Carcassonne the Castle -czy warto na 2 osoby?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
abiku
Posty: 1
Rejestracja: 06 wrz 2007, 19:19
Lokalizacja: łódź

Carcassonne the Castle -czy warto na 2 osoby?

Post autor: abiku »

Witam

Chcialbym kupic ktoras wersje tej gry i mam maly dylemat. 70% bede gral w 2 osoby co wskazywaloby aby kupic wersje The Castle. Niemniej jednak czasami pewnie zbierze sie wieksza liczba graczy i wtedy wersja ta niezby sie nada.
Moje pytanie nastepujace: czy w normalna podstawaowa wersje tej gry mozna grac w 2 osoby? slyszalem opinie ze juz nie jest tak fajnie ale nie wiem do konca dlaczego?
Bo kupowac osobno wersje dla 2 osob i osobno dla wiekszego grona to troche zbyt duzy wydatek.

z gory dziekuje za podpowiedz osob ktore graja w te gre.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Pjaj »

Jestem zdania, że każda wersja Carcassonne najlepiej sprawdza się w dwie osoby. Gra w większą ilość osób, w szczególności więcej niż 3 osoby staje się zbyt losowa - od czasu położenia klocka do następnej kolejki może się tyle pozmieniać, że trudno mówić o jakiejś strategii gry. Z reguły dopasowuje się wtedy tylko klocek do obecnej sytuacji bez bardziej długoterminowego planowania.
tantar
Posty: 55
Rejestracja: 06 paź 2006, 18:42
Lokalizacja: Czersk

Post autor: tantar »

W podstawowe Carcassonne bardzo dobrze gra się w dwie osoby. W tym układzie jest to strategiczna rozgrywka. A gdy jeszcze zagrasz z trzema kafelkami w ręce na nawet mocno strategiczna. A że można zagrać w więcej osób to dodatkowy plus. Castle jest tylko na dwie osoby.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

tantar pisze:W podstawowe Carcassonne bardzo dobrze gra się w dwie osoby. W tym układzie jest to strategiczna rozgrywka.
Dokładnie tak. Czym więcej, tym bardziej losowo i masz mniej kafelków do położenia.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Ja tylko potwierdzam, że Carcassonne na 2 osoby jest najlepsze, bo praktycznie staje się grą o sumie zerowej.
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Pjaj »

tantar pisze:A gdy jeszcze zagrasz z trzema kafelkami w ręce na nawet mocno strategiczna.
Mam pytanie - czy w tym wariancie najpierw dopiera się klocek, tak że przez chwilę ma się ich cztery, czy też ma się trzy - z nich wykłada i później dobiera znowu do trzech?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

masz 3 kafelki na ręce, zagrywasz jeden, dobierasz żeby znowu mieć trzy. Jeśli dodatkowo zabronisz punktowania niedokończonych obiektów na koniec gry, to robi się strasznie agresywna i strategiczna gierka.

Castle jest świetną grą, ale jeśli nie masz jeszcze żadnej wersji Carcassonne to zacznij lepiej od podstawowej, albo Hunters & Gatherers.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

Wszakże, jeśli jednak zdecydowanie więcej planujesz grać we dwójkę, rozważ dobrze kwestię the Castle.

Dla mnie ta wersja jest absolutnie rewelacyjna. Taktyka, poza blokowaniem się wzajemnie i rywalizacją o konkretne obiekty (teren ograniczony - nie ma mowy sytuacji, w której każdy z graczy rozbudowuje się w swoim kącie - prędzej czy później dochodzi do konfliktu interesów), dotyczy również polowania na bonusy na torze punktacji i kombinowania, jak zdobyć maksymalną premię za największy dom, lub zminimalizować ją przeciwnikowi.

Przyznaję, że nie grałem w Carcassonne classic, niemniej zamek oferuje dwojgu graczy naprawdę potężną dawkę rozrywki, nie do pogardzenia!
_________
Moje gry
ODPOWIEDZ