Osadnicy z Catanu - wersja dla 6 graczy

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
MBeniek
Posty: 13
Rejestracja: 02 lip 2009, 16:55
Lokalizacja: Ustroń (śląsk)

Osadnicy z Catanu - wersja dla 6 graczy

Post autor: MBeniek »

Witam.

Z kolegą mamy w sumie dwie podstawowe wersje Osadników z Catanu. I chcielibyśmy tak połączyć te dwie gry aby można było zagrać w wersję dla 6 graczy. Wiem, że do tego jest specjalny dodatek, ale po co dodatkowo płacić jak dwie pełne wersje raczej wystarczą. I tu moje pytanie: jest gdzieś instrukcja jak połączyć te dwie wersje aby idealnie zagrać w szóstkę osób? Albo jakiś szanowny forumowicz wie jak to zrobić i mógłby mi to wyjaśnić :) ? Głównie tu chodzi o ułożenie wyspy, cyferek i obramowania, bo reszta nie będzie problemem. Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.
Pawelec123456
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2012, 13:34

Re: Osadnicy z Catanu - wersja dla 6 graczy

Post autor: Pawelec123456 »

A jak chcecie odróżnić pionki, skoro macie je tylko w 4 kolorach?
Awatar użytkownika
lordblackwooled
Posty: 8
Rejestracja: 01 lut 2014, 16:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Osadnicy z Catanu - wersja dla 6 graczy

Post autor: lordblackwooled »

Nie wydaje mi się to możliwe, chodzi o to że rozszerzenie dla 5 - 6 graczy nie dodaje tylko kolejnych sześciokątów, ale przede wszystkim daje nowe pola mórz (3 razy mniejsze od podstawowych), dzięki czemu plansza ma kształt zbliżony do sześciokąta foremnego. Bez tych elementów nie wiem jak byście sobie wyobrażali planszę, gdyby się jednak nawet udało ją stworzyć to gra straciłaby dużo walorów. Oprócz tego rozszerzenie daje dodatkowe dwa kolory pionków, bez których grać się zwyczajnie nie da.

Na wypadek gdyby to, co napisałem miało być "tl" i ktoś by "dr" - lepiej zainwestować ~60 złotych w rozszerzenie na 5 - 6 graczy.
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu - wersja dla 6 graczy

Post autor: wok »

Jeżeli naprawdę chcecie oszczędzić na dodatku to wszystko jest do zrobienia.

Możecie przemalować figurki z jednego z kompletów. (tak żeby mieć więcej niż 4 kolory)

A co do planszy to możecie albo ułożyć większego hexa, albo jakiś inny kształt. Wtedy morza nie pokryją wam całych krawędzi, no ale...

Tak, więc na moje oko byłoby z tym dużo zabawy i zdecydowanie mniejszy klimat, ale grać by się dało. ; )
ODPOWIEDZ