Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
2kristof2
Posty: 3
Rejestracja: 16 gru 2014, 19:40

Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: 2kristof2 »

Witam,
Szukam planszówki, która nie znudzi się szybko i można w nią zagrać w przynajmniej 4 osoby.
Moje ulubione gry to Osadnicy, Cytadela, Cywilizacja, Bang!, sabotażysta, Kalendarz majów i parę innych. Jak ktoś zna podobne to proszę pisać ;)
Ogólnie lubię gry ekonomiczno strategiczne, gdzie trochę trzeba pomyśleć (mało losowości), a jednocześnie żeby dawały dużo zabawy (żeby nie było drętwo xd)
Przedział cenowy to mniej więcej 100-150zł

PS myślałem o: Agricoli, Pupilach Podziemi, Cykladach, Shogunie.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: Pixa »

Cyklady, Suburbia, Listy z Whitechapel, Race for the Galaxy, Magnaci, Epoka Kamienia, etc.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Bowflan
Posty: 67
Rejestracja: 02 gru 2009, 01:06

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: Bowflan »

Cyklady odradzam z całego serca. Jedyna zaleta tej gry to ładne wydanie. Gra jest niesamowicie losowa i nawet prowadzenie poprzez całą rozgrywkę może okazać się fiaskiem.

Polecam przyjrzeć się Puerto Rico oraz Ora et labora.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: Pixa »

Niesamowicie losowa? Kosci od 0 do 3, to nie jest przytlaczajaca losowosc. Bardziej wystepuje syndrom "bij lidera", ale ten z kolei jest w b wielu grach.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: michalldz90 »

Bowflan pisze:Cyklady odradzam z całego serca. Jedyna zaleta tej gry to ładne wydanie. Gra jest niesamowicie losowa i nawet prowadzenie poprzez całą rozgrywkę może okazać się fiaskiem.

Polecam przyjrzeć się Puerto Rico oraz Ora et labora.
jak atakujesz dwoma jednostkami na inne dwie to się nie dziw, że możesz przegrać przez rzut kością. Do walki też trzeba się przygotować i stworzyć odpowiednio liczne legiony :D
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: Maxxx76 »

Nie zrazaj się opinią Bowflana, kolega ewidentnie preferuje gry, w których losowość jest ograniczona do zera.
Co jednak nie ozmacza, że Cyklady są złą grą:-) Powiedziałbym nawet, że dla kogoś kto nie gustuje w eurosucharach, to bardzo dobry wybór :-)
Awatar użytkownika
_juri
Posty: 115
Rejestracja: 16 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Kielce

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: _juri »

Cyklady! Rewelacyjna gra. Ładne wydanie co pokreślił Bowflan ;) a do tego bardzo fajna mechanika licytacji, bardzo rozsądny system walki i dużo kombinowania, dużo dróg do zwycięstwa a w tle ekonomia i pieniądze które w kluczowych momentach ją najważniejsze ;)
Bowflan
Posty: 67
Rejestracja: 02 gru 2009, 01:06

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: Bowflan »

Może mi jeszcze powiedzie, że karty mitycznych stworów (czy jak to się tam nazywało) nie są losowe? Jak grałem to był straszny chaos, jedna karta nagle przesądzała o całej rozgrywce.

Nie rozumiem dlaczego ludzie się zachwycają tą grą. Radziłbym jednak, przed ewentualnym zakupem, wypożyczyć ją od kogoś.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: Maxxx76 »

A kto mówi, że Cyklady nie posiadają elementu losowości?:-)
Posiadają, ale w rozsądnym stopniu:-)
Awatar użytkownika
_juri
Posty: 115
Rejestracja: 16 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Kielce

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: _juri »

Bowflan pisze:Może mi jeszcze powiedzie, że karty mitycznych stworów (czy jak to się tam nazywało) nie są losowe? Jak grałem to był straszny chaos, jedna karta nagle przesądzała o całej rozgrywce.

Nie rozumiem dlaczego ludzie się zachwycają tą grą. Radziłbym jednak, przed ewentualnym zakupem, wypożyczyć ją od kogoś.
To co szachy też są losowe bo grasz albo białymi albo czarnymi?
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: michalldz90 »

Bowflan pisze:Może mi jeszcze powiedzie, że karty mitycznych stworów (czy jak to się tam nazywało) nie są losowe? Jak grałem to był straszny chaos, jedna karta nagle przesądzała o całej rozgrywce.

Nie rozumiem dlaczego ludzie się zachwycają tą grą. Radziłbym jednak, przed ewentualnym zakupem, wypożyczyć ją od kogoś.
dlatego po to jest Zeus, żeby zredukować niebezpieczeństwo w newralgicznych momentach:) Poza tym nie da się mieć wszystkiego, no chyba, że ktoś już zdecydowanie przeważa. Nie wygrasz decydujacej licytacji jednoczesnie wykupując wszystkie potwory, do tego armie i jeszcze do tego ruch na mapie. Nie powiem, że tak nie miałem, ale wtedy już wiedziałem, że dostane baty, bo zanosiło się na to od paru kolejek kiedy zaniedbałem ekonomie :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: misioooo »

Bowflan pisze:Może mi jeszcze powiedzie, że karty mitycznych stworów (czy jak to się tam nazywało) nie są losowe? Jak grałem to był straszny chaos, jedna karta nagle przesądzała o całej rozgrywce.

Nie rozumiem dlaczego ludzie się zachwycają tą grą. Radziłbym jednak, przed ewentualnym zakupem, wypożyczyć ją od kogoś.
Karty stworów dochodzą losowo... Ale można to znacznie zmniejszyć, np Zeus może sobie przeszukiwać talię stworów ;P
Jak dla mnie mityczne stwory to jak losowe wydarzenia... Za dwa dni zawieje huragan i powyrywa kilka drzew... Ach to życie, losowe! Lepiej przetestować zanim zaczniesz żyć ;P
Całe szczęście, że gier jest multum. Jedne takie inne owakie i jeszcze mamy te siakie/nijakie... Każdy coś dla siebie znajdzie. Nie ma się co denerwować - opinie tutaj wyrażane są w 100% subiektywne i będzie ich tyle, ile osób się wypowie, każda trochę/mocno inna od poprzedniej.

P.S. Losowy to jest Monopoly ;) Kulnij/kup/zapłać/zbankrutuj... Wszystko zależy od rzutu kostką i nie masz na to żadnego wpływu ani możliwości modyfikacji wyniku.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: Maxxx76 »

I to jest w Monopoly cudowne:-)
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: pinata »

Bowflan pisze:Jak grałem to był straszny chaos, jedna karta nagle przesądzała o całej rozgrywce.
Wrażenie panującego chaosu powinno ustąpić po zagraniu kilku partii.

Jakaś karta może przesądzić o rozgrywce, ale jest to czynnik umiarkowanie losowy, ponieważ nawet średnio doświadczeni gracze powinni wiedzieć, jakie potwory czają się w talii. I uwzględnić to w swoich planach.

Ja na przykład jestem raczej optymalizującym eurograczem, ale Cyklady mi się bardzo podobają. Losowość jest w tej grze do opanowania, a sporo rzeczy można wyliczyć, np.: jakie jest prawdopodobieństwo, że uda mi się Zeusem dokopać do Pegaza, przy danej ilości gotówki.
Roleusz
Posty: 210
Rejestracja: 17 gru 2014, 10:21
Kontakt:

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: Roleusz »

Terra Mystica. Mnóstwo ras, dodatek na przyszłość, ekonomia jest, strategia jest, mało walk, ale główkowania mnóstwo. Kostek w pudle nie masz, więc to chyba na plus, z tego co czytam. Ew. Nexus Ops, sporo fajnej zabawy lub Belfort - świetna gra, w niezłym klimacie. Dawno w nią nie grałem, ale zdaje się, że losowości tam nie uświadczysz.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry ekonomiczne/strategiczne, interakcyjne

Post autor: Maxxx76 »

Jedyna losowość w Belforcie to moment losowania gildii, ale to tylko dodaje smaczku grze :-)
ODPOWIEDZ