Black&White

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 122 times
Been thanked: 131 times

Re: Black&White

Post autor: maciejo »

Raltay pisze:Małe pytanie - uważacie, że jest sens posiadania tej gry, jeśli ma się już Battlelore 2nd?

Z Góry Dziękuję
Posiadam obie edycje Battlelore i nie wahałem się kupić B&W.Jeszcze nie żałuję :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 122 times
Been thanked: 131 times

Re: Black&White

Post autor: maciejo »

Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Black&White

Post autor: mig »

adikom5777 pisze:Widziałem zawartość. Tona drewna, kafle, karty. Ma tam co kosztować.
kamron6 pisze:Że będzie tańsza od małych epickich królestw? Ja jakoś na to nie liczyłem ;)
No, wiem - słyszałem, że jest świetna ale raczej miałem ją na jednej półce cenowej z Metallum czy Królem i zabójcami niż Wsiąść do pociągu i Tzolkinem.
Eeech... trudne życie nałogowca ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Black&White

Post autor: kamron6 »

Ja może jestem ślepy ale tam nic nie widzę ;)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Black&White

Post autor: mig »

kamron6 pisze:
Ja może jestem ślepy ale tam nic nie widzę ;)
10 od końca
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Black&White

Post autor: kamron6 »

Ok, magia polegała na tym, że ten serwis sprawdzał tylko część miast, a nie wszystkie.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Black&White

Post autor: Rune »

mig pisze:
adikom5777 pisze:Widziałem zawartość. Tona drewna, kafle, karty. Ma tam co kosztować.
kamron6 pisze:Że będzie tańsza od małych epickich królestw? Ja jakoś na to nie liczyłem ;)
No, wiem - słyszałem, że jest świetna ale raczej miałem ją na jednej półce cenowej z Metallum czy Królem i zabójcami niż Wsiąść do pociągu i Tzolkinem.
Eeech... trudne życie nałogowca ;)
W sumie też liczyłem na cene w granicach ok 100-109 zł ale na 70 zł to nie było szans. Spójrz zresztą sam:

Black & White
Zawartość pudełka:
instrukcja
plansza
48 drewnianych bloczków
24 kafle terenu
18 elementów mapy
12 żetonów
18 kart oddziałów
6 kart dowódców
9 kart pomocniczych
22 karty scenariuszy
2 kostki k6
1 zasłonka

Metallum
Zawartość pudełka:
9 kafli planet
2 zasłonki
2 pionki statków fabryk wraz z podstawkami
21 kart modułów
2 żetony punktacji
24 podprogramy
2 liczniki punktacji
50 robotów wydobywczych
instrukcja
7 znaczników bogatych/ubogich złóż
listwa rynku modułów

Król i zabójcy
Zawartość pudełka: Warto zobaczyć:
Instrukcja
1 pionek króla
7 pionków rycerzy
3 pionki zabójców
12 pionków mieszkańców
12 kart mieszkańców
15 kart rundy
2 arkusze pomocy
1 znacznik ran króla
1 dwustronna plansza
23 plastikowe podstawki

Przy tym wszystkim musi zarobić jeszcze wydawca, a i dobrze by było gdyby sklep również mógł coś przygarnąć ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Black&White

Post autor: kudlacz135 »

Sprawdzałem youtube i nie znalazłem, więc mam pytanie. Pojawiła się może jakaś recenzja Black&White(wideo mile widziana, ale nie pogardziłbym również rozsądnym tekstem ze zdjęciami:) )?

EDIT▼: No wiem... heh... Znowu się okazało, że cierpliwość jest potrzebna ;)
Ostatnio zmieniony 22 paź 2014, 16:21 przez kudlacz135, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Black&White

Post autor: Rune »

Z tego co mi wiadomo, to jeszcze nie ma. Gra zadebiutowała na ostatnich targach w Essen i jeszcze trzeba trochę poczekać.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Black&White

Post autor: KubaP »

W relacji BoardGameGirl z Polconu znajdziesz fragment rozmowy z autorem o grze i trochę materiałów video.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Black&White

Post autor: Rune »

Prawda, o tym zapomniałem ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 122 times
Been thanked: 131 times

Re: Black&White

Post autor: maciejo »

kudlacz135 pisze:Sprawdzałem youtube i nie znalazłem, więc mam pytanie. Pojawiła się może jakaś recenzja Black&White(wideo mile widziana, ale nie pogardziłbym również rozsądnym tekstem ze zdjęciami:) )?

EDIT▼: No wiem... heh... Znowu się okazało, że cierpliwość jest potrzebna ;)
Rozegrałem ok 30 partii i mój zapał do grania jeszcze nie ostygł :D może spadł o kilka stopni ale to i tak dobry wynik.
Opisze w punktach moje odczucia.

Plusy w/g mnie :!:

-świetna mechanika,połaczenie takich gier jak: Battlelore,Stratego,Manewry morskie
-Dowódcy i mechanizm wydawania rozkazów bardzo urozmaica rozgrywke
-rostrzyganie walki,krytyczne porażki i krytyczne sukcesy potrafią nieźle namieszać
-element mgły wojny podczas planowania i zakupu armii
-piękne grafiki na kartach
-dobra jakość elementów planszy
-długość rozgrywki ok 30 min
-typowa gra ojciec-syn

Minusy w/g mnie :!:

-jakość naklejek,chyba długo nie wytrzymają
-grafiki na naklejkach dla białej armii,tu graficy się nie popisali - jeżeli w czarnej armii grafiki są bardzo czytelne i piechota jest piechotą,konnica konnicą a artyleria artylerią to u białych te gotycko druidalno elfickie symbole w ogóle nie pasują do klimatu gry a na dodatek trzeba wielokrotnie spogłądać do instrukcji aby się nie pomylić co jest co.jest to bardzo irytujące i przedłuża niepotrzebnie rozgrywke :( (co mi one jeszcze przypominają nie mogę napisać ale jak ktoś jest ciekaw zapraszamn na pw)
-trochę chaotycznie napisana instrukcja
-za małe znaczenie artylerii,można aktywować ją tylko jeden raz na turę

jeśli macie jeszcze jakieś pytania to pytajcie :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Black&White

Post autor: BartP »

30 partii? Co ty do pracy nie chodzisz? Rodziny nie masz? Masakra, zazdroszczę ilości wolnego czasu :) i dzięki za info, niestety trzeba kupić.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 122 times
Been thanked: 131 times

Re: Black&White

Post autor: maciejo »

BartP pisze:30 partii? Co ty do pracy nie chodzisz? Rodziny nie masz? Masakra, zazdroszczę ilości wolnego czasu :) i dzięki za info, niestety trzeba kupić.
Gram z synem i kumplem.Do pracy chodze też :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Black&White

Post autor: Rune »

Maciejo 30 minut jedna partia? To mnie zaskoczyłeś, bo to w sumie krótko. Z opisu na BGG wynika, że ok. 60 minut, a i tak myślałem, że w praktyce może odrobinę dłużej. Właściwie do pojedynków na stole rodzinnym z juniorem to zaleta, bo można zrobić szybki rewanż. A jak zbierze się rodzinka, to i mały turniej można przeprowadzić :D
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 122 times
Been thanked: 131 times

Re: Black&White

Post autor: maciejo »

Rune pisze:Maciejo 30 minut jedna partia? To mnie zaskoczyłeś, bo to w sumie krótko. Z opisu na BGG wynika, że ok. 60 minut, a i tak myślałem, że w praktyce może odrobinę dłużej. Właściwie do pojedynków na stole rodzinnym z juniorem to zaleta, bo można zrobić szybki rewanż. A jak zbierze się rodzinka, to i mały turniej można przeprowadzić :D
No może troszkę przesadziłem.Powinienem raczej napisać 30-45 min.Natomiast godzine to może trwała pierwsza partia z tłumaczeniem zasad :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Black&White

Post autor: matoozik »

Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Black&White

Post autor: okon »

czy ktos jeszcze moze wypowiedziec sie o grze ?
jaka jest skala bitew ?
czy decyzyjność jest duza ?

jakie jest wykonanie ? bo jak dla mnie gra wyglada mocno przecietnie ( widziałem tylko zdjecia ) zwłasza te bloczki mi sie nie podobaja
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 122 times
Been thanked: 131 times

Re: Black&White

Post autor: maciejo »

okon pisze:czy ktos jeszcze moze wypowiedziec sie o grze ?
jaka jest skala bitew ?
czy decyzyjność jest duza ?

jakie jest wykonanie ? bo jak dla mnie gra wyglada mocno przecietnie ( widziałem tylko zdjecia ) zwłasza te bloczki mi sie nie podobaja
To nie są bitwy tylko raczej potyczki :) ,jak chcesz coś bardziej epickiego to raczej powinieneś zdecydować się na coś innego :? .
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Black&White

Post autor: kamron6 »

okon pisze:czy ktos jeszcze moze wypowiedziec sie o grze ?
jaka jest skala bitew ?
czy decyzyjność jest duza ?

jakie jest wykonanie ? bo jak dla mnie gra wyglada mocno przecietnie ( widziałem tylko zdjecia ) zwłasza te bloczki mi sie nie podobaja
Skala bitew: kilka jednostek przeciw kilku jednostkom (ok. 10 jednostek na frakcje naraz)
Decyzyjność: średnia, niekiedy ruchy są oczywiste, a niekiedy trzeba wykombinować coś ciekawego, choć ta gra to raczej operowanie ryzykiem, wymyślanie taktyk, operowanie cechami specjalnymi jednostek/terenu/dowódców, nie ma raczej zastojów spowodowanych "nie wiem którą z 43 możliwości wybrać" etc.
Wykonanie: dla mnie jedno z lepszych jakie widziałem, ale ja wolę gry schludne, np. nie znoszę figurek (jak w Cykladach) i rozciapanych / chaotycznych kart, elementów (jak w 51 stanie, warhammer inwazja, horror w arkham). Tu widzisz co i jak, najbardziej przejrzysta gra jaką widziałem. Ale poza grafikami na kilku kartach nie ma co tu oglądać. W bloczkach wkurzające są nalepki, kiedy źle nalepisz.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Black&White

Post autor: Błysk »

Ja mam dosyć głupie pytanie, bo nie mogę w Internecie instrukcji znaleźć. W grze są jakieś mechanizmy flankowania, morale? Jeśli tak, to jak mniej więcej działają?
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Black&White

Post autor: kamron6 »

http://boardgamegeek.com/filepage/10807 ... hite-rules

Flankowania nie ma jako takiego. Morale: ucieczki przy przegranej walce, bonusy za inne sojusznicze jednostki piechoty na tym samym polu dla piechoty, przymus wykonywania testu dowodzenia przy niektórych działaniach - ale to wszystko nie są jakieś konkretne morale, ale coś co je "udaje".
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Black&White

Post autor: matoozik »

Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Black&White

Post autor: kamron6 »

Dokładnie, przydałoby się jakieś doprecyzowanie zasad, FAQ czy coś takiego, gra zyskałaby bardzo dużo, bo do symboliki można się przyzwyczaić, ale z nieprecyzyjnymi zasadami jest gorzej (może jakaś przykładowa partia autora z komentarzem ? ). Bo gra wydaje się mieć ogromny potencjał.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Black&White

Post autor: mig »

Zagrałem i jestem zachwycony. Czegoś takiego szukałem - szybkiej i dynamicznej gry wojennej do rozgrywania niewielkich starć. Bardzo fajny mechanizm walki, sporo scenariuszy - do kazdego można tworzyć wiele róznych zestawów wojska, więc regrywalność powinna być bardzo duża.

Jak na razie dwa minusy: mały i duży (wielki?):
Mały - oznaczenia na bloczkach białej armii są brzydkie, nieczytelne i nieintuicyjne. Poza tym zupełnie z opisanym klimatem (fabułą) gry się nie kleją. Rysunki na bloczkach czarnych są dużo lepsze, a w kazdym razie dużo czytelniejsze, bo estetycznie te konie w maskach gazowych jakoś mnie średnio przekonują ;) O tyle to przykre, że dopracowanie graficzne instrukcji czy pudełka jest na najwyższym poziomie...

Duży (wielki?) - instrukcja. Zarówno jej układ jak i treść pozostawiają dużo do życzenia (to najdelikatniejsze określenie jakie przyszło mi do głowy;). Nieścisłości jest naprawdę dużo, a że na reguły podstawowe nakładają się zdolności specjalne jednostek, dowódców, wpływ terenu czy budowanych elementów terenu, to precyzja i szczegółowy opis byłby tu bardzo pożądany. Cóż - można tylko pomarzyć, skoro nawet w wątku z zasadami autor/wydawnictwo jakoś się nie kwapi do odpowiedzi na pytania i wątpliwości, a lista czekających na odpowiedź kwestii obejmuje już chyba kilkadziesiąt punktów... :? :(
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ