Karcianka dla dwóch osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
sirmicho
Posty: 25
Rejestracja: 23 lis 2014, 11:36

Karcianka dla dwóch osób

Post autor: sirmicho »

Szukam prezentu dla żony. Najlepiej, żeby była to gra dla dwóch i więcej osób, z naciskiem na DWÓCH.

Gra musi być prosta, nad którą nie będzie się siedziało i myślało godzinami. Ot partyjki zajmujące max 30 minut.

Dotychczasowe gry karciane, w które grała małżonka i jej odczucia:
1) Monopoly Deal/Milionerzy - gramy często zwłaszcza w większym gronie.
2) Zombiaki 2 - kompletnie jej nie podchodzi.
3) Cytadela - graliśmy kilka razy, oceniana tak sobie.
4) Munchkin - mamy i gramy, ale sporadycznie, gdy zbierze się większa ilość ludzi. Lubi w nią grać, ale głównie z powodu humorystycznego charakteru gry.

Z pozostałych gier lubimy wspólnie grać w Scrabble, Rummikub, od dzwona w Magiczny Miecz (Talisman).

Oto tytuły, które wstępnie wybrałem i prosiłbym o Waszą opinię. Oczywiście można dodać coś od siebie, bo nie jestem obcykany w karciankach i na pewno znajdzie się coś co będzie świetną opcją.

1. Kameleon
2. Na Chwałę Rzymu
3. Osadnicy - Szybka Gra Karciana
4. Ticket to Ride: Gra Karciana
5. Zupa z Karaluchami
6. Sałatka z Karaluchami
7. Karaluszek kłamczuszek (edycja królewska)

Podejrzewam, że pozycje 5, 6 i 7 to odmiana tej samej gry.

Bardzo proszę o opinię. Dzięki.
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: premek »

Jak krótkie i na 2 osoby to: Jaipur oraz Zaginione Miasta. Obie bardzo sie podobają żonom i sprawdzają jako szybkie gry bez wielkiego "móżdżenia"
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: MsbS »

Zaginione Miasta niezłe, ale Schotten Totten lepsze o klasę.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: Pixa »

Osadnicy szybka gra karciana chodzi tak sobie na dwie osoby. Ze swojej strony moge polecic Jaipur oraz Budowniczowie: Sredniowiecze. Obie proste, przyjemne, ale jednoczesnie mozna troche pokombinowac.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: myszor »

Powiadają, że "Na chwałę Rzymu" jest grą odrobinę bardziej wymagającą... Mimo tego ryzykowałbym.
Za to zdecydowanie odradzam "Karaluszka kłamczuszka" - na dwie osoby nie działa i nie wiem, czy robi to przy jakiejkolwiek liczbie graczy ;) Pozostałe z serii pewnie też, choć nie dotykałem.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: schizofretka »

Generalnie raczej kiepskie tytuły podałeś (w paru przykładach będą tacy, co się ze mną będą kłócić, ale sam mówisz, że cytadela się nie spodobała).
Polecam:
Osadnicy:Narodziny Imperium,
Libertalia (super skalowanie od 2 do 6),
RtFG (tylko jak się lubi pasjanse),
Glory to Rome (super, ale we dwie osoby nie rozwija skrzydeł),
Uchronia: trochę lepsza w dwie osoby od gtr, ale ja wolę gtr,
Innowacje, jeśli lubicie jazdę bez trzymanki i będziecie grać zawsze w doświadczonym gronie.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: arturpe »

Jeśli lubicie pomyśleć warte rozważenia jest też Strife. Sporo przy nim myślenia i jest jakby szachowy. Polecam race for the galaxy oraz android netrunner.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
kucyk
Posty: 160
Rejestracja: 17 gru 2013, 20:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 14 times
Been thanked: 15 times

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: kucyk »

Mojej żonie podpasowała bardzo Gra o tron HBO
Jest to wersja z kompletnymi taliami tylko na dwie osoby.
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: premek »

schizofretka pisze: Polecam:
Osadnicy:Narodziny Imperium
Jak najbardziej Osadnicy:NI z tym, że nie spełnia kryterium szybkiej partyjki na 30 min.

Wczoraj w dwie osoby 1h 20min z zegarkiem w ręku. Ale ogólnie polecam bardzo :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: schizofretka »

Przepraszam, nie dostrzegłem limitu 30 minut. Z wymienionych przeze mnie tylko race for the galaxy więc.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
sirmicho
Posty: 25
Rejestracja: 23 lis 2014, 11:36

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: sirmicho »

Dziękuję wszystkim bardzo serdecznie za sugestie. Schozofretka pisał, że ta moja lista to dość marne gry. Niestety nie mam doświadczenia i opierałem się na ocenach gier wystawionych przez klientów sklepu REBEL. Zapomniałem też dodać, że nie chciałbym na grę wydać więcej niż 60-70 zł. To ma być dodatek do prezentu.

Troszkę, między innymi dzięki Waszym sugestiom powyższa lista się zmieniła. Rozważam teraz nawet zakup droższej gry, ale nadal ma to być lekka gra. Oto moja nowa lista:
  • Na Chwałę Rzymu
  • Ticket to Ride: Gra Karciana
  • Budowniczowie: Średniowiecze
  • Schotten - Totten
Z gier, które zacząłem rozważać i proszę o opinię:
  • Ticket to Ride: Europa - grałem w to kiedyś ze znajomymi i bardzo mi się podobała. Nie wiem tylko jak sprawdzi się w rozgrywce na 2 graczy. I jak ma się planszówka do karcianki?
  • Gra o Tron - karcianka - rozważam, bo żona uwielbia serial. Za to nienawidzi Magic the Gathering (ja gram i bardzo mi się podoba i chyba przez moje gadanie i wydawanie kasy na Magica ma do tego awersję). Boję się, że ta gra z tego powodu może być źle odebrana. Tak, wiem, że to nie jest wersja kolekcjonerska i posiada gotowe, "zamknięte" talie. Czy można porównać GoT z MtG? Jak z długością rozgrywki?
  • Carcassonne - lekkie i przyjemne z tego co słyszałem i dobre wprowadzenie do świata planszówek. Ale słyszałem, że potrafi szybko zblednąć kiedy się ją ogra.
  • Mały Książę - mój faworyt po obejrzeniu kilku recenzji na YouTube. Głównie dlatego, że żona uwielbia książki. a gra graficznie nawiązuje do dzieł literackich. I rozgrywka szybka i prosta.
  • The Great Fire of London - z racji zamiłowania do miasta. Pytanie tylko czy rzeczywiście nie da się grać w dwie osoby? Wg opisów gra od trzech graczy wzwyż.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: schizofretka »

1. Wymienione karcianki są dobre (nie znam i nic nie wiem tylko o tickecie, byłbym ostrożny bo karciane/kościane wersje hitów są zwykle przeciętne). GtR nie jest na pół godziny, prędzej na godzinę, w więcej początkujących graczy spokojnie półtorej. Moja ulubiona karcianka, ale nie wiem, czy to czego szukasz, zwłaszcza, że jest dużo stricte dwuosobowych karcianek lub z dobrym trybem 2p. Ja po prostu w nie nie gram.

Sprawdź czas rozgrywki teomachii, strife, (nie grałem, ale zbierają dobre recenzje), blue moon... inni pomogą bardziej.

TtR Europa jest w zasadzie od czterech graczy, w mniej jest luźno. Sprawdź ttr kraje nordyckie, jest dedykowana dla 2-3 (w ogóle zerknij ja wszystkie wersje, gdyż różne mapy się różnie sprawdzają dla różnych grup i na pewno coś znajdziesz.

Nie wiem, jak daleko got hbo odszedł od pierwowzoru lcg, ale chyba nie daleko, a lcg to poważna, długa gra, znacznie bardziej skomplikowana od magica.

Carc był dla mnie od początku niewiarygodnie nudny, choć są tacy na forum, którzy uwielbiają. To trochę taka planszówka dla ludzi, którzy nie grają i nie chcą grać w planszówki - nie ma specjalnie myślenia, rozgrywka jest krótka, dokłada się kafelki przy okazji rozmowy i spotkania towarzyskiego. Są lepsze gry kafelkowe (ja czekam na nahajpowane galaxy of trian, jak pojawią się recenzje polecam się zainteresować), ale choćby Taluva czy samurai bije je nagłowę (z gier szybkich, z pełnej długości jest więcej)

Fajne, ale znowu bardzo proste, raczej dla dzieci. Mondo z dodatkiem lepsze, pewnie nawet Arka Zwierzątek na pełnych zasadach, nie mówiąc o fNtastycznym galaxy truckerze (idzie polska wersja niędługo), choć to już relatywnie skomplikowana i gejmerska gra jak na ten gatunek.

W pożar londynu nie grałem.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
sirmicho
Posty: 25
Rejestracja: 23 lis 2014, 11:36

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: sirmicho »

schizofretka pisze: Fajne, ale znowu bardzo proste, raczej dla dzieci.
No właśnie o to chodzi. Dla siebie wybrałem Mage Knighta (już kupiony, czekam na przesyłkę) i nie wyobrażam sobie mojej żony ekscytującej się długimi minutami spędzonymi nad wyborem dwóch kart do zagrania. To właśnie ma być proste i krótkie. Dlatego Gra o Tron z tego co piszesz ma marne szanse się przyjąć (mnie pewnie by się spodobało). Ale widziałem, że są dwie wersje Gry o Tron. W opisie jednej z nich czytam, że
Game of Thrones to uproszczona wersja kolekcjonerskiej gry karcianej A Game of Thrones: The Card Game, stworzona po to, aby zachwycać również niekolekcjonerskich graczy.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: schizofretka »

Uhm, jak pisałem, ale GoT LCG to pod względem timingu największy clusterfuck jaki znam w karciankach. Nawet po mocnym uproszczeniu nie będzie prostsza czy szybka jak magic.

Jak ma być właśnie proste i szybkie, to zarówno mały ksiązę i carc dadzą radę.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: ramar »

Osadnicy Narodziny Imperium były by idealne gdyby właśnie nie czas rozgrywki w okolicach godziny.
Nieprzypadkowo wszędzie można przeczytać jak to tę grę zachwala płeć piękna (chyba ze względu na grafikę, i prostotę rozgrywki - co nie oznacza o dziwo braku kombinowania i planowania), a w wielu domach to kobiety/dziewczyny nie rzadko zwyciężają partie.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: Pixa »

sirmicho pisze:
  • Ticket to Ride: Europa - grałem w to kiedyś ze znajomymi i bardzo mi się podobała. Nie wiem tylko jak sprawdzi się w rozgrywce na 2 graczy. I jak ma się planszówka do karcianki?
Europa chodzi fajnie od 3 graczy w gore, we 2 jest slaba. W wiekszym gronie gra jest jednak naprawde super. Na 2 osoby dobrze chodzi wersja Nordic Countries. W karcianke nie gralem, ale jak ktos juz zauwazyl - kolejne karciano-kosciane odmiany hitow czesto sa przecietne. Bardzo przecietne.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: pieczkins »

Może CV + plotki. Tylko z tymi 30 minutami ciężko będzie.
sirmicho
Posty: 25
Rejestracja: 23 lis 2014, 11:36

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: sirmicho »

Doradzaliście, doradzaliście a ja wszystko analizowałem, wahałem się, prawie już kupiłem, potem znowu się rozmyśliłem. Koniec końców nic z tego nie wyszło i kupiłem coś zupełnie innego. "Świat bez końca". Głównie dlatego, że zarówno żonie jak i mi książka się bardzo podobała i dlatego że trafiłem ją tanio. Czy to był dobry wybór? Okaże się po świętach.

Wszystkim udzielającym porad serdecznie dziękuję, bo nauka nie pójdzie w las. Dzięki Wam poznałem dużo nowych gier i wiedza przyda się na przyszłość.
vlysses
Posty: 47
Rejestracja: 20 lis 2013, 13:18
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka dla dwóch osób

Post autor: vlysses »

Ja przerobiłem większość map TTR w wariancie dwuosobowym i nie widzę problemu. Może dlatego, że nie mam porównania. Większa ilość graczy wymusza inny styl gry.
Karcianka TTR jest fajna i dość szybka (raczej nie dłużej niż 40 minut), ale za to bardzo mózgochłonna. A raczej pamięciochłonna. Trzeba pamiętać czy się już trasy ukończyło, w jakiej kombinacji i ewentualnie jakie nadmiarowe kolory zużyliśmy ;)
O:NI super, ale to przedział 45-60 min. Co więcej ze swoją lepszą połową udało mi się wygrać może 4 razy (na ok. 20 gier)/

Z tych dość szybkich polecam też Waleczne Piksele. Naprawdę fajna i dość szybka (ok. 30 min). Na początku co prawda mnogość kombinacji może przerażać, ale po trzeciej partii idzie już sprawnie :)
ODPOWIEDZ