Trudna, klimatyczna dla pary

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
bodzi
Posty: 9
Rejestracja: 12 sty 2014, 12:52

Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: bodzi »

Witam!

Szukamy trudniejszej gry która przede wszystkim będzie dobrze chodziła na dwie osoby. Może być tylko na 2 ale dodatkowym atutem będzie możliwość gry w więcej osób.
Budżet nawet nie mały bo do 200zł :)
Grę zamierzamy kupić w styczniu więc kolejnym warunkiem jest dostępność w sklepach.
Tematyka raczej dowolna, chociaż lubimy przynajmniej namiastkę klimatu więc euro raczej odpadają. Odpada tematyka zombie ;)
Gra musi być regrywalna, może być długa, lubimy sporo wyborów więc mózgożerność mile widziana.

Co już mamy:
RftG - Uwielbiamy, nasz nr 1 we dwójkę!
7 cudów - Też uwielbiamy ale w to raczej gramy w większym gronie.
SmallWorld - też lubimy lecz w większym gronie.
Mr. Jack pw - świetna gra!
Osadnicy NI - obecnie w to się zagrywamy i bardzo nam przypadła do gustu.
Talizman z dodatkami - w to grywamy już tylko od święta i w większym gronie.
Carcassonne - też lubimy bardzo.
Drako - po kilku partiach odstawione na półkę z powodu małej regrywalności.

Sporo już czytałem i szukałem i póki co jako główny typ wysuwa się Zimna Wojna, chociaż mojej lepszej połówce średnio odpowiada tematyka (historyczna). Ponadto Robinson lecz nie wiemy jak to będzie z kooperacją i efektem lidera.
Byliśmy napaleni na Wiedźmina ale niestety po przeczytaniu większości negatywnych komentarzy odrzuciliśmy ten pomysł. NE też odpada bo mamy Osadników.

Jeśli macie jakieś propozycję to proszę pomóżcie :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: Pixa »

Przy dwojce graczy w Robinsonie ciezko mowic o syndromie lidera, chyba, ze terroryzujesz swoja druga polowe ;-) Poza tym w tej akurat pozycji jest on dosyc slaby - drog do zwyciestwa jest bowiem wiele. Gra jest regrywalna, na stronie Portalu sa tez nowe darmowe scenariusze (Lowcy, King Kong, Wyspa Skarbow i jeszcze jakis) oraz mozna dokupic dodatek.

Ze swojej strony polece Listy z Whitechapel - lepsza, bardziej klimatycza wersja Mr Jack.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
BIgBadWolf
Posty: 154
Rejestracja: 29 paź 2014, 23:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: BIgBadWolf »

Ja z żonka często grywamy w dominiona, mage knighta oraz takenoko
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: Rahu »

Pierwsze co przychodzi na myśl to Listy w Whitechapel :mrgreen:
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: Koshiash »

Zimna Wojna jest warta wypróbowania. Przetestowana na kobietach z pozytywnym wynikiem.

Wspomnianych Listów z kolei nie polecę: gra kompletnie wypruta z emocji, pomimo klimatycznej oprawy wizualnej. Ot, gra w liczenie "ile pól mógł przeskoczyć Kuba".
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: pinata »

Mage Knight oczywiście.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: Pixa »

Koshiash pisze: Wspomnianych Listów z kolei nie polecę: gra kompletnie wypruta z emocji, pomimo klimatycznej oprawy wizualnej. Ot, gra w liczenie "ile pól mógł przeskoczyć Kuba".
Moim zdaniem emocje siegaja zenitu, gdy petla zaciska sie Kubie na szyi.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
bodzi
Posty: 9
Rejestracja: 12 sty 2014, 12:52

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: bodzi »

Dominion odpada. Graliśmy kiedyś w kamień gromu i nie przypadł do gustu. Do Takenoko też nie jesteśmy przekonani.
Listów nie braliśmy pod uwagę ale wydają się fajne. A jak wygląda w tym przypadku regrywalność gdy gra się zawsze z tą samą osobą?
Mage Knighta też rozważamy :)
Yorick
Posty: 67
Rejestracja: 09 mar 2014, 23:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: Yorick »

Zamki Burgundii warto wziąć pod uwagę. No i Zimna Wojna.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: Pixa »

bodzi pisze: Listów nie braliśmy pod uwagę ale wydają się fajne. A jak wygląda w tym przypadku regrywalność gdy gra się zawsze z tą samą osobą?
90% gier rozgrywam z dziewczyna. W Listy gralismy okolo 20 razy do tej pory - za kazdym razem byla to inna rozgrywka. Gra zostala tak skonstruowana, ze nie ma w niej miejsca na schematy czy stale zagrania. Moim zdaniem jest wysoce regrywalna. Jedynym powodem dla ktorego mamy na koncie tylko taka ilosc gier jest jej czasochlonnosc - partia potrafi trwac okolo 2 godzin.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: Grzdyll »

+1 dla Listów. W zasadzie czytając opis z 1 postu od razu o nich pomyślałem. W dodatku ja ją uważam za bardzo klimatyczna grę, dającą dużo satysfakcji obu stronom i mimo ogromnej prostoty bardzo regrywalną. Choć faktycznie trzeba ją traktować raczej jako danie główne niż jako filler :) Cena jest trochę wysoka w stosunku do komponentów ale gra jest świetna i na dodatek można w nią włączyć dodatkowe osoby, wspólne rozważania dają jej wiele uroku...
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: pieczkins »

Jeśli angielski nie jest problemem, to może Lords of Waterdeep. Klimatyczność w tym przypadku mocno subiektywna jest, jednak gra zdecydowanie warta polecenia.
Sidu
Posty: 13
Rejestracja: 26 gru 2014, 12:26
Has thanked: 4 times

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: Sidu »

Też szukam gry dla pary :) Zainteresowała mnie ta gierka Listy z Whitechapel, ale czy na pewno dobrze się w nią gra w 2 osoby? Jest tak stworzona, że nie będzie to za nudne grając w zbyt małej ilości graczy? Widze, że jest jakiś szef poszukiwań i w tym przypadku będzie nim cały czas ta sama osoba :P

Co myślicie o Król i zabójcy, Shoten Toten lub Five Tribes? Ta ostatnie mnie najbardziej ciekawi, bo w podobnej cenie do Listy z Whitechapel.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: Pixa »

Sidu pisze:Też szukam gry dla pary :) Zainteresowała mnie ta gierka Listy z Whitechapel, ale czy na pewno dobrze się w nią gra w 2 osoby? Jest tak stworzona, że nie będzie to za nudne grając w zbyt małej ilości graczy? Widze, że jest jakiś szef poszukiwań i w tym przypadku będzie nim cały czas ta sama osoba :P
Moim zdaniem w Listy najlepiej gra sie 1 na 1. Wtedy odbywa sie prawdziwy pojedynek umyslow. Szefowie dochodzenia sluza temu, zeby przy wiekszej ilosci graczy, o ostatecznym ruchu nie decydowala ciagle ta sama osoba. To zmieniajacy sie co noc szef podejmuje ostateczna decyzje. Uwazam jednak ze jest to gra dla max 4 graczy (Kuba + 3 policjantow) - przy wiekszej ilosci zdarza sie, ze kolejni policjanci po prostu sie wylaczaja w trakcie zabawy.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: Rahu »

Sidu pisze:Też szukam gry dla pary :) Zainteresowała mnie ta gierka Listy z Whitechapel, ale czy na pewno dobrze się w nią gra w 2 osoby? Jest tak stworzona, że nie będzie to za nudne grając w zbyt małej ilości graczy? Widze, że jest jakiś szef poszukiwań i w tym przypadku będzie nim cały czas ta sama osoba :P

Co myślicie o Król i zabójcy, Shoten Toten lub Five Tribes? Ta ostatnie mnie najbardziej ciekawi, bo w podobnej cenie do Listy z Whitechapel.
Wklejam swój inny post :mrgreen:
"Five Tribes (2-4 graczy), czas rozgrywki ok. 1h, gra wyśmienita; przy 2 os. więcej myślenia, gdyż każdy ma 2 ruchy.
Element licytacji na początku każdej tury. Jest to gra podobna do worker placement, ale z tą różnicą, że robotnicy są rozstawieni na planszy od samego początku.
Plansza to kafelki z różnymi oazami, wioskami, świątyniami itp., także każda rozgrywka wygląda inaczej ( + losowe rozstawienie robotników na każdym kafelku :wink: ).
W grze chodzi o takie podejmowanie decyzji (poprzez ruch robotnikami), aby zdobyć jak najwięcej korzyści; kolory robotników wskazują na to kim oni są i jakie umiejętności posiadają. Jest też element fantasty w postaci dżinów, które można kupować i które dają przeróżne dodatki ich właścicielowi. Również poprzez Twoje ruchy zmieniasz rozstaw robotników, także dzieje się naprawdę dużo :)
Nie wiem czy dokładnie o taką grę Ci chodzi, ale polecam chociaż poczytać o niej :P"


Mogę tyle dodać, że:
Jedna z najlepszych, jak nie najlepsza gra w jakie grałem. :wink:
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: sirafin »

bodzi pisze:Mage Knighta też rozważamy :)
I słusznie :) Naprawdę ciekawa i ładnie wydana gra. Ku mojemu niezrozumieniu często sugerowana osobom szukającym gier przygodowych, ale skoro wy szukacie czegoś skomplikowanego i jednocześnie nie wypranego z klimatu i do tego na dwóch graczy, to absolutnie polecam ten tytuł z czystym sercem. Skoro podobnie jak ja nie pokochaliście Dominiona i Kamienia Gromu, ale za to lubicie kombinować z kombowaniem kart w RftG, to tym bardziej podejrzewam, że Mage Knight wam się spodoba. Szereg wpływających na siebie współczynników i mnogość kombinacji, które możemy stworzyć w swojej turze, dają sporo satysfakcji, gdy wymyślamy kolejne sposoby na przeskoczenie zagrożeń i zdobycie jak największej liczby punktów. Wizualnie komponenty tworzą bardzo przyjemną otoczkę nieodzownie kojarzącą się z klimatem komputerowego Heoroes of Might & Magic, dzięki czemu łatwiej poczuć w tle, że ruszamy szturmować jakieś baszty, czy szykujemy się do starcia z potworem władającym ogniem. Wszystko jednak BARDZO dokładnie wykalkulowane, w grze losowość jest naprawdę w ilościach śladowych. Fakt, że każda z postaci rozwija się w nieco inny sposób podkreślający jej osobowość, jeszcze bardziej dodaje klimatycznego, fabularnego smaczku tej grze strategicznej.


Co do opinii na temat innych tytułów:

Listy z Whitechapel działają całkiem dobrze na dwie osoby, ale dla mnie jest to tytuł do okazjonalnego grania. Wykonanie bardzo ładne, klimat raczej umowny, rozgrywka wymaga potężnego skupienia, potrafi podnieść adrenalinę ze względu na element blefu. Jest sporo prawdy w tym, że to rozbudowa idea Mr. Jacka, bo wymaga tych samych umiejętności, tylko na większą skalę i trwa znacznie dłużej. Wrażenia po rozgrywce trochę jak po bardzo długiej partii szachów. Dobry tytuł, ale dla mnie przy częstym graniu zbyt męczący.

Robinson na dwie osoby sprawdza się dobrze. Ładne wykonanie, mechanika całkiem logicznie jest powiązana z tematyką, ale podczas gry ogólne odczucia mam dosyć "eurowe". Nie czuję w tym tytule klimatycznej więzi z postaciami, jakoś brak im osobowości, podchodzi się do nich dość sucho i przedmiotowo, takie bezosobowe pionki akcji, a cała przygoda to po prostu duża łamigłówka. Lubię ten tytuł właśnie jako dużą, kooperacyjną euro-pseudoprzygodową-łamigłówkę, na pewno nie sięgam po niego ze względu na klimat.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Dyso
Posty: 202
Rejestracja: 15 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: Oława / Drzemlikowice
Been thanked: 1 time

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: Dyso »

Zimna Wojna, Android:Netrunner, Mage Wars
Stowarzyszenie Planszoaktywni- Tak działamy z grami planszowymi w Oławie.
---
Profil osobisty na BGG
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: repi_1 »

Widzę, że jesteście naszym typem graczy tzn. ze swoją lepszą połową w większości czasu. Padły w propozycjach 3 tytuły, o których ja jako laik mogę się wypowiedzieć:
1. Mage Knight - świetna, pod warunkiem przetrwania tłumaczenia zasad. W dwójkę w sam raz.
2. Zimna Wojna - na razie mamy rozgrywkę próbną za sobą, ale gra od samego początku pokazuje swoje możliwości i udowadnia dlaczego jest nr 1 rankingu
3. Listy z Withechapel - hmm... genialna gra, jeżeli szukacie czegoś dla 2 os, czegoś co pochłania zwoje mózgowe to jest to ta gra. Ostrzeżenie jest takie, że już kilkukrotnie szło z moją małżonką na noże.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: Grzdyll »

repi_1 pisze:(...) Ostrzeżenie jest takie, że już kilkukrotnie szło z moją małżonką na noże.
Grunt to dobrze poczuć klimat gry ;)
bodzi
Posty: 9
Rejestracja: 12 sty 2014, 12:52

Re: Trudna, klimatyczna dla pary

Post autor: bodzi »

Po przeczytaniu wszystkich komentarzy i Waszych podpowiedzi najprawdopodobniej wybierzemy między Mage Knightem (zachęcająca opinia użytkownika Sirafin :) ) a Zimną wojną

Five Tribes jakoś średnio mi się widzi a jeśli chodzi o Listy, to troszkę nieadekwatna jest cena do zawartości...
Netrunner po obejrzeniu wideorecenzji też jakoś nie zachwycił, podobnie jak Król i zabójcy i Schotten Totten.

Ale zamówimy zapewne na początku roku więc jak macie jeszcze jakieś propozycje to chętnie o nich poczytam :)
ODPOWIEDZ