Euro, ładne i dobre też na parę

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: Neoptolemos »

Witajcie,

szukam gry typu euro - ale nie totalnie suchej i drętwej (nie grałem w żadną grę Stefana Felda, ale chyba właśnie taka raczej by mi nie podeszła :)). Ważne jest, żeby dobrze chodziła na dwie osoby (w zasadzie głównie po to chcę ją kupić) i nie była za skomplikowana.

Dla porównania - mam np. Filary Ziemi (bardzo fajne, ale ciut przydługie), Wikingów (Michaela Kieslinga, to też bardzo dobre, ale troszkę się przejadło), Wsiąść do Pociągu z dodatkiem (dobre), Goa (odrobinę za dużo wyborów, no i wersja na parę jest średnia), Carcassonne (dobre), K2 (dobre od czasu do czasu), Le Havre (za dużo kart i wyborów), Samuraja (za suchy!) i Wysokie Napięcie (nie każdemu pasuje klimat... niestety :() i szukam innych rzeczy do uzupełnienia.

Zastanawiałem się nad grami z serii kubańskiej (Cuba/Havana/Santiago de Cuba) ale naczytałem się za dużo recenzji i mam w głowie totalny chaos, kompletnie nie wiem, która jest najfajniejsza. Myślałem też o Epoce Kamienia albo Cesarskim Kurierze (to ostatnie mi się wydaje bardzo dobre, ale musiałbym się naszukać, bo ciężko dostać.)

Co byście polecili?
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: cyberowca »

Polecam Dziedzictwo: testament Diuka de Crecy, bardzo dobrze chodzi na dwie osoby, no i nie jest bardzo suche.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: romeck »

Stone Age (Epoka Kamienia) to jest to, czego szukasz.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Przygod
Posty: 66
Rejestracja: 19 lis 2012, 19:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: Przygod »

+1 Stone Age
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: Piehoo »

Polecę Suburbię (bardzo fajnie działa na 2 osoby).
Osobiście jeszcze bardziej lubię Russian Railroads. Dobrze chodzi w małym składzie, ale jest na granicy suchości. :)
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: Pixa »

+1 Suburbia i Stone Age
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: Paskudnik »

Ładne gry euro? Shogun i Cyklady!
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: Neoptolemos »

Dzięki za podpowiedzi :)

Epoka Kamienia prawdopodobnie wygrywa stawkę, bo Suburbia po przeczytaniu recenzji i opinii podoba mi się średnio (to znaczy mi nawet nawet, ale jestem pewien, że będzie mi ciężko namówić zarówno dziewczynę, jak i znajomych :)) zastanawia mnie tylko, bo przeglądając opinie, przy obu grach trafiłem na zdania, że na 2 osoby to nie bardzo...

O Szogunie i Cykladach myślałem, ale obie są przydrogie, a Szogun chyba też dosyć długi - w potrzebuję gry tak na 45-70 minut :) Niemniej Cyklady pozostają na wishliście :)

Ale wszelkie dodatkowe opinie jeszcze chętnie przyjmę!
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
lukasz-sz
Posty: 57
Rejestracja: 21 maja 2014, 23:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: lukasz-sz »

Neoptolemos pisze:Dzięki za podpowiedzi :)

Epoka Kamienia prawdopodobnie wygrywa stawkę, bo Suburbia po przeczytaniu recenzji i opinii podoba mi się średnio (to znaczy mi nawet nawet, ale jestem pewien, że będzie mi ciężko namówić zarówno dziewczynę, jak i znajomych :)) zastanawia mnie tylko, bo przeglądając opinie, przy obu grach trafiłem na zdania, że na 2 osoby to nie bardzo...
W suburbię gramy w różnej kombinacji graczy i we wszystkich się sprawdza. Trochę inaczej oczywiście wygląda gra na 2 osoby, gdzie musimy raczej sami sobie wypracować punkty. Przy 4 jest większa szansa na dobre zyski z budynków innych graczy, bo jest ich więcej po prostu.

W Epokę Kamienia jeszcze nie grałem, ale znajomi z ekipy z którą gramy mają i właśnie najczęściej grają w 2 osoby. Polecają i są bardzo zadowoleni z zakupu (wcześniej grali dużo na BGA). Także w razie czego możesz spróbować zagrać na BGA i zobaczyć, czy się spodoba.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: Maxxx76 »

Szogun na dwie osoby jest możliwy dzięki własnym zasadom, natomiast Cyklady całkiem fajnie chodzą na dwójkę :-)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: misioooo »

Maxxx76 pisze:Szogun na dwie osoby jest możliwy dzięki własnym zasadom, natomiast Cyklady całkiem fajnie chodzą na dwójkę :-)
Tytani (dodatek) w cykladach dają jeszcze większe pole do popisu dla 1vs1 :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: Rocy7 »

Cyklad nie polecam na 2 osoby glowna mechanika w tej grze jest licytacja, ktora na dwie osoby jest po prostu czesto nudna.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: arturpe »

A Sztuka Wojny?

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: Maxxx76 »

Nie słuchaj Rocy'ego, Cyklady dobrze chodzą na 2 osoby, chociaż na więcej osób - lepiej :-)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: adam_k27 »

Epoka Kamienia to jest to czego szukasz. No i świetnie chodzi na 2 osoby, często tak grywamy, a w 3 i 4 też nierzadko i jakoś nie zauważyłem aby na 2 osoby grało się gorzej.

Z innych tytułów w kategorii "euro z klimatem" polecam: Magnum Sal, CV i Pokolenia.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: michalldz90 »

Maxxx76 pisze:Nie słuchaj Rocy'ego, Cyklady dobrze chodzą na 2 osoby, chociaż na więcej osób - lepiej :-)
potwierdzam. chetnie siadam do takiego zestawienia i wcale nie uważam, że licytacje są nudne. sa poprostu inne (może bardziej przewidywalne), ale mozna pobawic sie w podbijanie kosztu dla przeciwnika jezeli mu bardzo zalezy na jakims bogu i wtedy samemu mozna niezle wtopic jesli spasuje w nieoczekiwanym momencie :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: misioooo »

W Cyckadach na dwie osoby kazdy ma po dwa znaczniki ofiar, więc licytacja zbliżona do 4-osobowej rozgrywki.
Nam się Cyckady spodobały (na razie 1 niepełna partyjka zagrana, ale przypadło do gustu).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
_juri
Posty: 115
Rejestracja: 16 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Kielce

Re: Euro, ładne i dobre też na parę

Post autor: _juri »

Ja akurat bardziej wole Cyklady 1v1 niż w większym gronie. Przy wymagającym przeciwniku strasznie mózgożerne i właściwie wszystko jak w szachach zależy już tylko od twoich ruchów.
ODPOWIEDZ