Ciekawa gra dla początkujących.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Geezomg
Posty: 11
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:53

Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: Geezomg »

Witam,

szukam jakiejś fajnej gry planszowej dla 2 lub więcej osób. Z początku myślałem poważnie o grze Magia i miecz jednak opinie, na temat, że trochę mechanika jest przestarzała zmniejszyła mój zapał. Kolejnym pomysłem był kamień gromu lecz brak interakcji między graczami może okazać się iż potem każdy będzie klepał z nudów byle do przodu. Podczas poszukiwań napotkałem na grę Dungeoneer, ale niestety wydawnictwo wstrzymało druk więc ciężko upolować.

Ogólnie czego oczekuje od gry - przede wszystkim żeby nie nudziła i nie była ciężka w odbiorze dla osób które za mną zagrają itd. Także jestem estetą więc ładnie wizualnie wykonana gra byłby mile widziana.

Proszę o sugestię ;)
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: 100rk »

Wysłałem prywatną wiadomość w sprawie Dungeoneerów.

Z innych gier dla początkujących graczy polecam nieśmiertelne Carcassonne (które można prawie w nieskończoność rozbudowywać olbrzymią ilością dodatków małych i dużych), Stone Age (piękna wizualnie i dobra gra) i dobre, bo polskie, Drako.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: Olgierdd »

a jaki masz budżet na planszówkę?
Geezomg
Posty: 11
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:53

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: Geezomg »

W sumie tak myślałem o 150 zł max 200
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: mig »

Na dwie osoby claustrophobia - jeśli chodzi o proste, szybkie dwuosobowki nastawione na konfrontację, to chyba nic lepszego w tej cenie sie nie znajdzie.
Na dwie osoby rownież Neuroshima Hex - graficznie (zwłaszcza w porównaniu z Claustro) nie powala, ale to bardzo solidna i grywalna gra. No i jest masa tanich dodatków, więc mozna dluugo poszaleć. Przy czym, mimo, ze nominalnie jest do 4 osób to najlepiej gra sie we dwójkę.

No. Jeszcze proste klasyki nieźle chodzące na 2 osoby: Carcassonne, Stone age, Pokolenia, Świat bez końca, Filary ziemi, Ninjato... Wszystkie swietnie sprawdzają sie na dwójkę, ale rownież doskonale smigaja na 4 (czasem 5) osób.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
szarlee
Posty: 23
Rejestracja: 19 sty 2013, 19:20
Lokalizacja: Łódź

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: szarlee »

Polecam polskie gry: Kolejka (za chwilę wejdzie do sklepów kolejne wydanie). Jest dla 2 do 5 osób. Choć na 2 osoby to szczerze kiepsko chodzi, ale trzyma klimat i dla początkujących strasznie wciągająca w świat planszówek:)
Kolejna polska gra: Drako (dla 2 osób). Bardzo fajna gra fantasy,ładnie wydana, figurki śliczne, walka krasnoludów ze smokiem.
Wciągająca gra dla początkujących to Blokus. Dla 2 do 4 osób. Fajnie się gra we dwoje jak i we 4. Nie znam nikogo kogo by nie wciągnęła.
Zdecydowanie polecam też wcześniej wymienione; Mr. Jack oraz Mr. Jack pocket.
Awatar użytkownika
Shubgami
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2013, 12:51
Lokalizacja: województwo śląskie
Kontakt:

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: Shubgami »

Ja na razie odradzam Drako i proszę o więcej szczegółów, bo chętnie pomogę. :)
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1240
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: poooq »

Legendy krainy Andor pasowałyby idealnie: klimat fantasy, interakcja pozytywna (kooperacja), wizualnie bajka. Jedyny minus jest taki, że polska edycja zapowiedziana przez Galaktę celuje w jesień.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: FortArt »

Dopasowując się do tematyki tytułów wymienionych w pierwszym poście to powiem SmallWorld. Masz i piękną grę wizualnie i interakcję. I masę dodatków jeśli się zakochasz w niej.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Geezomg
Posty: 11
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:53

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: Geezomg »

Dziękuje za dotychczasowe pomysły do wyboru z grą.

Jednak, na początek gry stricte tylko dla dwóch gracz odpadają. Tak więc zarazem Drako jak i Claustrofobia przestają być brane, pod uwagę.

W Neuroshime Hex jak i Carcassonne grałem dotychczas na androidzie no szczerze powiedziawszy, nie porywała mnie swoją grą. Może było to spowodowane, że grałem w singiel playera itd. Cieżko powiedzieć.

Ogólnie to w sumie bardziej przychylał się do gry w klimatach fantasy, średniowiecza itd. Więc chyba zaproponowane gry typu Kolejka czy też Blokus nie do końca mogą urzec mnie.

Grą takim jak Stone Age, Pokolenia, Filary ziemi, przyjrzę się w jakiś recenzjach na youtubie i zobaczę z czym to się je. Ninjato po opisie na rebel troszkę mnie odrzuciło ;(

Szkoda, że Legends od Andor dopiero będzie może na jesień bo niestety wolałbym właśnie spędzić wakacje więcej na graniu w planszówki, aniżeli siedzeniu i mało konstruktywnym piciu.

Chyba na daną chwile najciekawiej dla mnie wygląda SmallWorld. Plusem są dodatki jakby gra się znudziła.

A jak wypadają gry powiązane z serii Pieśni i Lodu ciekawe czy raczej za ciężkie na luźne wieczorki przy planszy.

Oraz w sumie mam pytanie czy faktycznie Magia i Miecz jest tak kiepska jak ludzie wypowiadają się czasem, czy może dla osób już wprawionych w turlaniu kościami itd. gra wydaję się łatwa i banalna bo nie powiem w sumie ostatni tydzień temu już byłem skłonny ją kupić, ale uznałem iż napiszę tutaj jeszcze ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: Bea »

Jeśli mają być klimaty magiczne to może przyjrzyj się grze Seasons?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: sirafin »

Magia i Miecz jest mało skomplikowana i losowa, dlatego na forum pełnym "wyjadaczy" jest traktowana dość protekcjonalnie, aby nie rzec pogardliwie w niektórych przypadkach :D Ktoś kto zagrał w wiele gier, często zaczyna szukać z czasem tytułów bardziej skomplikowanych i mniej losowych, aby poczuć większe wyzwanie i satysfakcję z wygranej. Nie zmienia to jednak faktu, że przy Magii i Mieczu też można się dobrze bawić, gra ma sporo uroku i odczuwalny klimat fantasy. Czasem po prostu nie trzeba nic więcej, można otworzyć czipsy i śmiejąc się ze znajomymi turlać kostką, losować przygody, gromadzić skarby i mieć ubaw kiedy pechowy krasnolud kumpla zostanie zamieniony w ropuchę. Rozgrywka toczy się niemal sama z siebie, nie musisz podejmować zbyt wielu decyzji, dlatego można nad planszą spokojnie sobie rozmawiać, żartować i komentować to co spotkało bohaterów, czy napić się piwa bez obaw, że odrobina chmielu uniemożliwi ci prowadzenie dziesiątek obliczeń i planowanie trzy tury na przód ;) Jeśli nie zależy wam na eleganckich mechanikach, nie przeszkadza wam losowość i ograniczony wpływ na wynik gry, a chcecie po prostu luźno posiedzieć przy planszy i wszyscy bardzo lubicie klimat fantasy, to Talisman może wam umilić wieczorne spotkanie.

Jeśli jednak wcielanie się w elfa czy czarodziejkę nie jest tym co bawi całe wasze grono, to warto zerknąć na sprawdzone klasyki z przystępnymi regułami dla początkujących graczy, nie narzucające jednak żadnej dziwnej otoczki (fantasy/sci-fi). Polecam Wsiąść do pociągu: Europa, znajomi ciągle go ode mnie pożyczają i wciągają kolejne osoby w świat planszówek. Naprawdę rewelacyjny, sprawdzony wiele razy "wprowadzacz", neutralna tematyka ze zgrabną i łatwą do wytłumaczenia mechaniką, trochę planowania, trochę negatywnej interakcji, pionki-wagoniki, po prostu idealne do werbowania nowych graczy.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Geezomg
Posty: 11
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:53

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: Geezomg »

Dziś miałem okazję zagrać w Talismana wersji komputerowej, z początku wszystko ok, jednak po 2 - 3 partiach gra zaczęła być troszkę nużąca - możliwe przez to iż jest tylko opcja singiel player i wykonuje się tylko i wyłącznie questy dla danej postaci, więc całość sprowadzała się się do rzucenie kostką prawo lewo, walka rzucenie kostką itd... praktycznie odmóżdżacz. Nie wiem czy rozgrywka z większą ilością graczy staję się ciekawsza czy podobnie jak w wersji PCtowej. Tak więc chyba na daną chwilę pomysł z MiMem zawieszam.

Nie mniej jednak przeglądające wszelkie strony itd napotkałem jeszcze 4 tytuły które mnie zainteresowały:
Mage Knight
Robinson Crusoe
Kupcy i Korsarze
Cyklady

Powoli sam klimat fantasy chyba przestaje być konieczny z racji iż dobra grywalność, szeroki wybór opcji itd to podstawa udanej gry. Czy powyższe gry mogą być dobre dla początkujących graczy czy tytuły mogą okazać się za 'ciężkie' ?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: mat_eyo »

Dla zupełnie początkujących to z powyższych nadadzą się tylko Cyklady.
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: grzemek »

Mage Knight to najlepsza gra jaką do tej pory grałem. Mam te gry które Cię interesują i faktycznie polecam Ci na początek Cyklady bo w pozostałych trzech trzeba mieć moc aby przebrnąć przez instrukcje (i to nie raz). Więc moim zdaniem te tytuły są za "ciężkie" dla początkującego gracza... oczywiście świetnie mieć je wszystkie ale na start jednak weź Cyklady, które czy w 2 czy w 5 osób gra się bardzo dobrze:)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: mat_eyo »

Dokładnie to samo miałem na myśli. Również mam/miałem wszystkie te gry i jeśli miałbym je ustawić od moim zdaniem najlepszej to byłoby tak:

Mage Knight


Kupcy i Korsarze
Robinson







Cyklady
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: Wolf »

Fanom Mage Knighta przypominam, że autor pisał o grze dla początkujących i zastanawiał się nad Magią i Mieczem, więc MK powinno być na liście TOP10 gier jakich NIE powinien kupować (o wiele za ciężka i przeładowana zasadami jak na początek).

Jak chcesz coś przygodowego, lekkiego w odbiorze z turlaniem kości i klimatem poczytaj o: Elder Sign (Znak Starszych Bogów).
Jak chcesz coś bardziej strategiczno-ekonomicznego, ale niezbyt ciężkiego i z klimatem fantasy sprawdź: Lords of Waterdeep
Jak chcesz masę negatywnej interakcji, klimat fantasy, nie boisz się losowości (która akurat tej grze tylko dodaje klimatu) zainteresuj się: Blood Bowl: Team Manager

Do każdej z tych gier jest (lub niedługo wyjdzie) dodatek. Wszystkie gry bardzo ładnie wykonane i do każdej można usiąść z nowymi graczami.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: Odi »

Geezmog -> a w ogóle czytałeś Poradnik dla początkujących? (link w moim podpisie)
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: grzemek »

Wolf pisze:Fanom Mage Knighta przypominam, że autor pisał o grze dla początkujących i zastanawiał się nad Magią i Mieczem, więc MK powinno być na liście TOP10 gier jakich NIE powinien kupować (o wiele za ciężka i przeładowana zasadami jak na początek).

Zauważ że użytkownik zapytał nas czy powyższe gry mogą być dobre dla początkujących i odpowiedzielismy, że nie.

Bardzo dobrze że jest otwarty na świetne tytuły jednak do nich trzeba troszke doświadczenia z grami, zeby w pełni się cieszyć tym co nam oferują:)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: BartP »

Wolf dobrze mówi. Za wyjątkiem Lords of Waterdeep ;]. Początkującym polecałbym mimo wszystko inne, klasyczne lekkie euro gry. Choćby nawet Stone Age, Filary Ziemi czy Ninjato mają wg mnie więcej klimatu niż suchar LoW.
Geezomg
Posty: 11
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:53

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: Geezomg »

@Wolf

Znak starszych bogów grałem póki co na androidzie, wydawał się całkiem ciekawy, tak więc zainteresuje się bliżej temu tytułowi.

Co do Blood Bowl w sumie najbardziej mnie zainteresował bo sam gram w Football Amerykański i może będzie namiastka klimatu z boiska ;). Teraz tak patrzę, że gra miała wcześniejsze edycje na BGG więc zbiera całkiem zacne opinie, szkoda że dodatek po angielsku na daną chwilę.

A niestety o Lords of Waterdeep mogę pomarzyć bo coś mało widać w sklepie i allegro, no i troszkę język angielski odstrasza jak na pierwszą grę to chyba lepiej PL.


@Odi przyznam szczerze, że w sumie wczoraj przeczytałem na blachę poradnik, wcześniej to tylko poprzeglądałem tytuły. jakie polecałeś. Z początku chciałem się rzucić jak szczerbaty na suchary na topowe gry z BGG jednak faktycznie obycie się z planszówkami będzie pomocne.

Po artykule zastanawiałem się nad:
-Dominionem
-Agricola i Puerto Rico (gry mają chyba najlepszy mechanizm szkoda, że niestety mi się wizualnie nie podobają ;()
-Gra o Tron - trzeba czekać na dodruku który będzie w lipcu
-Dracula
-Descent
-Chaos w Starym świecie
-Caylus

A co do gier, Horror w Arkham, Znak starszych bogów, Posiadłość szaleństwa, która by najlepiej wypada?

Muszę powoli zacząć zawężać te tytuły.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: mig »

Geezomg pisze: -Dominionem
Nuda. zabawa w tasowanie. Totalnie bez klimatu. Jedyne co mozna docenic to ciekawy pomysł na mechanikę. Ja się tym pomysłem zachwycałem całe 3 partie :( potem... nuda... Ale przyznac trzeba że skalowanie jest ok - zagrasz i na 2 osoby i na więcej.
Geezomg pisze: -Agricola i Puerto Rico (gry mają chyba najlepszy mechanizm szkoda, że niestety mi się wizualnie nie podobają ;()
Obie solidne pozycje. Agri u mnie się niespecjalnie przyjęła. Ale Puerto to imho jedna z najlepszych gier ever. Jest nieco lżejsza od Agricoli. Mało która gra ma tak idealnie dopracowaną mechanikę. Polecam. Imho bardzo dobrze się skaluje, choć wariant dwuosobowy ma swoich zwolenników i przeciwników (wg mnie działa co najmniej równie dobrze jak wieloosobowy). Wygląd? no cóż, widziałem ladniejsze, ale mechanika rekompensuje :)
Geezomg pisze: -Gra o Tron - trzeba czekać na dodruku który będzie w lipcu
Gra doskonała jak się lubicie lać i robić sobie świństwa ;)
Ale chodzi dobrze tylko w 5-6 osób (no, da się zagrać też w czwórkę ale wrażenia są dużo słabsze)
Geezomg pisze: -Chaos w Starym świecie
Świetna i śliczna. Ale sensownie gra się tylko w czwórkę (w pięciu z dodatkiem).
Geezomg pisze: -Caylus
Ładna, klasyczna, bez losowości, dobrze skalująca się. Nie wiem czy się Wam spodoba, bo interakcja to głównie blokowanie korzystnych akcji...

Podsumowując: Jak dla początkujących to bym brał Puerto Rico. A jak nawalanka jest kluczowa i bez niej ani rusz to (jeśli macie ekipę) Chaos albo GoTa
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Rahit
Posty: 44
Rejestracja: 23 maja 2007, 11:03
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: Rahit »

Ostatnio znowu szukam jakiejś ciekawej gry i natrafiłem na Robinsona.
W gre będe grał głównie z żoną.
W związku z tym mam pytanie, czy Robinson to gra czysto kooperacyjna, czy też na koniec jest jakaś nutka rywalizacji pomiędzy graczami?

Jak wyglada sprawa scenariuszy, czy są one na tyle rozbudowane, że przy kolejnych grach nie staja się monotonne?i czy jest na tyle duża losowośc, że gra w obrębie jednego scenariusza daje sporo mozliwości przy kolejnych grach?

Jak w temacie jesteśmy początkującymi, tzn mamy obeznane gry takie jak GOA i Memoir44, która z uwagi na tematyke, żonie nie podeszła zbytnio.

Pozdrawiam
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: Ruben$ »

1) Tak, to czysta gra kooperacyjna. Wszyscy wygrywają albo przegrywają.

2) Scenariusze są fajne i zróżnicowane. W każdym są inne cele. Scenariuszy jest 6, ale w internecie można pobrać już 2 dodatkowe. Razem 8.

3) Scenariusze są losowe. Losowość głównie polega na doborze przedmiotów. Czasem trafiają się gorsze i mniej przydatne, a czasem takie, które pomagają wygrać. Różne są też wydarzenia, przygody, losowość związana z rzutem kośćmi. Generalnie składowych wpływających na losowość jest dużo. Same scenariusze są tak skonstruowane, że można do nich "podchodzić" na różne sposoby :)
Rahit
Posty: 44
Rejestracja: 23 maja 2007, 11:03
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Ciekawa gra dla początkujących.

Post autor: Rahit »

Gra warta jest tej ceny biorac pod uwagę nasz brak zaawansowania? czy w tej cenie jest coś lepszego?
Głównie chodzi o gry jakby bardziej realne, czyli bez magii, potworów itp.
ODPOWIEDZ