Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6484
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 609 times
Been thanked: 963 times

Post autor: Odi »

Nie grałem w periklesa, ale - na podstawie tego co czytałem - tandem Mare Nostrum&Perikles w łącznej cenie 160 zł byłby chyba znakomity, jeśli tylko strawicie taką ilość antycznego klimatu!

:)
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Obie gry są podobnie ciężkie, ale w Periklesa gra się przyjemniej. W Mare Nostrum co rundę robimy to samo i mnóstwo czasu schodzi na rozdawanie kart, za które za chwile coś kupimy. W Periklesa ruchy graczy odbywaja sie szybciej. Nawet jeśli mamy przestój, bo nie uczestniczymy w bitwie, to i tak jej przebiegiem się z boku emocjonujemy.
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Pjaj »

Co do ciężkości gry w całości podzieliłbym ocenę użytkowników boardgamegeeka

http://www.boardgamegeek.com/weightgrap ... meid=21954

Czyli średnia - średniociężka. Porównałbym ją pod tym względem do El grande. Podobna ilość kombinowania tyle że występuje jeszcze element losowy w postaci bitew z rzucaniem kostkami.

Co do grywalności całkowicie zgadzam się z draco - w Periklesa gra się zdecydowanie lepiej. Więcej możliwości, duża ilość dróg do zwycięstwa. Wczoraj np. udało mi się wygrać przejmując w drugiej kolejce ateny z czterema bitwami tylko po to, żeby wszystkie przegrać i skończyć grę.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Post autor: MataDor »

Czy jest sens kupować grę jeśli będzie się miało okazję grać w nią tylko w 3ch? Na sucho, po przeczytaniu instrukcji wydaje mi sięto małą liczbą i chyba gra nie w pełni rozwinie skrzydła... ale może sie mylę, to znaczy mam taka nadzieję że się mylę bo mam na nią straszną ochotę :)
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5217
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 278 times
Been thanked: 899 times
Kontakt:

Post autor: raj »

niestety trzech graczy to mało
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

ja nie wiem jak wszyscy gracie, ale moim zdaniem pedrak przynajmniej podczas polconu jeszcze gral bitwy zle.

jak ja rozumiem:

faza 1: gra sie do DWOCH punktow po swojej stronie, nie jeden rzut (jak bylo mi tlumaczone). przegrany traci oddzial odpowiedniego typu. wygrany zaczyna nastepna faze majac jeden punkt juz zdobyty.

faza 2: gra sie do DWOCH punktow po swojej stronie, przy czym jedna ze stron ma juz jeden zdobyty (chyba ze nie bylo fazy 1 z braku wojska po obu stronach). przegrany traci oddzial odpowiedniego typu. wygrany zyskuje zeton bitwy.

w szczegolnosci mozna stracic oddzial i wygrac bitwe.

nie widzialem nigdzie watku ostatnio gdzie by cos bylo o tym ze wykladnia 'pedrakowa' przestaje obowiazywac, dlatego pisze.


(a teraz czekam na lincz i dowody ze to ja nie mam racji)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5217
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 278 times
Been thanked: 899 times
Kontakt:

Post autor: raj »

Dobrze rozumiesz z jednym wyjatkiem - nie moze byc sytuacji, ze atakujacy nie wystawia jakichs oddzialow do pierwszej bitwy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

rajgildia pisze:Dobrze rozumiesz z jednym wyjatkiem - nie moze byc sytuacji, ze atakujacy nie wystawia jakichs oddzialow do pierwszej bitwy.
Oczywiscie jesli nie ma oddzialow danego typu, to nie wystawia (wtedy automatyczne zwyciestwo obroncy; jesli natomiast obaj gracze nie wystawili danego typu wojska pomija sie 1-sza faze).

Pedrak jeszcze inaczej znieksztalcil tez przepisy - ze gra sie do uzyskania przewagi 2 znacznikow. W rzeczywistosci sie nie gra do przewagi tylko do uzyskania 2 znacznikow. Prawdopodobnie od jakiegos czasu wie juz, ze gra ktora sie zachwycal nieco inaczej przebiega niz sadzil :P
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Pjaj »

rajgildia pisze:Dobrze rozumiesz z jednym wyjatkiem - nie moze byc sytuacji, ze atakujacy nie wystawia jakichs oddzialow do pierwszej bitwy.
jax pisze: Oczywiscie jesli nie ma oddzialow danego typu, to nie wystawia (wtedy automatyczne zwyciestwo obroncy; jesli natomiast obaj gracze nie wystawili danego typu wojska pomija sie 1-sza faze).
W tym miejscu nie mogę się zgodzić. W świetle dyskusji z udziałem autora gry na boardgamegeeku jeżeli nie ma atakującego w pierwszej fazie, obrońca po prostu dostaje tokena i ma większe szanse na wygranie drugiej fazy. Atakujący może jednak cały czas wygrać.

Zobaczcie pozycję 16 w zestawieniu:

http://www.boardgamegeek.com/thread/130884

Przy okazji bardzo przydatny plik, który rozjaśnia wszystkie wątpliwości:

http://files.boardgamegeek.com/geekfile ... leid=20963
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5217
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 278 times
Been thanked: 899 times
Kontakt:

Post autor: raj »

ok, pisalem z pamieci :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Pjaj pisze:
jax pisze: Oczywiscie jesli nie ma oddzialow danego typu, to nie wystawia (wtedy automatyczne zwyciestwo obroncy; jesli natomiast obaj gracze nie wystawili danego typu wojska pomija sie 1-sza faze).
W tym miejscu nie mogę się zgodzić. W świetle dyskusji z udziałem autora gry na boardgamegeeku jeżeli nie ma atakującego w pierwszej fazie, obrońca po prostu dostaje tokena i ma większe szanse na wygranie drugiej fazy. Atakujący może jednak cały czas wygrać.

Zobaczcie pozycję 16 w zestawieniu:

http://www.boardgamegeek.com/thread/130884
Pjaj - cos chyba zle rozumiesz,

sprecyzujmy:

1.) jesli w pierwszej rundzie nie ma attackera - obronca wygrywa te runde pod warunkiem ze ma wystawione wojsko w tej rundzie.
To przypadek 15 z powyzszej dyskusji
15) Attacker hoplite and Defender trireme and hoplite
Defender wins first round and gets Battle Token. Normal second round
with Defender having an advantage, winner gets the tile
Wallace: YES

2.) jesli w pierwszej runddzie nie ma wojsk attackera i obroncy, to pomija sie te runde (nikt nie dostaje znacznika)
To przypadek 13 z powyzszej dyskusji:
13) Attacker hoplite and Defender hoplite
Wallace: ONLY SECOND ROUND OF COMBAT OCCURS, WITH BOTH
SIDES REQUIRING TWO BATTLE TOKENS.

Przypadek 16, o ktorym piszesz dotyczy innej, standardowej sytuacji, gdy obronca i atakujacy wystawiaja wojska w obu rundach.

Ogolnie ten przytoczony watek mam juz przecwiczony na wszystkie strony :) . Bylo to niezbedne po lekturze instrukcji i przed pierwsza rozgrywka.
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Pjaj »

Jax. całkowicie się zgadzam z tym co napisałem w ostatnim poście. Wcześniejszy po prostu nie był tak jednoznaczny. Napisałeś o automatycznym zwycięstwie obrońcy, co można było zrozumieć jak wygranie całej bitwy, a nie tylko pierwszej rundy, zwłaszcza, że napisałeś to pośrednio zgadzając się z rajgildia, który stwierdził, że w ogóle nie może być sytuacji, gdy atakujący nie wystawi wojsk w pierwszej fazie.

Obecnie widać, że nie ma między nami sporu - atakujący może wygrać, nie wystawiając wojsk do pierwszej fazy walki.
msztext
Posty: 6
Rejestracja: 07 paź 2007, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

żetony wojskowych

Post autor: msztext »

Właśnie kupiłem Periklesa i przymierzam się do pierwszej gry. Słuchajcie ile jest właściwie tych "żetonów wojskowych"? W instrucji jest napisane że 60. Ja naliczyłem wszystkich 71: Athens 6+8, Sparta 10+4, Thebes 7+2, Megara 2+3, Corinth 5+5, Argos 6+3, Persia 6+4.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2460
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 567 times
Been thanked: 277 times

Re: żetony wojskowych

Post autor: Markus »

msztext pisze:Właśnie kupiłem Periklesa i przymierzam się do pierwszej gry. Słuchajcie ile jest właściwie tych "żetonów wojskowych"? W instrucji jest napisane że 60. Ja naliczyłem wszystkich 71: Athens 6+8, Sparta 10+4, Thebes 7+2, Megara 2+3, Corinth 5+5, Argos 6+3, Persia 6+4.
Pozdrawiam
sprawdź czy masz poprawne wypraski w swojej kopi gry, ja trafilem na zdublowaną wypraskę co zaowocowało większą ilością żetonów specjalnych i niedoborem pewnych wojsk,
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

brakuje mi elementu "Thessalanian allies", niestety żadnego nadmiarowego nie dostałem w zamian
czy ktoś z Was ma go może zdublowanego?
msztext
Posty: 6
Rejestracja: 07 paź 2007, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: msztext »

Swoją drogą to według tej informacji ilość żetonów wojskowych wynosi 71:
http://files.boardgamegeek.com/geekfile ... leid=19593
Czyżby w instrukcji był bug :)?
kuki, powinieneś reklamować w sklepie braki w grze, nie jest przecież tania, no chyba że sam zgubiłeś. Ja swoją drogą trafiłem na fantastyczną promocję w Rebelu i się skusiłem, dałem za nią 79zł, do tego dokupiłem także Struggle of Empires po tej samej cenie. :)
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Wilk »

Tak, wyglada to na bug w instrukcji - nie jest to bynajmniej jedyna jej wada i chyba jedyne, co mozna o niej powiedziec dobrego to to, ze jest madnie wydana. ;)
loreciak

Post autor: loreciak »

Mam pytanie dotyczące żetonów intryg. Na żetonach z symbolem kandydata i zamachu znajduje się też symbol skorupki. Czy wykorzystując taki żeton intrygi, oprócz umieszczenia kandydata lub dokonania zamachu w dowolnym mieście, umieszczamy kostkę wpływu w mieście, które jest wpisane na żetonie ?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Tak
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gabriel »

Rozumiem, że gra jest dostępna tylko po angielsku? Widziałem jąw ŚGK, gdzie oceniono, że wad w niej brak. Widziałem także na rebelu. Gdzie można śledzić informacje co ma być wydane "po naszemu"?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

np. w wątku "Zapowiedzi gier w Polsce" - pierwszy przyklejony w dziale Planszówki :D
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Adrian
Posty: 48
Rejestracja: 24 lip 2007, 18:42
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Adrian »

Czy Perikles dobrze sie skaluje? Mial ktos okazje zagrac w 3-4 osoby? Jak wyglada wtedy gra?
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

ja gralem tylko w 3 i jestem chyba jedyna osoba ktorej sie niezbyt spodobalo. pedrak cos mowil wtedy ze w 3 jest gorzej niz jak gral w wiecej.
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Post autor: Van »

Co się robi z odrzucanymi po przegranej bitwie żetonami wojsk? Są discardowane do końca gry czy jeszcze kiedyś wracają do gry?

Btw. polecam oglądnięcie filmiku o periklesie na BookShelf Games (http://bookshelfgames.com/Permlink/Ep010.html). Bardzo przydatny przy przebiciu się przez zasady :D .
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Van_Hoover pisze:Co się robi z odrzucanymi po przegranej bitwie żetonami wojsk? Są discardowane do końca gry czy jeszcze kiedyś wracają do gry?
Maja szanse wrocic. W kolejnej fazie (tuz przed wystawianiem wojsk na wojny) kazde miasto odzyskuje 1 oddzial. Szczegoly - patrz przepisy.
ODPOWIEDZ