Imprezowa gra w stylu BANG!

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Imprezowa gra w stylu BANG!

Post autor: Phate »

Witam Ponownie,
Poszukuje dziś dodatkowej gry na większe spotkania przy piwku.
Ostatnio odkryliśmy tytuł BANG! i powiem szczerze że zrobił furorę.
Chcielibyśmy teraz przed kupnem BANGU wypróbować jeszcze inne gry tego typu (założenie - mają być od min 4 osób)
Słyszałem o następujących grach:
- Maskarada (podobno kiepsko wypada bo ma syndrom "ciułania kasy przez króla")
- Resistance: Agenci molocha (jest od pięciu osób a taką ilość osób nie często uda się zgromadzić)
- Coup / Światowy konflikt (??)

Macie jeszcze jakieś propozycje na takie gry z dużą ilością interakcji i śmiechu w trakcie ?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Imprezowa gra w stylu BANG!

Post autor: mig »

Przede wszystkim Cash and guns!
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Imprezowa gra w stylu BANG!

Post autor: Epyon »

Sabotażysta może? :)
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Imprezowa gra w stylu BANG!

Post autor: Phate »

sabotażyste znamy - fajny ale trochę się przejadł.

Cash and guns nie znam - obczaję temat.
Awatar użytkownika
Vel O' Sevens
Posty: 61
Rejestracja: 25 maja 2014, 17:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Imprezowa gra w stylu BANG!

Post autor: Vel O' Sevens »

Spotykałem się ze znajomymi przy piwku na właśnie takie gry i muszę powiedzieć, że największą furorę robi "Coup" aka "To ja jestem Duke i biorę 3 monety" (polecam angielską wersje bo lepsza tematyka). Gra się świetnie w 3-6 osób, da radę na 2 ale to tak z braku czegokolwiek innego. Ogólnie gra którą tak na prawdę każdy z moich znajomych lubi.

Jeżeli chcesz mieć grę na 4+ osób, przy rozgadanym towarzystwie które lubi bawić się w blefowanie to z "One Night Ultimate Werewolf" nie zabłądzisz. Im więcej ludzi tym lepiej (max 10), możesz dodawać dodatkowe postaci zależnie od tego jak grupa jest ogarnięta w obecnym stanie rzeczy (fajnie i krótko opisane wszystko w minimalistycznym rulebooku). Gra trwa max 10minut, jest pełna śmiechu i wskazywania palcami wydzierając się "TY NA PEWNO JESTEŚ WILKOŁAKIEM!" po czym musisz ratować swojego kolegę/koleżankę bo jak wiesz, sam masz wilkołaka, ale nie było ci dane wiedzieć że Robber ci go zabrał i jesteś teraz w drużynie village ... każda gra jest inna i zabawna, tylko trzeba mieć odpowiednie towarzystwo :)

The Resistance i Avalon to prawie to samo tylko w dwóch różnych tematykach, obie są świetne, jak chcesz przykład gry to Wil Wheaton nakręcił odcinek tabletop który jest moim ulubionym pod względem pokazania gry jej najlepszych właściwości. link: https://www.youtube.com/watch?v=g_QRczGzXqw Tylko rzeczywiście 5 osób to minimum i gra trwa zdecydowanie dłużej i myślę że warto ja wyciągnąć jak towarzystwo przyzwyczai się do tego typu gier dwoma poprzednimi tytułami. Ale jedna gra "startowa" i wszyscy powinni i tak ogarnąć.

Warto też pomyśleć nad Szeryfem z Nottingham, najbardziej zaawansowana i "planszowa" z powyższych bo na prawdę trzeba kombinować w negocjacji, do tego duużo śmiechu i gra przez ilość strategii i elementów już tak na prawdę nie jest do końca imprezową, ale jedna partyjka i wszyscy wiedzą o co chodzi. Także warto pomyśleć.

Te 4 gorąco polecam, przy piwie lub też nie, potrafią być za równo grami "przejściowymi" jak i zająć całe wieczory, co jest świetnym atutem gry imprezowej.
"The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real … for a moment at least … that long magic moment before we wake. [...]"

- George R.R. Martin
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Imprezowa gra w stylu BANG!

Post autor: Phate »

Zawężyłem poszukiwania do trzech tytułów:
- Maskarada
- Cytadela
- Coup

Nie bardzo wiem co mam wybrać. Przy okazji każdego z tytułów zdania są polecone. Mógłby się wypowiedzieć ktoś znający temat ?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Imprezowa gra w stylu BANG!

Post autor: schizofretka »

Prawdopodobnie sprawa subiektywna, ale jedyną dobrą grą z tych trzech jest imo coup i jest rewelacyjny. Maskarada to dla mnie sporo gorszy coup (gdzie nie mamy praktycznie w ogóle informacji by móc przejrzeć blef) i jako taka jest redundantna. Cytadela byłaby ok, ale w 4 i więcej osób może się ciągnąć i 90 minut, przynajmniej dwa razy za długo. To już lepiej Ankh Morkpork albo Libertalię (ale ta statnia, mimo prostych zasad wymaga sporo myślenia).

A poza tym Potwory w Tokio, Las Vegas, Colt Express.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Imprezowa gra w stylu BANG!

Post autor: Phate »

Teraz chyba zbytnio nie można już dostać typowo Coup - będziemy musieli zadowolić się światowym kryzysem

Nowe tytuły do sprawdzenia - Potwory w Tokio chyba z tego co pamiętam nie są zbyt "blefowe"
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Imprezowa gra w stylu BANG!

Post autor: xilk »

Jeśli chcesz grę z blefem, gdzie partie będą się toczyć szybko, to polecam poczytać o grze:
One Night Ultimate Werewolf ;)
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Imprezowa gra w stylu BANG!

Post autor: Bardias »

Moje polecenia, kolejność nieprzypadkowa.
1) Szeryf z Nottingham
2) Cash and Guns
3) Coup
4) Avalon
5) One night ultimate warewolf

i może Maskarada :)
ODPOWIEDZ