Age of Empires III: The Age of Discovery / Empires: Age of Discovery (Glenn Drover)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: 8janek8 »

Na BGG pojawił się tył pudełka i plansza do nowej edycji:
https://boardgamegeek.com/image/2377888 ... -discovery
https://boardgamegeek.com/image/2377892 ... -discovery

Ostatnio Hobbity wrzuciły na FB zagadkową grafikę na tło swojego profilu. Podpytałem, czy zamierzają wydać. Czekam na jakąś odpowiedź, bo Kikstarter coraz bliżej i może być ciężki wybór:)
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: metyu »

Spoiler: ta grafika wygląda jak lustrzane odbicie logo z tyle pudełka AoE; trzymam kciuki, żeby wydali :-)
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: flowerus »

Jeśli ktoś to wyda po polsku, od razu kupuję. Wydawco, czekamy na informacje!
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Wassago »

8janek8 pisze:Czekam na jakąś odpowiedź, bo Kikstarter coraz bliżej i może być ciężki wybór:)
Wiadomo kiedy dokładniej :>?
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: TTR_1983 »

Gdzie widzicie coś co wskazuje że Hobbity to wydadzą?
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Blacksad »

Spędziłem sporo czasu porównując obie grafiki tzn. zdjęcie z FB Hobbitów http://zapodaj.net/a98b44792b797.jpg.html i zdjęcia pudełka nowego AoE http://zapodaj.net/b9bc3c6a4616a.jpg.html - jak dla mnie to jest to samo.
Oceńcie zresztą sami.

Także ten tego... szykujmy się na wyprawę do Nowego Świata :D
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: karawanken »

Wygląda ciekawie. Nie znam wcześniejszej wersji, może ktoś ją przybliżyć, czy warto się interesować?
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: ramar »

karawanken pisze:Wygląda ciekawie. Nie znam wcześniejszej wersji, może ktoś ją przybliżyć, czy warto się interesować?
Słyszałem opinie, że to najlepszy worker placement ever;) Ale sam jestem ciekaw zdania planszówkowej braci?
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: 8janek8 »

Oj, zdecydowanie warto. Jedna z najlepszych gier w jakie miałem przyjemność grać. Swietna mechanika, zdecydowanie wyczuwalny klimat i piekne wydanie. Osobscie licze na jeszcze ladniejsza oprawę w nowej wersji. No i nie wiele jest gier tej wagi w ktore zagrasz z praktycznie początkującymi graczami. Mam kilka partii 6 osobowych w gronie w wiekszosci swiezynek i byly to swietne rozgrywki. A wiem, ze gra nie pokazała jeszcze wszystkich atutow.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
he1885
Posty: 71
Rejestracja: 12 wrz 2012, 19:16
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: he1885 »

Również czekam na potwierdzenie nt. polskiego wydania. Dla mnie była by to najlepsza noworoczna wieść planszówkowa!
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1534
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Furan »

Oby tylko pudło było mniejsze niż w poprzedniej edycji! :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: ramar »

8janek8 pisze:Oj, zdecydowanie warto. Jedna z najlepszych gier w jakie miałem przyjemność grać. Swietna mechanika, zdecydowanie wyczuwalny klimat i piekne wydanie. Osobscie licze na jeszcze ladniejsza oprawę w nowej wersji. No i nie wiele jest gier tej wagi w ktore zagrasz z praktycznie początkującymi graczami. Mam kilka partii 6 osobowych w gronie w wiekszosci swiezynek i byly to swietne rozgrywki. A wiem, ze gra nie pokazała jeszcze wszystkich atutow.
No to już szykuję monety, jeśli ta gra rzeczywiście ma pojawić się po polsku.
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Harth »

Czytałem opinie na Rebelu i spora część z nich nie jest aż tak pochlebna ;)
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
grymir
Posty: 701
Rejestracja: 04 lis 2008, 22:21
Lokalizacja: Wodzisław Śl / Gołkowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: grymir »

Oj widocznie tam się nie znają na dobrych grach :wink: :wink: Świetna pozycja dla mnie numer 1 . Czekam na polskie ładniejsze [nie to że wcześniejsze złe] wydanie :)
Tak wiele gier a tak mało czasu
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Harth »

To podajcie plz jakieś powody dla których warto kupić tę grę. Bo aż sam się zainteresowałem :wink:
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: vinnichi »

Mam pytanie do osób, które znają poprzednią edycję. Czy wariant 2 osobowy to tylko cyferka na pudełku? Czy rzeczywiście na 2 graczy można pograć i mieć, co ważniejsze, frajdę z takiej gry?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: ramar »

vinnichi pisze:Mam pytanie do osób, które znają poprzednią edycję. Czy wariant 2 osobowy to tylko cyferka na pudełku? Czy rzeczywiście na 2 graczy można pograć i mieć, co ważniejsze, frajdę z takiej gry?
Nie grałem więc tylko rzucę linkiem: http://boardgamegeek.com/thread/1274105 ... last-night
Chyba da się grać, ale rewelacji nie ma.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: vinnichi »

No właśnie widziałem na BGG, rekomendacje odnośnie liczby graczy też raczej wykluczają 2, więc chyba tylko z przyzwoitości umieścili tą 2 na pudełku :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 25 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: uyco »

gra jest dobra. to bardzo klimatyczny (figurki, plastikowe monety, piękne grafiki), raczej tradycyjny worker placement i area control. najpierw umieszczamy naszych robotników (tutaj kolonistów) albo specjalistów (którzy na niektórych torach działają lepiej od zwykłych kolonistów), pózniej wykonujemy akcje. Jest negatywna interakcja - rywalizacja o miejsca na torach, o przewagi w regionach, o dobra, które przynoszą dublony, ekspedycje, no i jest wojna (jeśli mamy żołnierzy możemy odstrzelić współbraciom ich kolonistów).
Summa Summarum walczymy o przewagi, silna gospodarkę i budynki w III erze, które dają bardzo dużo punktów. w 2 osoby gra sie dobrze (jest trochę luźniej), w ogóle gra skaluje sie wyśmienicie. w starej edycji grać można tylko do 5 graczy.
nowa edycja, z tego co widać, bedzie miała budowniczych, nowe budynki (były chyba w dodatku - nie zakupiłem, bo był bardzo drogi) i maty graczy - wprowadzające nacje (z tego co pamietam był na BGG taki dodatek zrobiony przez graczy). podsumowując grę polecam :D
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: vinnichi »

No to obserwujemy :). Dzięki za opinię
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: karawanken »

No to jestem zainteresowany. Myślałem ostatnio nad jakimś klasycznym euro ale ta pozycja wydaję mi się bardziej odpowiednia dla mnie
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: mig »

Gra jest doskonała. Jedna z najlepszych w jakie grałem.
Świetny mix worker placement i area control. Jak na dominację worker placement to mnóstwo interakcji.
Moim zdaniem skalowalność jest świetna - zarówno w dwie osoby jak i w sześć jest super (choć oczywiście gra się nieco inaczej). Nieco więcej funu (jak to w tego typu grach) daje gra w więcej osób, ale rozegrałem sporo partii dwuosobowych i emocji było mnóstwo. Do tego, jak gracze są doświadczeni, to gra dwuosobowa może poniżej godziny zająć.
Kilka dość zrównoważonych dróg do zwycięstwa. Mnóstwo figurek. Dość proste i intuicyjne zasady (a przy tym sporo możliwości kombinowania podczas samej rozgrywki).
Kilka mankamentów też jest. Wydaje się, że nie wszystkie budynki są równie mocne - zdarzają się wyraźnie przepakowane. W trakcie gry zwykle nie wychodzą wszystkie, więc nie do końca można się przygotować na przejęcie odpowiedniego, choć mechanizm przejmowania inicjatywy i ustalania kolejności w kolejnej turze działa bardzo fajnie.
Do tego w starej wersji plansza mogłaby być bardziej ergonomiczna (stosunkowo mało miejsca w Nowym Świecie, co powoduje, że trzeba pilnowac w której prowincji jest dany kolonista). Z fotki wynika, że w nowej wersji ten problem zmniejszono, bo proporcjonalnie mapa zajmuje więcej miejsca niż wcześniej. Choć to bedzie zalezeć od tego jaki będzie jej ostateczny rozmiar (w starej wersji jest bardzo duży - porównywalny chyba do planszy GoT).

Ja grę bardzo polecam. Jeśli cena nie będzie zaporowa (a jest takie ryzyko, bo figurek jest masa), to nic tylko kupować.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: ramar »

Jak na razie same pozytywy:)
Aż przeszła mi przez myśl, by taka gra była fundowana przez wspieram.to - przede wszystkim duże możliwości co do osiągnięć, a dwa zawsze mniejsze ryzyko co do oszacowania zapotrzebowania na grę.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 643 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: pan_satyros »

mig pisze:Gra jest doskonała. Jedna z najlepszych w jakie grałem.
Świetny mix worker placement i area control. Jak na dominację worker placement to mnóstwo interakcji.
Moim zdaniem skalowalność jest świetna - zarówno w dwie osoby jak i w sześć jest super (choć oczywiście gra się nieco inaczej). Nieco więcej funu (jak to w tego typu grach) daje gra w więcej osób, ale rozegrałem sporo partii dwuosobowych i emocji było mnóstwo. Do tego, jak gracze są doświadczeni, to gra dwuosobowa może poniżej godziny zająć.
Kilka dość zrównoważonych dróg do zwycięstwa. Mnóstwo figurek. Dość proste i intuicyjne zasady (a przy tym sporo możliwości kombinowania podczas samej rozgrywki).
Kilka mankamentów też jest. Wydaje się, że nie wszystkie budynki są równie mocne - zdarzają się wyraźnie przepakowane. W trakcie gry zwykle nie wychodzą wszystkie, więc nie do końca można się przygotować na przejęcie odpowiedniego, choć mechanizm przejmowania inicjatywy i ustalania kolejności w kolejnej turze działa bardzo fajnie.
Do tego w starej wersji plansza mogłaby być bardziej ergonomiczna (stosunkowo mało miejsca w Nowym Świecie, co powoduje, że trzeba pilnowac w której prowincji jest dany kolonista). Z fotki wynika, że w nowej wersji ten problem zmniejszono, bo proporcjonalnie mapa zajmuje więcej miejsca niż wcześniej. Choć to bedzie zalezeć od tego jaki będzie jej ostateczny rozmiar (w starej wersji jest bardzo duży - porównywalny chyba do planszy GoT).

Ja grę bardzo polecam. Jeśli cena nie będzie zaporowa (a jest takie ryzyko, bo figurek jest masa), to nic tylko kupować.
w 100% się zgadzam. Jedna z gier które kupiłem na samym początku przygody z planszówkami i do dziś z przyjemnością wyciągam.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: rastula »

Mam starą edycję. Piękny plastik :).
ODPOWIEDZ