Chaos in the Old World / Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: wis »

My w 3 osoby do Chaosu nie siadamy - jest za luźno na mapie, poza tym występuje klasyczny problem militarnych gier 3 osobowych - dwie się biją, trzecia wygrywa.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: TuReK »

Grałem ostatnio we 3, bez Khorna, było dobrze. Bardzo wyrównana rozgrywka, Slaanesh prowadził ale w ostatniej rundzie został maksymalnie wychędożony, tak że nawet punktu nie zdobył. Wygrał Nurgle o 1 punkt przed moim Tzeentchem (ze dwa razy zapomniałem zdominować Kislev, a wystarczyło jednego kultystę inaczej postawić).
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: kwiatosz »

wis pisze:My w 3 osoby do Chaosu nie siadamy - jest za luźno na mapie, poza tym występuje klasyczny problem militarnych gier 3 osobowych - dwie się biją, trzecia wygrywa.
Nawet jeżeli jednym z bijących jest Khorne? ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Malash
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2012, 22:49
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd.
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Malash »

kwiatosz pisze:Czuć niedosyt. No chyba że nigdy nie zagrasz na 4 osoby, wtedy nie czuć ;) Teoretycznie jest dużo więcej do odkrywania, bo brak każdego boga to inna gra, ale w praktyce bogowie są tacy, że brak jednego faworyzuje innego - bo nie ma naturalnego wroga. Grać się da, dalej jest to całkiem przyjemne, ale taki brak balansu może przeszkadzać. Niemniej - niewiele jest gier, które działają prawdziwie dobrze na 3 osoby, więc moim zdaniem i tak warto kupić :)
Nie odczułem tam naturlanych wrogów, oprócz Khorna, który jest naturalnym wrogiem każdego.

Grałem kilka razy w 3 osoby, zawsze bez Khorna (tak mi radzono) i było super.
Z Khornem nie wiem jak by było, ale spodziewam się, że łatwo by wygrywał (spekuluję).
WImięZasad.ZnadPlanszy.pl
także na: Facebooku , YouTube, Spotify i Apple Podcasts.
Analizujemy gry i ich mechaniki. Nie boimy się wytykać im błędów.
Często je naprawiamy, bądź przebudowujemy za pomocą prostych home rules.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: kwiatosz »

Khorne by miał miał ciężko, bo znika jeden bóg wykładający kultystów do zabijania - szczególnie boli go brak Nurgle'a. Bez boga wykładającego żetony z kolei inni wykładający mają ciężej - bo regiony wolniej się rujnują. Tzeentch jest naturalnym wrogiem Khorne'a - rozmienianie, wywalanie na inny koniec mapy - jedno takie zagranie i Khorne ma 2 tury pozamiatane.

Edit:
Nie odczułem tam naturlanych wrogów
Aaa, dopiero zobaczyłem co tam zrobiłeś ;)

Edit2: Jeśli zabraknie Slaanesha, to jeżeli Tzeentch dostanie spaczeń w rejonach nieskonfliktowanych z Nurglem to ma łatwiej sporo - i odwrotnie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: wis »

kwiatosz pisze:
wis pisze:My w 3 osoby do Chaosu nie siadamy - jest za luźno na mapie, poza tym występuje klasyczny problem militarnych gier 3 osobowych - dwie się biją, trzecia wygrywa.
Nawet jeżeli jednym z bijących jest Khorne? ;)
Nie mam wielkiego doświadczenia w partiach trzyosobowych, ale ostatnia(jedyna?) partia, którą pamiętam, była znacząco słabsza od czteroosobwych, kolejnych eksperymentów nie było - jest dość gier, które w 3os działają przyzwoicie. Chaosik czeka na skład 4-5 osobowy.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: sirkozi »

Raczej jest przeciwnie - im więcej graczy tym Khorne ma łatwiej. Na 3 na planszy jest pusto i trzeba nieźle kombinować, żeby ubijać wrogów.

Mi się gra na 3 osoby nie podobała. Za mało interakcji między graczami.
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: pieprzowa »

Czyli na dwóch (tak wiem, na opakowaniu jest rekomendacja 3-4) nie ma w ogóle sensu intereswować się tym tytułem? Gra mi się barddzo spodobała i już od dłuższego czasu ostrzę sobie na nią ząbki, ale często może być problem z trzecim graczem. Są na to jakieś sposoby?
Mam i gram: mini-kolekcja
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: schizofretka »

Nie ma szans,nawet na 3 jest źle
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: RedImp »

Dlatego biorąc doświadczenia z tej gry w grze Pan Lodowego Ogrodu różnicujemy wiele elementów w zależności od ilości graczy w tym regiony, aby nie było pusto.
Awatar użytkownika
zlodziej_czasu
Posty: 84
Rejestracja: 28 lis 2011, 13:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: zlodziej_czasu »

Wiadomo, że w Chaos najlepiej grać w 4-5 osób. My jednak do tej pory rozegraliśmy kilka partii 3 osobowych (też jest całkiem fajnie) i partię we czwórkę. Na tą chwilę wydaje mi się, że dalej będziemy chętnie wracać do tego tytułu w 3 osoby i w związku z tym mam pytanie. Czy zasiadając do gry przede wszystkim we trójkę ale i w czwórkę, lepiej gra się podstawką czy z Rogatym Szczurem?
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Dexterus »

zlodziej_czasu pisze:Wiadomo, że w Chaos najlepiej grać w 4-5 osób. My jednak do tej pory rozegraliśmy kilka partii 3 osobowych (też jest całkiem fajnie) i partię we czwórkę. Na tą chwilę wydaje mi się, że dalej będziemy chętnie wracać do tego tytułu w 3 osoby i w związku z tym mam pytanie. Czy zasiadając do gry przede wszystkim we trójkę ale i w czwórkę, lepiej gra się podstawką czy z Rogatym Szczurem?
Na mój gust we trzy osoby Rogaty jest zdecydowanie uber. Nie dość że z łatwością "proliferuje" regiony (zwłaszcza jak mu podejdą karty Starego Świata), gdzie może grać na kółko, to jeszcze ze swoją liczebnością, zdolnością podczepiania się pod Spustoszenie oraz - w późniejszych etapach - dużą mobilnością potrafi totalnie stłamsić swoich przeciwników, którzy będą tylko się przyglądać, jak nabija sobie postęp Zagrożenia.

Jestem jeszcze w stanie sobie wyobrazić w miarę wyrównaną partię z Tzeentchem (który też łatwo rozsiewa żetony Spacznia) oraz Papą Nurglem (jako tako dorównującym mu liczebnością), ale Slaanesh w takim starciu staje się chłopakiem od podnoszenia mydła. No, chyba że poszczęści mu się przy set-upie i uda mu się zabunkrować gdzieś w rogu planszy...

(powyższe mówię wychodząc a priori z założenia, że we trzy osoby nie ma sensu grać z Czerwonym Trollem, bo gra robi się wtedy zwyczajnie nudna)

We cztery? To już zależy od Waszego gustu. Moim zdaniem warto pokombinować sobie z różnymi zestawami i odkryć samemu plusy i minusy tych kombinacji :) Bez Khorna gra się troszkę bardziej "eurosuje" i można wtedy pobawić się w bardziej taktyczną grę, bez strachu, że wbije Ci Czerwony Troll, rzuci sześć hitów i wyrżnie wszystko wokół :> Z drugiej strony moim zdaniem Szczur, jeśli będzie miał dobry start, staje się bardzo mocny i właśnie tylko Khorne potrafi skutecznie mitygować jego zapędy... I tak można by długo dywagować... ;) Popróbujcie sami!

P.S. Nie wspomnę już o tym, jak gra będzie się zmieniać w zależności od tego, czy gracie oryginalną talią, czy talią Morrslieba (tj. czarami i kartami ulepszeń, który dochodzą w dodatku). Ja np. nie wyobrażam już sobie grania oryginalnymi kartami, nowe są o wiele lepiej zbalansowane. Ale jeśli ktoś potrzebuje odmiany, może popróbować grać na zmianę ;)
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: xilk »

Jeśli chodzi o partię w 3 osoby, gdzie jeden gracz gra z Rogatym szczurem, to raczej odpada. Chyba, że pozostali gracze będą mieli Khorna i inne bóstwo. Bo Khorn wtedy może trochę opóźniać Szczura, a samemu zyskiwać. Jednak w przypadku, gdy ktoś zagra Rogatym Szczurem, a dwaj pozostali gracze będą mieli np. Nurgla i Slanesha, to partia raczej nie ma sensu. Mało jest kart wydarzeń, które przeszkadzają Szczurowi, zwykle są neutralne lub wręcz mu pomagają.

W przypadku gry na 4 osoby, Szczur może już spokojnie grać, bo nie będzie miał aż tak łatwo. Nawet jeśli Khorna nie będzie, to już 3 pozostałe bóstwa są w stanie kontrolować Szczura na dość sensownym poziomie.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Fegat »

Są na rynku koszulki na karty Bogów czy muszę znaleźć kogoś kto mi je ręcznie wykona ?
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Assaultmarine »

Nie wiem może laminat rozwiąże sprawę - kumpel ma chaosa po około 120 grach karty bogów są w super stanie (pudełko to co innego:) więc pytanie czemu chcesz to foliować?? Nie tasuje się ich co turę.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Fegat »

Bo foliuję wszystkoooo!

A tak serio, wydając niemałą kwotę na grę, wolę dać kilka dodatkowych $ aby mieć pewność, że w razie zalania napojem kart/planszy bohaterów, coś z nich zostanie ;)

Folii nie mam tylko na World of Tanks (ponieważ koszt folii przewyższa wartość gry) oraz na TMiM, z tego pwoodu, że zafoliowane karty nie mieszczą się do pudełka (ale bohaterowie mają folie na sobie :) )
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: kwiatosz »

Podejrzewam, że tutaj laminowanie wchodzi w grę. Brzmi strasznie, ale pozwala zamiast kółeczek ze wskaźnikiem mocy używać spinaczy (jak w Robinsonie) - tych przypadkowo nie przesuniesz :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: mig »

Czy polska wersja Rogatego szczura będzie kompatybilna z angielskim wydaniem podstawki. Nie gram jeszcze na tyle często, żeby rzucić się na przesiadkę na podstawkę w wersji PL, ale zastanawiam się w jakiej wersji kupić dodatek...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: kwiatosz »

Ja tak mam i nie ma żadnego problemu - bo kart nie mieszasz, tylko albo bierzesz nowy zestaw albo stary. Natomiast jeżeli chcesz mieszać to chyba takie kombo jest lepsze, bo w polskim rewersy małych kart się różnią między podstawką a dodatkiem (różnią się celowo, obwódką). Nie pamiętam szczegółów gdzie ta obwódka jest, a gdzie jej nie ma, bo nigdy nie zdecydowałem się na eksperyment typu "część kart z podstawki, część z dodatku". Karty wydarzeń zawsze i wszędzie mają taki sam rewers, więc mieszanie też jest ok (no bo te się miesza).

Edit: kurczę, ale może niech ktoś potwierdzi, bo jestem tego pewien na 99,97%, ale większość partii grałem na zestawie kolegi w całości po polsku, a na swoim ze dwa, to może mnie się coś w oczach mieni.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: mbuka »

nie do końca odpowiadam na Twoje pytanie, ale miesiąc temu kupowałem Rogatego Szczura i jest on wszędzie wyprzedany, nie da się go znaleźć, musiałem kupić po angielsku.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: mig »

mbuka pisze:nie do końca odpowiadam na Twoje pytanie, ale miesiąc temu kupowałem Rogatego Szczura i jest on wszędzie wyprzedany, nie da się go znaleźć, musiałem kupić po angielsku.
Fakt. A dodruk najszybciej w przyszłym roku. No, trudno. Trzeba bedzie na nowo nauczyć się żyć w gospodarce niedoborów ;)
Jak rozumiem kupowałeś na rynku wtórnym? A może chcesz sprzedać? :twisted:
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: mbuka »

spytałem galaktę o dodruk i powiedzieli mi, że nie jest planowany.
nie, kupiłem nówkę, np. w 3trollach jest dostępna (po angielsku).
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: mig »

W odpowiedziach na pytania wydawnicze w lipcu pisali ze ffg w tym roku nie organizuje druku, więc najszybciej może w 2016. Zakładam wiec ze jak tylko ffg zorganizuje dodruk, to Galakta do niego dołączy... :)
A póki co rynek wtórny i wersja eng :(
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Cyberpuncur »

Pamiętajcie, że świat znany z Chaosu w Starym Świecie według oficjalnej linii GW już nie istnieje.
Jest prawdopodobne, że już dodruku nie będzie w ogóle.
Przy posunięciach GW wszystko jest możliwe.
Awatar użytkownika
Macok
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2011, 22:58
Lokalizacja: NeoGliwice 3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Macok »

Cyberpuncur pisze:Pamiętajcie, że świat znany z Chaosu w Starym Świecie według oficjalnej linii GW już nie istnieje.
Jest prawdopodobne, że już dodruku nie będzie w ogóle.
Przy posunięciach GW wszystko jest możliwe.
Troche to wyssane z palca.
Wlasnie powstaje Warhammer Quest: The Adventure Card Game, ktory jest osadzony w starym swiecie wiec widac, ze teoria sie kupy nie trzyma.

Plus, wydawca jest FFG a nie GW wiec nie powinno byc z tym problemow.
Spoiler:
Owned
ODPOWIEDZ