Co kupić... ankh-morpork a może...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Co kupić... ankh-morpork a może...

Post autor: crus221 »

Hej, znajomy z okazji moich urodzin postanowił mi kupić planszówkę a jako iż chciał uniknąć chybionego pomysłu dał mi możliwość wybrania do 100zł na allegro.
Jednak tego jest za dużo i nie potrafię podjąć decyzji... Moje pomysły na jakie już się "zdecydowałem" są w całej gamie różnorodności. A są to: ankh-morpork, carcassonne, cytadela, android: netrunner. Wiem iż niektóre z nich przekraczają cenę ale sam mogę dołożyć kilka złotych.
Może wy mi doradzicie jeszcze jakieś tytuły?
Wymagania:
Cena max to do 130zł na allegro,
Jako iż różnie z ludźmi w naszym gronie to fajnie by było grać już od 2 osób w miarę dobrze do 4-6, ale jak widzicie przejdzie również gra tylko dla dwóch graczy.
Jeśli chodzi o typ gry to nie chciałbym strategii ani nic gdzie sterujemy wojskiem. Posiadam już grę o tron wyd. 2,
Za pociągami nie przepadam :)
Gra do 2h przy 4 graczach.
Ciekawa, dynamiczna, nic mózgo żernego, do pogrania przy piwie w luźnej atmosferze.
Jeśli chodzi o losowość to wolałbym jak najmniejszą jednak jeśli będzie a przy okazji sprawi dużo zamieszania to płakał nie będę.

Więc jeśli macie jakieś pomysły to piszcie. Z góry dziękuje
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Co kupić... ankh-morpork a może...

Post autor: misioooo »

"Jak to? Zbója tutaj?!" - Carcassonne jak dla mnie. Nie za ciężkie, proste zasady, można grać przy pivku :) Od 2 graczy.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Co kupić... ankh-morpork a może...

Post autor: Błysk »

Grałem z nich w Carcasonne i Ankh-Morpork- to drugie o wiele bardziej przypadło mi do gustu. Carcasonne mnie nudził na dłuższą metę. W obie gry grałem na 4+ graczy, więc ciezko mi ocenić jak chodzą we dwójkę, ale wydaje mi się że Carcasonne lepiej.

Ogólnie, jeśli częściej byście grali w 4 osoby i więcej to z całego serca poleciłbym Ankh- Morpork, w którym coś tam można kombinować, ale nie jest to mózgożer, ma fajny klimat (jestem fanem Świata Dysku) i ciekawie się w niego gra- wydaje mi się, że jest też ciekawszy z tego względu, że postacie mają w nim różne cele do osiągnięcia. ;
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Co kupić... ankh-morpork a może...

Post autor: pieczkins »

Ankh Morpork jest akurat tylko do 4 osób, także z tym "więcej" chyba Cię trochę poniosło :)
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Co kupić... ankh-morpork a może...

Post autor: Błysk »

Bardzo możliwe, grałem właśnie we 4. Ale postaci na bank było więcej niż 4 do wyboru... ;D
udarr
Posty: 20
Rejestracja: 02 gru 2014, 18:11
Has thanked: 16 times

Re: Co kupić... ankh-morpork a może...

Post autor: udarr »

A może Pandemia? Sam ją zakupiłem jako swoją pierwszą grę i właśnie czekam, na tyle na ile o niej czytałem to wydaje mi się, że pasuje do postawionych wymagań. Dodam, że jeśli zakup przez Allegro to warto skorzystać z kodu rabatowego o wartości 20zł.
Skellig
Posty: 123
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:16
Has thanked: 3 times

Re: Co kupić... ankh-morpork a może...

Post autor: Skellig »

Błysk pisze:Bardzo możliwe, grałem właśnie we 4. Ale postaci na bank było więcej niż 4 do wyboru... ;D
Tylko, że w Ankh-Morpork w 4 osoby, gra się dużo bardziej chaotycznie i losowo (prawie nic nie można zaplanować) niż w 2 osoby, więc nie wiem jak możesz polecać grę na 4 osoby, ale gusta i guściki... Może akurat lubisz ten chaos ;)

Na 2 (max 3) osoby, Ankh-Morpork bardzo polecam.
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Co kupić... ankh-morpork a może...

Post autor: crus221 »

Ok, dzięki za zainteresowanie. Najpewniej na ankh się zdecyduje.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Co kupić... ankh-morpork a może...

Post autor: Błysk »

Skellig pisze:
Błysk pisze:Bardzo możliwe, grałem właśnie we 4. Ale postaci na bank było więcej niż 4 do wyboru... ;D
Tylko, że w Ankh-Morpork w 4 osoby, gra się dużo bardziej chaotycznie i losowo (prawie nic nie można zaplanować) niż w 2 osoby, więc nie wiem jak możesz polecać grę na 4 osoby, ale gusta i guściki... Może akurat lubisz ten chaos ;)

Na 2 (max 3) osoby, Ankh-Morpork bardzo polecam.

Nie grałem w niego na 2 osoby tak jak pisałem, ale akurat do Ankh- Morpork chaos pasuje jak najbardziej ;) Poza tym, myślenie i kombinowanie to nie tylko planowanie :)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Co kupić... ankh-morpork a może...

Post autor: zakwas »

Skellig pisze:
Błysk pisze:Bardzo możliwe, grałem właśnie we 4. Ale postaci na bank było więcej niż 4 do wyboru... ;D
Tylko, że w Ankh-Morpork w 4 osoby, gra się dużo bardziej chaotycznie i losowo (prawie nic nie można zaplanować) niż w 2 osoby, więc nie wiem jak możesz polecać grę na 4 osoby, ale gusta i guściki...
Właśnie można planować, tylko trzeba już dobrze ogarniać grę, blefować i atak z zaskoczenia. ;)

Chaos jest, owszem, ale to chyba największa zaleta tej gry akurat. ;)
Skellig
Posty: 123
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:16
Has thanked: 3 times

Re: Co kupić... ankh-morpork a może...

Post autor: Skellig »

zakwas pisze: Właśnie można planować, tylko trzeba już dobrze ogarniać grę, blefować i atak z zaskoczenia. ;)
Chaos jest, owszem, ale to chyba największa zaleta tej gry akurat. ;)
Co kto lubi - dla mnie istnieje pewna dopuszczalna granica chaosu i nieprzewidywalności. Przy 4 osobach w Ankh, jest ona przekroczona, bo każdy nasz ruch, jest niemal natychmiast nieświadomie neutralizowany. I nie zależy to od blefu, przeciwnicy mogą nie mieć pojęcia kim grasz, a i tak Ci wszystko popsują, bo po prostu plansza się mocno zmienia po każdej kolejce. Chaos i przypadek. Jak ktoś to lubi to ok, ja uwielbiam grę w Ankh, ale na 2 osoby :) Max 3.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Co kupić... ankh-morpork a może...

Post autor: zakwas »

Skellig pisze:
zakwas pisze: Właśnie można planować, tylko trzeba już dobrze ogarniać grę, blefować i atak z zaskoczenia. ;)
Chaos jest, owszem, ale to chyba największa zaleta tej gry akurat. ;)
Co kto lubi - dla mnie istnieje pewna dopuszczalna granica chaosu i nieprzewidywalności. Przy 4 osobach w Ankh, jest ona przekroczona, bo każdy nasz ruch, jest niemal natychmiast nieświadomie neutralizowany. I nie zależy to od blefu, przeciwnicy mogą nie mieć pojęcia kim grasz, a i tak Ci wszystko popsują, bo po prostu plansza się mocno zmienia po każdej kolejce. Chaos i przypadek. Jak ktoś to lubi to ok, ja uwielbiam grę w Ankh, ale na 2 osoby :) Max 3.
W pełni rozumiem. Jedynym argumentem za tym chaosem jest to, że dla początkujących graczy, zwiększa on szanse na zwycięstwo, jednak wyjadacze potrafią być cwani w tę grę baaardzo. :)
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co kupić... ankh-morpork a może...

Post autor: kajman »

Ja z wymienionych tytułów grałam tylko w Cytadelę. Mi się podoba - lekka, szybka, jest trochę negatywnej interakcji. Nigdy nie testowałam gry w mniejszym gronie niż czteroosobowe, ale wydaje mi się, że przy mniejszej liczbie osób zabawa nie byłaby już zbyt dobra.
alukard88
Posty: 92
Rejestracja: 17 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Co kupić... ankh-morpork a może...

Post autor: alukard88 »

Ankmarpork na cztery osoby świetnie sprawdza się jako wprowadzacz przetestowałem i się przyjęło. Na dwie osoby trochę nam się dłużyło
ODPOWIEDZ