Osadnicy z Catanu + kupcy i barbarzyńcy + żeglarze

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
BarteX
Posty: 6
Rejestracja: 14 sie 2013, 11:39

Osadnicy z Catanu + kupcy i barbarzyńcy + żeglarze

Post autor: BarteX »

Czy próbował już ktoś takiego połączenia np z wariantem łowiska? np, łowiska umieścic obok jednej z małych wysp, tylko do ilu ptk wtedy grac?
Po prostu czy wszystkie te mini dodatki można połączy z żeglarzami?
Pawelec123456
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2012, 13:34

Re: Osadnicy z Catanu + kupcy i barbarzyńcy + żeglarze

Post autor: Pawelec123456 »

Oczywiście że próbowaliśmy, generalnie prawie wszystko z KiB można łączyć z innymi dodatkami. Nasze wnioski są takie:
- Przyjacielski złodziej i karty wydarzeń pasują do wszystkiego; bez zmian w końcowej liczbie punktów;
- Rybacy są świetni i pasują do wszystkiego, dodają +1 PZ do końcowej liczby punktów, można grać bez żetonu starego buta i dodać +2 PZ;
- Zarządca portu jest bardzo przyjemnym urozmaiceniem i pasuje do wszystkiego (poza Odkrywcami i Piratami, bo tam nie ma portów), dodaje +1 PZ zawsze, gdy gramy bez Rybaków; gdy gramy z Rybakami, Zarządca portu nie dodaje PZ;
- Karawany nie sprawdzają się gdy mamy dużą planszę, bo nie są w stanie przebyć bardzo odległej drogi, na mniejszej pasują do wszystkiego; jak dla nas słaby scenariusz, a z Miastami i Rycerzami w ogóle do niczego; +2 PZ do końcowej liczby punktów;
- Rzeki są dość nudne, a płytka -1PZ dla Najbiedniejszych Osadników jest po prostu beznadziejna, w dodatku z Żeglarzami się nie sprawdzają, bo wyspa bez rzeki to zawsze gorsza wyspa, a rzeki mamy tylko dwie; z Odkrywcami i Piratami mocno utrudniają grę; bez zmian w końcowej liczbie punktów;
- Atak barbarzyńców nie pasuje do Żeglarzy ani Odkrywców i Piratów, bo ciężko określić które pola są przybrzeżne; ogólnie ciekawy scenariusz; +2 PZ do końcowej liczby punktów;
- Kupcy i Barbarzyńcy pasują do wszystkiego i są naprawdę świetni; +2 PZ do końcowej liczby punktów.


Kłopot jest taki, że oficjalne zasady łączenia są tylko dla par scenariuszy/dodatków - jak ktoś chce połączyć 3 lub więcej, to musi kombinować sam albo poszukać w Internecie zasad ustalonych przez innych graczy (tutaj odsyłam na BGG).

Miksy podwójne i jeden potrójny z Kupców i Barbarzyńców: http://galakta.pl/download/Osadnicy_z-C ... _K_i_B.pdf
Kupcy i Barbarzyńcy + Miasta i Rycerze: http://galakta.pl/download/Kupcy_i_Barb ... ycerze.pdf
Żeglarze + Kupcy i Barbarzyńcy [ENG]: http://www.catan.com/service/combinations
Odkrywcy i Piraci + inne dodatki [ENG]: http://www.catan.com/game/catan-explore ... mbinations

My zwykliśmy grać w Rybaków (bez buta) + Zarządcę portu + Żeglarzy + Miasta i Rycerzy, wtedy gramy do 15 PZ:
10 z podstawki + 1 z Żeglarzy (gramy bez dodatkowych punktów za zajęcie nowej wyspy) + 2 z MiR + 2 z Rybaków (mamy Rybaków, więc bez PZ z Zarządcy portu) = 15 PZ


Padło pytanie jak rozmieścić łowiska na planszy z Żeglarzami. My rozmieszczamy po prostu w miarę równomiernie, żeby każda wyspa miała mniej więcej tyle samo łowisk i portów. WAŻNE: jeżeli mamy co najmniej 3 wyspy, to nie układamy złotonośnej rzeki i jeziora na tej samej wyspie.
BarteX
Posty: 6
Rejestracja: 14 sie 2013, 11:39

Re: Osadnicy z Catanu + kupcy i barbarzyńcy + żeglarze

Post autor: BarteX »

Zastanawiam się także nad wykonaniem ramek ze sklejki, i tu moje
pytanie: czy moze pomyslec zeby wykonac je z mocowaniem na nowa edycje? czy dodatki do nowej są nie warte tego?
a jeśli są warte, to czy mógłby ktoś wysłać mi skan ramek na maila w skali 1:1:D miałbym szablon
Pawelec123456
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2012, 13:34

Re: Osadnicy z Catanu + kupcy i barbarzyńcy + żeglarze

Post autor: Pawelec123456 »

BarteX pisze:Zastanawiam się także nad wykonaniem ramek ze sklejki, i tu moje pytanie: czy moze pomyslec zeby wykonac je z mocowaniem na nowa edycje? czy dodatki do nowej są nie warte tego?
Zależy ile grasz, ja w domu mam za mało mózgów do grania w cięższe tytuły (żeby uświadomić skalę problemu: nie lubią Agricoli, z dodatków do Catanu Odkrywcy i Piraci im nie podchodzą), więc Catan jest ciągle w obrocie, ramki mają osiem miesięcy i zaraz będą do wyrzucenia, próbowałem wzmocnić brzegi zwilżając je Kropelką i odkładając do wyschnięcia, ale nic to nie dało - są twardsze, ale trzeba szarpać przy składaniu planszy, więc wyszło na zero.

Jeżeli robisz ze sklejki komplet ramek, to zawsze lepiej mieć ten najnowszy model. Zrób z mocowaniami z plastików, nawet jeżeli nie planujesz kupować dodatków. Czas pokaże czy coś kupisz.

Skanów ramek nie mam, a obecnie skaner zdechły :(
ODPOWIEDZ