wszystkich graczy trafia do Puli, nie pomyliła się z wyłożoną kartą żądanego materiału (lub kartami żądanych materiałów, jeśli wykonujemy jednocześnie kilka akcji Legionisty), które na koniec akcji tego gracza wracają do ręki. Karty z ręki i tak musimy gdzieś odłożyć, bo trudno jest jedną ręką wpychać do Składu Budowlanego karty otrzymane z Puli i od innych graczy. Skoro tak, to lepiej jest dla uniknięcia pomyłek odłożyć rękę (zakrytą) i karty żądanych materiałów (odkryte) w jedno miejsce, np. na planszę legionisty.

Ale oczywiście można grać jak się chce: bez planszy legionisty, bez plansz obozów, nie wygłaszając tekstów z instrukcji, stosując tylko część reguł, a inne modyfikując według uznania. Kto nam zabroni? ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

Chodzi też o to, żeby się nie pomylić i nie włożyć pokazywanej karty do składu, albo żądanych kart do ręki. Pewnie takie sytuacje się zdarzały i stąd pomysł planszy, ale da się grać bez niej.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Pixa »

Gramy zazwyczaj w dwie osoby. Czy kupno Glory to Rome to dobry pomysl? Dziala dobrze na pare?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

Jedna rola/akcja w grze (Legionista) działa na obu sąsiadów. W dwuosobowej grze z oczywistych względów ten aspekt jest ograniczony. :) W dwie osoby i tak są ciekawsze drogi do zwycięstwa. Ja polecam w każdym składzie. W dwie osoby będzie szybciej i intensywniej.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 378 times
Been thanked: 94 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: farmer »

Działa.

Generalnie dobra gra, więc nie zastanawiać się tylko brać i grać :)
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Pixa »

To zapytam inaczej - warto majac Race for the Galaxy do ktorej w recenzjach jest porownywana?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 378 times
Been thanked: 94 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: farmer »

Wg mnie tak,
w znaczeniu, iż są to jednak mocno różne gry.
Szczerze mówiąc, nigdy nie widziałem w obu pozycjach jakichś szczególnych podobieństw.
Chociaż, jak już o tym wspomniałeś, to faktycznie są pewne mechaniczne elementy wspólne - co nie zmienia faktu, iż Rzym warto mieć.
Agricola i Egizia obie są oparte o mechanizm worker placement, jednak mało kto stwierdzi, że posiadanie jednej wyklucza sens posiadania drugiej :).

Tako właśnie uważam.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4132
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 313 times
Been thanked: 343 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: tomb »

NCR to taki przykład gry, w której liczba graczy drastycznie odmienia charakter rozgrywki - gra we dwójkę to zupełnie co innego, niż gra w 3-5 osób. Ale w każdym zestawieniu gra działa, choć nie każdy lubi grę na dwóch.

Jest to jednocześnie gra, której nie potrafię ocenić - z jednej strony irytuje mnie możliwość zakończenia partii przez wybudowanie przez kogoś konkretnego budynku (bo nie każdemu może taki budynek wpaść na rękę), z drugiej strony mechanizmy w niej zastosowane są niesamowite i dają wielkie możliwości do główkowania.
Gra wymaga sporego ogrania od całej ekipy przy stole, a ja takiej sobie na razie nie odchowałem, stąd pewnie zgryz. Ale zagrać trzeba - naprawdę intrygujący tytuł.

@Pixa - porównania do Rejsa (i do Nowej Ery) wynikają z używania kart na kilka sposobów. Jeśli znasz różnice między Rftg i NE (ewent. Osadnikami) i uważasz, że te gry są podobne - to tak, Na chwałę Rzymu też jest do nich podobna.
Ed: Kiedyś porównywałem już te gry, może ten post Ci pomoże.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2015, 12:22 przez tomb, łącznie zmieniany 3 razy.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

Jak dużo gracie w RtfG i nie zamierzacie przestawać, to kolejna karcianka może mieć problem się przebić - nawet, jeśli się spodoba. Poza tym nie są bardzo podobne, ale obie nie są najnowsze, trzeba je było kiedyś do czegoś porównywać.
Kacyk
Posty: 32
Rejestracja: 08 lip 2013, 01:22
Lokalizacja: Iwonicz-Zdrój, Arbon CH

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kacyk »

Wiadomo coś na temat wydania dodatków w polskiej wersji? Kiedy? Czy już lepiej teraz od Niemca zamawiać?
Z żoną mamy tytuł tak ograny, że przydałoby się go lekko odświeżyć. A RftG, mimo że się żonie spodobał i tak nie ma szans z GtR (przynajmniej według żony :) ).
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3647
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: gafik »

Żony tak, już w większości mają, że jak już uda im się polubić jakąś grę, to kolejne gry mają już bardzo trudno ;)
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Rafal_Kruczek »

Kacyk pisze:Wiadomo coś na temat wydania dodatków w polskiej wersji? Kiedy? Czy już lepiej teraz od Niemca zamawiać?
Z żoną mamy tytuł tak ograny, że przydałoby się go lekko odświeżyć. A RftG, mimo że się żonie spodobał i tak nie ma szans z GtR (przynajmniej według żony :) ).
Nie robiłbym sobie wielkich nadziei żeby Boat City wydało polska wwerję dodatku.

Karty z nienieckeigo dodatku moga być niekompatybilne wielkością z polskim wydaniem. A z kolei Amerykańska wersja dodatku (w wersji do satarej edycji i Balack Edition pewnie nie będą pasować kolorystycznie - materiały sa w zupełnie innych kolorach i nazwy zawodów też są zupełnie różne.)

Jakimś rozwiązaniem może być:
1. kupno nowej podstawki (Black edition i niemiecka wersja) do któej jest dodatek
2. zdobycie polskich kart (zdaje się 36 sztuk?/ kolejna podstawka powinna dac chyba 3 lub 4 takie zestawy) w odpowiednuch kolorach i naklejenie na nich dodatku w formie erraty.
3. zrobienie zupełnie nowej wersji
4. zdobycie praw do obecnej polskiej wersji i rysunków z dodatku i wydanie polskiej wersji
5. Ucieczka do przodu i zagranie w http://bgg.cc/boardgame/175199/mottainai
beta do ściagniecia http://asmadigames.com/MottainaiPnP.pdf i wydrukowania :)
2 razy szybciej tak samo ciewkawie :)
admi99
Posty: 192
Rejestracja: 28 sty 2015, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: admi99 »

Witajcie,

chciałbym do NCR kupić (zrobić lub zamówić) plansze gracza w formie bardziej trwałej, tekturowej - na wzór tych co są w grze Innowacje. Czy ktoś ma może jakieś doświadczenia?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: misioooo »

Zeskanuj albo zrób własny projekt. Wydrukuj na papierze samoprzylepnym i naklej na grubą tekturę modelarską - np. 3mm :D
Najprościej. Drukować możesz w domu, albo podejść do zakładu jakiegoś gdzie za może 10zł będziesz miał w dużo lepszej jakości niż z domowej plujki.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
admi99
Posty: 192
Rejestracja: 28 sty 2015, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: admi99 »

misioooo pisze:Zeskanuj albo zrób własny projekt. Wydrukuj na papierze samoprzylepnym i naklej na grubą tekturę modelarską - np. 3mm :D
Najprościej. Drukować możesz w domu, albo podejść do zakładu jakiegoś gdzie za może 10zł będziesz miał w dużo lepszej jakości niż z domowej plujki.
Nie uściśliłem. W innowacjach te tekturki są specyficzne, mają zaookrąglone krawędzie.
Druk i najlejenie to nie problem, ale chodzi o okragłe boki tej tekturki - tak by łatwo karty wchodziły pod spód.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Rafal_Kruczek »

admi99 pisze:
misioooo pisze:Zeskanuj albo zrób własny projekt. Wydrukuj na papierze samoprzylepnym i naklej na grubą tekturę modelarską - np. 3mm :D
Najprościej. Drukować możesz w domu, albo podejść do zakładu jakiegoś gdzie za może 10zł będziesz miał w dużo lepszej jakości niż z domowej plujki.
Nie uściśliłem. W innowacjach te tekturki są specyficzne, mają zaookrąglone krawędzie.
Druk i najlejenie to nie problem, ale chodzi o okragłe boki tej tekturki - tak by łatwo karty wchodziły pod spód.
Na kickstarterze Black Box edition oferowałi naklejane stopki zeby maty były klika mm nad stołem.
https://www.kickstarter.com/projects/ca ... escription
"5) Player Mat "risers" - 25 clear plastic feet (so 5 per Camp)"
Prawdopodobnie mozna takie coś znaleźć i kupic...

Pierszy krok w poszukiwaniu:
http://www.aliexpress.com/clear-rubber- ... views.html
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: misioooo »

Nie prościej kupić w castoramie takie "stopki" plastikowe czy nawet filcowe jak do mebli? Kilka złotych i łatwo dostępne. Są w różnych rozmiarach, kwadratowe i okrągłe i różnej grubości.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Rafal_Kruczek »

misioooo pisze:Nie prościej kupić w castoramie takie "stopki" plastikowe czy nawet filcowe jak do mebli? Kilka złotych i łatwo dostępne. Są w różnych rozmiarach, kwadratowe i okrągłe i różnej grubości.
Racja ,ale takie do elektroniki są troche mniejsze i mogą lepiej pasować.
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: badjimi »

Polecam silikonowe "odbojniki" do frontów meblowych.
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: lhw »

Mam takie pytanie: według instrukcji, w grze znajdują się 144 karty rozkazów wraz z opisem funkcji poszczególnych budynków. Czy jest gdzieś może zamieszczona informacja odnośnie tego, ile sztuk danej karty występuje w talii? Chodzi mi o polską edycję gry. Przymierzam się do jej nabycia i chciałbym móc jakoś zweryfikować zawartość po rozpakowaniu :-)
ODPOWIEDZ