rozbudowana gra dla 6-latka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

rozbudowana gra dla 6-latka

Post autor: espresso »

Forumowicze, pomóżcie wybrać prezent gwiazdkowy dla rozgarniętego 6-latka. Problem polega na tym, że chłopak ma więcej frajdy z bardziej skomplikowanych gier, niż z tych przeznaczonych dla jego grupy wiekowej. Pędzące żółwie go nudzą, natomiast uwielbia Wikingów, Kolejkę i Zakazaną wyspę. Umiarkowanie sprawdza się Drako, Super Farmer i Mały Książę. Najbardziej lubi grać w szachy. O dziwo, uwielbia też Świat bez końca. Oczywiście, w te trudniejsze gry musi grać z dorosłymi, na uproszczonych zasadach, ale to one sprawdzają mu najwięcej frajdy. Chłopak uwielbia wymyślać własne zasady. Ma żywą wyobraźnię, ale gry-zabawy edukacyjne (np. wymyślanie wyrazów) go nudzą.

Lubi negatywną interakcję, pod warunkiem, że wygrywa (jak nie wygrywa, to od razu proponuje swój własny wariant zasad, dzięki którym wygrywa kolejną rundę).

Mały lubi kiedy gra ma dużo elementów (figurki, ale też drewniane meeple czy znaczniki; Świat bez końca jest tutaj idealnym przykładem). Szukam 2-3 planszówek (na karcianki kręci nosem), które w sumie zmieszczą się w budżecie 150 zł (200 max).

Chciałabym, żeby gra była na tyle prosta, żeby mógł grać bez modyfikowania zasad, ale też na tyle rozbudowana, żeby go nie nudziła. Mały gra zwykle z kimś dorosłym (choć w Zakazaną wyspę potrafi bawić się zupełnie sam), gra powinna chodzić od 2 osób. Myślałam o Hej to moja ryba, Camel Up i Duuszkach (nie wiem czy lubi gry na refleks, ani czy miał z nimi do czynienia już). Może to być gra logiczna, jeżeli pozostawi pole dla wyobraźni (np. szachy to walki rycerzy dla niego). Raczej odpadają gry narracyjne typu Dawno dawno temu lub Story Cubes.

Co do tematyki, to wiem tylko, że wojsko odpada (choć rycerze mogą być).

Ja generalnie nie grywam z dziećmi, więc nie mam pojęcia, w jakim kierunku szukać...
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: rozbudowana gra dla 6-latka

Post autor: misioooo »

Może Carcassonne? Nie ma tam stricte negatywnej interakcji, ale zawsze mozna jak ktoś chce... Elementów dużo - bo i "puzle" do układania mapy i meeple. Tylko punkty czasami cięzko policzyć może być maluchowi - choć i tak je policzy pawidłowo i w sposób zgodny z zasadami (czyli tak, aby wygrał!).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: rozbudowana gra dla 6-latka

Post autor: lacki2000 »

espresso pisze: Najbardziej lubi grać w szachy.
Rój. Temat do zamknięcia ;P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: rozbudowana gra dla 6-latka

Post autor: Bea »

Proponuję Evo. To gra familijna, więc z zasadami nie będzie problemu. Są dinozaury, jest licytacja, jest area control, jest negatywna interakcja i piękne grafiki :).
Jest też niestety kilka kart z krótkim tekstem po angielsku, ale łatwo to spolszczyć.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: rozbudowana gra dla 6-latka

Post autor: espresso »

lacki2000 pisze:
espresso pisze: Najbardziej lubi grać w szachy.
Rój. Temat do zamknięcia ;P
Trafione w dziesiątkę - zapomniałam napisać, że Rój to druga ulubiona gra ;) Zna zasady ruchu wszystkich robali, ale jego piony mogą się ruszać dowolną liczbę razy (oczywiście, przeciwnika tylko zgodnie z zasadami), a poza tym komponenty bardzo mu się podobają. W Rój grywa też sam ze sobą (a raczej się bawi płytkami).

Carcassonne rzeczywiście może się sprawdzić. Evo obadam (chłopak po polsku też nie czyta, a karty z Kolejki kojarzy po obrazkach, więc jak nie ma dużo tekstu, to angielski nie zrobi mu różnicy).
Seba_wse
Posty: 61
Rejestracja: 03 gru 2013, 09:00
Been thanked: 3 times

Re: rozbudowana gra dla 6-latka

Post autor: Seba_wse »

Takenoko
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: rozbudowana gra dla 6-latka

Post autor: kdsz »

Preferencje zbliżone do mojej córki. Dlatego polecę Ognisty podmuch, który świetnie się nam sprawdził, oraz Hobbita i Tokaido. I kolejne (po Kolejce) gry ulubionego autora małej Karola Madaja - 111, Letnisko
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: rozbudowana gra dla 6-latka

Post autor: espresso »

Takenoko trochę ponad limit cenowy wychodzi. Wolałabym wybrać 3 tańsze tytuły, niż jeden droższy, bo dziecko w tym wieku szybko się nudzi.
Ognisty podmuch to może być idealny tytuł, zwłaszcza, że kooperacja. Dla pewności: mowa o Hobbicie z Egmontu? Czy może karciankę lub tym z FoxGames?
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: rozbudowana gra dla 6-latka

Post autor: premek »

Może Kameleon ? Z kafelkowych to albo 'Wilki i owce' albo 'Carcassonne'. Są jeszcze małe gry Egmontu typu 'Wilk, koza i kapusta'.
Jeszcze 'Okavango' z tych co kojarzę, że córka lubiła w tym wieku.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: rozbudowana gra dla 6-latka

Post autor: kdsz »

espresso pisze:Ognisty podmuch to może być idealny tytuł, zwłaszcza, że kooperacja. Dla pewności: mowa o Hobbicie z Egmontu? Czy może karciankę lub tym z FoxGames?
Miałem na myśli planszówkę wypuszczoną przez Egmont
ODPOWIEDZ