2-4 osoby, dla wymagających świeżaków

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Makos
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2010, 23:32

2-4 osoby, dla wymagających świeżaków

Post autor: Makos »

Szukam gry, korą uzupełni moja kolekcje. Z założenia do gry w 3 osoby, 2 dorosłych + 11-latek. Lub w konfiguracji 2 + 2.

Wymagania:
- względnie proste i krótkie tłumaczenie zasad umożliwiające nowej osobie czerpanie satysfakcji juz z pierwszej partii
- atrakcyjna dla oka ( choć wyżej cenie mechanikę)
- czas, do 2 h, choć lepiej z 80-90 min.
-nie kooperacyjna
-rozne drogi do zwycięstwa
- interakcji miedzy zawodnikami, a nie każdy sobie zbiera/buduje
- wymagająca, nie prostacka
- względnie krótki setup (5 min)
Pod wymagania pasuje nam: EL GRANDE i to lubimy.
Myslalem o Five Tribes albo Filarach Ziemii. Miłe widziane propozycje z nowości bo miałem 2 lata rozłąki z grami
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: 2-4 osoby, dla wymagających świeżaków

Post autor: schizofretka »

Przystępne, dobre (z naciskiem na 3 osoby), wymagające gry na godzinę z kawałkiem: Helvetia, Homesteaders(tu interakcja mniejsza w postaci licytacji), Reef Encounter (nie wiem jak z dostępnością, ale gra rewelacyjna), Caylus (doh), Myrmes, Tzolk'in (z tym że bardzo prosi się o dodatek), spyrium, Agricola (bardziej 90-120 ze zwijaniem i liczeniem punktów).


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Makos
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2010, 23:32

Re: 2-4 osoby, dla wymagających świeżaków

Post autor: Makos »

Agrixola odpada.
Caylus chyba podobny do puerto rico, a to mam.
Resztę sprawdze:)
O Tzolkinie myslalem, podoba mi sie mechanika.

Zeby naprowadzić na gust: podobało mi sie Troyes, książęta florenxji ( do momentu odkrycia wygrywajacej taktyki:), Tash-kalar, GoT, terra mystica.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: 2-4 osoby, dla wymagających świeżaków

Post autor: schizofretka »

Jeśli podobało ci się Troyes, to obacz tfu tfu Felda, ale ode mnie tego nie słyszałeś ;) No i Caylus jest podobny do puerto tylko tym, że oba suche i brzydkie.

Chętnie usłyszę też, jaka to jest wygrywająca strategia w Książęta Florencji, bo ja wygrywam na różne sposoby w tym konsekwentnie tych grających na błaznów :twisted: Ale to gra na 4+ osoby, w trzy nie da się przypilnować by ktoś nie zgarnął czegoś za tanio i nie wychodzą wszystkie zawody w czasie gwarantującym możliwość podebrania, albo nawet dwukrotnego wystawienia tego samego.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: 2-4 osoby, dla wymagających świeżaków

Post autor: Bardias »

Z takich oczywistych typów, które prędzej czy później padną: Le Havre, Osadnicy:Narodziny Imperium.

Ode mnie nieśmiało jeszcze Belfort :)
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: 2-4 osoby, dla wymagających świeżaków

Post autor: _Berenice_ »

Caylus i Puerto Rico nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Od siebie polecam egizie (dolinę królów )
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
blazej_c
Posty: 127
Rejestracja: 04 lis 2014, 12:57
Lokalizacja: Poznan, Poland
Kontakt:

Re: 2-4 osoby, dla wymagających świeżaków

Post autor: blazej_c »

U nas od miesiąca ze stołu nie schodzą Osadnicy: Narodziny Imperium. W miare proste, swietnie wydane, dobrze się skaluje, jest interakcja, krótki setup. Jeśli dla 11-latka, to może Stone Age. Zakupiony jako wprowadzenie do worker placement - sprawdził sie wyśmienicie.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: 2-4 osoby, dla wymagających świeżaków

Post autor: schizofretka »

Le Havre imo będzie za długie, Egizia może być za prosta/zbyt losowa po El Grande. Osadnicy pewnie OK, nie grałem ;)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Makos
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2010, 23:32

Re: 2-4 osoby, dla wymagających świeżaków

Post autor: Makos »

schizofretka pisze:Jeśli podobało ci się Troyes, to obacz tfu tfu Felda, ale ode mnie tego nie słyszałeś ;) No i Caylus jest podobny do puerto tylko tym, że oba suche i brzydkie.

Chętnie usłyszę też, jaka to jest wygrywająca strategia w Książęta Florencji, bo ja wygrywam na różne sposoby w tym konsekwentnie tych grających na błaznów :twisted: Ale to gra na 4+ osoby, w trzy nie da się przypilnować by ktoś nie zgarnął czegoś za tanio i nie wychodzą wszystkie zawody w czasie gwarantującym możliwość podebrania, albo nawet dwukrotnego wystawienia tego samego.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Właśnie o taktyce na błaznów myślałem. Można ją pokonać?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: 2-4 osoby, dla wymagających świeżaków

Post autor: schizofretka »

Jeśli przynajmniej dwie osoby grają na błaznów, można. Ja zwykle gram na maksymalną oszczędność, kupując wszystko za minimalną cenę i wymieniając jak najmniej punktów za dzieła na pieniądze.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: 2-4 osoby, dla wymagających świeżaków

Post autor: misioooo »

Cześć!
Small World? Jak dla mnie dobrze gra się w 2 osoby, jeszcze lepiej w 4.
Setup szybki - 5-10min. Zasady do wytłumaczenia nowym w 10min i potem "zagrajmy i wszystko w trakcie" - jak na razie działa taka metoda u nas:)
Tylko rozgrywka szybsza - 30-40min w 2 osoby. Godzinkę w 4 osoby.
Co mi się bardzo podoba to dwie dwustronne plansze w podstawce (dla 2,3,4,5 graczy) - miłe zaskoczenie i coś nowego!
Oprawa wizualna bardzo ładna, kolorowa i przyjemna. Każda rozgrywka nieco inna więc powinna być b. mocno regrywalna. Wiele strategii na wygraną - zależnie od dostępnych ras/cech :) (inne w każdej grze). Większość rozgrywek kończy się wygraną dosłownie kilkoma punktami (5-10% różnicy) więc gra moim zdaniem bardzo dobrze zbalansowana niezależnie od rasy/cechy.
Jest wersja PL. Kilka dodatków, również PL.
Z małżonką gramy niemal codziennie "po partyjce" i mimo iż ani razu nie wygrała - ciągle chce grać! Nam ta gra pozwala się zrelaksować, pośmiać i pożartować z ras/cech i pogłówkować nad najlepszą strategią. Co jeszcze fajnego? Można siedzieć obok siebie - nei ma kart etc, które trzeba chować przed przeciwnikiem. Punkty zdobyte są niejawne, ale tutaj sobie radzimy - ja sam nie wiem ile mam punktów do czasu zakończenia rozgrywki ;P (nie podglądam zdobytych żetonów z punktami w trakcie).

Z nieco innej półki - Owczy Pęd! Choć w to tylko w 4 osoby gramy (na 2 jakoś sucho było). Dla nas bomba, do godzinki, zasady proste ale główkowania też jest. "Taranem cię biorę na rogi! Spadaj na tył stadka!" - ot taki klimat...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Makos
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2010, 23:32

Re: 2-4 osoby, dla wymagających świeżaków

Post autor: Makos »

misioooo pisze:Cześć!
Small World? Jak dla mnie dobrze gra się w 2 osoby, jeszcze lepiej w 4.
Setup szybki - 5-10min. Zasady do wytłumaczenia nowym w 10min i potem "zagrajmy i wszystko w trakcie" - jak na razie działa taka metoda u nas:)
Tylko rozgrywka szybsza - 30-40min w 2 osoby. Godzinkę w 4 osoby.
Co mi się bardzo podoba to dwie dwustronne plansze w podstawce (dla 2,3,4,5 graczy) - miłe zaskoczenie i coś nowego!
Oprawa wizualna bardzo ładna, kolorowa i przyjemna. Każda rozgrywka nieco inna więc powinna być b. mocno regrywalna. Wiele strategii na wygraną - zależnie od dostępnych ras/cech :) (inne w każdej grze). Większość rozgrywek kończy się wygraną dosłownie kilkoma punktami (5-10% różnicy) więc gra moim zdaniem bardzo dobrze zbalansowana niezależnie od rasy/cechy.
Jest wersja PL. Kilka dodatków, również PL.
Z małżonką gramy niemal codziennie "po partyjce" i mimo iż ani razu nie wygrała - ciągle chce grać! Nam ta gra pozwala się zrelaksować, pośmiać i pożartować z ras/cech i pogłówkować nad najlepszą strategią. Co jeszcze fajnego? Można siedzieć obok siebie - nei ma kart etc, które trzeba chować przed przeciwnikiem. Punkty zdobyte są niejawne, ale tutaj sobie radzimy - ja sam nie wiem ile mam punktów do czasu zakończenia rozgrywki ;P (nie podglądam zdobytych żetonów z punktami w trakcie).

Z nieco innej półki - Owczy Pęd! Choć w to tylko w 4 osoby gramy (na 2 jakoś sucho było). Dla nas bomba, do godzinki, zasady proste ale główkowania też jest. "Taranem cię biorę na rogi! Spadaj na tył stadka!" - ot taki klimat...
Smallworlda posiadam i lubie;)
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: 2-4 osoby, dla wymagających świeżaków

Post autor: glocked »

Lords of Waterdeep w klimacie D&D
Gra o Tron(3-4h)
Five Tribes
Kanban Automotive Revolution (3h)
Osadnicy z Cantanu
7 cudów świata
ODPOWIEDZ