Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: mitbol »

Witam wszystkich swoim pierwszym postem na tym forum! :)

Wpadłem na pomysł z dziewczyną, że świetną zabawą mogą być gry planszowe. Nabyłem w bardzo promocyjnej cenie Martynique oraz jubileuszową edycję Zombiaków bardzo nam się spodobało (jak nie gram z dziewczyną to z bratem (20l.), choć jemu bardziej podeszły Zombiaki). Wcześniej graliśmy tylko w Monopoly, Scrabble i ewentualnie Scotland Yard.

Chciałbym sobie sprawić trochę "większą" grę. Pierwszy pomysł Talisman (kiedyś się grało za dzieciaka w piwnicy na drzwiach zamiast stołu :) ), ale czytając fora, recenzje itd, zacząłem się zastanawiać czy warto. Graficznie super, sentyment jest, ale czy nie jest to wybór trochę bezsensowny w czasach, gdy jest już spory wybór innych gier na rynku? Potrzebowałbym planszówki dla 2-4 graczy, choć najczęściej będą grały 2 osoby w wieku 20kilku lat.

Szukając i czytając wyselekcjonowałem kilka tytułów:
- Talisman (bo kiedyś grałem. jeśli bym to wybrał, z czasem na pewno jakieś dodatki)
- Runebound (bo ponoć "lepsza wersja" Talismanu)
- Pandemia (bo lubimy z dziewczyną grę Plague na androida, w której jest się chorobą i niszczy ludzkość ;) )
- Świat Dysku Ankh Morpork (bo wydaję się ciekawa, a luba lubi Pratchetta)
- Dracula (bo wydaję się ciekawa i opcja pościgu znana mi ze Scotland Yard)
- Tezeusz: Mroczna Orbita (bo trąci Alienem i Prometeuszem)
Mam również tańsze alternatywy dla opcji kupna większej gry kiedy indziej:
- Kolejka
- K2
- Władca Areny (w to raczej tylko z bratem...)

Myślałem jeszcze na Horrorem w Arkham, ale pomyślałem, że jeżeli wkręcimy się w gry to to będzie kolejny zakup, dobra logika, czy od razu się za to brać?

Reasumując, potrzebuję pomocy w wyborze, w sumie pierwszej poważniejszej (droższej) gry i tak:
- 2-4 dorosłych graczy z naciskiem na 2,
- czas gry powiedzmy 1-2h (wiem że Talisman się w tym nie mieści),
- najlepiej, żeby miała i karty i kostki, figurki też fajnie,
- zasady do ogarnięcia szybciej niż po 15 grze ;),
- ewentualne dodatki są dodatkowym plusem, ale nie warunkiem koniecznym.

Jak znajdujecie moje propozycje? Może polecicie mi coś od siebie?
redrum1906
Posty: 64
Rejestracja: 17 lip 2013, 14:22

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: redrum1906 »

Puerto Rico:)
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: mitbol »

Chyba jednak chodzi mi bardziej o grę przygodową ;)
Mikele
Posty: 98
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: Mikele »

Robinson Crusoe, co prawda na początku wydaje się dość trudny, ale spokojnie jest do opanowania :)
ShinMe
Posty: 72
Rejestracja: 24 gru 2013, 21:23

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: ShinMe »

+1 do Robinsona. Są filmiki które pozwalają łatwo ogarnąć rozgrywkę.


Myślałeś na np. Carcassonne? Nie opowiada żadnej historii, ale w to zawsze dobrze się gra (przynajmniej mi), też ważne że lubią ją osoby nie przekonane do gier planszowych.
Stałem się fanem Portal Games... bo Robinson, bo Tezeusz, bo Hex 3.0
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: mitbol »

Robinson wygląda zachęcająco, szczególnie, że autor ten sam co Zombiaków :)

Może jeszcze jakieś opinie i propozycje?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: RunMan »

Myślę, że Świat Dysku to dobry wybór. Ogarnij może jeszcze Lords of Waterdeep - prosta, ale nie banalna, z klimatem i świetnym wydaniem.
Miej na uwadzę, że Robinson to jest już dość złożony tytuł, może lepiej na razie się wstrzymać i kupić jak stwierdzicie, że planszówki to jest to?
Jeszcze może Dziedzictwo - nie jest to przygodówka, ale lubej temat powinien podpasować ;)
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: mitbol »

RunMan pisze:Jeszcze może Dziedzictwo - nie jest to przygodówka, ale lubej temat powinien podpasować ;)
Lepiej, żeby jej się za bardzo tematyka nie spodobała :D
Awatar użytkownika
JanekLovesU
Posty: 17
Rejestracja: 04 cze 2012, 20:20

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: JanekLovesU »

Ja również tak jak Ty zagrywalem sie w magie i miecz w piwnicy ze znajomymi, ach co to były za czasy. Wtedy ta gra była magiczna :wink: Ale teraz nie mam juz 12 lat i troche inaczej patrzę na te grę. Wole żeby MIM została miłym wspomnieniem z dzieciństwa. Podczas dzisiejszych rozgrywek w Talisman ciężko jest wytrzymać do końca, gra jest nudna, strasznie się dłuży i w mojej opini juz nie jest tak magiczna jak kiedyś (oczywiście to tylko moje zdanie, i mowie tu o samej podstawce Talismana, dodatki na pewno urozmaicają rozgrywkę ale nie miałem okazji w nie zagrać wiec się nie wypowiem) Moim zdaniem jeśli chodzi o ten tytuł to fajnie gdybyś mógł go od kogoś wypożyczyć wtedy sam sprawdzisz czy gra ma nadal takiego "kopa" jak kiedyś

A jeśli chodzi o "podrasowane, lepsze" wersje Talismana to jest Dragons Ordeal (mnie osobiście nie przypadł do gustu ale zawsze mozesz sprawdzić ten tytuł)

Jest jeszcze Relic- Tajemnica sektora Antian (ładnie wydana, posiada solidne figurki, bardziej rozbudowana niż Talisman, świetne "wstawki" na karty postaci które znacznie ułatwiają śledzenie rozwoju Twojej postaci)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: mig »

Warto się też przyjrzeć Relic Runners
+1 dla Tezeusza, K2 i Ankh-Morpork
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: Yavi »

Bierz Świat Dysku: Ankh-Morpork! :)
Gra jest ładna, ciekawa i emocjonująca, bardzo fajnie działa zarówno na dwie osoby jak i na więcej. Nie jest to gra tej samej wagi co wymieniony przez Ciebie Horror w Arkham (ma zdecydowanie prostsze zasady jest też dużo krótsza), ale powinna Wam zapewnić dobrą rozrywkę. Gra się dość szybko i przyjemnie, tak więc rozegranie kilku partii z rzędu to nie problem.

Ostatnio dorwaliśmy w nasze łapki Władcę Areny (narzeczona zdecydowanie protestowała przeciwko nazywaniu go "Grą dla prawdziwych mężczyzn" ;)), nasze pierwsze wrażenia z gry możesz znaleźć na blogu tutaj. Na Waszym miejscu jednak poczekałbym z zakupem tej gry, bo jest w niej sporo liczenia, rzucania, wykonywania testów, jako jedna z pierwszych pozycji może Was niesłusznie zniechęcić - sugerowałbym zainteresowanie się nią trochę później, próg wejścia jest jednak zdecydowanie wyższy niż w Morporku.

Dla dwóch osób może też spodobać się Wam Claustrophobia, dość proste zwiedzanie podziemnych tuneli z różnymi scenariuszami (kości, karty, figurki ;)).
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: mitbol »

Czuję, że wybór padnie na Świat Dysku ;) Ewentualnie Pandemia jako gra, która pierwsza przykuła naszą uwagę.
K2 może wyrwę na aukcji za niewielkie pieniądze to też będzie do pogrania.
Talisman poczeka, może kiedyś się skuszę "żeby mieć" :)
Jeśli się wkręcimy to Robinson, Arkham i może Dracula będą następne w kolejce, póki co nie szaleje.

Zobaczymy co druga połowie powie :D
Awatar użytkownika
HotCat
Posty: 9
Rejestracja: 28 gru 2013, 20:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: HotCat »

a ja z czystym sumieniem polecam "Kupców i korsarzy"
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: TV3 »

Fakt, że Robinson na pierwszy ogień może nie do końca. Ja po zakupie pięciu gier z w miarę łatwymi do opanowania zasadami stwierdziłem, że numer 6-ty to już czas na coś cięższego i padło na Robinsona. I obecnie jestem w trakcie przedzierania się przez temat :).

Nie jest to więc gra, w którą zagrasz tego samego wieczoru, którego ją kupiłeś.

Posiadam też wspomnianą przez Ciebie Pandemię. I tę grę zdecydowanie polecę.
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: gaseki »

Jeśli coś większego, to bardzo fajnie się gra w Middle-Earth Quest. Co prawda gra trwa bliżej 3 godzin, ale jeśli potrafiłbyś grać w Talisman, to nie widzę problemu. Szczególnie, że gra ma dość jasno określone warunki zakończenia gry i żeby nie wiem co się działo, to gra zmierza w tę stronę (czasem nawet dość szybko)
Dużo dobrego też słyszałem o Fury of Dracula.

Ankh-Morpork to naprawdę świetna gra. Warto mieć w kolekcji.
Awatar użytkownika
HotCat
Posty: 9
Rejestracja: 28 gru 2013, 20:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: HotCat »

Middle-Earth Quest wizualnie prezentuje się super! Czy gra jest dostępna w języku polskim ?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: RunMan »

Nie.

PS na takie i inne pytania z chęcią odpowiada BGG
Awatar użytkownika
HotCat
Posty: 9
Rejestracja: 28 gru 2013, 20:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: HotCat »

ok, dzięki za odpowiedź i ... szkoda
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4065
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: lacki2000 »

mitbol pisze:Czuję, że wybór padnie na Świat Dysku ;)
Ale na tym forum to tylko Yavi twierdzi, że A-M chodzi dobrze na dwie osoby ;) Wg mnie tylko pełen skład (4) jest super, da się też grać w trójkę. Im mniej tym gorzej.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: Yavi »

Nie tylko ja, bo wyżej też +1ki leciały dal tej propozycji :P
Ale jestem chyba jedyną osobą twierdzącą, że na 2 działa lepiej niż na 3 czy 4 osoby.
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: mitbol »

lacki2000 pisze:
mitbol pisze:Czuję, że wybór padnie na Świat Dysku ;)
Ale na tym forum to tylko Yavi twierdzi, że A-M chodzi dobrze na dwie osoby ;) Wg mnie tylko pełen skład (4) jest super, da się też grać w trójkę. Im mniej tym gorzej.
W kilku recenzjach czytałem, że gra daje radę we dwójkę, więc o to się nie boję. Poza tym nie szukam typowej dwu-osobówki, więc liczę się z jakimiś niedogodnościami.
Seba_wse
Posty: 61
Rejestracja: 03 gru 2013, 09:00
Been thanked: 3 times

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: Seba_wse »

Ankh-Morpork potwierdzam na 2 osoby świetnie się grało... dopóki nie zaczęliśmy grać w Mage Knight'a:)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: schizofretka »

Z wymienionych Robinson. Ankh Morpork to taka popierdółka dla nie-graczy do piwa ;) Na dwójkę i tylko dwójkę jest bardzo fajna Claustrophobia. Na 3+ graczy zdecydowanie Kupcy i Korsarze, to najlepsza przygodówka niekooperacyjna.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Odp: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: mitbol »

schizofretka pisze:Ankh Morpork to taka popierdółka dla nie-graczy do piwa ;)
W sam raz dla nas :p

Możliwe, że to będzie w ramach prezentu dla mnie, więc mogę podać dziewczynie kilka tytułów i niech zrobi mi (nam) niespodziankę-ot taka losowość nastąpi. Rzut kostką też byłby dobry :D

Wysłane z mojego HUAWEI U8815 przy użyciu Tapatalka
adonix
Posty: 36
Rejestracja: 21 gru 2013, 01:52
Kontakt:

Re: Pierwsza większa gra-pomoc w wyborze

Post autor: adonix »

Z tego co grałem to
+1 do Świata Dysku - da radę grać we dwójkę, nie miałem okazji grać przy większej liczbie graczy ale ponoć dopiero wtedy się zaczyna :) Moja żona ma fioła na punkcie Pratchetta i jej się podobała. Jednak nie iwem, czy można ją nazwać większą grą - w sensie czasowym, nie graliśmy za długo ale może dlatego, że we dwójkę (dłużej graliśmy w Stone Age).
Runebounda mam i w sumie jest to opcja na dłuższe granie niż Świat Dysku :)
ODPOWIEDZ